Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kogo lub co właściwie stworzył Bóg ?
     
Medu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 95.925

 
 
post 30/12/2017, 16:35 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 30/12/2017, 8:28)
Tu nawet teoria ewolucji ładnie się wpisuje, bo wszystko spokojnie mogło się zacząć od prymitywnych form życia, a my nie jesteśmy jakimś wyjątkowym gatunkiem, tylko tym, który akurat w tym momencie historii zyskał przewagę. Taka uwaga na marginesie ostatnich wpisów.
*



Szczególnie podkreśliłbym słowa "w tym momencie historii zyskał przewagę". Dlaczego? Bo co niby w Biblii jest zadekretowane po wiek wieków Bóg przestał stwarzać, a ludzie są najdoskonalsi i nie tyle na szczycie co na końcu dziejów?
Nawet jeżeli ci obcy byliby twórcami tego wszechświata to wcale nie deprecjonuje to aktu stworzenia przez istotę/istoty wyższego rzędu. Dlatego jak już kiedyś się wypowiedziałem w podobnym temacie na jedno zjawisko i to doświadczalne lub wynikające z pewnych zjawisk będzie wiele punktów jego widzenia.

Ten post był edytowany przez Medu: 30/12/2017, 16:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
Julius I
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 267
Nr użytkownika: 98.832

 
 
post 30/12/2017, 16:39 Quote Post

misza88

QUOTE
QUOTE
Raz przyznajesz, że implikuje a drugi raz piszesz, że nie musi implikować.


Gdzie to niby stwierdziłem że implikuje?


To moja wypowiedź:

Właśnie cały czas piszę o tym, że wszechmoc i wszechwiedza implikują możliwość stworzenia innego możliwego świata.

A to Twoja odpowiedź na powyższą moją wypowiedź, którą zacytowałeś:

Oczywiście że implikuje, pytanie czy byłoby w takim świecie miejsce dla człowieka... Po co ten świat miałby istnieć? Bo według chyba wszystkich religii monoteistycznych istnieje dla człowieka... A jeżeli istnieje dla człowieka to został dla tego człowieka stworzony.
Według mnie wszechmoc i wszechwiedza jaką przypisuje się Bogu nie musi implikować możliwości stworzenia przez Niego świata bez zła i z człowiekiem posiadającym wolną wolę, a nie będącym czymś na wzór maszyny.


Najpierw więc napisałeś, że implikuje. Potem zaś na pisałeś, że wszechmoc i wszechwiedza nie muszą implikować stworzenia świata bez zła z wolną wolą człowieka. I jest to logiczne, wszak istnienie tylko dobra i wolnej woli jest wykluczone. Tylko że nikt tu takiego świata nie postuluje (przynajmniej jeśli chodzi o mnie). To jaki to byłby świat tego nie wiemy. To pytanie do Głównego Konstruktora.


QUOTE
Czy istnieją jakiekolwiek wybory człowieka niepodyktowane dobrem lub złem? Ja takich dostrzec nie potrafię.


Czy jak wybieram jedną z lepszych według mnie ofert na rynku to czy kieruję się dobrem lub złem? Czy jak rozmyślam o tym czy wyjść na spacer lub zostać w domu to zastanawiam się w kategoriach dobra lub zła?


QUOTE
Brak zła oznacza brak wolnej woli, człowiek w świecie bez zła byłby jej pozbawiony, byłby zdeterminowany do czynienia/wyborów dobra. I w tym kontekście tak samo jak Bóg nie może stworzyć kwadratowego koła, tak samo nie może stworzyć człowieka z jego wolną wolą zdeterminowanego do czynienia dobra.


Jeszcze raz powtórzę, nikt tu takiego świata nie postuluje. Nikt nie wymaga od Boga tworzenia rzeczy sprzecznych logicznie.

Przez kilka dni nie będę miał dostępu do neta. Jeśli będzie trzeba, odpowiem później.

Wszystkim życzę miłej zabawy i wszystkiego dobrego w przyszłym roku smile.gif








 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/12/2017, 16:49 Quote Post

QUOTE
Dlaczego? Bo co niby w Biblii jest zadekretowane po wiek wieków Bóg przestał stwarzać, a ludzie są najdoskonalsi i nie tyle na szczycie co na końcu dziejów?


To w sumie ciekawe. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Akt kreacji był etapem zamkniętym, czy też Bóg (zdaniem wierzących) nie powiedział ostatniego słowa? Tym bardziej, że trudno przejść obojętnie wobec faktu, że nowe gatunki powstają praktycznie na naszych oczach (dotyczy to zwłaszcza bezkręgowców).
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
Medu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 95.925

 
 
post 30/12/2017, 18:56 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 30/12/2017, 16:49)
QUOTE
Dlaczego? Bo co niby w Biblii jest zadekretowane po wiek wieków Bóg przestał stwarzać, a ludzie są najdoskonalsi i nie tyle na szczycie co na końcu dziejów?


To w sumie ciekawe. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Akt kreacji był etapem zamkniętym, czy też Bóg (zdaniem wierzących) nie powiedział ostatniego słowa? Tym bardziej, że trudno przejść obojętnie wobec faktu, że nowe gatunki powstają praktycznie na naszych oczach (dotyczy to zwłaszcza bezkręgowców).
*



Właśnie w tym rzecz. My nawet z naukowego punktu widzenia spieramy się o sam np. taki wielki wybuch przedstawiając różne teorie i wariacje jego zaistnienia, a co dopiero zastanowienie na tym, co w tymże wszechświecie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #64

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 2/01/2018, 11:16 Quote Post

Pan Jarosław
CODE
Cała nie-finezja tego sformułowania zasadza się na tym, że jest ono sprzeczne z brzytwą Ockhama, a w dodatku nieweryfikowalne, a jako takie sprzeczne z jakąkolwiek nauką.

Czyżbyś twierdził że "prawdy" nieweryfikowalne są sprzeczne z nauką?

szczypiorek
CODE
W sumie to stworzenie świata przez "obcych", z nudów czy w ramach eksperymentu wydaje się opcją nie mniej a bardziej prawdopodobną i logiczną niż kreacja przez Boga, do którego modlą się dziś miliardy chrześcijan czy muzułmanów.

Oblicz prawdopodobieństwo... rolleyes.gif
Cały problem w tym że jednemu mogą wydawać się mniej, a drugiemu bardziej prawdopodobne. Przekonywanie siebie nawzajem do swojej racji nic w tej materii chyba nie zmieni, sprawa i tak sprowadza się do przekonania, wiary.

Julius I
CODE
Czy jak wybieram jedną z lepszych według mnie ofert na rynku to czy kieruję się dobrem lub złem? Czy jak rozmyślam o tym czy wyjść na spacer lub zostać w domu to zastanawiam się w kategoriach dobra lub zła?

Oczywiście że kierujesz się dobrem, swoim dobrem. Rozstrzygasz według swojej woli, który z wyborów będzie dla Ciebie lepszy a który nie. Tak samo z wyborem pomiędzy zjedzeniem jabłek lub bananów, decydujesz na co masz większą ochotę, który z wyborów będzie dla Ciebie lepszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

     
Julius I
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 267
Nr użytkownika: 98.832

 
 
post 3/01/2018, 17:09 Quote Post

misza88

QUOTE
Oczywiście że kierujesz się dobrem, swoim dobrem. Rozstrzygasz według swojej woli, który z wyborów będzie dla Ciebie lepszy a który nie. Tak samo z wyborem pomiędzy zjedzeniem jabłek lub bananów, decydujesz na co masz większą ochotę, który z wyborów będzie dla Ciebie lepszy.


Przy takiej interpretacji to nawet własne potrzeby biologiczne można sprowadzić do kierowania się dobrem. Nawiasem mówiąc, mogę np. nie wiedzieć czy spacer czy pozostanie w domu jest dla mnie lepsze, a mimo to wyjść na spacer z nieznanych mi powodów. Poza tym, czy jak kradnę to też kieruję się dobrem bo dla mnie jest to dobre? Czy gdy kłamię dla własnej korzyści to też wybieram dobro?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

     
Puscetus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 102.770

 
 
post 24/01/2018, 22:14 Quote Post

QUOTE(Nawoj @ 14/12/2017, 10:40)
Najwyższe biblijne bóstwo hebrajskie jest substancjonalnie ogniem,

Proszę zauważyć ścisły związek religii z astrologią. W epoce barana religie są ogniste a te współczesne, w epoce ryb, są związane z wodą.
QUOTE(Nawoj @ 14/12/2017, 10:40)
Ognisty bóg góry to najprawdopodobniej historycznie nic innego jak rzymski bóg ognia Wulkan czy słowiański Swaróg (Swarożyc-Ogień).

Nie, Swarożyc jest innym ogniem niż ogień religii barana. Wszystkie religie opisują naturę, której częścią są gwiazdy i astrologia jak i duchowe wnętrze człowieka czyli czakry, używając do ich opisu słów jak światy, kościoły, "koła pod cherubami" itp. Swarożyc nie jest ogniem jak Agni lub Agnus Dei, lecz jest pierwotnym ogniem niebiańskim, synem Swaroga, boga swargi - nieba, najwyższej czakry.

Ten post był edytowany przez Puscetus: 24/01/2018, 23:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #67

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.981
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 25/01/2018, 9:07 Quote Post

Z ogniem byli też związani archaniolowie np. Oriel, Uriel ,jak myślicie czy to nasz orzeł?
Gdzieś się spotkałem że Michał reprezentował lwa,Uriel orła a Gabriel byka.
https://books.google.pl/books?id=0PZ1BwAAQB...20eagle&f=false
http://www.angelforyou.org/2010/04/invokin...angels.html?m=1


Ten post był edytowany przez Arheim: 25/01/2018, 9:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #68

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 25/01/2018, 10:40 Quote Post

Orzeł, byk (wół), lew i młodzieniec (człowiek) symbolizują ewangielistów ale może wcześniej mogli i Archaniołów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #69

     
Puscetus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 102.770

 
 
post 25/01/2018, 22:27 Quote Post

QUOTE
Orzeł, byk (wół), lew i młodzieniec (człowiek)

To są cztery znaki zodiaku: Skorpion, Byk, Lew, Wodnik.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #70

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 26/01/2018, 8:48 Quote Post

https://www.google.pl/search?ie=UTF-8&clien...qIOaA8QeOwrL4AQ
 
User is offline  PMMini Profile Post #71

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.981
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 26/01/2018, 9:56 Quote Post

https://watadze.wordpress.com/tag/krzyz-zodiakalny/
Tu pewno chodzi o prastary krzyż zodiakalny,czyli orzeł(skorpion),lew,byk,wodnik(człowiek).Orzel stoi w hierarchii starobabilonskiej na górze?

Ten post był edytowany przez Arheim: 26/01/2018, 9:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #72

     
Medu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 95.925

 
 
post 27/01/2018, 10:01 Quote Post

Moralność w takim razie staje się etycznym zachowanie wykształconym w toku procesu ewolucyjnego. I teraz etyka bazuje na moralności, a moralność na różnym rozumieniu dobra. I tak ktoś bodajże tutaj kiedyś powiedział, że może być np. moralność komunistyczna, czy tak modne słowo ostatnio - nazistowska. I tak dla komunisty zabijanie w imię równości klas było moralnie uzasadnione, jak dla nazisty zabijanie w myśl "biologicznej czystości narodu".

Z drugiej strony gdyby człowiek nie miał nadziei, woli przetrwania, a posiadał mieć możliwość wglądu do "księgi życia" wielu popełniałoby samobójstwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #73

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 8/03/2019, 15:29 Quote Post

QUOTE("Szczypiorek")
Jak dobrze wiemy na początku teoria ewolucji spotkała się z ostrymi atakami rozmaitych instytucji i prądów religijnych, w tym kościoła katolickiego


Tak? Kiedy i gdzie Kościół Katolicki atakował ewolucję? Może podasz jakieś przykłady?

A jest to o tyle ciekawe że papież Leon XIII był wielkim sympatykiem Teorii Ewolucji. A przynajmniej odnosił się do niej w sposób co najmniej pozytywny. Nie wspominając o biologu Mivarcie, który był pobożnym katolikiem(ekskomunikowano go później. Ale za to że głosił herezje, tylko zaznaczę jeszcze że został zrehabilitowany na prośbę rodziny która udowodniła ze pod koniec życia, siadła mu psychika). A przyczynił się do lepszego zrozumienia ewolucji

Ten post był edytowany przez Quinque: 8/03/2019, 18:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #74

     
Antoni123
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 497
Nr użytkownika: 102.926

Stopień akademicki:
 
 
post 8/03/2019, 18:49 Quote Post

Co Pan opowiada indeks
http://www.cvm.qc.ca/gconti/905/BABEL/Inde...itorum-1948.htm

zdjęto dopiero 1966. Znajdzie Pan tam Darwina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #75

7 Strony « < 3 4 5 6 7 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej