Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Działalność oddziału Cement w Myślenicach
     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 29/10/2019, 7:12 Quote Post

Historia "żołnierza AK" ciąg dalszy. Wątpliwa jak wszystkie "dokonania" "wszawej zmiany".

Nie był żołnierzem AK, a UB aresztowała go za ordynarny napad.
 
Post #1

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 29/10/2019, 8:23 Quote Post

Oj tam, oj tam. W IPN się to poprawi. Odkąd w rejestrze represjonowanych znalazłem skazanego na śmierć ubeka za to że po pijaku do ludzi strzelał to mnie już nic nie zdziwi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/10/2019, 8:33 Quote Post

QUOTE(Karghul @ 29/10/2019, 8:12)
Historia "żołnierza AK" ciąg dalszy. Wątpliwa jak wszystkie "dokonania" "wszawej zmiany".

Nie był żołnierzem AK, a UB aresztowała go za ordynarny napad.
*



Ale to było zdaje się w ramach działania organizacji o charakterze politycznym (antykomunistycznym), a nie pospolitej przestępczości. Ktoś ma więcej informacji o tej grupie "Cement"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 29/10/2019, 8:49 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 29/10/2019, 8:33)
Ale to było zdaje się w ramach działania organizacji o charakterze politycznym (antykomunistycznym), a nie pospolitej przestępczości. Ktoś ma więcej informacji o tej grupie "Cement"?


Podobno działała 3 miesiące.
Dokonała dwóch akcji/napadów:
- na bank (zrabowane pieniądze: 130 000 zł)
- na piekarnie (zrabowana mąka i pieniądze - 2 000 zł)
W pierwszym ataku/napadzie brał udział Stachowski.
(Skazany na 5 lat, odsiedział 2,5 roku. Uzyskał odszkodowanie za bycie represjonowanym w wysokości 68 tys. zł)

Za Rzeczpospolitą - cytowanie z www.msn.com/:
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska...artanntp#page=1

Ten post był edytowany przez Gerhard: 29/10/2019, 11:11
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/10/2019, 8:57 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 29/10/2019, 9:49)
QUOTE(szczypiorek @ 29/10/2019, 8:33)
Ale to było zdaje się w ramach działania organizacji o charakterze politycznym (antykomunistycznym), a nie pospolitej przestępczości. Ktoś ma więcej informacji o tej grupie "Cement"?


Podobno działała 3 miesiące.
Dokonała dwóch akcji/napadów:
- na bank (zrabowane pieniądze)
- na piekarnie (zrabowana mąka i pieniądze - mniejsze niż w banku)
W pierwszym ataku/napadzie brał udział Stachowski. (Skazany na 5 lat, odsiedział 2,5 roku. Uzyskał odszkodowanie za bycie represjonowanym w wysokości 68 tys. zł)

Za Rzaczpospolitą - cytowanie z www.msn.com/:
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska...artanntp#page=1
*


To wiem. Chodzi mi o jakieś informacje na temat tej grupy wykraczające poza artykuł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 29/10/2019, 9:21 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 29/10/2019, 8:57)
To wiem. Chodzi mi o jakieś informacje na temat tej grupy wykraczające poza artykuł.

Artykuł z marca:
http://gazeta.myslenice.pl/pozory-myla

QUOTE
W maju 1945 r. w rejon Myślenic przybył Oddział „Cement ”. Była to grupa licząca 13 osób z Krakowa utworzona z oddziału o tej samej nazwie spośród żołnierzy Odcinka I Komendy Obwodu AK Kraków – Miasto.

W jej skład weszli zagrożeni kwietniowymi aresztowaniami UB. Powstała na polecenie oficera wywiadu AK Inspektoratu Krakowskiego Edwarda Mellera ps. „Mewa”.  Dowódcą plutonu został Artur Zieleniewski ps. „Zet”. 
[...]

Wśród skonfiskowanych dokumentów przez UB po konspiracji z okresu okupacji niemieckiej znalazłem ciekawe dokumenty m. in. zestawienie 31 mieszkańców Myślenic opodatkowanych na cele AK, opisujące dokładnie ich stosunek do AK, naganną postawę i kwotę nałożonej sumy np.
[...]

Część zebranych pieniędzy w kwocie 15 tys. zdeponowano tytułem pożyczki od AK na wypłatę poborów dla pracowników Urzędu Skarbowego w Myślenicach.

W maju 1945 r. oddział „Cement”, poinstruowany przez Siutę, pobrał z tejże sumy kwotę 12 tysięcy zł na swoją działalność. Nie mógł tego zrobić, wypłacając ją z konta, dlatego musiał upozorować napad rabunkowy. Podobnie konspiracja niepodległościowa nie mogła robić zakupów w działających sklepach i musiała pozorować konfiskatę towaru i pieniędzy, gdyż normalną sprzedaż traktowano jako pomoc i współpracę, za co groził areszt, tortury w czasie śledztwa i wysoki wyrok.


Bardzo ciekawa wersja:
- "opodatkowanie" mieszkańców powiatu przez AK (jeszcze "za Niemca")
- "pożyczka"/zdeponowanie w banku
- odbiór pożyczki upozorowany jako napad.

Ten post był edytowany przez Gerhard: 29/10/2019, 11:58
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/10/2019, 9:48 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 29/10/2019, 10:21)
QUOTE(szczypiorek @ 29/10/2019, 8:57)
To wiem. Chodzi mi o jakieś informacje na temat tej grupy wykraczające poza artykuł.

Artykuł z marca:
http://gazeta.myslenice.pl/pozory-myla

QUOTE
W maju 1945 r. w rejon Myślenic przybył Oddział „Cement ”. Była to grupa licząca 13 osób z Krakowa utworzona z oddziału o tej samej nazwie spośród żołnierzy Odcinka I Komendy Obwodu AK Kraków – Miasto.

W jej skład weszli zagrożeni kwietniowymi aresztowaniami UB. Powstała na polecenie oficera wywiadu AK Inspektoratu Krakowskiego Edwarda Mellera ps. „Mewa”
[...]

Wśród skonfiskowanych dokumentów przez UB po konspiracji z okresu okupacji niemieckiej znalazłem ciekawe dokumenty m. in. zestawienie 31 mieszkańców Myślenic opodatkowanych na cele AK, opisujące dokładnie ich stosunek do AK, naganną postawę i kwotę nałożonej sumy np.
[...]

Część zebranych pieniędzy w kwocie 15 tys. zdeponowano tytułem pożyczki od AK na wypłatę poborów dla pracowników Urzędu Skarbowego w Myślenicach.

W maju 1945 r. oddział „Cement”, poinstruowany przez Siutę, pobrał z tejże sumy kwotę 12 tysięcy zł na swoją działalność. Nie mógł tego zrobić, wypłacając ją z konta, dlatego musiał upozorować napad rabunkowy. Podobnie konspiracja niepodległościowa nie mogła robić zakupów w działających sklepach i musiała pozorować konfiskatę towaru i pieniędzy, gdyż normalną sprzedaż traktowano jako pomoc i współpracę, za co groził areszt, tortury w czasie śledztwa i wysoki wyrok.


Bardzo ciekawa wersja:
- "opodatkowanie" mieszkańców powiatu przez AK (jeszcze "za Niemca")
- "pożyczka"/zdeponowanie w banku
- odbiór pożyczki upozorowany jako napad.
*



Dzięki!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 29/10/2019, 11:51 Quote Post

Muzeum AK: pożegnaliśmy por. Artura Zieleniewskiego

QUOTE(muzeum-ak.pl)
Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie pochowany został por. Artura Zieleniewski ps. Zet.
Urodzony w roku 1923, w latach 1940-1942, ukończył Wydział Mechaniczny Szkoły Przemysłowej w Krakowie i przez rok pracował jako technik w Sądeckiej Fabryce Wagonów. Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie był zatrudniony w Fabryce Maszyn Rolniczych, aż do początku 1945 r.
W marcu 1943 r. wstąpił w szeregi Armii Krajowej i zaangażował się w konspirację. Początkowo był łącznikiem, następnie ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych i awansował do stopnia kaprala podchorążego. Został dowódcą plutonu, działał w sekcji do zadań specjalnych i był instruktorem w Podchorążówce.

Por. Artur Zieleniewski służył w AK w Zgrupowaniu “Żelbet” – Kraków, I odcinek (I/16) “Skawa” – 1 Kompania, 3 plutonie “Cement”.

W aktach zachował się rozkaz “Skawy” do “Zeta”, datowany na 1 maja 1945 r., polecający porucznikowi zorganizować oddział leśny podległy bezpośrednio I/16.
Zadaniem oddziału miało być kontynuowanie działalności “Żelbetu” (stąd kryptonim “Cement”).


Ten post był edytowany przez Gerhard: 29/10/2019, 11:52
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej