Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skąd Słowianie?
 
Która koncepcja do ciebie bardziej przemawia?
koncepcja autochtoniczna; [ 17 ]  [28.33%]
koncepcja allochtoniczna; [ 24 ]  [40.00%]
żadna, mam własną lepszą; [ 19 ]  [31.67%]
Suma głosów: 60
Goście nie mogą głosować 
     
.Michal.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 63.173

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 29/10/2010, 16:50 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 29/10/2010, 15:38)
Trudności się mnożą i wyniki nie zawsze są zadowalające, ale z takim stawianiem sprawy zgodzić się nie mogę. Przez 100 lat polska archeologia poczyniła postęp ogromny, ba, postęp ten jest nawet wyraźnie widoczny w ciągu ostatniej dekady, czy dwóch.

Jak ktoś chce to znajdzie też u nas literaturę o kulturze zarubinieckiej i okolicznych od twardej ("Sławane Podneprowa w pierwoj połowine I tysaczletia n. e." Terpiłowskiego wydane przez UMCS) po popularną ("Starożytni Słowianie" Błażejewskiego).

Tak samo z datowaniami, standardem jest, że podaje się na czym się ono opiera. Nie wiem skąd przekonanie, że nie ma informacji na ten temat. Dużo też się dzieje w tej dziedzinie - metody względne są uściślane a także na znaczną skalę wykorzystywane są nowe metody, bardzo dokładne.


Atlas zjawisk - jak atlas gwar językowych z zaznaczonymi izoglosami i poszczególnymi zjawiskami. Rozumiesz? Takie geograficzne rozebranie każdej "kultury" i stanowiska na części pierwsze - bez pomocy pomysłowych autorów scalających wszystko do kupy pt. "kultura wielbarska".

QUOTE
I widać tego efekty, czego najlepszym przykładem ostatnich lat jest przesuwająca dotychczasowe datowania książka Dulinicza "Kształtowanie się Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej".

Nie rozumiem zupełnie co się kryje za stwierdzeniem, że potrzebny jest "atlas zjawisk kulturowych", ale bez mapek kultur (to się chyba nawzajem wyklucza).

Raczej nie można podważyć takich osiągnięć polskiej archeologii ostatnich lat jak standardowe już wykorzystywanie dokładnych datowań dendrochronologicznych, stopniowe prowadzenie do końca opracowywania Archeologicznego Zdjęcia Polski obejmującego osadnictwo całego obszaru kraju, maksymalne przeczesanie zasobów pewnych obszarów kraju głównie związane z budową autostrad, czy też wykorzystanie metod nieinwazyjnych i nowych metod dokumentacji (metody geochemiczne, tomografia komputerowa, badania GPR, tachimetry laserowe, magnetometry transduktorowe) i włączenie do współpracy naukowców z innych dziedzin i ich najnowszych osiągnięć, jak antropologia, genetyka, paleo- i archeopatologia, fizyka (analiza stabilnych izotopów), paleobiochemia, itd.

Suma sumarum ze względu na stały znaczny przyrost materiałów jesteśmy świadkami jak archeologia zdetronizowała historię w badaniach nad społecznościami wczesnośredniowiecznymi.
*



Ano wlanie oby jeszcze wiecej takich prac jak Dulinicza. Przydalaby sie zbiorecze, wyczerpujace opracowanie antycznych stanowisk w Polsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Sly
 

Unregistered

 
 
post 29/10/2010, 16:55 Quote Post

QUOTE(Alcarcalimo @ 29/10/2010, 17:20)
Ja mam takie pytania:
Jak obie koncepcje wyjaśniają niesamowity sukces Słowian? Porównywalny jedynie z Germanami. Wszak do Europy bez przerwy wlewały się nowe plemiona,ludy. Dlaczego to akurat Słowianie narzucili swoją kulturę połowie Europy a nie na przykład Hunowie?
Germanie w dodatku mieli na swój rozwój coś z 500 lat. Słowianie zaś w ile? 200? zajęli tereny od Morza Białego po Grecję.
*


Czemu akurat z Germanami,a nie z Macedonczykami,czy chocby Rzymem?
 
Post #32

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/10/2010, 17:07 Quote Post

CODE
Ja mam takie pytania:
Jak obie koncepcje wyjaśniają niesamowity sukces Słowian? Porównywalny jedynie z Germanami. Wszak do Europy bez przerwy wlewały się nowe plemiona,ludy. Dlaczego to akurat Słowianie narzucili swoją kulturę połowie Europy a nie na przykład Hunowie?
Germanie w dodatku mieli na swój rozwój coś z 500 lat. Słowianie zaś w ile? 200? zajęli tereny od Morza Białego po Grecję.

W sumie Słowianie jakby więcej osiągnęli. Germanie trwale to ekspandowali raptem pod Alpy i do Anglii. To co weszło głębiej w Rzym uległo asymilacji do wyższej kultury. Ale aż tak dziwne to nie jest, ekspansja Słowian to głownie tereny Barbaricum, nie odbiegające aż tak poziomem, a co na Bałkanach zostało z cywilizacji rzymskiej po przejściu Hunów, Gotów, Bułgarów różnego autoramentu Awarów i kto tam się jeszcze plątał to widać po Wołochach i Albańczykach. A i względnie egalitarny system społeczny ówczesnych Słowian z punktu widzenia bizantyjskiego kolona miał prawo być atrakcyjny..
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 29/10/2010, 18:16 Quote Post

Sly - Macedończycy i Rzymianie dysponowali wyższa kulturą od ludów podbitych. Jeśli chodzi o Rzymian to nie mówię tu o podboju greków a barbarzyńców.

kmat właśnie
po przejściu Hunów, Gotów, Bułgarów różnego autoramentu Awarów
Dlaczego oni nie osiągnęli takiego sukcesu jak my? Wszak to oni wsławili się dużo większymi sukcesami militarnymi.
Gdyby tak było skończylibyśmy jak Węgrzy po stawieniu się u nas.

Są dwa wyjaśnienia.
Albo nas było tak mnogo jak się tu zjawiliśmy bądź objawiliśmy.

Albo Słowianie to tak naprawdę nie etnos czy plemię ale kultura, która swoją atrakcyjnością zdobyła serca barbarzyńców zamieszkujących tę część Europy.
Bo tak naprawdę jak wygląda Słowianin? modelowy German to wiadomo, wysoka blondbestia. O modelowym Słowianie nie słyszałem.
Pewnie mnie zaraz zjedziecie, ale moje (nieudowodniona, ani udekumantowana)teoria jest taka że Słowianami po prostu stały się masy ludzi zamieszkujących ten region Europy, pochodzących z różnych plemion dla których dana kultura stała się atrakcyjna. A oparły jej się dopiero ludy stojące wyżej, czyli Germanie i grecy.
I nie mam tu namyśli szeregowych rolników-barbażynców, którzy nagle podnieśli głowę z pod jarzma swych Panów (podobno jest taka teoria) ale przyjęcie nowego sposobu życia przez całość plemienia.
Dobra a tera bijcie rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Staszek K
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 59.659

 
 
post 29/10/2010, 18:30 Quote Post

Egalitaryzm,kultura-czyli Słowiański system "wiecowo-opolny"-to właśnie klucz do sukcesu?Ciekawe...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 29/10/2010, 19:41 Quote Post

QUOTE
ale moje (nieudowodniona, ani udekumantowana)teoria jest taka że Słowianami po prostu stały się masy ludzi zamieszkujących ten region Europy, pochodzących z różnych plemion dla których dana kultura stała się atrakcyjna. A oparły jej się dopiero ludy stojące wyżej, czyli Germanie i grecy.


to jest niemożliwe z prostego powodu - mamy dowody na ekspansję Słowian i na ich jednolitość językową. W wypadku asymilacji różnych ludów (jakich niby skoro Słowianie na Bałkanach prowadzili czystkę etniczną mordując i wypędzając dziesiątki tysięcy) jednolitość byłąby czystą fikcją
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/10/2010, 19:42 Quote Post

A czy to aż tak dziwne? Co to w praktyce oznaczało: żadnego konunga, kagana, basileusa, imperatora czy innego dziada, na którego trzeba robić. Do tego ta ekspansja często na plecach innych była robiona, że choćby Awarów wspomnieć.

CODE
po przejściu Hunów, Gotów, Bułgarów różnego autoramentu Awarów
Dlaczego oni nie osiągnęli takiego sukcesu jak my? Wszak to oni wsławili się dużo większymi sukcesami militarnymi.
Gdyby tak było skończylibyśmy jak Węgrzy po stawieniu się u nas.

To po większości stepowcy, im trudno było utrzymać odrębność żyjąc w rozproszeniu wśród ludów osiadłych (Węgrzy akurat osiedli w terenie mocno stepowym). Do tego państwa nomadów z natury lubią być efemeryczne. Te ludy trzęsły regionem do pierwszej klęski, potem łatwo się załamywały.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
.Michal.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 63.173

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 29/10/2010, 19:50 Quote Post

QUOTE(kmat @ 29/10/2010, 17:07)
do Anglii. To co weszło głębiej w Rzym uległo asymilacji do wyższej kultury.


weszło i już nie wyszło wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 29/10/2010, 20:09 Quote Post

.Michal.
QUOTE
QUOTE(Alcarcalimo @ 29/10/2010, 16:20)
Ja mam takie pytania:
Jak obie koncepcje wyjaśniają niesamowity sukces Słowian? Porównywalny jedynie z Germanami. Wszak do Europy bez przerwy wlewały się nowe plemiona,ludy. Dlaczego to akurat Słowianie narzucili swoją kulturę połowie Europy a nie na przykład Hunowie?
Germanie w dodatku mieli na swój rozwój coś z 500 lat. Słowianie zaś w ile? 200? zajęli tereny od Morza Białego po Grecję.





Powiem Ci w skrócie jak to bylo - nagle Germanie ruszyli dupska i przeniesli sie wszyscy w granice imperium.... i stala się "pustka osadnicza"... przybyla ciemna barbaria ze Wschodu i wypelnila biologiczna nisze i nastala era Slowian... ktorzy wczesniej zyli w calych milionach ciasno stloczeni na bagnach Prypeci jak w Pekinie a potem rozlali sie po europie...

...i Europa z zachwytu nad prostata porzucila swe dawne zwyczale - zaczela lepic ziemianki i praskie garnki


pasi???

Jeszcze dodałbym to tego, że Słowianie to tak naprawdę Bałtowie, którzy w czasie pochodu ze wschodu na zachód się, ęę... jakby to powiedzieć, zeslawizowali pod bizantyńskim limesem. Po drodze pociągnęli za nimi jacyś nomadowie ze stepu, jacyś Servi, czy Serbi i jacyś Hroatowie i porzucili swą kulturę i język aby na obcym etnicznie terytorium zacząć rozwijać kulturę i język swoich bałtyckich, teraz już słowiańskich, przyjaciół. wink.gif
W sumie jest dziwne, że fascynacja starożytnymi Germanami cały czas istnieje. Przecież ich wszystkie państewka to były tylko krótsze lub nieco dłuższe efemerydy i słuch po nich zaginął. Ktoś pisał w innym wątku, że Anglicy nie czują się związani z germańskim etnosem. Też się spotkałem z tym zjawiskiem. Anglikom, z którymi rozmawiałem, Germanie kojarzą się z Niemcami, co powoduje, że automatycznie nie chcą być utożsamiani z Germanami (Niemcami) i wolą się przyznawać do "swoich" celtyckich korzeni lub mówią, że są po prostu Brytyjczykami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/10/2010, 20:29 Quote Post

CODE
Przecież ich wszystkie państewka to były tylko krótsze lub nieco dłuższe efemerydy i słuch po nich zaginął.

Nie licząc Franków i Anglosasów, ale to tylko takie marginalne pierdółki bez znaczenia.
CODE

Ktoś pisał w innym wątku, że Anglicy nie czują się związani z germańskim etnosem. Też się spotkałem z tym zjawiskiem. Anglikom, z którymi rozmawiałem, Germanie kojarzą się z Niemcami, co powoduje, że automatycznie nie chcą być utożsamiani z Germanami (Niemcami) i wolą się przyznawać do "swoich" celtyckich korzeni lub mówią, że są po prostu Brytyjczykami.

A to akurat syndrom głupiego Angola, co to jak widzi gotującą się wodę, to się dziwi, że są bąbelki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 29/10/2010, 20:36 Quote Post

QUOTE(A.Mączka @ 29/10/2010, 20:09)
.Michal.
QUOTE
QUOTE(Alcarcalimo @ 29/10/2010, 16:20)
Ja mam takie pytania:
Jak obie koncepcje wyjaśniają niesamowity sukces Słowian? Porównywalny jedynie z Germanami. Wszak do Europy bez przerwy wlewały się nowe plemiona,ludy. Dlaczego to akurat Słowianie narzucili swoją kulturę połowie Europy a nie na przykład Hunowie?
Germanie w dodatku mieli na swój rozwój coś z 500 lat. Słowianie zaś w ile? 200? zajęli tereny od Morza Białego po Grecję.





Powiem Ci w skrócie jak to bylo - nagle Germanie ruszyli dupska i przeniesli sie wszyscy w granice imperium.... i stala się "pustka osadnicza"... przybyla ciemna barbaria ze Wschodu i wypelnila biologiczna nisze i nastala era Slowian... ktorzy wczesniej zyli w calych milionach ciasno stloczeni na bagnach Prypeci jak w Pekinie a potem rozlali sie po europie...

...i Europa z zachwytu nad prostata porzucila swe dawne zwyczale - zaczela lepic ziemianki i praskie garnki


pasi???

Jeszcze dodałbym to tego, że Słowianie to tak naprawdę Bałtowie, którzy w czasie pochodu ze wschodu na zachód się, ęę... jakby to powiedzieć, zeslawizowali pod bizantyńskim limesem. Po drodze pociągnęli za nimi jacyś nomadowie ze stepu, jacyś Servi, czy Serbi i jacyś Hroatowie i porzucili swą kulturę i język aby na obcym etnicznie terytorium zacząć rozwijać kulturę i język swoich bałtyckich, teraz już słowiańskich, przyjaciół. wink.gif
W sumie jest dziwne, że fascynacja starożytnymi Germanami cały czas istnieje. Przecież ich wszystkie państewka to były tylko krótsze lub nieco dłuższe efemerydy i słuch po nich zaginął. Ktoś pisał w innym wątku, że Anglicy nie czują się związani z germańskim etnosem. Też się spotkałem z tym zjawiskiem. Anglikom, z którymi rozmawiałem, Germanie kojarzą się z Niemcami, co powoduje, że automatycznie nie chcą być utożsamiani z Germanami (Niemcami) i wolą się przyznawać do "swoich" celtyckich korzeni lub mówią, że są po prostu Brytyjczykami.
*


Może masz na myśli Anglików o korzeniach walijskich... Dodałbym jeszcze oczywistą obserwację, grupy zeslawizowanych Bałtów, żeby stworzyć jakikolwiek sprawny organizm państwowy, wyższą organizację społeczną muszą być rządzeni przez elity rzecz jasna pochodzenia germańskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Sly
 

Unregistered

 
 
post 29/10/2010, 20:38 Quote Post

Syndrom glupiego Angola?No tak,glupki nie chca byc Germanami,co za czasy...

Ten post był edytowany przez Sly: 29/10/2010, 20:40
 
Post #42

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/10/2010, 20:46 Quote Post

To, czy chcą czy nie, nie ma znaczenia. Po prostu są.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Sly
 

Unregistered

 
 
post 29/10/2010, 20:49 Quote Post

QUOTE(kmat @ 29/10/2010, 21:46)
To, czy chcą czy nie, nie ma znaczenia. Po prostu są.
*


Bo Kmat tak twierdzi.
 
Post #44

     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 29/10/2010, 21:36 Quote Post

Szapur II
QUOTE
Może masz na myśli Anglików o korzeniach walijskich...

W papiery im nie zaglądałem smile.gif
QUOTE
Dodałbym jeszcze oczywistą obserwację, grupy zeslawizowanych Bałtów, żeby stworzyć jakikolwiek sprawny organizm państwowy, wyższą organizację społeczną muszą być rządzeni przez elity rzecz jasna pochodzenia germańskiego.

No tak, zapomniałem dodać, że każda dynastia słowiańskich władców ma za przodka Wikinga.laugh.gif
Kmat
QUOTE
A to akurat syndrom głupiego Angola, co to jak widzi gotującą się wodę, to się dziwi, że są bąbelki.

Niepotrzebnie trywializujesz. To akurat byli ludzie wykształceni.
QUOTE
Przecież ich wszystkie państewka to były tylko krótsze lub nieco dłuższe efemerydy i słuch po nich zaginął.
Nie licząc Franków i Anglosasów, ale to tylko takie marginalne pierdółki bez znaczenia.

Taa...a który naród odwołuje się do tradycji Franków? Anglosasi, to praktycznie jedyny lud, który opuścił germański matecznik i przetrwał.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej