Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy Germanie to Germanie ?
     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 14/08/2006, 6:38 Quote Post

Dla nas, ludzi XXI w. z państwami i nacjonalizmami może trudno zrozumieć, w jakis posób cały lud mógł wywędrować, ale oni nie myśleli kategoriami historycznymi - ich przodkowie wywędrowali z innych ziem na ten rejon, potem oni wędrowali nieco gdzie indziej (Goci - nad Morze Czarne, ludy Wandalskie - w rejon Cisy). Barbaricum było swego rodzaju jednolitym systemem, gdzie jedne plemiona dla drugich były pośrednikiem w przekazywaniu informacji czy pewnych dóbr. Przemiany decydujące o wędrówce były długotrwałe, a nasiliły sie podczas kryzysu Cesarstwa w III w., kiedy to Goci byli już nad Morzem Czarnym, a ludy określane jako Wandalskie, miały swoich pobratymców nad Cisą oraz doświadczenie swoje i swoich przodków wojujących w armii rzymskiej. Powoływanie się na wspólnych przodków w obliczu zagrożenia (np.: pojawienie się Hunów) czy wypraw zmierzających do podbicia znacznych ziem, gdzie liczył się każdy wojownik - zapewne miało miejsce i było czynnikiem konsolidującym świat plemion biorących udział w Wędrówkach Ludów. Kiedy upadło wyspecjalizowane garncarstwo, hutnictwo żelaza, zniknęły powiązania, to pozostała ludność także ostatecznie emigrowała. Oczywiście - jakieś 10% mogło pozostać, a niektórzy powracali (przykład Herulów), z tymże skupiali się w bardziej cywilizowanych i zapewniających bezpieczeństwo rejonach (np. Grupa Olsztyńska). Uważam, że ludy, w których ideał Wojownika był bardzo mocno akcentowany chociażby w obrządku pogrzebowym, nie miały w swej naturze zbytniego przywiązania do ziemi, a duża część z nich co jakiś wyruszała na wyprawy wojenne pod róznymi sztandarami. Nie będę się rozpisywał, ale świat barbarzyński naszych ziem, nasi Superiores Barbari mieli na pewno wystarczająco dużo rozumu, aby wywędrować do ziem o lepszym klimacie w sprzyjających okolicznościach i budować na gruzach świata antycznego własne twory państwowe. Wandalom się nie powiodło niestety (a szkoda, mielibyśmy być może przyczółek w Afryce skutecznie hamujący inwazję arabską), Goci mieli nieco więcej szczęścia. No ale cóż, to już kolejne prace archeologów, międzynarodowe projekty i prowadzone badania pozwolą w przyszłości napisać coś więcej. Na dzień dzisiejszy nasza wiedza nie jest dostatecznie skonsolidowana, aby można w kilka minut napisać o tych zagdanieniach - może kiedyś, sięgając do materiałów całej Środkowej Europy, uda się połączyć naszą wiedzę w jedną całość. Na razie jest to czynione w możliwym do zrealizowania zakresie (M. Mączyńska, P. Kaczanowski), ale coraz to nowsze materiały (kultura jastorfska na nizinie wielkoplsko-kujawskiej (konferencja z 2004) czy materiały przeworksie znad Cisy (ostatnie artykuły M. Olędzkiego) ) uzupełniają obraz czasów starożytnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #91

     
Ardagast
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 357
Nr użytkownika: 6.502

Zawód: destruktor
 
 
post 28/08/2006, 14:07 Quote Post

Odnośnie tych brązowych hełmów to jest ich 28 i zostały wykonane ok. 400 r. p.n.e. Odkrycia dokonano w 1811 na terenie Słowenii (Negova). Na niektórych mają być widoczne późniejsze, datowane na II w p.n.e. inskrypcje wykonano alfabetem etruskim. Same hełmy ukryto podobno ok. 50 p.n.e. przed wkraczającymi legionami rzymskimi. Na jednym widnieje napis „harigastiteiva”, przy czym pierwszą część odczytano jako imię Harigast-.

http://en.wikipedia.org/wiki/Negau_helmet

ps. wiem że to Wikipedia ale wrzuć w gogle „Negau helmet” i zobacz ile ci wyskoczy
 
User is offline  PMMini Profile Post #92

     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 28/08/2006, 15:27 Quote Post

http://www.khm.at/system2E.html?/staticE/page1583.html

Na stronie muzeum wiedeńskiego napisane jest, że interpretacja o germańskim charakterze imienia wyrytego na jednym z hełmów nie znajduje obecnie zwolenników. Swoją droga śliczny przykład sztuki Etruskiej. Poszukałem informacji na temat samej miejscowości - znajduje się ona w antycznej Prowincji Noricum - teren ten podporządkowali sobie rzymianie w 16 r.pn.e. tworząc tzw. Regnum Norici, a następnie w 45 r.n.e. utworzono tam prowincję. Tereny te zamieszkiwała bodajże ludność Celtycka (cały ten teren graniczył z Galią przedalpejską). Wcześniej niedaleko tego obszaru znajdował się rejon kolonizacji etruskiej nad Padem z bodajże VII w. (ale nie dam sobie za to głowy uciąć). Wymienony rejon, był do VI w.p.n.e domeną kultury Este, a następnie na teren ten przybyli Celtowie. Tak więc same hełmy zostały zapewne zrabowane przez Celtów. Jeżeli kiedyś dotrę do publikacji źródłowej i całościowego kontekstu, to coś napiszę. Obecnie natomiast nie widzę żadnych związków pomiędzy alfabetem etruskim (Etruskowie wszak mieli nie być idnoeuropejczykami) a rzekomą germańskością imienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #93

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 13/10/2009, 16:07 Quote Post

Nie przeczytałam jeszcze wszystkich stron ale kłótnia o Waldemara i Wladimira mnie znudziła.

Na niemieckim forum historii tez była dyskusje o końcówce mir. Końcówkę mir znaleziono w imionach innych języków europejskim i w osetyńskim. Ekipa na forum doszła do wniosku, ze mir jest ogólnie indoeuropejskie i tyle z tego tematu.
Mar - jak już ktoś napisał od sławy. Walde- jak dla mnie od lasu ( wald) czyli sława lasu.
Wladimir to władza i pokój

God- jak dla mnie gott czyli bóg
gisel- od imienia Gisel (chociaż dzisiaj Gisela to kobieta) oznacza -jeniec, kaucja.
Wiem, ze to nie profesjonalna etymologia tylko ja znam niemiecki i natychmiast kojarzę znaczenia tych imion. Nawet jeśli błędnie to skojarzenia mam z niemieckim a nie z polskim. Nici z tych wandalskich Słowian.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #94

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/10/2009, 14:47 Quote Post

CODE
Nie przeczytałam jeszcze wszystkich stron ale kłótnia o Waldemara i Wladimira mnie znudziła.


Uczestników chyba też, skoro zarzucili temat w 2006 laugh.gif Ale skojarzenia z niemieckim chyba słuszne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #95

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/10/2009, 16:58 Quote Post

Antracyt, prośba, czy podałbyś link do tego forum? Będę wdzięczny. Z góry dziękuję. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #96

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 15/10/2009, 21:38 Quote Post


http://www.geschichtsforum.de/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej