Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pytania przed pierwszą spowiedzią, O co i po co księża przepytują dzieci
     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/03/2019, 19:45 Quote Post

"Przyjdź panie Jezu. Na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej"

QUOTE
Czy to jest seksualizacja dzieci?Czy to jest odpowiedni sposób rozmowy z9-letnim dzieckiem o sprawach jego seksualności?Jestem oburzona.Uważam,że dzieci nie powinny być zapoznawanie w tym wieku z takimi treściami,a kształt tych książeczek powinien być dostosowany do wieku dziecka


https://twitter.com/Dorota_Brejza/status/1109872616339369984

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 24/03/2019, 19:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.417
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/03/2019, 21:37 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 24/03/2019, 19:45)
"Przyjdź panie Jezu. Na pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej"

QUOTE
Czy to jest seksualizacja dzieci?Czy to jest odpowiedni sposób rozmowy z9-letnim dzieckiem o sprawach jego seksualności?Jestem oburzona.Uważam,że dzieci nie powinny być zapoznawanie w tym wieku z takimi treściami,a kształt tych książeczek powinien być dostosowany do wieku dziecka


https://twitter.com/Dorota_Brejza/status/1109872616339369984
*


Czytając komentarze pod tweetem widzę, że nie tylko mam problem ze zrozumieniem sensu pytań. wink.gif
Pojawił się taki komentarz-
CODE
Czyżby kler dlatego tak atakował standardy WHO, by mieć wyłączność na seksualizację?

i sporo w nim racji. WHO be, a pytania o rzeczy nieskromne, rzeczy nieczyste są cacy. wink.gif Tylko kto wytłumaczy 9-latkowi na, co ma zwrócić uwagę? user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/03/2019, 23:29 Quote Post

Jak czytam teksty z tej bogobojnej książeczki skierowane do dziewięciolatka, na przykład:

QUOTE
Czy wykorzystywałem zdjęcia, filmy lub inne osoby do podniecania się?
to przychodzi mi na myśl tekst klasyka:

QUOTE
Wara od naszych dzieci!
sleep.gif

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 24/03/2019, 23:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 25/03/2019, 13:10 Quote Post

@ChochlikTW
QUOTE
CODE
Czyżby kler dlatego tak atakował standardy WHO, by mieć wyłączność na seksualizację?

i sporo w nim racji. WHO be, a pytania o rzeczy nieskromne, rzeczy nieczyste są cacy.  wink.gif Tylko kto wytłumaczy 9-latkowi na, co ma zwrócić uwagę? user posted image
*


@szczypiorek
CODE
Wara od naszych dzieci!

Moim zdaniem tu chodzi o wdrażanie do posłuszeństwa wobec kleru. Jak już się przełamie naturalny opór kilkuletniego dziecka przed opowiadaniem o sprawach seksu obcemu mężczyźnie w sutannie, to potem idzie jak z płatka i w innych sprawach.

Ten post był edytowany przez jur: 25/03/2019, 13:22
 
Post #19

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.417
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/03/2019, 13:36 Quote Post

Nie wiem, czy przypadkiem na te pytania 9-latek ma odpowiedzieć sam sobie w ramach rachunku sumienia, a później, co najwyżej powie to,co uważa za grzech w konfesjonale. Tylko, że i tak rodzi się problem, skąd 9-latek ma posiadać wiedzę, co jest niewłaściwe, a co nie?
Z jednej strony mamy sprzeciw wobec nauczania o seksie w szkole, z drugiej zaś strony ta sama strona, która go wyraża nie ma przeciwwskazań, aby 9-latek robił rachunek sumienia z rzeczy związanych z seksem. Seks nie mający otoczki religijnej jest be, a ten mający jest, ok?
W ogóle zaczynam się zastanawiać, czy mając 9-lat mój umysł przejawiał jakąś aktywność na tym polu. dry.gif

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 25/03/2019, 13:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 25/03/2019, 14:02 Quote Post

Rozwój dzieci jest specyficzny, o tym trzeba pamiętać, do spowiedzi z tego, co pamiętam, dzieci przygotowują się w ramach katechezy. Podstawą dla etyki chrześcijańskiej jest dekalog i inne tego typu zestawienia (np. grzechy przeciw Duchowi Św., przykazania kościelne itd.) oraz nauczanie Kościoła. Dekalog porusza kwestie etyki seksualnej w dwóch przypadkach - "Nie cudzołóż" "Nie pożądaj żony bliźniego swego ani żadnej rzeczy, która jego jest". Tutaj dla 9-latka to jest abstrakcja - te kwestie nie są wykładane dosłownie, bo nie ma potrzeby - i biologicznie i psychologicznie, i z reguły nie są w stanie wczuć się w tematykę poprzez pytania, dlatego z reguły bez tłumaczenia mówi się, że "kobieta i mężczyzna się kochają, ale dopiero gdy mają już wiecej niż 18 lat i są małżeństwem". automatu dla 9-latków raczej konkretyzują się te kwestie na tym, czy dany delikwent/delikwentka np. podgląda koleżanki/kolegów, wyobraża sobie pocałunki; na dodatek - co można zauważyć, z wielu powodów, chrześcijańska etyka seksualna jest problemem bardzo pobocznym w przygotowaniu do 1-wszej komunii. W wiekszym stopniu rozpatruje ją się już, gdy podlegajacy katechizacji są nastolatkami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/03/2019, 14:26 Quote Post

Tu mam coś z katolickiego portalu adonai.pl:

https://adonai.pl/sakramenty/spowiedz/?id=11

QUOTE
Przykazanie szóste i dziewiąte
Czy myślałem chętnie o sprawach nieczystych?
Czy przysłuchiwałem się brzydkiej mowie?
Czy patrzyłem na nieskromne rzeczy?
Czy mówiłem lub myślałem nieskromnie?
Czy robiłem coś bezwstydnego sam..., z kimś?
Czy pragnąłem coś nieskromnego widzieć..., słyszeć..., czynić?


Jeśli o coś dziewięciolatka pytamy, w dodatku przedstawiając to "coś" jako złe (grzech) to powinniśmy wcześniej mu to jakoś zdefiniować. To jak takie dziecko jest instruowane co to jest na przykład:
- "nieskromna myśl"
- "robienie czegoś bezwstydnego ze sobą"
- "sprawa nieczysta"

Ktoś wie jak tym dziewięciolatkom jest to tłumaczone przez KRK? A potem warto może się zastanowić czy faktycznie jest prawidłowym dla psychoseksualnego rozwoju dziecka stygmatyzowanie pewnych zachowań.

Ale niczego nie przesądzając, chętnie się dowiem jak te zagadnienia są omawiane i definiowane (też na jakich przykładach) choćby na lekcjach katechezy. Innymi słowy - jakie konkretnie czynności czy nawet myśli są przedstawiane jako złe i grzeszne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 25/03/2019, 15:07 Quote Post

QUOTE("szpaur II")
. Podstawą dla etyki chrześcijańskiej jest dekalog


A ja myślałem że przykazanie miłości...?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 25/03/2019, 15:15 Quote Post

QUOTE(Quinque @ 25/03/2019, 15:07)
QUOTE("szpaur II")
. Podstawą dla etyki chrześcijańskiej jest dekalog


A ja myślałem że przykazanie miłości...?
*


Musisz czytać sobie posty do końca smile.gif, a nie wybierać sobie, co Ci pasuje...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/03/2019, 21:41 Quote Post

Przygotowanie do spowiedzi przechodzi łącznie rocznie kilkadziesiąt milionów dzieci na świecie, a w Polsce kilkaset tysięcy (w zależności od rocznika). Podejrzewam, że informacje nt. "czynów nieczystości" są omawiane wśród dziewięciolatków dość pobieżnie i w przenośni, poświęcając tej kwestii zapewne nie więcej niż część katechezy (o ile w ogóle). Gdyby było inaczej Kościół katolicki od wieków wychowywałby legiony seksualnych dzieciaków.

W żaden sposób nie można porównać tego systematycznej edukacji seksualnej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 26/03/2019, 9:10 Quote Post

W ostatnim czasie miałem styczność z dwoma przygotowaniami do komunii św. a zatem i do pierwszej spowiedzi. Tematy te albo nie były poruszane, albo dzieci nie zwróciły na nie uwagi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej