Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> GAIUS JULIUS CAESAR, Ostatnie slowa
     
Vanepafi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 53.632

Wojtek K.
Zawód: uczen
 
 
post 16/02/2009, 17:34 Quote Post

na forum wyczytałem ostatnio że szekspir dopisał słowa i ty brutusie przeciwko mnie, podczas zamachu poprostu przestał się bronić gdy go zobaczył wink.gif


P.S. i proszę o jakąś literaturę/cytaty najlepiej z książek wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 16/02/2009, 18:20 Quote Post

W owym czasie krążyły plotki o tym, że Cezar był ojcem Brutusa, spowodowane ich przyjaźnią. Była to najprawdopodobniej nieprawda, jako że Cezar (ur. 100 p.n.e.) miał w chwili narodzin Brutusa (85 p.n.e.) jedynie 15 lat. Miał za to Cezar romans z Serwilią, matką Brutusa, ale dopiero ok. 63 p.n.e. Opierając się na plotkach Swetoniusz (który zresztą często pisał to, co zasłyszał rolleyes.gif) twierdzi, że Cezar zmarł bez słowa, "choć niektórzy twierdzą, że gdy ruszył na niego Brutus, powiedział καὶ σὺ τέκνον", a więc "i ty, moje dziecko". Shakespeare przejął to odeń, zmieniając jednak "dziecko" na "Brutusa". Plutarch także twierdzi, że Cezar umierając nie powiedział nic, a jedynie zasłonił twarz togą.

Sprawa ta była szeroko dyskutowana, dla przykładu ta książka.

QUOTE(Vanepafi @ 16/02/2009, 17:34)
podczas zamachu poprostu przestał się bronić gdy go zobaczył wink.gif
*


Cezar miał zostać zraniony 23 razy - cios Brutusa był ostatni. Myślę, że bezzasadność obrony pojął już zobaczywszy liczbę spiskowców, pierwszego - Kaskę - uderzył jeszcze w ramię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Vanepafi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 53.632

Wojtek K.
Zawód: uczen
 
 
post 16/02/2009, 18:46 Quote Post

a jakieś polskie książki (takie żebym mógł w bibliotece znaleźć ??smile.gif )
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 16/02/2009, 19:06 Quote Post

QUOTE
Myślę, że bezzasadność obrony pojął już zobaczywszy liczbę spiskowców, pierwszego - Kaskę - uderzył jeszcze w ramię.
Ja myślę, że nawet bez szans na przeżycie starałby się zginąć w walce - dopiero zobaczenie Brutusa całkiem by go złamało. Zacytuję Plutarcha:
QUOTE
Niektórzy mówią, że Cezar usiłował się bronić przeciwko zamachowcom, ale gdy spostrzegł Brutusa zbliżającego się ze sztyletem w ręku, zasłonił togą głowę i osunął się na ziemię.

Scenariusz według mnie całkiem prawidłowe. Chociaż całkiem możliwe, że "niektórzy" po prostu zmyślali, żeby ubarwić opowieść smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Vanepafi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 53.632

Wojtek K.
Zawód: uczen
 
 
post 16/02/2009, 20:23 Quote Post

możemy tylko się domyślać ale biorąc pod uwagę czyny cezara i godność rzymian smile.gif bardzo możliwe że bło tak jak napisał kolega wyżej smile.gif i ponawiam prośbę dt. książki wink.gif jesli ktoś może smile.gif sam tytuł nie musi nawet linka pisać (no ale autor by się przydał biggrin.gif )
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 16/02/2009, 20:30 Quote Post

Sewtoniusz "Boski Juliusz"
Plutarch "Cezar"
Walter "Cezar"
Goldsworthy "Cezar - życie giganta"

Co do romansu Serwilii i Cezara to faktycznie byli wtedy młodzi (ona 13, on 15-17 lat - zależy który rok urodzenia przyjąć), ale fizycznie jest to możliwe co udowodniła to sama Serwila rodząc Brutusa. Tego czy to prawda czy tylko plotka chyba nigdy się nie dowiemy.

Ten post był edytowany przez Gajusz Juliusz Cezar: 16/02/2009, 20:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 16/02/2009, 20:46 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 16/02/2009, 20:30)
Co do romansu Serwilii i Cezara to faktycznie byli wtedy młodzi (ona 13,
*


Hm, większość opracowań podaje raczej ok. 101 p.n.e. jako datę narodzin Serwilii, więc miałaby ona ok. 15 lat. Co nie zmienia faktu, że to nadal bardzo młody wiek. smile.gif
QUOTE
Tego czy to prawda czy tylko plotka chyba nigdy się nie dowiemy.

O romansie Serwilii i Cezara przed narodzinami Brutusa mówi chyba tylko Appian, większość źródeł i opracowań zdaje się nie dawać mu wiary.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 16/02/2009, 21:54 Quote Post

Plutarch sugerował iż Cezar wierzył w to, że jest ojcem Brutusa, a zdaniem Goldsworthyego "Cezar życie giganta" str. 88 ich romans zaczął się wcześnie (stawia na lata 70). Nieszczęsny Dando-Collins "VI legion Cezara" str. 49 podaje 13 lat Serwilii (to moje jedyne pisane źródło mówiące o jej wieku) i sugeruje ich romans jako nastolatków. W wikipedii anglojęzycznej jej data urodzenia to 107 p.n.e.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 17/02/2009, 12:52 Quote Post

Jak dla mnie to zwykła plotka, jak powiedział kolega OverHaul, tylko Appian pisze o nastoletnim romansie Serwilli i Cezara. A z doświadczenia wiemy ,ze i dziś i w tamtym świecie tego typu plotki są wszędzie, przywiazanie do reputacji to niewątpliwe jedna z najważniejszych cech republiki rzymskiej, romans 13-letniej Serwilli najpewniej był zwykłą plotką w którą łatwo było uwierzyć, ja również zaraz moge stwierdzić np. coś o Cezarionie i nikt mi nie udowodni że nie mam racji. A co do ostatnich słów Cezara, ja trzymam się Plutarcha.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 17/02/2009, 15:05 Quote Post

To czy ktoś da temu wiarę to indywidualna sprawa, ale są ku temu przesłanki (jedno bezpośrednie wskazanie - Appian oraz jedna sugestia - Plutarch), choć oczywiście można to kwestionować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 19/10/2009, 13:58 Quote Post

Ktoś kiedyś na tym forum napisał, że być może słowa Cezara były skierowane nie do Marka, ale do Decymusa Brutusa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 20/10/2009, 10:19 Quote Post

QUOTE(andrzej d @ 19/10/2009, 14:58)
Ktoś kiedyś na tym forum napisał, że być może słowa Cezara były skierowane nie do Marka, ale do Decymusa Brutusa.
*

Kto? Kiedy? W jakim temacie? I najważniejsze: Jak ta osoba to uzasadnia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
polycarpi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 59.829

Zawód: uczen
 
 
post 2/11/2009, 3:49 Quote Post

No niby Apian jedynie o tym wspomina z zachowanej do naszych czasów literatury starożytnych. Ale w każdej bajce jest ziarko prawdy. I to nie ważne gdzie by ono nie leżało. Nawet jeżeli po środku. Tak czy inaczej po Rzymie krążyła plotka, która miała wyjasniać fakt, iż Juliusz Cezar „dalece kierował się zawsze życzliwością i poważaniem w stosunku do tego człowieka” (Appian z Aleksandrii XIV 112, 467). Głosiła ona, jakoby Brutus był synem Cezara, gdyż ten utrzymywał zażyłe kontakty z jego matką Serwilią. Jednak te należą do znacznie późniejszych czasów, a poza tym Brutus był jedynie 15 lat młodszy od swojego domniemanego ojca. Pomimo względów jakimi obdarzał go władca świata, Brutus przyłączył się do spisku, który zorganizował zamach na niego w idy marcowe 44 r. Po zamachu Brutus wyjechał do Galii Przedalpejskiej, która została mu przyznana w namiestnictwo przez... nieżyjącego i zabitego także jego reką Cezara, i wraz z wojskiem zamknął się w Mutynie (dzis Modena), obleganej następnie przez „mściciela Cezara” Marka Antoniusza. Na odsiecz zamkniętemu w Mutynie Brutusowi ruszyli konsulowie Aulus Hircjusz i Wibiusz Pansa. Ten ostatni został pokonany przez Antoniusza pod Forum Gallorum, natomiast Aulus, któremu zawdzięczamy ukończenie zapisków Cezara z Galii, zadał Antoniuszowi tak wielkie straty pod Mutyną, że zmusił go do zwinięcia oblężenia. Ten sukces jednak okupił własną śmiercią. Gdy Antoniusz został uznany przez senat za wroga ojczyzny, Brutus stanął po stronie senatu i Oktawiana. Wówczas otrzymał rozkaz zaatakowania armii Antoniusza, i w tym celu przekroczył Alpy kierując sie ku Macedonni. Jednak podczas marszu opuścili go jego żołnierze, którzy przeszli pod sztandary wroga senatu. Decymus Brutus natomiast wpadł w ręce ścigającej go jazdy Antoniusza i został przez nią zabity we wrzesieiu 43r pne..

ale dałem się ponieść fali, a pytanie brzmiało, jakie było ostatnie słowa Cezara. Z tego co do nas dotrwało to brzmiały one mniej wiecej tak: Et tu Brute contra me. Monty Python przedstawił to w wersji teleskopowej, czy jakoś tak, tak czy inaczej zabójczo komimiczny sposób:). Te łacinskie słowa możemy znaleść u Swetoniusza, ale na ile sa prawdziwe, to tylko zamachowcy wiedzieli... Ale prawdziwe czy wymyslone przez innych wzbogaciło powiedzenia ludzkości, nie ma co. Zrajcą może być Judasz (chociaz Jezus tego nie powiedział) albo Brutus (Cezar powiedział to dobitnie, albo dobitnie ktoś nto sobie wymyslił).
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 2/11/2009, 11:58 Quote Post

QUOTE(polycarpi @ 2/11/2009, 4:49)
Te łacinskie słowa ...
*


Zostały wypowiedziane w grece.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 2/11/2009, 16:46 Quote Post

QUOTE(polycarpi @ 2/11/2009, 3:49)
Z tego co do nas dotrwało to brzmiały one mniej wiecej tak: Et tu Brute contra me. Monty Python przedstawił to w wersji teleskopowej, czy jakoś tak, tak czy inaczej zabójczo komimiczny sposób:). Te łacinskie słowa możemy znaleść u Swetoniusza
*


Rzecz w tym, że słowa te nie występują u Swetoniusza.
QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar)
Kto? Kiedy? W jakim temacie? I najważniejsze: Jak ta osoba to uzasadnia?

http://www.historycy.org/index.php?showtop...indpost&p=77283 smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej