Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hugo Kołłątaj: wizjoner czy zdrajca stanu ?
     
andgrzeg
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 6.592

 
 
post 22/05/2005, 20:56 Quote Post

Nie wiem czy zainteresuje Was ten temat, jednak jestem ciekaw Waszych opinii na przedstawiony przezemnie temat. Nie chodzi mi jednak o ocene osiagniec Hugo Kołłątaja, ktory jako ksiadz, doktor filozofii, wspołtwórca KENu, jego działacz, progagator nauki oraz oswiaty, wsławił sie jako wielki patriota. Temat te wybiega tez poza jego działalność w Towarzystie Patriotycznym w latach Sejmu Wielkiego.

Jestem ciekawe czy nazwiecie jego poczynania w czasie wojny o Konstytucje 3 maja. Fakt przegralismy najpierw pod Mirowem, pozniej zwycierzylismy pod Zieleńcem, na końcu polacy zepchneli rosjan do defensywy po bitwie pod Dubienką (18.VII), a w tym momencie krol przystaje do Konfederacji Targowickiej (24.VII) nad ocena króla mozna sie spierac, jednak intersujace jest iz, polacy bedac w ofensywie, majac realne szanse na zwyciestwo, zaprzepascili je w osobie króla, jego obwiniono za to, sam Hugo Kołłataj pisał pozniej, iz przez król przegralismy, jednak w nocy przed ogloszeniem przystapienia krola do targowicy, doszlo do narady, z ktorej pochodzi dokument, iz Hugo Kołłątaj sam namawiał króla na ten krok, jako stronnik prorosyjski, nie widzac szans na zwyciestwo, oraz sam podpisał sie pod tym aktem, jednak cała wina spoczywa na królu.

Jestem ciekawy, czy uwazacie Hugo Kołłątaja w tej konretnej sytuacji za zdrajcy racji stanu, ktorej celem było kontynłowanie walki i zwyciestwo czy mozna go bronić??

Jestem otwarty na merytoryczna dyskusje, jestem ciekawy co z tego wyniknie, moze powstanie jakas konstuktywna ocena tej sytuacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 20/07/2005, 12:56 Quote Post

Hmmm, ciekawa sprawa. Czy Hugo Kołłątaj był zdrajcą?
Ja uważam, że nie. Być może namawiał króla do kapitulacji, ale w tamtym czasie poddanie się Rosji nie oznaczało od razu rozbiorów. Trudno taką wybitną jednostkę posądzać o zdradę, chociaż tak naprawdę może puściły mu nerwy.
Zresztą ciekawe czemu nikt, poza mną nie podjął się tego tematu??
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 20/07/2005, 13:07 Quote Post

sprawa zainstała w tematach największych zdrajców czy też obrzydliwości w historii Polski. W odpowiedzi do nominowania targowiczan in corpore była poruszana sprawa m.in. Kołłataja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 17/08/2005, 11:22 Quote Post

Ciężka sprawa.... Trudno mi udzielić odpowiedzi na tak zadane pytanie. Oto co wiem na jego temat: Był księdzem, publicystą, podkanclerzym wielkim koronnym, wybitnym mężem stanu, prawdziwym człowiekiem oświecenia. Był działaczem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych i Komisji Edukacji Narodowej. Ciężko powiedzieć o nim zdrajca, a tak jak wyżej pisze Piotpal, poddani się Rosji wcale nie oznaczało natychmiastowych rozbiorów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
damo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 8.539

Damian
Zawód: uczen
 
 
post 6/10/2005, 11:21 Quote Post

nie wiem czy mozna go nazwac zdrajca
ale na pewno namawianie krola do przystapienia do targowicy a potem potepianie krola za to jest nie na miejscu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 7/10/2005, 19:35 Quote Post

W biografii Hugona Kołłątaja pióra Mariana Lecha zawarta jest informacja o postawie naszego bohatera w lipcu 1792 roku. Król miał namawiać króla do przystąpienie do Targowicy, ale pod warunkiem pertraktowania z Rosją bezpośrednio przy pominięciu rosyjskich jurgieltników. Zanim jednak król miał zasiąść do stołu rokowań, miano odnieść chociażby jedno zwycięstwo w polu. Pragnął obiecać tron Konstantemu i zachować większość reform, chociazby za cenę oddania Ukrainy i Podola Rosji. Hugo - zapalony jakobin, reformator, oświecony patriota był realistą ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
KluKlucznik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 16.154

Stopień akademicki: tylko mgr
Zawód: tajny radca niebytu
 
 
post 2/04/2006, 17:37 Quote Post

Był zdrajcą i wtedy, i później uciekając z Warszawy podczas Insurekcji. Był zdrajcą podburzając warszawiaków do buntu przeciw Królowi (po trzykroć). Był zdrajcą i złodziejem, kradnąc pieczęć małą. Był złodziejem najcenniejszych archiwaliów Starego Narucha. A w jego współudział w powstaniu Konstytucji nie wierzę, Ustawę też zdradził w zaskakująco szybkim tempie. Zakładając że cykl edytorski trwał blisko rok, "O powstaniu i upadku Konst.III Maja" wyszła nadpodziw szybko. Wszystkie kwerendy archiwalne dotyczą materiałów, które przeszły przez jego ręce, nie ocalało nic. Był przeciwnikiem famili i był szpiegiem jej adwersarzy. Był jaka to szkoda, że był.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 2/04/2006, 18:42 Quote Post

QUOTE
Był zdrajcą i wtedy, i później uciekając z Warszawy podczas Insurekcji. Był zdrajcą podburzając warszawiaków do buntu przeciw Królowi (po trzykroć). Był zdrajcą i złodziejem, kradnąc pieczęć małą. Był złodziejem najcenniejszych archiwaliów Starego Narucha. A w jego współudział w powstaniu Konstytucji nie wierzę, Ustawę też zdradził w zaskakująco szybkim tempie. Zakładając że cykl edytorski trwał blisko rok, "O powstaniu i upadku Konst.III Maja" wyszła nadpodziw szybko. Wszystkie kwerendy archiwalne dotyczą materiałów, które przeszły przez jego ręce, nie ocalało nic. Był przeciwnikiem famili i był szpiegiem jej adwersarzy. Był jaka to szkoda, że był.


Mógłbyś podać jakieś żródła?

Uważam, że prawdziwy patriota i człowiek zdający sobie sprawę z sytuacji Rzeczypospolitej (Kołłątaj przynajmniej ten drugi warunek musiał spełniać) miał właśnie takie moralne problemy jak postać tego księdza. Myślę, że robił co mógł, wykorzystywał co mógł, działał jak tylko potrafił, by ratować Rzeczypospolitą. To on, gdy carskie wojska weszły do Korony wołał, by "tłum powstał przeciw hańbiącej władzy". Jednak nie Króla, a uzurpatora- cara.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Adagra
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 16.275

Adam Grabowski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 5/04/2006, 14:11 Quote Post

Oto wypowiedź Franciszka Gorzkowskiego na temat Kołłątaja; „Złoczyńca ten, nie tylko, że narobił licho, skaził i shańbił rewolucję wieszaniem, poróżnił wodzów, tyranią swą ostudził serca polaków, ale w chwili niebezpieczeństwa jak tchórz zbiegł, a jak łotr uwiózł ze sobą skarby Królestwa i co złupił z obywatelów”, którą podał również Tokarz w swojej pracy Ostatnie lata Hugona Kołłątaja (1794-1811) . Wypowiedź ta uważana jest za mało prawdopodobną. Na pierwszy rzut oka taką się może też wydawać – zwłaszcza, gdy zestawimy ją z późniejszymi planami Gorzkowskiego. Generał Madaliński miał wydać rozkaz ścigania Kołłątaja i ujęcia go „żywego lub umarłego”. Kołłątaj uciekając z Warszawy, wg wspomnień Trębickiego, uwiózł ze sobą ważne dokumenty i kasę powstańczą, a były oficer Madalińskiego natknąwszy się nań w karczmie pod Przemyślem, oddał w jego kierunku strzał z pistoletu i powiadomił władze austriackie o miejscu pobytu Hugona. Tego czynu nie uważał za coś haniebnego, ale wręcz przeciwnie - za powód do dumy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 5/01/2007, 14:26 Quote Post

Ogólnie zgadzam sie z większością przedmówców.Hugo Kołłotaj był jednym z pereł w narodzie polskim na przestrzeni wieków-stawiał na realne szanse a nie "Bij!Zabij! a później jakoś to będzie...."

PS.Taki ciekawy temat a obumarł. rolleyes.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 5/01/2007, 14:35 Quote Post

Nie można Hugona posądzać o zdradę. MOże i spiskował przeciw królowi, ale sam król wiele zawinił, a ponieważ Kołłątaj był lewicowy, więc wcale mu się dziwię. Należy Kołłątaja uznać za jednego z największych Polaków, chociażby za reformy, przygotowywanie powstania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
KluKlucznik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 16.154

Stopień akademicki: tylko mgr
Zawód: tajny radca niebytu
 
 
post 24/07/2008, 9:52 Quote Post

QUOTE(Elear Polski @ 5/01/2007, 14:26)
Ogólnie zgadzam sie z większością przedmówców.Hugo Kołłotaj był jednym z pereł w narodzie polskim na przestrzeni wieków-stawiał na realne szanse a nie "Bij!Zabij! a później jakoś to będzie...."

PS.Taki ciekawy temat a obumarł. rolleyes.gif Pozdrawiam.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 24/07/2008, 10:39 Quote Post

Ja, szczerze mówiąc, bardziej cenię jego twórczość porozbiorową, bo wydał świetne dzieło Uwagi nad tą częścią ziemi polskiej, którą od Traktatu Tylżyckiego zwać poczęto Księstwem Warszawskim - naprawdę bardzo polecam, kiedyś mieli to na PBI, ale teraz od dłuższego czasu ta strona padła - czego bardzo żałuję, bo miałem zamiar pobrać stamtąd ody Koźmiana i parę innych rzeczy, a teraz nie mam dostępu sad.gif
Nie podoba mi się przystępowanie do Targowicy w 1792 - trzeba było walczyć, o czym pisałem już w tematach o Poniatowskim smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
recarep
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 53.218

Piotrek Recarep
 
 
post 27/01/2009, 19:45 Quote Post

a czytalicie to:

http://hugo-kollataj.eprace.edu.pl/spis_tresci.html

wyglada na cala prace magisterska o 'Listów Anonima' Hugo Kołłątaja
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Het87
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 60.551

Pawe³
Zawód: Historyk
 
 
post 22/11/2009, 23:22 Quote Post

Jedna rzecz mnie irytuje u Hugona albowiem on sam posiada nazwy ulic a Poniatowski nie choć tak samo jak on podpisał targowicę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej