Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największy sukces polskiego wywiadu, 1918 - 2011
     
Daniel1
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 75.466

 
 
post 25/11/2011, 22:35 Quote Post

Pasjonuje mnie tematyka służb. Ciekawi mnie czy wiedza zbiorowa jaką tu się popiszecie dostarczy mi nowych informacji.
W swojej historii polskie tajne służby miały wzloty i upadki. Można podyskutować o największych jego sukcesach (z naciskiem na personalia) i największych klęskach.

Moje typy:
- Marian Zacharski - zwerbowanie Wiliama Bella z Houston Aircraft
- Jerzy Sosnowski - zwerbowanie Benity von Halkenhayn i wielu innych osób i uzyskanie planu agresji Rzeczy na Polskę
- Polak - wysoki rangą oficer włoskiego MSZ, który ,,uciekł" z Warszawy do Rzymu wydając nawet w celu uwiarygodnienia pewną część polskiej agentury we Włoszech
- ,,polski" dyrektor fabryki zbrojeniowej w RFN, który przesyłał dokumentację niemieckiego przemysłu zbrojeniowego do Warszawy
- Polka, która wyszła za mąż za niemieckiego oficera i pracowała w MSZ RFN... niestety zginęła bez wieści
- wyprowadzenie oficerów CIA z Iraku przez ekipę na czele której stał Gromosław Cz.
- gra jaką przeprowadził Roman Czerniawski na przełomie 1943/44

Mam tu na myśli oczywiście nielegałów.
Największe wtopy:
- pozostawienie archiwów dwójki w Forcie Legionów
- fatalna ochrona kontrwywiadowcza przedwojennego MSZ i ,,Pałacu Prezydenckiego"
- niewykorzystywanie pozyskanych przez Zacharskiego materiałów przez wywiad naukowo techniczny
- początkowa działalność SKW
- pozbycie się przez pewnego ministra najzdolniejszych oficerów pod pretekstem ich szkolenia w Moskwie
- sprawa Olina

Ten post był edytowany przez Daniel1: 26/11/2011, 10:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 6/05/2012, 17:00 Quote Post

Chciałbym dorzucić trochę informacji do tego postu:
1.Działalność M.Zacharskiego nie dala zbyt dużo bo po pierwsze byliśmy zależni od ZSRR o po drugie był za niski poziom technologiczny wówczas w kraju. Swoja droga to podczas mojego pobytu w SOR ( lata 1979-80) proponowano nam prace w Kontrwywiadzie. Pamiętam ze pomyślałem sobie, ze to co zdobędę to i tak powędruje na Wschód. Zarobki proponowane nam były jak na owe czasy rewelacyjne.
2.Co do planów agresji na Polskę w 1939 roku to niestety rozbiło się to wszystko o niekompetencje NW.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 8/05/2012, 15:41 Quote Post

Także chciałem się odnieść do Zacharskiego, wydaje mi się, że do końca nie wykorzystano jego potencjału w czasie III RP, nie zrobiono Zacharskiego szefem polskiego wywiadu. Dołożyłbym jeszcze fakt, iż w wojnie polsko-bolszewickiej udało się odczytać radzieckie szyfry co w dużej mierze przyczyniło się do końcowego zwycięstwa.
Odnośnie wtop dołożyłbym palenie dokumentacji polskiego wywiadu pod koniec II wojny przez Stanisława Gano, rozumiem, że obawiano się by tego nie przechwycili Brytyjczycy, czy też nie przekazali tego Sowietom, ale jednak część ważnej dokumentacji została zniszczona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Daniel1
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 75.466

 
 
post 20/07/2012, 20:55 Quote Post

Nie myślałem, że ktoś podejmie temat, a jednak:
Pułkownik Gano wiedział, że od Brytyjczyków dokumenty dostaną Rosjanie. Ktoś może się temu paleniu dokumentów dziwić, ale zapewne były tam też papiery głębokiego wywiadu na terenie ZSRR. Poza tym na podstawie tego można zawsze odtworzyć metody pracy.

Co do Zacharskiego - jest grono oficerów wywiadu PRL, których potencjał został zmarnowany. Musimy także pamiętać, iż były takie osoby w obozie Solidarności, które podnosiły konieczność likwidacji służ wywiadowczych (!).
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 17/01/2014, 21:01 Quote Post

QUOTE(Daniel1 @ 20/07/2012, 21:55)
Nie myślałem, że ktoś podejmie temat, a jednak:
Pułkownik Gano wiedział, że od Brytyjczyków dokumenty dostaną Rosjanie. Ktoś może się temu paleniu dokumentów dziwić, ale zapewne były tam też papiery głębokiego wywiadu na terenie ZSRR. Poza tym na podstawie tego można zawsze odtworzyć metody pracy.

Co do Zacharskiego - jest grono oficerów wywiadu PRL, których potencjał został zmarnowany. Musimy także pamiętać, iż były takie osoby w obozie Solidarności, które podnosiły konieczność likwidacji służ wywiadowczych (!).
*


Właśnie wspomniałem o tym na innym poście. Czy tym osobom nie chodziło o tzw. komunizm bis z gospodarka rynkowa ale całkowite podporządkowanie się ZSRR jak w latach 50-ych ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 19/04/2014, 17:13 Quote Post

Dodam coś od siebie na temat wywiadu.
Tak się składa ze jestem w przybliżeniu w wieku M.Zacharskiego.
Po ukończeniu Politechniki Krakowskiej musiałem odbyć roczna służbę w LWP. Ponieważ miałem pecha to trafiłem najpierw do :
- Wyższej Szkoły Wojsk Panc. w Poznaniu
- do 11 DPanc w Żaganiu na praktykę
W trakcie pobytu w szkole w Poznaniu mieliśmy spotkanie z pracownikiem WSW. Chodziło o werbunek do wywiadu. Pomyślałem sobie ze parametry mam świetne z uwagi na wykształcenie i znajomość j.niemieckiego ale:
- nawet jakbym coś zdobył i przesłał do kraju to powędruje to do ZSRR.
- Bylem już po odrażającej przesiedzę wojskowej z tekstem m.innymi o wierności ZSRR i nie chciałem służyć wielkiemu bratu.
- USA to taka ziemia obiecana, wolny kraj skąd krewni przysyłali czasem paczki, wiec po co mam ich szpiegować.
W efekcie powiedziałem sobie ze mnie to nie interesuje. Wracając do M.Zacharskiego to zupełnie nie rozumiem ze nie pomyślał tego samego co ja. Zawsze uważałem go i uważam za człowieka bardzo inteligentnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 19/04/2014, 19:47 Quote Post

QUOTE(szuba44 @ 19/04/2014, 18:13)
Po ukończeniu Politechniki Krakowskiej musiałem odbyć roczna służbę w LWP.

"Służba" to zbyt eufemistyczne określenie - absolwenci uczelni wyższych byli kierowani na przeszkolenie wojskowe w Szkołach Podchorążych Rezerwy (SPR), które to szkoły (w porównaniu z tym, przez co przechodzili żołnierze Służby Zasadniczej) były "ochronką" - pobyt tam przypominał bardziej naukę w szkole oficerskiej, z zajęciami do 15.00, cywilnymi ciuchami w internacie (instruktorzy), i częstymi wyjazdami na przepustki i urlopy. Umówmy się, że była to bardziej zabawa w wojsko wink.gif
QUOTE
Co do planów agresji na Polskę w 1939 roku to niestety rozbiło się to wszystko o niekompetencje NW.

Mógłbyś rozszerzyć to zagadnienie ? Interesuje mnie to.
 
Post #7

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 20/04/2014, 18:54 Quote Post

Ja mam pytanie, czemu autor tematu uznaję sprawę Olina za wtopę. Należałoby mieć pewność, że Zaharski się pomylił a Rosjanie nas wymanewrowali, ale skąd ta pewność?

Duzo tu prostych bledow ortograficznych.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/04/2014, 20:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 4/05/2014, 4:51 Quote Post

Złamanie Enigmy.
Zdobycie części rakiet V2
Akcja "N" - nie wywiadowcza, ale wpisująca się w działania wywiadów.
Akcje namierzania i likwidacji zbrodniarzy hitlerowskich (zamach na Kutscherę przykładowo)
Rotmistrz Pilecki i jego akcja w obozie w Oświęcimiu.
Jan Jeziorański i jego misje kurierskie.

O wywiadzie AK przez długi czas nie mówiono z oczywistych względów, a była to służba, która miała bardzo dużo sukcesów, dodatkowo działała w skrajnie trudnych warunkach, bez bezpiecznego zaplecza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 5/10/2014, 18:18 Quote Post

QUOTE(ciekawy @ 19/04/2014, 20:47)
QUOTE(szuba44 @ 19/04/2014, 18:13)
Po ukończeniu Politechniki Krakowskiej musiałem odbyć roczna służbę w LWP.

"Służba" to zbyt eufemistyczne określenie - absolwenci uczelni wyższych byli kierowani na przeszkolenie wojskowe w Szkołach Podchorążych Rezerwy (SPR), które to szkoły (w porównaniu z tym, przez co przechodzili żołnierze Służby Zasadniczej) były "ochronką" - pobyt tam przypominał bardziej naukę w szkole oficerskiej, z zajęciami do 15.00, cywilnymi ciuchami w internacie (instruktorzy), i częstymi wyjazdami na przepustki i urlopy. Umówmy się, że była to bardziej zabawa w wojsko wink.gif
QUOTE
Co do planów agresji na Polskę w 1939 roku to niestety rozbiło się to wszystko o niekompetencje NW.

Mógłbyś rozszerzyć to zagadnienie ? Interesuje mnie to.
*


Trochę informacji.
W okresie kiedy bylem w LWP ( lata 1979-1980) nazywało się to SOR.
Pelna nazwa to - Szkoła Oficerów Rezerwy. Pol roku byliśmy skoszarowani i trzeba było np w zimie ganiać na poranne zaprawy. Sama poranna zaprawę dawało się jeszcze przeżyć ale najgorsze było to z głośników leciało Jezioro Łabędzie i trzeba było wykonywać ruchy z tego baletu ?. Do dzisiaj nienawidzę tego utworu.
Zajęcia z techniki i taktyki były ciekawe natomiast indoktrynacja polityczna przeokropna. Późniejsza praktyka w jednostce wojskowej była całkiem fajna. Traktowano nas jak kadrę zawodowa i niezłe płacono. Stołowaliśmy się w b. dobrym kasynie oficerskim gdzie do obiadu była obowiązkowo setka ( 100 ml wódki). Nie była to zabawa w wojsko choćby z uwagi na rok czasu ale na pewno było to lepsze od Służby Zasadniczej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 5/10/2014, 20:05 Quote Post

QUOTE(Daniel1 @ 25/11/2011, 22:35)

W swojej historii polskie tajne służby miały wzloty i upadki. Można podyskutować o największych jego sukcesach (z naciskiem na personalia)

mjr Jan Jaźwiński i lotnicza pomoc dla AK
Zaczynaliśmy od "zera" a potem inni się na nas wzorowali.


QUOTE
Największe wtopy:

*


Także zrzuty
defraudacja kilku mln $ i niejasna rola płk Mariana "Hańczy" Dorotycza-Malewicza
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
boogislaw
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 95.623

Boguslaw Bert
Zawód: technol
 
 
post 21/11/2014, 0:50 Quote Post

Kwestia sukcsu Wywiadu PRL może być dwojako rozumiana... smile.gif
Bo sukcesem było i to, że agentem I Dep. MSW był tłumacz papieża Polaka "Lamos" lub "Latynos" który zaraportował rozmowe szefa CIA z papieżem na tema planu wprowadzenia stanu wojennego, czym rozpoczął proces dekonspiracji Kuklińskiego (rozważania o kombinacji operacyjnej mającej ukryć agenta o większym kalibrze pomińmy),
jak i kradzież receptury proszku OMO - powstał nasz iXi, oraz Aspiryny -> Polopiryna.
Wartym odnotowania jest również funkcjonariusz Zdzisław Przychodzeń, który ostro namieszał w USA i zdobył między innymi dokumetacje systemu Patriot i pare innych, które czasem się niesłusznie przypisuje Zacharskiemu.

Sukcesem Wywiadu była również sprawa dostarczenia na Kreml przeciwnikom Chruszczowa w 1964r taśm z zapisami półoficjalnych rozmów zięcia Chruszczowa z rządem RFN o rewizji polskich granic, które to taśmy były mocnym orężem w ręku Breżniewa w przejęciu władzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 21/11/2014, 1:08 Quote Post

QUOTE(Daniel1 @ 25/11/2011, 22:35)
- Polka, która wyszła za mąż za niemieckiego oficera i pracowała w MSZ RFN... niestety zginęła bez wieści

Można coś bliżej o tym przypadku?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej