Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hugo Kołłątaj: wizjoner czy zdrajca stanu ?
     
KluKlucznik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 16.154

Stopień akademicki: tylko mgr
Zawód: tajny radca niebytu
 
 
post 14/01/2010, 17:00 Quote Post

Cieszy mnie, że wreszcie, ktoś jeszcze zauważył(tu ukłona dla Het87) że, Król Stanisław August nie ma należnej mu ulicy w Warszawie, a tyle zrobił dla tego miasta. Ech to chyba taka specyfika Warszawy, która już w czasach Króla, również była głównie rządzona przez "przybyłów":)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 10/03/2010, 17:14 Quote Post

Co do Kollataja to jak ocenic moralnosc duchownego nawolujacego do krwawych samosadow? I czy lewicowosc pogladow jest tu czynnikiem lagodzacym? Zadziwiajaca opinia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 11/03/2010, 16:29 Quote Post

Targowiczanin=zdrajca... dry.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 11/03/2010, 20:03 Quote Post

Jest to patron mojego liceum...a moja opinia o nim? To kolejna postać z tej epoki trudna do jednoznacznej oceny. Ale ten fakt nakłaniania S.A.P. do Targowicy kładzie poważny cień na tej postaci bo sprzeniewierzył się swoim ideałom, które wyznawał jako działacz stronnictwa patriotycznego dążącego do reform które objawiły się w postaci Konstytucji 3 maja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 19/08/2010, 18:58 Quote Post

W Kołłątaju nie podoba mi się to, że najpierw popierał decyzję króla o akcesie do Targowicy, a później ostro go za to skrytykował w swoich pracach, które pisał, przygotowując powstanie (to, że powstania nie popieram, to już inna sprawa...). W ten sposób zaprzeczał sam sobie. Z drugiej strony taka postawa miała służyć w przekonaniu naszego narodu, że w 1792 można było Rosjan pobić, tylko "zły" król nie pozwolił, co automatycznie ustawiałoby ludzi przychylnie do powstania. W czasie insurekcji po kryjomu podburzał warszawski lud do samosądów. Nienawidził króla. Po Maciejowicach planował wraz z Zajączkiem i Jasińskim stracenie króla, Potockiego i innych "mało radykalnych" przywódców, po to, by zmusić naród do ostatecznego wysiłku. Po rzezi uciekł. Suworow, zaciekawiony postacią Kołłątaja, pytał, gdzie on jest. Król odpowiedział, że wyjechał. "Tego właśnie się po tym człowieku spodziewałem" odpowiedział Rosjanin...
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 20/08/2010, 8:21 Quote Post

QUOTE
Z drugiej strony taka postawa miała służyć w przekonaniu naszego narodu, że w 1792 można było Rosjan pobić, tylko "zły" król nie pozwolił, co automatycznie ustawiałoby ludzi przychylnie do powstania.


Dokładnie, takie hasła o królu miały podnieść morale narodu.

I ja także mam problem w ocenie Kołłątaj przez ten akces do Targowicy.
Zdecydowanie wolę Kościuszkę i Poniatowskiego, nie są tacy nie konsekwentni.

Stwierdzę tak: zrobił wiele dla Polski, przyczynił się do konstytucji 3 maja, był patriotą i reformatorem, jednak na miano "bohatera narodowego" nie zasłużył akcesem do Targowicy.

Skrzetuski, przy okazji.
Czytałeś może "Dzieje agonii" Jasienicy? Jest to jedna z jedynych książek w empikach o tej epoce, a i obejmują ją całościową a nie rozdrabnia się na szczegóły (powstanie itp.), jednakże za autorem nie przepadam. Ale może napiszesz coś jak czytałeś?

QUOTE
Cieszy mnie, że wreszcie, ktoś jeszcze zauważył(tu ukłona dla Het87) że, Król Stanisław August nie ma należnej mu ulicy w Warszawie, a tyle zrobił dla tego miasta.


Ma chociaż swój grób w katedrze Świętego Jana. Raz byłem, aż zdziwiłem się że jest koło Paradowskiego, Sosnkowskiego czy Mościckiego. I nawet jako jedyny na swoim "sarkofagu" miał położony kwiat o jakiegoś przybysza smile.gif.
Ma też tablice pamiątkową w Łazienkach-bo jakżeby inaczej, najpiękniejsze miejsce w stolicy dzięki "ciołkowi".


Ten post był edytowany przez Rommel 100: 20/08/2010, 8:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 20/08/2010, 9:32 Quote Post

QUOTE
Skrzetuski, przy okazji.
Czytałeś może "Dzieje agonii" Jasienicy? Jest to jedna z jedynych książek w empikach o tej epoce, a i obejmują ją całościową a nie rozdrabnia się na szczegóły (powstanie itp.), jednakże za autorem nie przepadam. Ale może napiszesz coś jak czytałeś?


Czytałem. Służę uprzejmie, tylko... co mam napisać?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 20/08/2010, 9:53 Quote Post

No oczywiście jakąś recenzję, czy warto wydać 45 złoty.
Czytałem "Polska Piastów" i nie dobrze mi było od tej propagandowej treści, w dodatku w zasadzie banalnej treści.
I bym może kupił Dzieje Agonii, ale doświadczenie uczy mnie ostrożności.



 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 20/08/2010, 10:06 Quote Post

Skąd wzięła się maniera pisania sformułowań typu "45 złoty" (liczba pojedyncza, kiedy widać, że chodzi o większą ilość złotyCH)? Spotykam taka formę w internecie nagminnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 20/08/2010, 11:17 Quote Post

Aaa... Przepraszam. Moim zdaniem warto, książka porządna, Jasienica często powołuje się na Rostworowskiego, dobrego historyka. Tylko nie lepiej poszukać książki na allegro? Ja "Dzieje agonii" kupiłem w ten sposób za 19 zł. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 23/08/2010, 9:17 Quote Post

No dziękuję, o to mi chodziło.
To znaczy że "za dwie książki" zakupię "Dzieje agonii".
A z allegro mam idiotyczny problem, bo zapomniałem już dawno temu hasła, a drugiego maila nie chcę mi się zakładać smile.gif.
Nie mniej znam wiele miejsc gdzie można książkę kupić taniej, może znajdę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej