Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy apartheid mógł się udać ?
     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 14/07/2011, 16:59 Quote Post

QUOTE(balum @ 14/07/2011, 14:48)
Tak to wygladało 200 lat temu. Teraz dzikich plemion nie ma.

W Afryce żyje nadal kilkadziesiąt dzikich plemion. Sporo ich jest w Etiopii i RPA. Natomiast cywilizacja krzewi się głównie w miastach.
QUOTE(balum @ 14/07/2011, 14:48)
Za to sa ludzie, którzy nie mają gdzie posłac swych dzieci na nauke, bo szkoły w okolicy nie ma. I jest od groma przeszkód, przez które gospodarka sie nie rozwija.

Brak szkół to tylko jeden z wielu problemów. Prymitywna gospodarka, brak komunikacji, liczne choroby-HIV, Malaria itd, niski poziom życia i bardzo wczesne zgony i wiele innych. Sporo można przeczytać o tym tu:
http://globalnepoludnie.pl/Biedna-Afryka-Bogata-Afryka-Jaka
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 15/07/2011, 8:56 Quote Post

Słyszałem (niestety nie mam potwierdzeń), że spora część Murzynów z RPA uważa, że za Apartheidu żyło się lepiej niż teraz (jakaś ankieta). Gospodarka była mniej socjalistyczna (czyli ludziom żyło się lepiej), a na ulicach panował porządek. A od czasów przemian trochę się zmieniło.

Uważam, że Apartheid nie mógł się udać z tego powodu, że:
1) Murzynów było więcej
2) Część Białów wiedziała, że ta ideologia nie jest normalna.

Aczkolwiek Apartheid dotyczył obu stron. Na przykład za związki mieszane odpowiadała przed Sądem osoba rasy białej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 15/07/2011, 8:57 Quote Post

QUOTE(Czarny Smok @ 15/07/2011, 9:56)
Słyszałem (niestety nie mam potwierdzeń), że spora część Murzynów z RPA uważa, że za Apartheidu żyło się lepiej niż teraz (jakaś ankieta).

Podobnie spora część Polaków twierdzi, że za PRLu żyło się lepiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Mighty Zulu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 67.417

Piotr Fiszka-Borzyszkowski
Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 15/07/2011, 9:47 Quote Post

QUOTE(Czarny Smok @ 15/07/2011, 8:56)
Słyszałem (niestety nie mam potwierdzeń), że spora część Murzynów z RPA uważa, że za Apartheidu żyło się lepiej niż teraz (jakaś ankieta).... a na ulicach panował porządek. A od czasów przemian trochę się zmieniło.



Nie znam ankiety, ale moge powiedziec z pierwszej reki- rozmawiajac z ludzmi (Murzynami) ktorzy nie brali udzialu w "Walce o Wolnosc", ludzmi prostymi jak np. sprzedawcy, ochroniarze, sprzataczki itp to oni jednoznacznie stwierdzaja ze obecnie jest "za duzo wolnosci " (...too much freedom...) i ze spokojniej zylo im sie przed 1994. Klada przy tym nacisk na to ze bylo bezpieczniej, na ulicach czy w slamsach. I wcale nie uwazaja ze teraz maja wiecej mozliwosci rozwoju czy pracy. Duzo rozgoryczenia i rezygnacji, choc ciagle na cos czekaja. Oczywiscie sa grupy ktore korzystaja z przemian jakie nastapily, ale mam wrazanie ze to mala i wybrana grupa. Ci co zyli w biedzie to nadal zyja w biedzie. Kiedys to rasistowska policja aparthaidu strzelala do demonstrantow domagajacych sie rownouprawnienia, a teraz do demonstrantow domagajacych sie wody w slamsach, kanalizacji czy pracy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 15/07/2011, 10:13 Quote Post

A co z białymi Afrykanerami? Czy rzeczywiście ich sytuacja jest tak dramatyczna jak przedstawiają niektóre artykuły? Czy rzeczywiście są rugowani z ziemi, zastraszani, masowo wyjeżdżają? Czy oni też tęsknią za czasami apartheidu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 15/07/2011, 10:17 Quote Post

Znam parę białasów z RPA. Po upadku apartheidu wyjechali do Austrii, ale po czterech latach wrócili do RPA.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 15/07/2011, 11:45 Quote Post

QUOTE(balum @ 15/07/2011, 8:57)
Podobnie spora część Polaków twierdzi, że za PRLu żyło się lepiej.


Proponuje zobaczyć wskaźniki:
- zabójstw, gwałtów i pobić
- tempo rozwoju gospodarczego

Raczej coś w tym jest, że teraz jest tam gorzej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 15/07/2011, 16:33 Quote Post

Klimat ma ogromne znaczenie. Weźmy taką Wielką Brytanię. Wpływ prądu zatokowego spowodował, że wyspy brytyjskie obfitowały i obfitują w bujną roślinność pomimo nie najlepszych gleb. Dostatek pożywienia + ekspansywna kultura Germanów + spuścizna kultury rzymskiej dały podwaliny pod potęgę angielską. RPA też ma dobre warunki klimatyczne + domieszkę kultury zachodniej. Nie skazywałbym tego kraju na porażkę pomimo pewnych kłopotów. Model federacyjny sprawdziłby się tam doskonale pod warunkiem, że obie kultur czarna i biała miały by szanse wzajemnie się przenikać. Więc segregacja tak, separacja nie. Niech każdy jest panem swojego podwórka, ale niech nie odgradza się drutem kolczastym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 20/07/2011, 21:56 Quote Post

QUOTE
QUOTE(balum @ 15/07/2011, 8:57)
Podobnie spora część Polaków twierdzi, że za PRLu żyło się lepiej.


To chyba wynika z niewiedzy albo ignorancji, bo jeśli za PRL nie mówiło się
o pewnych problemach to nie znaczy, że tak na prawdę ich nie było, ludziom
się wydaje, że w czasach PRL wszyscy mieli pracę, ale już nie każdy jest
w stanie zrozumieć jak się to odbija w dalszym ciągu na sytuację ekonomiczną.


QUOTE
Proponuje zobaczyć wskaźniki:
- zabójstw, gwałtów i pobić
- tempo rozwoju gospodarczego

Raczej coś w tym jest, że teraz jest tam gorzej


To się może nie udać, akurat badanie rozwoju gospodarczego może nie być zbyt miarodajne, w końcu mamy kryzys finansowy, więc pewnie założenie o tempie rozwoju gospodarczego znajdzie swoje potwierdzenie, tylko że z innej przyczyny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Anton92
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.175
Nr użytkownika: 57.966

 
 
post 21/07/2011, 10:12 Quote Post

QUOTE
Znam parę białasów z RPA


A parę "czarnuchów" też ? rolleyes.gif .

Wybaczcie OT, ale nie mogłem się powstrzymać.

Co do apartheidu, to zastanawia mnie, czy gdyby nie taki ostracyzm międzynarodowy krajów zachodnich wobec RPA to nie miałby szansy przetrwać (w bólach ale w bólach) do dziś. Ale z drugiej strony takie rządy mniejszości etnicznej nie mogły trwać wiecznie.

Swoją drogą piszecie wiele o Burach masowo opuszczających RPA. Z tego co czytałem kraj opuszczają głównie Anglosasi, natomiast Burowie opuszczać ojcowizny nie zamierzają. Istnieje nawet ruch, chcący przywrócić niepodległość Republikom Transwalu i Oranje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 21/07/2011, 10:27 Quote Post

QUOTE
Swoją drogą piszecie wiele o Burach masowo opuszczających RPA. Z tego co czytałem kraj opuszczają głównie Anglosasi, natomiast Burowie opuszczać ojcowizny nie zamierzają. Istnieje nawet ruch, chcący przywrócić niepodległość Republikom Transwalu i Oranje.


Burowie też wyjeżdżają (lub chcą wyjechać) tyle, że nie mają tylu opcji co Anglosasi - bo dla nich oczywistym kierunkiem migracji jest głównie Holandia. Istnieje także ruch "Prawo Powrotu" który walczy o automatyczne przywracanie wyjeżdżającym z RPA Afrykanerom - obywatelstwa holenderskiego. Niestety dla Burów - rząd Holandii patrzy na to raczej niechętnie, obawiając się pewnie zalewu bądź co bądź imigrantów.

PS. Oczywiście nie wiem na ile ten ruch jest "masowy", jak szeroko wśród Afrykanerów rozpropagowany i jaki ich procent czuje się rzeczywiście zagrożonych i jest skłonny do wyjazdu. Stąd było moje pytanie do kolegi Mighty Zulu, który ma styczność z problemem - jak sądzę - na co dzień.

Ten post był edytowany przez Krzysztof M.: 21/07/2011, 10:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Paveldrik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 71.178

 
 
post 1/08/2011, 12:20 Quote Post

QUOTE(balum @ 14/07/2011, 9:45)
No i jak wyglądałaby historia RPA, gdyby nie wprowadzono tam apartheidu?
*


W sensie gdyby Smuts wygrał w '48? Afryka Płd. pozostałaby zapewne Commonwealth realm, no i była by sporo zamożniejsza (bo nie byłaby światowym pariasem, bo rynek wewnętrzny mógłby się rozwijać bez sztucznego zaniżania dochodów czarnym).
Nazwa ANC byłaby znana tylko miłośnikom historii (a nie polityki), o Mandeli nikt by nie słyszał, kraje sąsiadujące z Afryką Płd. nie doświadczyły by tylu aż tak brutalnych i długich wojen.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Paveldrik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 71.178

 
 
post 1/08/2011, 12:26 Quote Post

QUOTE(Czarny Smok @ 15/07/2011, 11:45)
QUOTE(balum @ 15/07/2011, 8:57)
Podobnie spora część Polaków twierdzi, że za PRLu żyło się lepiej.


Proponuje zobaczyć wskaźniki:
- zabójstw, gwałtów i pobić
- tempo rozwoju gospodarczego

Raczej coś w tym jest, że teraz jest tam gorzej.
*


- Przed '89 wskaźników przestępczości nie publikowano. Najstarsze jakie widziałem (niestety nie pamiętam gdzie, nie podam linka) pochodziły z '91 - roku, w którym zniesiono segregację rasową. I były dużo wyższe niż dziś.
- Od połowy lat siedemdziesiątych do początku dziewiędziesiątych PKB RPA spadał. W latach 1992-2008 wzrost wynosił średnio ok. 5%.

QUOTE(Anton92 @ 21/07/2011, 10:12)
Swoją drogą piszecie wiele o Burach masowo opuszczających RPA. Z tego co czytałem kraj opuszczają głównie Anglosasi, natomiast Burowie opuszczać ojcowizny nie zamierzają. Istnieje nawet ruch, chcący przywrócić niepodległość Republikom Transwalu i Oranje.
*


A to ciekawe. Z tego co ja czytałem, to Anglosasi głównie imigrują, a nie emigrują (kilkadziesiąt tysięcy rocznie), i to oni odpowiadają za wzrost liczby białej ludności.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 19/08/2011, 17:01 Quote Post

QUOTE
A to ciekawe. Z tego co ja czytałem, to Anglosasi głównie imigrują, a nie emigrują (kilkadziesiąt tysięcy rocznie), i to oni odpowiadają za wzrost liczby białej ludności.
Paveldrik

Owszem migrują. Jednak ta imigracja jest ściśle kontrolowana przez państwo ze względu na ochronę miejsc pracy. Brytyjczyków i Amerykanów migruje do RPA około 20 tysięcy rocznie. Należy jednak pamiętać, że równocześnie masa Anglo-Afrykanów emigruje do Wielkiej Brytanii. W 2011 roku tych uciekinierów z RPA jest w Wielkiej Brytanii 500 tysięcy. Stosunek migracji białych anglofonów jest więc ujemny. Do 2011 roku wyemigrowała podobna liczba Afrykanerów - głównie powracali do kraju przodków - Holandii. Mimo wszystko migracje białych są niewielkie przy migracjach czarnych mieszkańców. Nie osiedlają się oni na stałe w RPA, lecz przyjeżdżają z ościennych państw pracować w RPA. W krajach takich jak Lesotho, czy Suazi ponad 30% ludności pracuje w RPA. Wysoki procent pracowników zatrudnionych w RPA posiada także Zimbabwe, Botswana i Mozambik.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Oliphaunt
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 319
Nr użytkownika: 55.960

Filip Or³owski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 20/08/2011, 0:20 Quote Post

Ja ma tylko pytanie. A skąd ta informacja o 500.000 Afrykanerów, którzy wyemigrowali głównie do Holandii? Tak się pytam bo biorąc pod uwagę, że cała grupa to ok. 3.600.000 osób, w tym ok. 3.000.000 w RPA, to 500.000 to bardzo duża liczba.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

12 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej