Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bogdan Huk - kontrowersje
     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 9/02/2012, 7:37 Quote Post

Na Forum w dyskusji o UPA http://www.historycy.org/index.php?showtop...5&#entry1024891 pojawiła się postać znanego ukraińskiego dziennikarza, Koledzy powoływali się na jego stronę. Moderator chcąc uniknąć bałaganu w miarę merytorycznej dyskusji prosił aby rozmowę o warsztacie Bogdana Huka przenieść do innego działu. Interesują mnie dzieje polsko-ukraińskie, z nazwiskiem Bogdana Huka spotkałam się na forach m.in. tu
http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php...gdan+huk#p28420
Moim zdaniem jest to bardzo kontrowersyjny dziennikarz, historyk amator. Na szkoleniach, w bibliografiach nie spotkałam się z jego publikacjami, przeczytałam tylko częściowo stronę internetową. Jestem laikiem ale mam jakąś tam wiedzę na temat historii regionu, mniejszości ukraińskiej i łemkowskiej, prawdę powiedziawszy bardzo źle oceniam jego pracę.
Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 9/02/2012, 11:39 Quote Post

W temacie "twoje zdanie o UPA" była off-topowo mowa o pewnych problemach, pozwalam sobie zamieścić własny post odnośnie zawartości rzeczonej strony internetowej.

QUOTE(bhuk @ 9/02/2012, 1:37)
Teoria osadnictwa wołosko-ruskieiego jest wiecej niz dyskusyjna. Strzwozona do politycznych celow. Warto byloby najpierw przeczytac lipys a dopiero potem komentowac.
*


Różne teorie osadnictwa wołosko-ruskiego są warte rozważenia może w innym temacie - w jakiejś mierze mogę się zgodzić, że sporo opinii w tej materii jest rzeczywiście warunkowana politycznie. Natomiast co do latopisu, na stronie internetowej wyraźnie napisano:
CODE

W tym roku w Ornawie władca księstwa Halicko-Włodzimierskiego, król Daniel Halicki, spotkał się z księciem Wasylkiem, który przywiózł tu i okazał zdobycze z wyprawy na Litwę.

Tylko jest pewien problem - nazwa miejscowa "Ornawa" nie pada w przywoływanym latopisie. Pod datą 6770 (1262) znajdujemy m.in. taką wzmiankę:
CODE

Посла (ж) саига(т) брату своему королеви съ Борисо(м) и съ Изебол(ь)ко(м). Коро(л) же бяшеть тог(д)а поеха въ Угры, и угони я Бори(с) у По(д)телича

wariant:
посла же саигатъ . братоу своемоу королеви . с Борисом̑ . и со Изѣболкомъ . король же бѧшеть поѣхалъ 6 в Оугры . и оугони его 7 . Борисъ . оу 8 Телича

Za link. O ile rozumiem tekst -Wasylko wysłał do Daniela (w tekście brat-król) wiadomość (saigat -??) przez niejakiego Borysa i Izebolka (??). Daniel w tym czasie udał się na Węgry i Borys dogonił go w Po(d)teliczu. Tę ostatnią nazwę na cytowanej przeze mnie stronie internetowej objaśniają jako "Tylicz" - jest tylko ten problem, że "Po(d)tielicze nie może być zniekształceniem nazwy Tylicz, bo ta ostatnia nazwa weszła do użycia w związku z ponownym założeniem miasta przez bpa krakowskiego Piotra Tylickiego w 1612 r. - innymi słowy autor latopisu kończącego się na 1292 zniekształcałby nazwę występującą po 1612 r...

Ten post był edytowany przez szapur II: 9/02/2012, 11:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 10/02/2012, 14:48 Quote Post

http://www.kresy.pl/volgal,aktualnosci?zob...ojnie-swiatowej - wesoły człowiek, rzucanie słowem holocaust w stosunku do Polaków jest zaiste odpowiednie, zważywszy na to jak miało wyglądać rzekome wysiedlenie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej