Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> KASJUSZ, Jak zginął?
     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 9/12/2008, 20:41 Quote Post

Gajusz Kasjusz Longinus, oficer w armii Krassusa, jeden z nielicznych ocalałych spod Carhae, jeden z zabójców Cezara i przywódców armii republikanów stracił życie w bitwie pod Filippi. Na ogół przyjmuje się, że ujrzawszy grupę legionistów zmierzających w swoim kierunku, nie wiedząc o sukcesie Brutusa, poprosił swojego adiutanta Titiniusza, aby zobaczył ( Kasjusz miał słaby wzrok) po czyje są oni stronie. Widząc że otaczają oni Titiniusza, uznał że zamierzają go zabić, dlatego wezwał swojego wyzwoleńca (lub niewolnika- z taką wersją również się spotkałem) Pindarosa, udał się do namiotu, zakrył twarz i kazał przebić się mieczem. Titiniusz, który wszedł do namiotu chwilę potem, aby oznajmić Kasjuszowi, że legioniści to żołnierze Brutusa, zobaczył już martwego Kasjusza i sam popełnił samobójstwo. Wersja ta jest bardzo popularna, przy dokładniejszym zastanowieniu nie jest już tak oczywista. Plutarch dodaje, że po śmierci Kasjusza nikt nie widział Pindarosa. Kolejną poszlaką może być fakt, że głowa Kasjusza została odcięta od ciała, co było niezgodne z rzymską tradycja. Powodem odcięcia głowy Kasjusza mogłaby być chęć odebrania nagrody od triumwirów. Spotkałem się także z opinią, że Kasjusz traktował swoich niewolników i podwładnych dość bezlitośnie. Wątpliwe również, by racjonalny i opanowany Kasjusz ( nie byłaby to zresztą jego pierwsza klęska- np. klęska Marka Krassusa pod Carhae) tak prędko postanowiłby odebrać sobie życie. Również ludzie pełniący straż przed namiotem Kasjusza mogli być niewolnikami bądź wyzwoleńcami, to mogliby mieć powód by potwierdzić wersję o samobójstwie.
A co wy sądzicie o śmierci Kasjusza? Czy waszym zdaniem zginal, czy tez zostal zamordowany? Czy znacie inne hipotezy na temat jego smierci?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 9/12/2008, 20:51 Quote Post

Wersję o możliwym zabójstwie Kasjusza opisuje Holland w "Oktawian August - ojciec chrzestny Europy"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 10/12/2008, 19:16 Quote Post

Jak zginął? Głupio, jeśli wierzyć oficjalnej wersji smile.gif
Jeśli zabili go przyboczni, to dlaczego? Dla nagrody? Byłoby to możliwe, działaliby jako przekupieni zabójcy triumwirów. Ale dlaczego stało się to akurat w takim dramatycznym momencie? Mi się wydaje, że mimo wszystko przybycie legionistów miało jakiś wpływ na śmierć Kasjusza.
A jeśli byli przekonani o klęsce i zabili go dla nagrody? Wątpliwe, historia rzymska pokazuje, że tacy zdrajcy zazwyczaj źle kończyli. Ja, zwłaszcza będąc niewolnikiem, nie ryzykowałbym tylko uciekał.
Poza tym dziwi mnie ten opis sytuacji - dowódca stoi tylko z kilkoma niewolnikami, wyzwoleńcem i adiutantem. Co z niego za dowódca? Gdzie straż przyboczna, łącznicy, oddziały rezerwowe? Sam Kasjusz, paru kumpli i namiot, a gdzieś daleko bitwa?
Taki przekręt jak zabicie wodza nie dałby się tak łatwo ukryć. Możliwe, że Kasjusz zabrał Pindarosa do namiotu, aby z nim porozmawiać, a ten zdrajca go zaszlachtował, ale to mało prawdopodobne. Bardziej możliwa byłaby raczej dozgonna wierność Pindarosa, który spełnił ostatnią wolę swego (byłego?) pana, a potem uciekł ze strachu przed karą ze strony triumwirów (gdyby bitwa była już przegrana, zwinąłby triumwirom przegranego wodza sprzed nosa).
QUOTE
Kolejną poszlaką może być fakt, że głowa Kasjusza została odcięta od ciała, co było niezgodne z rzymską tradycja.
Było, było zgodne z niechlubną rzymską tradycją, którą wprowadził Sulla, a której godnymi kontynuatorami byli triumwirowie.
QUOTE
Wątpliwe również, by racjonalny i opanowany Kasjusz ( nie byłaby to zresztą jego pierwsza klęska- np. klęska Marka Krassusa pod Carhae) tak prędko postanowiłby odebrać sobie życie.
Ludzie się zmieniają, brawurowy Antoniusz, który potrafił spod Mutiny jedząc korę przedostać się do Galii z niedobitkami później, po Akcjum, gotowy był rzucić się na miecz. A to była pierwsza tak poważna klęska Kasjusza jako wodza, nie żołnierza czy oficera. Przekreślała wszystkie jego plany i ambicje. Zdenerwowany Kasjusz działał pod impulsem, może bojąc się sił triumwirów i nie wierząc w siły własnej armii. Chciał zginąć honorowo, nie jako ofiara w niewoli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 14/12/2008, 19:15 Quote Post

QUOTE(Blake @ 10/12/2008, 20:16)
Było, było zgodne z niechlubną rzymską tradycją, którą wprowadził Sulla, a której godnymi kontynuatorami byli triumwirowie.

Ale to właśnie jest poszlaką wskazującą na morderstwo. Przecież Sulla odcinał głowy swoim przeciwnikom, a i triumwirowie rządali jako dowodu uśmiercenia głowy. Nie przypominam sobie aby odcinano głowę samobójcom na ich życzenie. Tradycyjną formą samobójstwa było wbicie miecza w korpus (serce lub żołądek). Popatrz na wczesniejsze samobójstwa wśród współczesnych Kasjusza: Katon i Antoniusz. Zatem dziwne, że odcięto głowę Kasjusza zwłaszcza, że byłoby to na rękę triumwirom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 14/12/2008, 19:26 Quote Post

QUOTE
Zatem dziwne, że odcięto głowę Kasjusza zwłaszcza, że byłoby to na rękę triumwirom.
Fakt bardzo znaczący, dlatego dobrze byłoby wiedzieć, kto o tym pisze i czy są jakieś szczegóły. Kiedy zobaczono ciało z odciętą głową? Czy głowa była na miejscu, czy została zabrana? Kto pierwszy zobaczył ciało bez głowy?
I ważna jest też postać Titiniusza. Tak naprawdę nie wiadomo co się stało w namiocie. Może został z jakiegoś powodu zabity? Poza tym jak ulotnił się Pindaros? Ktoś musiałby zobaczyć, jak wybiega z namiotu.
Możliwe na przykład, że Pindaros chciał pochować swojego pana - wiedział, że nie ucieknie z całym ciałem, więc wziął chociaż głowę pod pachę. Tą mógł spalić lub zakopać gdzieś w lesie.
Dużo pytań smile.gif Chciałbym zajrzeć do źródeł, żeby odpowiedzieć sobie chociaż na kilka z nich. Czy to wszystko jest u Plutarcha?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 12/06/2009, 11:09 Quote Post

Hej,
weźcie pod uwagę, że skrzydło Kasjusza zostało rozbite, a jego obóz złupiony. Nie wiedział, że z kolei Brutus na swoim odniósł wielkie zwycięstwo i też złupił obóz wroga.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #6

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 13/06/2009, 18:49 Quote Post

QUOTE("Gajusz Juliusz Cezar")
Wersję o możliwym zabójstwie Kasjusza opisuje Holland w "Oktawian August - ojciec chrzestny Europy"


...slabej, swoja droga.


W calosci zgadzam sie z tezami uzytkownika Blake. Szczegolnie nalezy podkreslic dwa elementy: nie wiadomo kiedy glowa Kasjusza zostala odcieta, ani kto to zrobil, a po drugie: zimna krew pod Karrami niczego nie dowodzi, ludzie roznie reaguja w zaleznosci od wieku, okolicznosci, samopoczucia itp. elementow.

Dobrze jest analizowac poszczegolne watki historii, doszukiwac sie innych znaczen, ale w przypadku smierci Kasjusza jest to chyba nieuprawnione.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 13/06/2009, 21:22 Quote Post

QUOTE(Wieniec @ 13/06/2009, 19:49)
...slabej, swoja droga.

Może więcej w tej kwestii, bo tak to można napisać o każdej książce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 13/06/2009, 22:02 Quote Post

Czytalem ja juz dosc dawno, zdaje sie, ze jeszcze w 2007, po czym predko ja odsprzedalem. Moje wrazenia po zapoznaniu sie z jej trescia byly z gatunku tych negatywnych: sporo niedokladnosci, uproszczen i zwyklych bledow. Dyskutowalem jeszcze na jej temat na forum Wanaxa i opinie byly identyczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 14/06/2009, 19:37 Quote Post

QUOTE(Wieniec @ 13/06/2009, 23:02)
Czytalem ja juz dosc dawno, zdaje sie, ze jeszcze w 2007, po czym predko ja odsprzedalem. Moje wrazenia po zapoznaniu sie z jej trescia byly z gatunku tych negatywnych: sporo niedokladnosci, uproszczen i zwyklych bledow. Dyskutowalem jeszcze na jej temat na forum Wanaxa i opinie byly identyczne.
*

Szkoda, że nie podałeś żadnych konkretów. Ja też czytałem ją dość dawno temu i nie pamiętam czy faktycznie były tam jakieś potknięcia. Pamiętam ją właśnie dzięki opisowi stanu emocjonalnego Brutusa pod Filippi i zwróceniu uwagi na zagadkową śmierć Kasjusza. Z negatywów zapamiętałem tylko tyle, że część dotycząca panowania Augusta to śliźnięcie się po temacie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 14/06/2009, 21:54 Quote Post

Zdaje sobie sprawe, ze takie rzucenie hasla niewiele wnosi do podparcia negatywnej oceny ksiazki, ale po prostu nie zawracam sobie glowy drobnostkami sprzed lat. Na temat dobrze napisanych ksiazek jestem w stanie dyskutowac, bo w ten czy inny sposob wraca sie do tez w nich zawartych, ale biografia Hollanda do nich nie nalezy.

Szkoda, ze forum Wanaxa juz nie istnieje, moglbym sobie choc odswiezyc przy jego pomocy pamiec.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej