Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dla Kogo Wersal?
     
Deba
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 32.635

Sebastian
Zawód: Uczeñ
 
 
post 15/05/2007, 14:32 Quote Post

Mam pilne pytanie: Dla której swojej faworyty Ludwik XIV wybudował Wersal?

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
alice
 

Secrètement l'épouse de Louis XIV.
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 530
Nr użytkownika: 22.057

Franciszka d'Augbiné
Zawód: reine
 
 
post 15/05/2007, 19:51 Quote Post

Dla mnie tongue.gif ... A tak serio to najprawdopodobniej chodzi o Marię Mancini. Nie była ona jednka kochanką Ludwika XIV, ale jego wielką miłością. Poza nią nie było raczej odpowiedniej kandydatki. Dla własnej żony Marii Teresy na pewno by tegonie zrobił, ewentualnie mogła być to jeszcze Luise de La Valliere, jednak ja stawiałabym na ta pierwszą-Ludwik oddałby dla niej wszystko. Na pewno odpada też Madamme de Montespan i Madamme de Maintenon... Hehe...a o budowaniu czegoś w Wersalu dla jakiejś kobiety to czytałam tylko o operze zaprojektowanej dla Marii Antoniny, ale to już nie ten Ludwik wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 15/05/2007, 22:50 Quote Post

A ja naiwny do tej pory myślałem, że cel budowy tego potwora był całkowicie polityczny - aby było gdzie trzymać szlachtę z całej Francji, coby jej sie z nudów na prowincji brykać nie zachciewało i frond montować tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
alice
 

Secrètement l'épouse de Louis XIV.
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 530
Nr użytkownika: 22.057

Franciszka d'Augbiné
Zawód: reine
 
 
post 17/05/2007, 14:04 Quote Post

Ja też zawsze myślałam, że raczej kobiety nie odgrywały w tej konkretnej kwestii specjalnie dużej roli, no ale jeśli kolega pyta tak wyraźnie to być może to i racja. Gdybym miała na którąs postawić to już powiedziałam która by to była. W żadnej biografii słoneczka się jednak nie natknęłam na przesłanki dotyczące pola dmasko-męskiego, jakie mogły powodować Ludwiśkiem biggrin.gif biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Jessie16
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 33.626

Jessica Grabis
Zawód: uczen
 
 
post 9/06/2007, 16:37 Quote Post

Kobiety miały tam cholernie duże względy. Choćby Madame de Pompadoure: mozę i trzymała się na uboczu, jeśli chodzi o politykę, ale Ludwik XV bardzo cenił jej zdanie i strasznie się jej słuchał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
pre_historia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 9.686

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/11/2007, 16:10 Quote Post

Podobno wybudował go dla kobiety, ale w książkach omijają ten fakt, piszą, że to złota klatka dla najważniejszych, najbliższych osób w państwie tamtych czasów. Siedzieli tam i się bawili, pławili w luksusach. Teraz chłopaki hydraulicy mają niezły problem, by uruchamiac codziennie wszystkie fontanny w pieknym(czyt. wielkim) ogrodzie i dbac o ledwo działające rury kilometrowych długości biegnące pod tymi ogromnymi ogrodami.smile.gif)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej