Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kształt greckich polis po wojnach perskich
     
Anaksimandros ho Milesios
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 58.109

Piotr K
Stopień akademicki: x
Zawód: student
 
 
post 29/08/2009, 18:12 Quote Post

Czy wojny perskie ostatecznie uformowały kształt greckich polis?
Na pewno dużo się zmieniło po ich zakończeniu. Był to chociażby ustrój Aten, gdzie stronnictwo demokratyczne poczynało sobie coraz pewniej i skutecznie niwelowało uprawnienia areopagu. Po reformach Efialtesa i Peryklesa zaczynamy powoli mówić o rzeczywistym kształtowaniu się demokracji ateńskiej w klasycznej formie. Pozostaje także przeogromna rola Związku Morskiego, za którego sprawą Ateny stały się imperium hellenistycznym. Ich wpływ na pozostałe polis jest niebagatelny, a orbita wpływów ogromna. Zmienia się też nastawienie do Sparty, zostaje zachwiana równowaga, która istniała w obliczu wspólnej walki przeciw Persom. Teraz stary układ, Ateny hegemonem na morzu, a Sparta na lądzie, traci na ważności. Zmiany w dalszej części V wieku były bardzo dynamiczne, czy zatem możemy mówić, że greckie polis ostatecznie uformowały się po wojnach perskich?

PS. Witam na forum, to mój pierwszy post smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 5/09/2009, 16:59 Quote Post

QUOTE
PS. Witam na forum, to mój pierwszy post smile.gif

Witam smile.gif

QUOTE
czy zatem możemy mówić, że greckie polis ostatecznie uformowały się po wojnach perskich?
Nie, oczywiście. Poleis greckie formowały się od Wieków Ciemnych po ich zamarcie w okresie rzymskim.
Ale jeśli szukasz momentu przełomowego, to wojny perskie są na pewno jednym z nich. Jako inne podałbym wprowadzenie falangi (jako dłuższy proces, ale niezmiernie ważny w rozwoju wspólnoty obywatelskiej), zdobycie Grecji przez Filipa, powstanie głównych trzech królestw hellenistycznych. Każdy z nich jest początkiem ważnych zmian w sposobie funkcjonowania i prowadzenie polityki przez poleis Grecji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Marcelus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 49.972

Zawód: student
 
 
post 14/09/2009, 23:16 Quote Post

Ja jednak bym polemizował - wydaje mi się, że Grecja była krainą w pełni ukształtowanych poleis już w momencie rozpoczęcia walk z Persją. Najlepszym na to dowodem jest skuteczność i powszechność falangi hoplickiej w armiach greckich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 14/09/2009, 23:51 Quote Post

Również dla mnie kres okresu archaicznego wyznaczają inne wydarzenia - raczej reformy Klejstenesa niż wojny z Persją. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że te ostatnie zmieniły spojrzenie Greków na świat (jak mniemam zaostrzyły podział Helleni-Barbarzyńcy).

Może spróbujmy określić jakie nowe elementy wprowadziły do Grecji i greckiej świadomości wojny perskie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej