Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kara za zamach stanu/królobójstwo,
     
Agrelm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 101.372

Jan Prokopczak
Zawód: student
 
 
post 25/02/2017, 0:54 Quote Post

Cześć biggrin.gif
Jadę na seminarium z koła naukowego zajmującego się historią prawa i mam za zadanie wygłosić referat.
Będzie się on składał z dwóch części, w pierwszej przedstawię jakieś ciekawsze przypadki udanych lub nieudanych prób morderstw panujących monarchów (jak np. zamach na Konrada z Montferatu albo Filipa Szwabskiego) natomiast w drugiej chcę zamieśić rodzaje kar jakie należały się zamachowcom. Pierwszą część referatu już mam prawie skończoną jednak jeśli macie jakieś ciekawe przypadki to chętnie o nich poczytam i może dodam do tego co już mam. Z drugą częścią jednak mam spore problemy, ciężko mi znaleźć jakieś informacje na temat kar należących się zamachowcom. Gdzieś wyczytałem o ćwiartowaniu w epoce Piastów w Polsce, znam karę Michała Piekarskiego oraz co się stało z zabójcą Henryka IV Burbona we Francji jednak to nadal bardzo mało.

Byłbym bardzo wdzięczny wyszukanie/opis kar za próbę zamachu. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie sankcje były zapisane w formie ustawy więc same pojedyncze przypadki też mi wystarczą.
Interesuje mnie okres od starożytności do nowożytności z naciskiem na średniowiecze, brakuje mi przede wszystkim kar w Niemczech, w Turcji, Szwecji, Rosji, Angli, może być nawet Egipt (o nim kiedyś słyszałem ciekawe historie ale niestety nic nie znalazłem).

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Lizergus
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 669
Nr użytkownika: 93.112

KorPog
 
 
post 25/02/2017, 3:04 Quote Post

Robert-François Damiens - nieudany zamach na Ludwika XV
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert-Fran%C...e_and_execution
QUOTE
He was first subjected to a torture in which his legs were painfully compressed by devices called "boots". He was then tortured with red-hot pincers; the hand with which he had held the knife during the attempted assassination was burned using sulphur; molten wax, molten lead, and boiling oil were poured into his wounds. He was then remanded to the royal executioner, Charles Henri Sanson, who harnessed horses to his arms and legs to be dismembered. But Damiens' limbs did not separate easily: the officiants ordered Sanson to cut Damiens' tendons, and once that was done the horses were able to perform the dismemberment. Once Damiens was dismembered, to the applause of the crowd, his reportedly still-living torso was burnt at the stake. (Some accounts say he died when his last remaining arm was removed.)

(jak będzie trzeba to mogę przetłumaczyć)

Pierre Basile - postrzelił z kuszy Ryszarda Lwie Serce - król zmarł w wyniku gangreny.
Obdarty ze skóry i powieszony.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierre_Basile
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Agrelm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 101.372

Jan Prokopczak
Zawód: student
 
 
post 25/02/2017, 17:21 Quote Post

QUOTE(Lizergus @ 25/02/2017, 3:04)
Robert-François Damiens - nieudany zamach na Ludwika XV
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert-Fran%C...e_and_execution
QUOTE
He was first subjected to a torture in which his legs were painfully compressed by devices called "boots". He was then tortured with red-hot pincers; the hand with which he had held the knife during the attempted assassination was burned using sulphur; molten wax, molten lead, and boiling oil were poured into his wounds. He was then remanded to the royal executioner, Charles Henri Sanson, who harnessed horses to his arms and legs to be dismembered. But Damiens' limbs did not separate easily: the officiants ordered Sanson to cut Damiens' tendons, and once that was done the horses were able to perform the dismemberment. Once Damiens was dismembered, to the applause of the crowd, his reportedly still-living torso was burnt at the stake. (Some accounts say he died when his last remaining arm was removed.)

(jak będzie trzeba to mogę przetłumaczyć)

Pierre Basile - postrzelił z kuszy Ryszarda Lwie Serce - król zmarł w wyniku gangreny.
Obdarty ze skóry i powieszony.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierre_Basile
*




Dziękuję za te dwa przypadki, ten pierwszy ładnie pokazuje podobieństwo do zamachu na Zygmunta III Wazę, a zabójstwo Ryszarda Lwie Serce jest niemal poetyckie biggrin.gif. Jeśli znajdzie się ktoś chętny to mogę zamieść w formie załącznika informacje, które udało mi się do tej pory zebrać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/02/2017, 10:43 Quote Post

A temat porwania Stanisława Augusta pasuje?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/02/2017, 11:42 Quote Post

QUOTE(Agrelm @ 25/02/2017, 0:54)
informacje na temat kar należących się zamachowcom.
*



Może sprawdź, co stało się z rodem Felicjana Zacha.

Królowie przeklęci:
https://books.google.pl/books?id=zt5-AwAAQB...%C3%B3w&f=false
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Agrelm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 101.372

Jan Prokopczak
Zawód: student
 
 
post 26/02/2017, 21:16 Quote Post

Dziękuję wszystkim za pomoc. Chciałem zamieścić plik tekstowy jednak forum niestety nie pozwala mi na to z powodu braku odpowiednich uprawnień. Zebrane informacje zamieszczę więc w formie spoilera, może komuś kiedyś się przyda.

Tak na marginesie zaznaczę, że to nie jest wypracowanie tylko forma "przypominajki" pomagająca mi w prezentowaniu referatu tak więc mogą pojawić się błędy ortograficzne i inne, jak również spore uproszczenia, proszę więc nie czepiać się treści. Niewielką część rzeczy wstawiłem przez kopiuj-wklej.

CODE

Polska
I. Michał Piekarski
a. 1620 r. jedyna próba królobójstwa w Polsce, na Zygmunta III Wazę
b. Dramat wyglądać musiał jak scena z filmów sensacyjnych. Król z niewielką świtą przechodził z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana. Wtem na monarchę rzucił się przyczajony za drzwiami kościoła Piekarski. W powietrzu błysło ostrze czekana. Pierwszy cios padł w głowę, zsunął się po czapce króla i uderzył go w kark. Drugi wymierzony został w skroń leżącego monarchy. Kolejnego nie było: czekan zahaczył się o płaszcz członka świty. Piekarski próbował dobyć szabli, tę wytrącił mu laską marszałkowską zasłaniający własnym ciałem króla marszałek Łukasz Opaliński. W powietrzu świsnęły inne szable - Tomasza Zamoyskiego, pułkownika Rogatki, królewicza Władysława - raniąc zamachowca.
c. Piekarski został schwytany i oddany na tortury, stąd zresztą wzięło się powiedzenie „Pleść jak Piekarski na mękach”
d. Zamachowiec był najprawdopodobniej szalony, król przydzielił nad nim kuratelę rodzinną co ten potraktował jako hańbę i kilkakrotnie groził Zygmuntowi, a nawet odbył w intencji powodzenia swojego zamachu pielgrzymkę do Częstochowy
e. Sąd sejmowy skazał Piekarskiego na odebranie szlachectwa i śmierć. Miejscem kaźni był prawdopodobnie placyk Piekiełko, w międzymurzu przy ulicy... Piekarskiej, lub Rynek Nowego Miasta. Piekarskiemu włożono do ręki czekan, następnie włożono ją do ognia. Poparzona kończyna została odcięta. Zamachowca spoliczkowano, po czym rozerwano końmi. Szczątki niedoszłego królobójcy zostały spalone i - w zależności od przekazów - wrzucone do Wisły lub wystrzelone z armaty.
II. W epoce Piastów jedną z najcięższych kar było ćwiartowanie, przysługiwało ona między innymi królobójcom i złodziejom miodu.

Francja
I. Kara dla Francois Ravaillac, zabójcy króla Francji Henryka IV Burbona (Francois był bardzo religijny i nie wierzył, że król przeszedł z protestantyzmu na chrześcijaństwo)
a. Tortury, następnie publiczne rozerwanie końmi poprzedzone spaleniem ręki do zwęglenia, zdarciem skóry i zalaniem ran gorącym olejem, woskiem, żywicą i siarką, zalaniem pępka ołowiem
II. Nieudany zamach na Ludwika XV, XVIII wiek, sprawa bardzo podobna do polskiej
a. Niedoszłym zabójcą był Robert-Francois Damiens, podobno do próby królobójstwa doprowadziła go choroba psychiczna. Przedarł się przez straż królewską i spróbował wbić sztylet w ciało króla jednak zaledwie go drasnął, ponieważ Ludwik nosił grube, zimowe szaty, które go ochroniły.
b. Zabójcę torturowano, rękę trzymającą sztylet spalono do zwęglenia, rany oblewano wrzącym olejem, a na końcu rozerwano końmi, ciało spalono na stosie.
III. Książka Maurice Duron :królowie przeklęci” wymienia karę rozrywania końmi jako karę za próbę królobójstwa.

Anglia
I. Zabójstwo Ryszarda Lwie Serce w XII wieku przez francuskiego łucznika, Pierre Basile
a. Basile należał do obrońców zamku Chalus, który próbował zdobyć Ryszard I. Angielski król 25 marca 1199 roku doglądał prac oblężniczych i nie był ubrany w zbroję. Basile wystrzelił wówczas strzałę, która trafiła Ryszarda w ramię tuż poniżej szyi. Pocisk został usunięty przez chirurga, ale przez zanieczyszczoną ranę wdało się zakażenie.
b. Umierający Ryszard wezwał do siebie łucznika, wybaczył mu postrzał i obdarował 100 szylingami. Władca zmarł 6 kwietnia. Zaraz po śmierci Ryszarda dowódca angielskich żołnierzy urządził rzeź obrońców zamku. Obrońcy zostali powieszeni, a Basile obdarty ze skóry i powieszony.

Egipt
I. Zabójstwo Ramzesa III przez żonę i syna.
a. Niektórzy biorący udział w zamachu dostali nakaz samobójstwa, główni organizatorzy zostali jednak spaleni żywcem co jest ciężką karą dla Egipcjan, którzy wierzyli, że aby żyć po śmierci trzeba zostać zmumifikowanym.

Niemcy
I. Ludwik I Wittelsbach, XIII wiek
a. Przejeżdżając przez most został zabity przez nieznanego męzczyznę sztyletem.
i. Sprawca zmarł w trakcie tortur jednak niczego nie wyjawił. Są podejrzenia, że był członkiem sekty nizarytów i został wynajęty przez cesarza Fryderyka II Hohenstaufa, który przeszkadzał w śledztwie
II. Filip Szwabski
a. XIII wiek, król niemiec i syn Fryderyka Barbarossy, walczył w wojnie domowej przeciwko antykrólowi Ottonowi IV Welfowi.
b. Wojna przechylała się ewidentnie na jego szalę, wygrywał bitwy i było właściwie pewne, że wygra
c. Został zabity przez jednego ze swoich najwierniejszych ludzi – Ottona Wittelsbacha.
d. Filip dwukrotnie przyczynił się do odwołania zaręczyn Ottona z jego wybranką i ten zniecierpliwiony małżeństwa w końcu przyszedł do Sali tronowej swojego pana i zdzielił go mieczem co spowodowało, że wojna domowa zakończyła się zwycięstwem Welfa.
e. Otton Wittelsbach został skazany na banicję jednak niedługo potem został odnaleziony przez marszałka niemieckiego pod jakąś wioską. Został wyzwany na honorowy pojedynek i zginął w nim od ciosu mieczem w głowę.

Królestwo Jerozolimskie
I. Konrad z Montferratu
a. XII wiek, król elekt Królestwa Jerozolimskiego
b. Został skrytobójczo zamordowany przez członków muzułmańskiej sekty asasynów.
i. Do dzieś nie wiadomo kto zlecił zabójstwo, możliwe, ze to była inicjatywa samych członków sekty, który przeszkadzało istnienie silnych państw frankijskich w ziemi świętej lub była to po prostu zemsta za napaść Konrada na statek przewożący zaopatrzenie dla asasynów. Inna z hipotez to, że zleceniodawcą był Saladyn lub sam król Ryszard.
ii. Jednego z zamachowców zabito na miejscu, drugi uciekł do kościoła, gdzie szukał azylu. Siłą go wywleczono i wzięto na tortury, w czasie których przyznał, że zleceniodawcą ataku jest Starzec (Raszid ad-Din Sinan). Sami zabójcy znakomicie przygotowali się do zadania – dla niepoznaki wcześniej przyjęli chrzest, a ich ojcami chrzestnymi zostali biskup Beauvais i… właśnie nieszczęsny Konrad z Montferratu.

Czechy
I. Wacław III, król Czech, XIV wiek
a. Gdy przejeżdżał przez miasto został zabity przez zwykłego żołdaka. Zabójca od razu został zabity przez gwardię przyboczną króla.

Węgry
I. Karol I Robert, król węgier, XIV wiek
a. Felicjan Zach był magnatem węgierskim, jego motyw nie był znany. W 1330 r wraz ze swoją świtą wtargnął na ucztę gdzie znajdował się król w raz z rodziną i ranił Karola Roberta i jego małżonkę nożem, nie udało mu się jednak ich zabić.
i. Samego Felicjana zabito na miejscu jednak konsekwencją jego czynu było wymordowanie całego jego rodu. Jego córkę okaleczono i pokazywano po miastach, syna ciągnięto końmi, zaś resztę zabito lub wygnano.

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej