Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zuawi Smierci
     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 22/03/2005, 18:36 Quote Post

Kilkakrotnie sie juz spotkałem z nazwa tej jednostki, czy formacji, walczącej w kilku bodaj armiach... na czym polegały? ktos coś o nich wie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.639
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 22/03/2005, 19:27 Quote Post

Pułki Żuawów mają francuski rodowód i zostały sformowane z rodowitych Francuzów, ale w stroju lub raczej umundurowaniu wywodzącym się z Algerii czy innej części Afryki Pn. Posiadali tez nieco odmienne uzbrojenie np kb Zouave Rifle
Odziały Żuławów brały udział w wojnie krymskieji w Wojnie Secesyjnej. W Powstaniu Styczniowym brał udział pułk Żuławów Śmierci który posiadał dość jednolite i niecodzienne umundurowanie jak na warunki powstania.
Dwa pułki żuawów były od ok 1850 roku w Gwardi Cesarskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 22/03/2005, 20:16 Quote Post

Dzięki..
W pierwszym przypadku, własnie żeś mi wyjasnił, bo słyszałem że byli właśnie "pomocą" od jakiegos francuza dla Powstania Styczniowego (pomocą w sensie że je sformował).

Co do drugiej sytuacji (bo w dwóch przypadkach ważniejszych o nich słyszałem). Mundur żuławów śmierci nosił krőnprince Wilhelm podczas Wielkiej Wojny... skąd francuskie wojska u Niemców?

Dlaczego akurat żuławi ŚMIERCI? wyjątkowe "maniery" w walce?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Himen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 140

 
 
post 22/03/2005, 21:03 Quote Post

Kronprinz chyba nie był w żuawach tylko huzarach śmierci. Znalazłem taki tekst, mam nadzieję że wiarygodny:
"Sensacją sezonu w 1914 r. był „Kronprinz”, syn Wilhelma II, cesarza niemieckiego4. Fryderyk Wilhelm, książę pruski, pokłócił się z ojcem i został przez niego zesłany jako oficer do pułku Huzarów Śmierci, stacjonującego w bardzo wtedy prowincjonalnym garnizonie w Gdańsku. Huzarzy Śmierci mieli na czapkach czaszkę i skrzyżowane piszczele. „Kronprinz” nie brał swoich obowiązków służbowych zbyt poważnie. Mieszkał z żoną w Sopotach w dużej willi z ogrodem oddzielonym wysokim murem z szeroką bramą z żelaznych sztachet."

Źródło:
http://www.exter.pl/k_his_3frag.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 22/03/2005, 23:12 Quote Post

Historycznie żuawami (od franc. zouave, z berberyjskiego zwawa, nazwa szczepu Kabylów) nazywano żołnierzy korpusu piechoty francuskiej utworzonego w Algierii w 1830. Pierwotnie nosili oni mundury pochodzenia arab. (krótki kaftan, czerwone, bufiaste spodnie, czapka z czerwonej wełny);

Ochotnicy wstępujący do polskich żuawów - oddziału zorganizowanego przez francuskiego oficera Rochebrune'a w postaniu styczniowym 1863 r. składali przysięgę, że nigdy się nie cofną ani nie poddadzą. Mogli tylko zwyciężyć albo zginąć- stąd nazwa.

Polscy żuawi nosili mundury nieco podobne do francuskich tj wzorowane na ubiorach algierczyków (czerwone fezy, podobny krój) ale czarne i z białym krzyżem na piersi.

PS. Z huzarami- czyli formacją jazdy- trudno ich utożsamić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Stefano
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 8.166

 
 
post 31/07/2005, 15:39 Quote Post

W mundurze Huzarów Śmierci często był fotografowany feldm. August von Mackensen, chyba z racji tego że był honorowym dowódcą tego pułku
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
TimGrayson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 127
Nr użytkownika: 14.592

Sebastian
Zawód: student
 
 
post 25/05/2006, 12:24 Quote Post

A moze ktos napisać cos o żuawach z wojny secesyjnej bo tam walczyli oni na masowa skale i chyba w duzej mierze przyczynili sie do zwyciestwa Północy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
iglak
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 6.782

Stopień akademicki: GENERAl
 
 
post 25/05/2006, 17:35 Quote Post

Jest mawet taki ładny obraz chyba Matejki o powstaniu styczniowym pt. " Żuawi w walce".
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/05/2006, 19:46 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
O żuawach w wojnie secesyjnej piszę w następującym temacie:
http://www.historycy.org/index.php?showtop...=0&#entry150465
Pod podanym powyżej przeze mnie linkiem kryją się także moje wypowiedzi na temat żuawów francuskich, papieskich oraz Żuawów Śmierci de Rochebrune'a (także barwne ilustracje przedstawiające umundurowanie i ekwipunek żuawów oraz innych kolonialnych jednostek francuskich).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
_Machabeusz_
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 56.350

 
 
post 22/05/2009, 0:03 Quote Post

Witam!
Przepraszam, że odkopuję temat sprzed 3 lat, ale czy spotkaliście się może z jakimś opracowaniem dotyczącym konkretnie polskich Żuawów, Żuawów Śmierci z Powstania Styczniowego? Czy istnieje w ogóle taka książka, bo jak szukam, tak nie mogę się doszukać i aż dziwne by się wydawało, że taki ciekawy temat nie skusił nikogo do szerszego opracowania.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mardw
 

Unregistered

 
 
post 15/11/2009, 21:38 Quote Post

QUOTE
Przepraszam, że odkopuję temat sprzed 3 lat, ale czy spotkaliście się może z jakimś opracowaniem dotyczącym konkretnie polskich Żuawów, Żuawów Śmierci z Powstania Styczniowego? Czy istnieje w ogóle taka książka, bo jak szukam, tak nie mogę się doszukać i aż dziwne by się wydawało, że taki ciekawy temat nie skusił nikogo do szerszego opracowania.

Nie ma żadnego NOWEGO opracowania. Jestem pewien, że jest jedno ale z okresu międzywojennego - do znalezienia w bibliografii powstania styczniowego. Swego czasu czytałem pamiętnik żołnierza służącego u Żuławów - bardzo ciekawy. Temat nie kusi nikogo bo w kwestii powstania styczniowego jest raczej zastój.
 
Post #11

     
mbanas
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 63.307

 
 
post 18/02/2010, 19:05 Quote Post

Witam, a czy pamiętasz może jak się nazywał autor pamiętnika? Pracuję nad stworzeniem historii obrazkowej na temat powstania,
bardzo przydałyby mi się takie informacje, jesli to możliwe...

QUOTE(mardw @ 15/11/2009, 21:38)
QUOTE
Przepraszam, że odkopuję temat sprzed 3 lat, ale czy spotkaliście się może z jakimś opracowaniem dotyczącym konkretnie polskich Żuawów, Żuawów Śmierci z Powstania Styczniowego? Czy istnieje w ogóle taka książka, bo jak szukam, tak nie mogę się doszukać i aż dziwne by się wydawało, że taki ciekawy temat nie skusił nikogo do szerszego opracowania.

Nie ma żadnego NOWEGO opracowania. Jestem pewien, że jest jedno ale z okresu międzywojennego - do znalezienia w bibliografii powstania styczniowego. Swego czasu czytałem pamiętnik żołnierza służącego u Żuławów - bardzo ciekawy. Temat nie kusi nikogo bo w kwestii powstania styczniowego jest raczej zastój.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 18/02/2010, 19:22 Quote Post

Trochę tu na skromny początek:

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBuawi_%C5%9Bmierci
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
mbanas
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 63.307

 
 
post 19/02/2010, 17:23 Quote Post

Dziękuję pięknie smile.gif
że też sam nie wpadłem na oczywiste źródło

QUOTE(Dagome @ 18/02/2010, 19:22)

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
skorupa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 14.970

Stopień akademicki: doktor
Zawód: archeolog
 
 
post 26/02/2010, 9:09 Quote Post

http://zuawi.republika.pl/zuawi.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej