Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Karol Wielki, Wspaniały władca, ojciec, wódz.....
     
Wlad_II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 356

 
 
post 29/11/2003, 11:21 Quote Post

Co sądzicie o tej wybitnej postaci??? Spotkałem się z wieloma poglądami na jej temat. Od geniusza strategi po zbrodniarza.... No własnie jakie jest wase zdanie ???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 29/11/2003, 19:39 Quote Post

Może nawet i geniusz.Zbrodniarzem nie był,to wszystko co "zbrodnił" mieściło się w ramach epoki.Znakomity wódz,organizator.Przecież słowiańscy królowie,kralowie,korolowie to odbicie oddziaływania tej postaci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Wlad_II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 356

 
 
post 30/11/2003, 11:46 Quote Post

NIe był zbrodniarzem ???? No coż myśle, ze Sasi by sie z tobą nie zgodzili ( a może to byli Saksonie -> nie pamiętam:( )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 30/11/2003, 16:41 Quote Post

Sasi,Saksonowie - to samo.
To co robił Karol mieściło się w granicach epoki,podobnie Sasi postępowali ze Słowianami i na odwrót.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 21/12/2003, 20:40 Quote Post

Do geniusza to mu było daleko. Fakt, iz jak pisze Wies "w świadomości Europejczyka wyzej od Karola, stoi tylko Aleksnader Wielki i Juliusz Cezar", nie zmienia to jednak faktu, iż ojciec narodów to zbyt mocne słowo. Genius znei był, dał sie "porobić" Leonowi III z tą koronacją, pisać nie umiał, renesans karolingski, powinien być zwany Alkuińskim, zamknał sztukę pisania z jedne strony - strony swieckiej, otworzył zas tylko duchownej. Rzeźń Sasów i tak okazała sie skuteczna, Sasi potrafili zrobić powstanie przeolbrzymie za panowania Henryka IV (1073 r.) . Traktat w Verdun po wojnie domowej, zakończył karolinska wizje europy, fakt ze dał pewne podstawy, jednak sam Karol byl postacią zbliżona do basileusów, uczestniczyłw sporach religijnych, sam wydając rozporządzenie Libri Caroli. Jakbyłby genbbiuszem to doszło by do połaczęnia wschodu z zachodem, czyli łsuby synobójczyni Ireny z Karolem Wielkim (chyba tylko za wzrost 192cm). Jeśli idzie o geniuszy średniowiecza to stawiam na Fryderyka II zwłaszcza krucjata i muzułmanie pod Rzymem (ale musiała papieżowi gula chodzićsmile.gif)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 22/12/2003, 15:21 Quote Post

Karol Wielki - rzeczywiście nie połączył zachodu ze wschodem ale należy pamiętać, że miał wizję małżeństwa z cesarzową Ireną. Niespodziewanie przeszkodził mu w tym papież LeonIII koronując go 25 XII 800 roku w Rzymie na Cesarza. Akt ten zaskoczył samego władcę jak i doprowadził do zaognienia stosunków na linii Akwizgran(jezeli w ogóle można mówić tak o stolicy wędrującego we frankońskiej tradycjii dworu monarszego) Bizancjum. W tych okolicznościach udany i szczęśliwy związek Karola i Ireny nie wchodził już w grę. PO raz kolejny papiestwo wykazało swoje cwaniactwo i doświadczenie polityczne. Co do analfabetyzmu przodka Arnulfingów to, skoro wszyscy tak podkreślają pewne standardy epoki to fakt ten także się do nich zalicza. Nie można jednak zanegować tego, że Karol Wielki był mecenasem renesansu karolińskiego, a to już go wybija ponad przeciętność władców średniowiecza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 25/12/2003, 3:33 Quote Post

Napewno wybijał sie Karol na tle władcó tzw. wieków ciemnych V-IX wiek, z drugiej strony mamy sporo danych o nim, i one też stworzyły mit Karola WIelkiego, miał Karol szczęscie do wielkim przodków, Einhard napisał Vita Caroli Magni w stylu swetoniuszowych żywotów cezarów, więc sie to przyjemnie czytało/ta:) Cóz zapominamy o wspaniałym, Alfredzie Wielkim, który według mnie godzień jest takiego samego podziwu. Jesli idzie o geniuszy sredniowiecza to tak:
Fryderyk II Stauf
Henryk II Plantagenet
Filip II August
Filip IV Piękny
Henryk V Lancaster
Henryk VI Stauf
Robert Guiscard
Otton I Wielki
Ludwik XI "Pająk"
Aleksy Komen
Leon Filozof
Herakliusz
niezly też Karol IV
co do aktu połączenia zachodu ze wschodem była to najlepsze okazja z możliwych (fakt, trudna do zrealizowania0, miał łątwiej KArol niż Otton III, który chciał tego równiez dokonać w w Biznacjum rządził za Ottona III, jeden z najlepszych władców Biznacjum i Europy średniowiecznej Bazyli II Bułgarobójca
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Walen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 437

 
 
post 25/12/2003, 14:14 Quote Post

Może spójrzmy na genealogie:

Karol Młot->Pepin Krotki->Karol Wielki -> Ludwik Pobożny:

-Lotar (Longobarrdia, Lombardia, Burgundia, Prowansja, Toskania->Rzym)
-Karol Łysy (Akwitania, Paryż)
-Ludwik Niemiecki (Bawaria, Frankonia, Saksonia)

Hm.. czyli dzieki swojemu dziadkowi (Karolowi Wielkiemu) dano poczatek trzem wielkim europejskiem panstwom: Francji, Niemcom, Włochom. To ogromny sukces.

Poza tym Karol Wielki swoim postepowaniem dazyl do urzeczywistnienia swojej politycznej koncepcji jednosci Europy (!)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Wlad_II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 356

 
 
post 26/12/2003, 22:34 Quote Post

Hmmm... zastanawiam się tak sobie i z chęcią odniosę się do zwyczajów ludu którym władał Karol. Otóż w tamtejszych czasach ludzie dużo uzależniali od swojego władcy. Np. jeżeli były dobre plony to król był dobry, jeżeli zły to najpewniej podpadł dla Boga, jeżeli zaś nic nie robił tylko spędzał czas na rozrywkach to w oczach poddanych gnuśniał (chyba nie musze przypominać, że chodzi mi o rzesze ludzi nie światłych). To by ( przynajmniej po części , bo oczywiście istniały też bardziej poważne przyczyny) tłumaczyło ciągłe walki Karola w różnych częściach Europy. Poza tym Łatwego startu też nie miał, urodził się przed ślubem swoich rodziców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Hever
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 77
Nr użytkownika: 428

 
 
post 30/12/2003, 23:29 Quote Post

QUOTE(Ikswonarab @ Dec 25 2003, 04:33 AM)
Cóz zapominamy o wspaniałym, Alfredzie Wielkim, który według mnie godzień jest takiego samego podziwu.

Karol Wielki jest królem godnym podziwu. Lecz zgodze się z tym, że Alfred Wielki jest zapominany. Mało kto wie kto to i co zrobił. W czasie inwazji wikingów wybrzeża i miasta położone nad brzegiem rzek wpływających do morza drżały na widok wikingów. Alfred mimo BARDZO CIEZKIEJ sytuacji wypędził wikingów z angli.

P.S. Wydaje mi się, że nie pamięta się o Alfredzie Wielkim, bo w szkolnuch podręcznikach o niem nie ma. Za to w każdym jest "Państwo karola wielkiego"itp. biggrin.gif Szkoda, że histori jest w szkole tak mało sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
12345
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 653

 
 
post 7/03/2004, 14:35 Quote Post

A napiszcie mi jak mozecie co w swoim państwie zrobił Karol Wielki?, bardzo prosze napiszcie jak wiecie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 15/03/2004, 15:17 Quote Post

QUOTE(Walen @ Dec 25 2003, 03:14 PM)
Hm.. czyli dzieki swojemu dziadkowi (Karolowi Wielkiemu) dano poczatek trzem wielkim europejskiem panstwom: Francji, Niemcom, Włochom. To ogromny sukces.

Nie jestem zdania, że jest to jego zasługą. Owszem, podboje Karola Wielkiego były ogromne, ale nie zapominajmy, że nie był on jedynym twórcą potęgi państwa Franków. To potężne terytorium zostało zbudowane w większości jeszcze za czasów Merowingów. A gdyby Karol Wielki wiedział co się stało z jego państwem (Verdun) to myślę, że nie byłby pocieszony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
arais
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 765

 
 
post 25/03/2004, 17:50 Quote Post

QUOTE(Rothar @ Mar 15 2004, 04:17 PM)
[ A gdyby Karol Wielki wiedział co się stało z jego państwem (Verdun) to myślę, że nie byłby pocieszony.

no i tu argument podany przez Ciebie na poparcie "nie-wielkosci" karola swiadczy zupelnie o czyms innym. bo w histori juz tak jest,ze wszystkie "wielkie twory panstwowe" oparte pzredewszystkim na osobie (micie) wladzcy upadaja niedlugo po jego smierc np Aleksander tez zreszta wielki. a wiec proces rozpadu jaki dotknal panstwo frankow po jego smierci tylko potwierdza autorytet Cesarza i szacunek jakim musial byc darzony przez owczesnych

niedotyczy to zreszta tylko panstw wyobraz sobie:) Wielkie Księstwo Saboobrony bez Andrzeja Wielkiego Śniadego ja nie potrafie:)

druga rzecz -no przecież nikt nie zaczynal od zera swoich podbojow ,zaden wladca nie stworzyl w ciagu tylko swojego panowania mocnego panstwa przy pomocy grupki ludzi z kijami -to poprostu neiwykonalne. ze mial przodkow ktorzy zostawili mu co mu zostawili to dobrze to jeszcze nei pzrekresla wcale znaczenia jego dzialan aniu mu zaslug nei odejmuje.




P.S moj styl pisania wypowiedzi albo wlasnie jego brak :)hihi jest rzecza i mnie samego rażącą strasznie,popracuje więc nad tym,no ale mam nadzieje ze mysli o jakie mi chodzilo wychwycic zdolales pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 25/03/2004, 18:21 Quote Post

QUOTE(arais @ Mar 25 2004, 06:50 PM)
no i tu argument podany przez Ciebie na poparcie "nie-wielkosci" karola swiadczy zupelnie o czyms innym.

To nie był argument przeciwko wielkości Karola Wielkiego. Zauważyłem jedynie, że to nie z ręki Karola Wielkiego doszło do powstania narodu francuskiego, niemieckiego i włoskiego. Z pewnością nawet mu też przez myśl nie przeszło...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Peter-Durrandir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 1.099

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 31/05/2004, 22:23 Quote Post

Hmm. Karol moim zdaniem otwiera linie wybitnych królów średniowiecza z szerszymi pojęciem na świat zastany. Mysle ze jego własnie mozna nazwac jednym z pierwszych 'ojców Europy' - jego sladem szło wielu.
A jesli chodzi o wybitniejszych :
Otton I
Otton III - kolejny 'Europejczyk'
Fryderyk Barbarossa - jeden z nielicznych którzy powiedzieli 'mylilem sie', a pozatym świetny dyplomata i niezgorszy dowódca.

Mam słabość do I Rzeszy Narodu Niemieckiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej