Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Włochy a I WŚ

Callan

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.434

post 19/08/2019, 9:14 Quote Post

Zastanawia mnie dlaczego początkowo Włoch związały się sojuszem z Niemcami i Austro-Węgrami? Wydaje mi się to nielogiczne bo przecież to właśnie Austria była w przeszłości główną przeszkodą w zjednoczeni Włoch.

Ten post był edytowany przez Callan: 19/08/2019, 9:14

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

Napoleon7

VIII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 58.281

post 24/08/2019, 15:24 Quote Post

CODE
W Schönbrunn w 1873 została podpisana Liga trzech imperatorów. Funkcjonowała lepiej lub gorzej do kryzysu Bułgarskiego czyli do roku 1885. Tak więc stwierdzenie że trójprzymierze w roku 1882 było wymierzone również w Rosję jest fałszywe.

Ależ ja nie twierdzę, że było wymierzone w Rosję! Po prostu zabezpieczało także na wypadek jakiegoś konfliktu z Rosją. Austro-Wegry nie były Niemcom potrzebne na wypadek konfliktu z Francją. Poza tym, że Niemcy musiały mieć gwarancję iż zachowają neutralność, najlepiej życzliwą. Sojusz trzech cesarzy był kruchy i z tego w Niemczech zdawano sobie sprawę. Porozumienie zaś rosyjsko-francuskie to było to, czego Niemcy się cały czas obawiały. Więc chodziło o zabezpieczenie. Coś w rodzaju polisy ubezpieczeniowej. Inną sprawą jest to, że wobec sojuszu niemiecko-austriackiego Rosja mogła się czuć zagrożona.

CODE
Owe przystąpienie do bloku państw centralnych było rodzajem lewara który podnosił znaczenie międzynarodowe Włoch.

Można to i ostatecznie tak nazwać (choć nie zgodziłbym się z tezą, że Włochy były znów aż tak bez znaczenia). Co nie zmienia jednak faktu iż to co pchnęło Włochy w objęcie Niemiec był konflikt z Francją. Przede wszystkim o Tunezję. I skąd Korsyka albo Nicea? Niceę w końcu sami Francuzom oddali, nie przypominam też sobie jakichkolwiek roszczeń co do Korsyki.
No i Włosi jak ognia unikali konfliktu z W. Brytanią. Nie przypominam sobie by wysuwali jakiekolwiek roszczenia wobec Malty więc za bardzo nie wiem dlaczego piszesz o jakimś skonfliktowaniu Włoch z W. Brytanią?

CODE
Co do znaczenia akcji Leona XIII...

Nie sądzę by miała ona jakiekolwiek znaczenie.

Ten post był edytowany przez Napoleon7: 24/08/2019, 15:26

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej