Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ziemie ruskie
     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 31/10/2012, 19:17 Quote Post

Ja też Kolegi nie potępiam. Obaj pomagamy nowemu na tym forum koledze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 31/10/2012, 19:23 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 31/10/2012, 17:49)
wokół Kijowa już od dawna one funkcjonowały.
*



I właśnie do tego nawiązuje rosyjska historiozofia nie, mam w tej chiwli nic na podoręcziu więc Ci, nie podlinkuję podskanuję, musisz więc uwierzyć na słowo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 31/10/2012, 19:41 Quote Post

Ale Ty nie musisz mi tego deklarować, ponieważ to był fakt, z którym nie trzeba dyskutować. Tu problem jest innej wagi, ale nie będziemy go rozstrzygać, bo nie miejsce na to.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 31/10/2012, 20:49 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 31/10/2012, 19:23)
QUOTE(Vapnatak @ 31/10/2012, 17:49)
wokół Kijowa już od dawna one funkcjonowały.
*



I właśnie do tego nawiązuje rosyjska historiozofia nie, mam w tej chiwli nic na podoręcziu więc Ci, nie podlinkuję podskanuję, musisz więc uwierzyć na słowo.
*



Masz, problemy, z przecinkami.

Historiozofia do tego nawiązuje? Nie używaj słów, których nie rozumiesz.

Pytanie znów: czy w takim razie ziemie ruskie to ROSJA?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 31/10/2012, 20:55 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 31/10/2012, 20:49)
Pytanie znów: czy w takim razie ziemie ruskie to ROSJA?

Podstawowe pytanie co uznajemy za ziemie ruskie? Czy wszystkie ziemie wchodzące kiedyś w skład Księstwa Kijowskiego czy może wszystkie terytoria zamieszkane przez ludność wschodnio-słowiańską?
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 31/10/2012, 21:24 Quote Post

QUOTE(Anasurimbor @ 31/10/2012, 20:55)
QUOTE(aljubarotta @ 31/10/2012, 20:49)
Pytanie znów: czy w takim razie ziemie ruskie to ROSJA?

Podstawowe pytanie co uznajemy za ziemie ruskie? Czy wszystkie ziemie wchodzące kiedyś w skład Księstwa Kijowskiego czy może wszystkie terytoria zamieszkane przez ludność wschodnio-słowiańską?
*



Chodziło mi w tym pytaniu o wcześniej odpowiedź kol. stefańczuka, który odparł że ziemie ruskie rozumie pod pojęciem Rosji.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 31/10/2012, 22:41 Quote Post

Stefańczuk, po co te dysputy na 3 trony tematu? W żołnierskich słowach - Ukraina i Białoruś to nie Rosja, ale ich tereny jak najbardziej wchodziły w skład tzw. "ziem ruskich", których zbieranie było jednym z głównych celów polityki zagranicznej kolejnych carów już od XV stulecia. Z resztą "czerwony car" Stalin był w sumie tym, który zakończył ten wielowiekowy proces, przyłączając Ruś Zakarpacką, ten ostatni w Europie obszar zamieszkany przez większość wschodniosłowiańską, który nie podlegał zwierzchności Moskwy.

Ten post był edytowany przez Travis: 31/10/2012, 22:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
gemox
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 78.497

 
 
post 1/11/2012, 8:46 Quote Post

Siemano z góry dzięki za dyskusję tylko jedno pytanko ? Czy ktoś określił ziemie ruskie, chyba jedna osoba. Proszę Was dyskusje na temat "ziemie ruskie to Rosja, bo tam było ZSRR", proszę Was lepszy tok myślenia mają dzieci z podstawówki, to znaczy że co, że jak Hiszpania zajęła Ameryką Południową to są to ziemie hiszpańskie ? smile.gif Po 2 ziemie ruskie - Rusini, chodzi mi tylko o dokładne sprecyzowanie tych ziemi, dobre definicje podał jeden kolega, tylko problem w tym, że w pierwszej definicji, jest podane że Ruś Halicka to nie Ruś, więc raczej zaprzeczyłbym moją tezę, myślicie że 2 sformułowanie kolegi, który określił ziemie ruskie jako "ziemie zamieszkiwane przez chrześcijan ruskich jest dobra" ? Wiem, że Ruś to nie tylko Ukraina, ale także Białoruś prawda, więc jeżeli ktoś ma źródła to bardzo bym prosił o jakieś dokładne geograficzne położenie, związane z granicami rzek, gór itp.
Pozdro. Ps. pisać bo czas się kończy, trzeba już finalizować pracę biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
kalki
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 422
Nr użytkownika: 61.064

Krzysztof
Stopień akademicki: mgr
Zawód: SHEQ
 
 
post 1/11/2012, 13:14 Quote Post

QUOTE(piotral @ 31/10/2012, 18:53)
No bez przesady! Aż tak dużego braku związku nie było. Było poczucie wspólnoty Rusi jeszcze w czasie Bitwy na Kulikowym Polu. Potem też. Udział w tej Bitwie po stronie Dymitra Dońskiego (przeciw Jagielle który to poparł Tatarów) wzięły siły z WKL -np. Połock bo mieszkali tam "Rusini".
Poczucie wspólnoty wiary i języka istniało..
*


Andrzej Garbaty poparł Dymitra Iwanowicza, a raczej uzyskał jego protekcję ze względu na swoje pretensje względem Wilna. Prawda, że Andrzej wyznawał prawosławie, ale to nie musi koniecznie oznaczać, że dlatego szukał nici porozumienia z Moskwą, a dlatego że to był jedyny racjonalny kierunek. Jagiełło już 1377 (W tym roku Olgierd zmarł i syn jego Jagiełło został wybrany na króla,czym stanął na drodze stryjowi, co mu się nie spodobało.- jak pisze Wigand) chciał wyrugować Andrzeja z Połocka bo był niewygodny ze względów politycznych, a nie jak chcesz bo wyznawał prawosławie.
Z kolei Jagiełło poparła Mamaja ponieważ liczył na osłabienie Moskwy, która była jego głównym przeciwnikiem politycznym, co znowu nie świadczy że nie lubił prawosławnych, co tak bardzo chcesz przeforsować. Pomijam fakt, że Jagiełło nie wziął udziału w bitwie bo nie zdążył, czy też nie chciał zdążyć. Może tak następnym razem zajrzeć do prac A. Prohaski, S. Smolki i z nowszej historiografii J. Nikodema?
QUOTE
Poczucie wspólnoty wiary i języka istniało..

Naprawdę nie mam pojęcia, gdzie tę wspólnotę widzisz... W Wilnie i Trokach jako język 'urzędowy' obiązywał ruski i jakoś Jagiełło nie czuł wspólnoty z Moskwą (nie doszło do skutku małżeństwo z Zofią, córką Dymitra Dońskiego) i w końcu przyjął obrządek rzymski.

QUOTE
Metropolita wyjechał z Kijowa nie do Lwowa (tam był ucisk prawosławia ) tylko do Moskwy itd. itp.

Lwów był częścią Królestwa Polskiego więc nie rozumiem co to ma do rzeczy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Petters
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 78.954

 
 
post 3/11/2012, 10:38 Quote Post

QUOTE(gemox @ 1/11/2012, 8:46)
Siemano z góry dzięki za dyskusję tylko jedno pytanko ? Czy ktoś określił ziemie ruskie, chyba jedna osoba. Proszę Was dyskusje na temat "ziemie ruskie to Rosja, bo tam było ZSRR", proszę Was lepszy tok myślenia mają dzieci z podstawówki, to znaczy że co, że jak Hiszpania zajęła Ameryką Południową to są to ziemie hiszpańskie ? smile.gif Po 2 ziemie ruskie - Rusini, chodzi mi tylko o dokładne sprecyzowanie tych ziemi, dobre definicje podał jeden kolega, tylko problem w tym, że w pierwszej definicji, jest podane że Ruś Halicka to nie Ruś, więc raczej zaprzeczyłbym moją tezę, myślicie że 2 sformułowanie kolegi, który określił ziemie ruskie jako "ziemie zamieszkiwane przez chrześcijan ruskich jest dobra" ? Wiem, że Ruś to nie tylko Ukraina, ale także Białoruś prawda, więc jeżeli ktoś ma źródła to bardzo bym prosił o jakieś dokładne geograficzne położenie, związane z granicami rzek, gór itp.
Pozdro. Ps. pisać bo czas się kończy, trzeba już finalizować pracę biggrin.gif
*


Odwołując się do mojego poprzedniego postu - Ruś geograficzna (w latach 998-1237) to Ruś kijowska (nie Halicz, Wołyń itd.), ale w temacie pracy masz "ziemie ruskie", które z kolei są określane przez pryzmat religijny, a więc wszystkie rusko-prawosławne ziemie (nie tylko Ruś kijowska). Jakby co - pytaj. smile.gif

Ten post był edytowany przez Petters: 3/11/2012, 10:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 3/11/2012, 11:56 Quote Post

QUOTE(Petters @ 3/11/2012, 10:38)
QUOTE(gemox @ 1/11/2012, 8:46)
Siemano z góry dzięki za dyskusję tylko jedno pytanko ? Czy ktoś określił ziemie ruskie, chyba jedna osoba. Proszę Was dyskusje na temat "ziemie ruskie to Rosja, bo tam było ZSRR", proszę Was lepszy tok myślenia mają dzieci z podstawówki, to znaczy że co, że jak Hiszpania zajęła Ameryką Południową to są to ziemie hiszpańskie ? smile.gif Po 2 ziemie ruskie - Rusini, chodzi mi tylko o dokładne sprecyzowanie tych ziemi, dobre definicje podał jeden kolega, tylko problem w tym, że w pierwszej definicji, jest podane że Ruś Halicka to nie Ruś, więc raczej zaprzeczyłbym moją tezę, myślicie że 2 sformułowanie kolegi, który określił ziemie ruskie jako "ziemie zamieszkiwane przez chrześcijan ruskich jest dobra" ? Wiem, że Ruś to nie tylko Ukraina, ale także Białoruś prawda, więc jeżeli ktoś ma źródła to bardzo bym prosił o jakieś dokładne geograficzne położenie, związane z granicami rzek, gór itp.
Pozdro. Ps. pisać bo czas się kończy, trzeba już finalizować pracę biggrin.gif
*


Odwołując się do mojego poprzedniego postu - Ruś geograficzna (w latach 998-1237) to Ruś kijowska (nie Halicz, Wołyń itd.), ale w temacie pracy masz "ziemie ruskie", które z kolei są określane przez pryzmat religijny, a więc wszystkie rusko-prawosławne ziemie (nie tylko Ruś kijowska). Jakby co - pytaj. smile.gif
*



Skąd pomysł, aby ziemie ruskie łączyć przez pryzmat religijny?

Wystarczy, dla zrozumienia Paszkiewicza, odróżnić Ruś od ziem ruskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Petters
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 78.954

 
 
post 3/11/2012, 13:13 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 3/11/2012, 11:56)
QUOTE(Petters @ 3/11/2012, 10:38)
QUOTE(gemox @ 1/11/2012, 8:46)
Siemano z góry dzięki za dyskusję tylko jedno pytanko ? Czy ktoś określił ziemie ruskie, chyba jedna osoba. Proszę Was dyskusje na temat "ziemie ruskie to Rosja, bo tam było ZSRR", proszę Was lepszy tok myślenia mają dzieci z podstawówki, to znaczy że co, że jak Hiszpania zajęła Ameryką Południową to są to ziemie hiszpańskie ? smile.gif Po 2 ziemie ruskie - Rusini, chodzi mi tylko o dokładne sprecyzowanie tych ziemi, dobre definicje podał jeden kolega, tylko problem w tym, że w pierwszej definicji, jest podane że Ruś Halicka to nie Ruś, więc raczej zaprzeczyłbym moją tezę, myślicie że 2 sformułowanie kolegi, który określił ziemie ruskie jako "ziemie zamieszkiwane przez chrześcijan ruskich jest dobra" ? Wiem, że Ruś to nie tylko Ukraina, ale także Białoruś prawda, więc jeżeli ktoś ma źródła to bardzo bym prosił o jakieś dokładne geograficzne położenie, związane z granicami rzek, gór itp.
Pozdro. Ps. pisać bo czas się kończy, trzeba już finalizować pracę biggrin.gif
*


Odwołując się do mojego poprzedniego postu - Ruś geograficzna (w latach 998-1237) to Ruś kijowska (nie Halicz, Wołyń itd.), ale w temacie pracy masz "ziemie ruskie", które z kolei są określane przez pryzmat religijny, a więc wszystkie rusko-prawosławne ziemie (nie tylko Ruś kijowska). Jakby co - pytaj. smile.gif
*



Skąd pomysł, aby ziemie ruskie łączyć przez pryzmat religijny?

Wystarczy, dla zrozumienia Paszkiewicza, odróżnić Ruś od ziem ruskich.
*


Przecież już pisałem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
venomir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 79.725

 
 
post 3/11/2012, 14:36 Quote Post

@Petters
Piszesz pracę ze średniowiecza na Olimpiadę? Jeśli tak to co pisałeś przy mieszku? Ja mam dylemat bo nie mam zbyt dużo literatury, do wczesnych Piastów Dynastię Barańskiego i Początki Rusi Paszkiewicza, a rozbicie to Włodarski i jego Polska i Ruś.I problem jest właśnie z mieszkiem i Paszkiewiczem- z tego co czytałem(Szczur czy Zientara i Barański) panuje przekonanie, że Włodzimierz Grody Czerwieńskie odebrał Czechom. Spotkałem się też z opinią że mogło to być niezależne państwo Lędzian. Z kolei Paszkiewicz dowodzi, że Włodzimierz zaatakował państwo Mieszka. Początkowo przyjąłem jego teorię, ale teraz nie jestem pewien czy nie przychylić się do tezy czeskiego Czerwienia, co zmieniałoby chronologię pracy przesuwając "akcje" do Bolesława. Co sądzisz?
BTW Ten słowiański Kościół w Polsce i jego zasięg-włącznie z Przemyślem, Grodami Czerwieńskimi Czy nawet Haliczem traktować serio?
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
gemox
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 78.497

 
 
post 3/11/2012, 14:40 Quote Post

venomir to dłuższe rozważania, ale realnie rzecz biorąc, myślisz że nie zagarniając Małopolski i Śląska, załóżmy że jest to rok 990, moglibyśmy zagarnąć około 970 roku Grody ? Łowmiański tak twierdzi, pamiętaj że Szczur to synteza (najlepsza ksiązka o historii Polski średniowiecza, ale on nie zawsze zgłębia się w takich sprawach), Grody nie należały Polski, ale to dłuższa dyskusja smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Petters
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 78.954

 
 
post 3/11/2012, 15:16 Quote Post

QUOTE(venomir @ 3/11/2012, 14:36)
@Petters
Piszesz pracę ze średniowiecza na Olimpiadę? Jeśli tak to co pisałeś przy mieszku? Ja mam dylemat bo nie mam zbyt dużo literatury, do wczesnych Piastów Dynastię Barańskiego i Początki Rusi Paszkiewicza, a rozbicie to Włodarski i jego Polska i Ruś.I problem jest właśnie z mieszkiem i Paszkiewiczem- z tego co czytałem(Szczur czy Zientara i Barański) panuje przekonanie, że Włodzimierz Grody Czerwieńskie odebrał Czechom. Spotkałem się też z opinią że mogło to być niezależne państwo Lędzian. Z kolei Paszkiewicz dowodzi, że Włodzimierz zaatakował państwo Mieszka. Początkowo przyjąłem jego teorię, ale teraz nie jestem pewien czy nie przychylić się do tezy czeskiego Czerwienia, co zmieniałoby  chronologię pracy przesuwając "akcje" do Bolesława. Co sądzisz?
BTW Ten słowiański Kościół w Polsce i jego zasięg-włącznie z Przemyślem, Grodami Czerwieńskimi Czy nawet Haliczem traktować serio?
*


Też się nad tym zastanawiałem, ale w końcu napisałem, że Włodzimierz ruszył na Lędzian podległych Czechom. Mieszka ominąłem, udowadniając przy okazji, że on nie miał nic wspólnego z wyprawą z 981r.
O ile pamiętam, to sprawę kościoła obrządku słowiańskiego masz dobrze wytłumaczoną w rozdziale "Polska metropolia obrządku słowiańskiego" w "Początkach Rusi".
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej