Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Armia hetycka
     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 24/01/2006, 20:19 Quote Post

Hetyci to jedyny lud indoeuropejski który w epoce brązu stworzył mocarstwo. Dzieki odkryciu ich archiwum państwowego w Hatussas, zawierajacego tysiace glinianych tabliczek, całkiem sporo juz o nich wiadomo, ale niewiele sie o nich pisze. A juz najmniej o ich armii która swojego czasu mogła sie mierzyć z każdą sąsiednia armia. Wiekszosc stanowiła piechota, na owe czasy solidnie uzbrojona, ale dumą armii były rydwany, cięzkie zaprzężone w cztery konie i obsadzone trzema osobami, woźnicą i dwoma włócznikami. Byli tez oczywiscie piesi łucznicy, a natknąłem się też na wzmiankę o chyba pierwszym w historii wyodrębnionym oddziale do zadań saperskich, pod którego pieczą znajdowały sie też tarany do wywazania bram oblezonych miast. Jeśli ktos ma informacje, ilustracje, tytuły ksiażek i linki stron o hetytach to niech pisze.
Załączam obrazek z wizerunkiem Króla i włóczników- pieszego i z rydwanu.
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
faux
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 4.157

 
 
post 24/01/2006, 21:44 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 24/01/2006, 21:19)
  Jeśli ktos ma informacje, ilustracje, tytuły ksiażek
*


Hetyci i ich sąsiedzi : dzieje kultury Azji Mniejszej od Catalhuyuk do Aleksandra Wielkiego / E. i H. Klengel

Hetyci / O. R. Gurney

Mitologia hetyckiej Anatolii / Maciej Popko

W cieniu hetyckiego sfinksa / Eugeniusz Paukszta

W ramach ciekawostki stare dziełko o ciekawej pisowni w tytule wink.gif:
Bronzowe naczynie hetyckie z Ukrainy : (rekonstrukcja) / Stefan Przeworski. - Warszawa : [b.w], 1928


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 25/01/2006, 17:02 Quote Post

Dzieki ma ktos może jeszcze jakieś informacje. W jaki sposób rekrutowano armie, jak była liczna, jak była zorganizowana.
Jesli chodzi o militaria to dodam jeszcze że to Hetycji byli wynalazcami tzw. cyklopich murów i to od nich zapewne achajowie przejeli tą technologie, bez której ciezko sobie wyobrazic ich twierdze cw Tirynsie czy Mykenach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
haszyd
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 5.188

 
 
post 25/01/2006, 18:07 Quote Post

MikoQba mógłbyś coś więcej napisać o cyklopich murach? mówiąc szczerze nie słyszałem o tym wcześniej...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 25/01/2006, 18:53 Quote Post

Mury cyklopie, to mury obronne zbudowane z wielkich, często ciosanych na figury wieloboczne głazów warzących czesto po kilkanascie ton.

------------------------

Czy ten temat nikogo nie interesuje czy po prostu nikt nie ma na temat armii hetyckiej żadnych informacji. Postanowiłem ze wyciagne ten temat na wierzch to moze ktos go zauwazy. Wyczytałem że te te wspomniane przezemnie oddziały lekkozbrojne nazywały sie sutu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 31/01/2006, 12:12 Quote Post

Niestety nie mam wiele informacji na ten temat. Mam przedstawień kilka z Bogazkoy i Yazilikaji, ale w książce więc tu nie wstawię. niestety nigdy wojskowość hetycka nie była moim konikiem... sad.gif

http://www.adiutrix.za.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 31/01/2006, 13:28 Quote Post

To moze przynajmniej jakies informacje. Wszystko mnie interesuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 31/01/2006, 13:49 Quote Post

To chyba tylko tyle, że na płaskorzeźbach są kolesie w spudniczkach, prawdopodobnie skórzanych, mająwłócznie i szpiczaste hełmy smile.gif Opisu szczegółowego brak, bo to encyklopedia ogólna ze starożytności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 31/01/2006, 14:07 Quote Post

Ciekawi mnie tez jej liczebnosc. Pod Kadesz liczyła około 30 tysiecy, ale połowe stanowiły kontyngenty sojuszników i wasali, od Troji na zachodzie po Agi- Hajasa w Armenii. W skład armii wchodziło tez około 2,5 tysiaca rydwanów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 31/01/2006, 16:14 Quote Post

Szukałem i nie mogę znaleść zaludnienia Państwa Hetyckiego, w jakimkolwiek okresie. Liczebność armii polowej mogłaby sięgać ok 50% mężczyzn odpowiednich do wojska. To właśnie siła wojsk plemiennych. Wystawia się ich nawet tyle ile wogóle ma się mężczyzn. Tylko aprowizacja stanowi problem. Co do liczebności pod Kadesz to się i tak wypowiadać nie chcę, ale zainteresowały mnie możliwości mobilizacyjne tego państwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 31/01/2006, 16:40 Quote Post

Panstwo hetyckie chyba tak wielkich procentowo mozliwości mobilizacyjnych nie miało, było to juz zaawansowane społecznie panstwo niewolnicze, z podziałem na arystokracje, chłopów, rzemiesliników i nielicznych niewolników. Ludnośc tego panstwa liczyła pewnie około miliona. Najludniejsze wtedy państwo Egipt miało około 7 milionów ludności. Jednak to wszystko tylko przypuszczenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 31/01/2006, 16:46 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=1306 - ktoś już próbował tego tematu

Aczkolwiem liczyłbym, że zdolnych do noszenia broni mężczyzn było ok 250 tys (przy przyjęciu tego miliona). Od tego odpadają niewolnicy, najbiedniejsze chłopstwo, użędnicy, kapłani, ludność miast. Lubię gdybać i sądzę, że możliwości mobilizacyjne tak dużego państwa mogły sięgnąć i 100 tyś. oczywiście nie mmogłoby nigdy tyle chłopa spotkać się w jednym miejscu, choćby ze względu na aprowizację, informowanie i czas zbierania sięludności. Jednak przyjmując 30 tyś pod Kadesz można przyją, że sporo monad dwa razy więcej w państwie jeszcze zostało. To było rozbudowane społeczeństwo, jednak nie ograniczało to tak możliwości poboru. Ale to takie gdybanie do działu alternatywnego tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 31/01/2006, 17:03 Quote Post

Zgadzam sie tylko pod Kadesz duza częśc wojsk stanowili sprzymierzency i wasale. Panstwo musiało byc dosyc bogate- 2,5 tys.rydwanów. A na kazdym przynajmniej jeden arystokrata(Taki jak ten na obrazku powyzej przy prawicy króla), bo załoga składała sie z trzech ludzi. Wiadomo ze pod Kadesz król Muwatalis nie powiół wszystkich sił czesc została na północy dla zapobiezenia najazdu półdzikiego ludu Kaska, zamieszkujacego puźniejszy Pont.To ówczesne stosunki polityczne. Zielonym kolorem sa przedstawione najdalsze granice Imperium Hatti. Biorac pod uwage syryjskie gesto zamieszkałe włosci podległych sobie wasali, całe imperium liczyło pewnie sporo wiecej niz rdzenne ziemie hetyckie w Anatoli.
Mapka z troche nietypopa legenda smile.gif

user posted image[/URL][/IMG]

-------------------------

Tu mam jeszcze jedna ilustracje z wizerunkiem wojowników hetyckich, oraz syryjskiego łucznika, z racji zaleznosci wasalnych często stanowiacego komponet armii hetyckich.
user posted image[/URL]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 12/04/2006, 14:07 Quote Post

"invasiones de los pueblos del Mar" ....Bosh...cóż za piękny język ten hiszpański..chyba muszę go trochę potrenować rolleyes.gif
ps. Hetyci to ogóry, dać się anihilować bandzie pół-neandertali?? sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Wacpan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 19.953

Rafal Gorzechowski
Stopień akademicki: magister, asystent
Zawód: prawnik
 
 
post 28/07/2006, 22:39 Quote Post

Klengel mówi o 20-25 tys żołnierzy.(O ile mnie pamięć nie myli).Odsyłam też do książki "Ramzes Wielki i jego czasy"-tam jest dokładny opis bitwy pod Kadesz i-być może -największej wystawionej przez Hetytów armii.
Jeśli chodzi o flotę to znów Klengel mówi ,ze jej nie mieli,lecz w "sztuce Cypru"czytałem,że na tę wyspę zsyłali wygnańców,więc coś się tu nie zgadza...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej