Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Żywność w obozach koncentracyjnych
     
natalkaktm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 66.474

natala
Zawód: student
 
 
post 29/06/2010, 22:21 Quote Post

Witam!! Mam bardzo duży problem. Mam niedługo obronę swojej pracy licencjackiej i promotor kazał mi odpowiedzieć na pytanie o koncernach niemieckich, które zarabiały na obozach, najlepiej na przykładzie firmy Knorr, gdyż znalazłam informację, że w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck kobiety otrzymywały porcję zupy Knorra i bardzo to mojego promotora zaciekawiło. Szukałam w historii firmy Knorr ale nie ma tam żadnych informacji. Czy zna ktoś może książki bądź jakieś artykuły gdzie mogę znaleźć tę informację? Albo firmy współpracujące z obozami nie tylko na terenie Niemiec (piszę również o Majdanku). Będę bardzo wdzięczna!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/06/2010, 20:44 Quote Post

Nie jest to wykluczone. Z resztą zerknij na tą listę pod literę "K":

http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsourc.../germanco1.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 1/07/2010, 17:18 Quote Post

Witam
Kard. Adam Kozłowiecki w swej książce pt. "Ucisk i strapienie" opisuje, że więźniom podawano zupę "Avo lub Knorr". Były to jakby obozowe ersatze normalnych, wysokokalorycznych zup.
Zresztą w ksiażce tej podano precyzyjnie menu więźniów obozu Dachau w poszczególnych okresach trwania wojny.
Z tego co zapamiętałem i co na pierwszy rzut oka wydaje się być paradoksalne, to wyżywienie więźniów najgorzej przedstawiało się w 1943r. aby w roku kolejnym systematycznie się poprawiać.
Autor wspominał, że ilościowo tego pożywienia było dużo; Tak dużo, aby na początku nie móc tego wszystkiego zjeść. Dopiero po ok. 2 tygodniach, początkujący więzień zaczynał zjadać wszystko co dostawał i jeszcze rozgladał się, skąd by tu zdobyć dodatkowe pożywienie.

Pozdrawiam
poldas372
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 5/07/2010, 19:51 Quote Post

QUOTE
Z tego co zapamiętałem i co na pierwszy rzut oka wydaje się być paradoksalne, to wyżywienie więźniów najgorzej przedstawiało się w 1943r. aby w roku kolejnym systematycznie się poprawiać.

Niema w tym nic dziwnego. Otóż w 1943 roku zezwolono na otrzymywanie paczek żywnościowych od rodzin. To znacznie złagodziło problem głodu w obozach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
el_bigos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 106.196

 
 
post 12/08/2020, 8:37 Quote Post

Witam,
Wiem,że odkopuję temat sprzed dziesięciu lat, ale czuję się w obowiązku wyprostować jedną informację, która może wprowadzać w błąd. LInk podany powyżej mógłby sugerować,że to spis firm kolaborujących z nazistami podczas Drugiej Wojny Światowej, a to nie prawda. Oczywiście,że znajdują się tam firmy, które rzeczywiście współpracowały, ale umieszczenie ich na tej liście ma zupełnie inny sens o czym mowa powyżej spisu wg tłumacza google:

"Niemiecka inicjatywa branżowa powołania fundacji pod nazwą „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” została zapoczątkowana w lutym 1999 r. Celem fundacji będzie udzielanie pomocy byłym robotnikom przymusowym i innym, którzy szczególnie ucierpieli z rąk nazistów. reżimu i nadal żyją. Zajmie się również sprawami dotyczącymi strat majątkowych, a także wszystkimi innymi sprawami zbrodni nazistowskich związanych z przemysłem.

Firmy członkowskie Inicjatywy Fundacji wzięły na siebie historyczną i moralną odpowiedzialność w imieniu niemieckiego przemysłu. Wiele z nich istniało dopiero po wojnie. Ich zamiarem nie jest przyznanie się do winy, ale raczej stworzenie silnego symbolu pojednania. Oprócz pomocy humanitarnej fundacja będzie dysponować funduszem przyszłości, z którego będzie finansować projekty promujące międzynarodowe zrozumienie i globalne poszanowanie praw człowieka. Fundacja zostanie zasilona 10 miliardami marek, z czego połowę ma zapewnić niemiecki przemysł, a połowę rząd niemiecki.

Ten wspólny wysiłek ma na celu zagwarantowanie wszystkim niemieckim firmom, w tym zagranicznym spółkom zależnym i macierzystym, ochrony przed procesami sądowymi z czasów nazizmu oraz możliwości działania na rynkach międzynarodowych w warunkach kompleksowej i trwałej ochrony prawnej.

Kiedy grupy korporacyjne dołączają do inicjatywy, ich filie są automatycznie uwzględniane. W sumie 3527 firm, w tym te niepubliczne, jest członkami Inicjatywy Fundacji Gospodarki Niemieckiej: Grupa Sterująca."

Osobiście znalazłem na liście firmę, która powstała 1980 roku co mnie skłoniło do napisania tego mejla. Co do powstania tejże inicjatywy oraz tego czy to tylko na pokaz nie będę się wypowiadał, bo to wykracza poza moją wiedzę.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej