Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Liga Morska i Kolonialna
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 11/06/2006, 14:10 Quote Post

Jak oceniamy dziś działanie LMiK w II Rzeczpospolitej.
Spotkałem się z informacjami, że zbierane były środki na zakup koloni dla Polski ohmy.gif
Czy to miało sens confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 11/06/2006, 17:38 Quote Post

ze ze zbiorek publicznych to nawet jednej stoczni trudno kupic rolleyes.gif

Co do Ligi, to na plus należy jej zapisać wydawanie tygodnika "Morze", ktore (pod innyn wydawcą) wychodzi chyba do dzisiaj.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 11/06/2006, 19:05 Quote Post

Na zakup kolonii to raczej nie zbierano, natomiast w latach 30 Liga prowadziła zbiórkę na Fundusz Obrony Morskiej. Ze zgromadzonych środków zbudowano okręt podwodny Orzeł. W 1939 r. organizacja liczyła prawie milion członków. To bardzo dużo. Ktoś wie dlaczego Ligę reaktywowano akurat w 1981 r.?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
sankiulota
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 17.754

Maksym Kempinski
Zawód: student
 
 
post 18/06/2006, 17:51 Quote Post

Liga Morska i Kolonialna prowadziła, bardzo aktywnie, działania na rzecz pozyskania dla Polski kolonii zamorskich. Domagała się od Niemiec, w ramach rekompensaty, przekazania naszemu państwu części afrykańskich kolonii, przyczyniła sie do uzyskania przez Polskę dużych wpływów w Liberii, która na krótki czas stała się państem podległym II RP, prowadziła akcje kolonizacyjne w Ameryce Południowej. Rozważała nawet wariant najkorzystniejszego dla Polski podziału Antarktydy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Sasso z Ferratu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 19.171

 
 
post 18/06/2006, 18:26 Quote Post

O mało też doprowadziła do wojny polsko-brazylijskiej wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Darczan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 30.283

Dariusz Kulla
Zawód: student
 
 
post 27/03/2007, 16:15 Quote Post

potrójny post - przepraszam...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Darczan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 30.283

Dariusz Kulla
Zawód: student
 
 
post 27/03/2007, 16:16 Quote Post

Edit: dubel :/
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Darczan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 30.283

Dariusz Kulla
Zawód: student
 
 
post 27/03/2007, 16:17 Quote Post

Przepraszam, że bawię się w archeologa, ale zmusiła mnie do tego sytuacja...
Otóż przymierzam się do pisania pracy magisterskiej na temat Rola Ligi Morskiej i Kolonialnej w polskiej polityce morskiej okresu międzywojennego. Wiem, gdzie szukać materiałów (m.in. Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku) ale kompletnie nie mam pomysłu na treść pierwszego rozdziału... Póki co mam szczątkowy jego zarys... Czy ktoś jest mi w stanie pomóc? Z góry dziękuję...

PS. Witam na forum smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 15/05/2007, 2:25 Quote Post

user posted image

Tragikomiczny plakat propagandowy Ligi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 15/05/2007, 7:50 Quote Post

Liga Morska i Kolonialna, miała też, jak się okazuje, spore osiągnięcia: utworzenie Funduszu Obrony Morskiej– zebrano 10 milionów złotych, utworzenie Funduszu Budowy Łodzi Podwodnych– zebrano 2,5 miliona złotych, a także aktywność w rozwoju floty handlowej, przemysłu okrętowego i rybołóstwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 15/05/2007, 10:24 Quote Post

Za takie pieniadze nie daloby sie kupic zadnego statku czy lodzi podwodnej. Liga byla tworem tragikomicznym, bo tworzacym ja ludziom zdawalo sie, ze moga biedna i zacofana Rzeczypospolita uczynic morskim mocarstwem. To byly oczywiste mzonki ktore prowadzily w najlepszym wypadku do kompromitacji, czasem jednak do konfliktu miedzynarodowego. Wystarczy sobie przejrzec liste krajow ktore sklocila z nami dzialalnosc tej organizacji. Zas awantura z Liberia bylo zadarciem z samymi USA. Kozakowalismy, nie ma co. Pomimo tego, ze Liga byla w zasadzie samodzielna i niezalezna od wladz panstwowych, to wszedzie wystepowala w imieniu Polski. Tak wiec jej awanturnicze dzialania prowadzily do tego, ze to Polske postrzegano jako pastwo dazace do zaborow.

Inna sprawa jest, ze kolonie wowczas nie byly juz dochodowe. To byl juz czas cywilizowania kolonializmu, w ktorym wyzysk w starym dobrym stylu byl niemozliwy. W istocie wowczas mocarstwa w kolonie wiecej inwestowaly niz z nich otrzymywaly. W dodatku pelzal juz proces dekolonizacji, wowczas przejawiajacy sie w przyznawaniu niepodleglosci Dominiom. Tak wiec Liga byla w swych dzialaniach spozniona o dobre kilkadzisiat lat.

Na allegro wystawianych jest sporo przedwojennych numerow "Morza". Ich niska cena wskazuje iz niewielu chce je kupowac. A warto to czytac, kawal ciekawej choc troche zalosnej historii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
wnas
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 13.955

Stopień akademicki: Wojtek N.
Zawód: student
 
 
post 6/09/2007, 10:31 Quote Post

Polecam książkę Liga Morska i Kolonialna - Tadeusz Białas, jest tam trochę informacji. Kupiłem kilka lat temu za 2 złote na wyprzedaży:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Darczan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 30.283

Dariusz Kulla
Zawód: student
 
 
post 9/09/2007, 10:47 Quote Post

QUOTE(wnas @ 6/09/2007, 11:31)
Polecam książkę Liga Morska i Kolonialna - Tadeusz Białas, jest tam trochę informacji. Kupiłem kilka lat temu za 2 złote na wyprzedaży:)
*


Mam tą książkę, mam też "Narodziny żeglugi" Rummla, ale to na pewno nie jest wystarczająca bibliografia do pracy mgr... Najgorsze jest to, że Biblioteka CMM w Gdańsku jest teraz nieczynna i nie mam dostępu do "Morza" :/
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 9/09/2007, 11:01 Quote Post

QUOTE(Darczan @ 9/09/2007, 10:47)
Mam tą książkę, mam też "Narodziny żeglugi" Rummla, ale to na pewno nie jest wystarczająca bibliografia do pracy mgr...
*


Wystarczy udać się do jakiejkolwiek większej biblioteki - i przejrzeć katalog. Tu masz wątek z innego forum dotyczący interesującej Cie tematyki: http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?t=15800 Całkiem obszerny. smile.gif
Nawiasem mówiąc o zamierzonych przedsięwzięciach kolonialnych II RP prac magisterskich jest już na pęczki. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
orz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.201

 
 
post 9/09/2007, 19:25 Quote Post

Liga Morska i Kolonialna miała swoje koła nawet krótko po wojnie w 1946/7 r.Dopiero potem zorientowaliśmy sie ,że coś tu nie gra.Przejmowaliśmy flotę Kriegsmarine na jeziorze na ziemiach odzyskanych ale to była chyba tylko taka zabawa,którą Władza tolerowała bo nie było wyraznych dyrektyw.To tylko takie wspomnienia!Nieważne!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej