Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Slowacja: wprowadzenie waluty Euro
     
Watta
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 438
Nr użytkownika: 20.820

Stopień akademicki: Technik Mechanik ;)
Zawód: rencista
 
 
post 25/06/2009, 11:26 Quote Post

Ależ wystarczy objechać polskie bazary przygraniczne i nie tylko zresztą, choćby CH Ptak pod Łodzią, gdzie na zakupy od pewnego czasu, przyjeżdżają ...... Niemcy co nigdy wcześniej na tym targowisku w centrum Polski nie miało miejsca a z pewnością nie w takiej skali. Dzięki osłabieniu naszej waluty Niemcy, Słowacy jak również np. Litwini w duży stopniu lewarują konsumpcję u nas. Ok 20 % aut sprzedanych w RP w obecnym roku jest reeksportowanych za granicę. Złotówka zapewnia nam w tej chwili miękkie lądowanie w czasach kryzysu. Co wcale nie wyklucza,że w momencie wzrostu gospodarczego przyjecie Euro będzie korzystne i opłacalne dla gospodarki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 25/06/2009, 14:16 Quote Post

QUOTE(Rothar @ 24/06/2009, 22:06)

A jeżeli nawet są ku temu przesłanki, to powinny być podbudowane czymś więcej, niż komentarzem "bo będzie gorzej".
*



Przypomina mi się anegdota o Napoleonie "Po pierwsze: nie mamy armat".
Argument "bo będzie gorzej" uważam za całkowicie wystarczający. Jeśli utrzymanie własnej waluty zamiast euro chociaż trochą łagodzi kryzysy, ten jeden argument również uważam za wystarczający. Jako przeciwnik superpaństwa jestem za utrzymaniem walut narodowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 25/06/2009, 14:38 Quote Post

Obecnie Euro jest środkiem płatniczym w 16 krajach Unii Europejskiej, oraz w Monaco, San Marino, Andorrze i w Watykanie.
Wszędzie sprawdza się dobrze.
Uważam że Polska również powinna jak najszybciej zaadoptować Euro.
Oczywiście ze zmianą waluty wiąże się pewne ryzyko, ale to dotyczy wszystkich głębokich reform i nie zmienia faktu że zarówno Polska jak i Unia Europejska ich potrzebują.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Watta
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 438
Nr użytkownika: 20.820

Stopień akademicki: Technik Mechanik ;)
Zawód: rencista
 
 
post 25/06/2009, 16:23 Quote Post

QUOTE
Uważam że Polska również powinna jak najszybciej zaadoptować Euro.


I pewnie przyjmiemy bo jesteśmy do tego zobligowani traktatem akcesyjnym z tym ,że nie wcześniej niż ok 2014 - 2015r, KE ponownie objęła nas procedurą nadmiernego deficytu, więc na razie na euro nie ma szans.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 25/06/2009, 18:27 Quote Post

Premier Donald Tusk zapowiedział że Polska może wejść do strefy Euro już w 2012 roku.
To bardzo optymistyczny scenariusz ale myślę że możliwy do zrealizowania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 25/06/2009, 19:26 Quote Post

QUOTE(florek-XXX @ 25/06/2009, 18:27)
Premier Donald Tusk zapowiedział że Polska może wejść do strefy Euro już w 2012 roku.
To bardzo optymistyczny scenariusz ale myślę że możliwy do zrealizowania.
*



Oby się nie sprawdził.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 25/06/2009, 20:25 Quote Post

QUOTE
Jako przeciwnik superpaństwa jestem za utrzymaniem walut narodowych.
kundel1

Jako zwolennik superpaństwa, jakim bez wątpienia będzie zjednoczona Europa jestem nie tylko za likwidacją złotówki i wprowadzeniem euro, ale nawet jestem za likwidacją Polski jako takiej i wprowadzeniem euro-regionów jako podziału administracyjnego zjednoczonej Europy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 26/06/2009, 17:44 Quote Post

Europa Regionów istnieje już dzisiaj.
W Polsce status takich euroregionów mają poszczególne województwa.
Utworzenie czegoś w stylu Stanów Zjednoczonych Europy jest być może dobrym pomysłem, ale wymaga znacznie głębszej integracji poszczególnych państw członkowskich niż ta z jaką mamy do czynienia obecnie.
W pierwszej kolejności, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować traktat lizboński który zreformuje Unię Europejską, unowocześniając ją i umożliwiając sukcesywne jej istnienie w obecnej formie przez długi okres czasu.
Wtedy będzie można zacząć myśleć o zainicjowaniu procesu przekształcenia Unii Europejskiej w jedno państwo federacyjne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 26/06/2009, 22:15 Quote Post

QUOTE
Wtedy będzie można zacząć myśleć o zainicjowaniu procesu przekształcenia Unii Europejskiej w jedno państwo federacyjne.
florek-XXX

Zgadzam się z tobą! Podmiotami fedracji powinny być jednak regiony (np.: Bawaria, Andaluzja, Walia, Wielkopolska), nie obecne państwa składowe. Państwa składowe jako takie powinny stracić rację bytu. Możnaby je ewentualnie zachować jako fasadę reprezentującą tradycje danego narodu i jego historię. Odrębności narodowe powinny być jednak zamazywane celem umacniania tożsamości europejskiej i obywatelskiej w danym regionie.

To wszystko osiągnąć można odpowiednimi decyzjami administracyjnymi i odpowiednim nastawieniem głównych mediów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 27/06/2009, 10:33 Quote Post

Na początek jednak należy przeforsować traktat lizboński we wszystkich państwach człownkowskich, jako warunek dalszego istnienia Unii Europejskiej.
Bez reform, Unia Europejska upadnie tak jak Rzeczpospolita Szlachecka w XVII wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 2/07/2009, 10:15 Quote Post

QUOTE
Fakt pozostaje faktem. Po wejściu do strefy euro Słowacy coraz częściej dokonują zakupów w sąsiednich krajach, co powoduje gwałtowny spadek sprzedaży krajowej. W maju przejście graniczne w Chyżnem w celach zakupowych przekroczyło 250 tysięcy osób. W węgierskiej Rajce – 300 tysięcy. W austriackim Bergu – 100 tysięcy. Słowackie media piszą o prawdziwych najazdach na polskie, węgierskie i austriackie przygraniczne miasteczka.


http://www.rp.pl/artykul/2,328065_Slowacja...ch_sklepow.html

Cały czas nie mogę tego zrozumieć - dlaczego zmiana waluty spowodowała takie zmiany cen confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 4/07/2009, 10:23 Quote Post

Też mnie to dziwi.
Doszło do tego że Słowakom nie opłaca się robić zakupów we własnym kraju.
Mam nadzieję że polski rząd nie dopuści aby u nas po wprowadzeniu Euro było podobnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 4/07/2009, 11:58 Quote Post

QUOTE
Cały czas nie mogę tego zrozumieć - dlaczego zmiana waluty spowodowała takie zmiany cen

To taki ogólnoeuropejski fenomen.
Od lat jeżdżę po Europie w celach turystycznych i jak na razie wszędzie gdzie byłem ludzie narzekają na Euro i na poziom cen po jego wprowadzeniu. Twierdzą, że lepiej było za czasów walut narodowych. Nie wiem, czy to tęsknota za "starymi dobrymi czasami”, ale te opinie są dosyć powszechne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 4/07/2009, 14:38 Quote Post

To pokazuje, że przyjęcie euro nie powinno być celem samym w sobie i nie warto się z tym spieszyć. Najbardziej po d... na wymianie walut zawsze dostają najbiedniejsi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Watta
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 438
Nr użytkownika: 20.820

Stopień akademicki: Technik Mechanik ;)
Zawód: rencista
 
 
post 4/07/2009, 14:53 Quote Post

QUOTE
Premier Donald Tusk zapowiedział że Polska może wejść do strefy Euro już w 2012 roku.
To bardzo optymistyczny scenariusz ale myślę że możliwy do zrealizowania.


Niestety scenariusz kompletnie niemożliwy do zrealizowania bowiem Polska nie spełnia kryteriów przystąpienia do Unii Walutowej. najbliższy i najbardziej optymistyczny w tej chwili termin to 2014rok.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej