Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Broń podwójna, czyli para broni używanych jednocześnie.
     
Student0zero
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 88.854

Pawel n
Zawód: student
 
 
post 22/05/2014, 18:07 Quote Post

Przeczytałem książkę Dr. Yang'a Jwing-Ming'a(nie wiem jak to się wymawia). Jest w niej podrozdział poświęcony "broni podwójnej", czyli dwóm identycznym broniom używanym jednocześnie. Z tej książki wynika, iż była to powszechna praktyka, choć bardziej pojedynkowa, niż bitewna. Dlaczego tak rozpowszechniła się w Chinach, a nie została przejęta przez np.Mongołów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 22/05/2014, 18:40 Quote Post

Podstawą armii Mongołów, z tego co pamiętam, była lekka kawaleria, a walka z konia za pomocą dwóch broni trzymanych jednocześnie jest wydaje mi się dosyć trudna (zwłaszcza, gdy tą bronią jest łuk refleksyjny)...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Student0zero
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 88.854

Pawel n
Zawód: student
 
 
post 22/05/2014, 19:24 Quote Post

Może Mongołowie to akurat zły przykład, Jednak Chiny prowadziły ożywioną wymianę kulturalną chociażby z Indiami. Mimo to sztukę władania bronią podwójną spotykamy poza Chinami jedynie w Japonii, w której nie była ona jednak zbyt popularna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 22/05/2014, 23:47 Quote Post

QUOTE(Student0zero @ 22/05/2014, 19:07)
Przeczytałem książkę Dr. Yang'a Jwing-Ming'a(nie wiem jak to się wymawia). Jest w niej podrozdział poświęcony "broni podwójnej", czyli dwóm identycznym broniom używanym jednocześnie. Z tej książki wynika, iż była to powszechna praktyka, choć bardziej pojedynkowa, niż bitewna. Dlaczego tak rozpowszechniła się w Chinach, a nie została przejęta przez np.Mongołów?
*


Jakie to były bronie, co autor rozumie przez powszechną praktykę (może jakiś cytat) i ile miejsca poświęca tej sztuce walki w swej książce?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 28/05/2014, 14:39 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 22/05/2014, 23:47)
[Jakie to były bronie, co autor rozumie przez powszechną praktykę (może jakiś cytat) i ile miejsca poświęca tej sztuce walki w swej książce?
*


Faktycznie stały się popularne co najmniej od 19 wieku a pewnie i znane wczesniej. Yang Jwing Ming to sztukmistrz walki, czy mistrz kung fu, więc ma specyficzne podejście ale to nie powód aby go dyskretydować, trzeba go umiejetnie i ostrożnie czytać. Jakie to były bronie? Miecze, szable, topory, "dzwony", "rogi jelenia", buławy, pałki, tzw. "bicze", tzw. "miecze hakowe". Prawdziwie całe spektrum.
Gdyby ufać ikonografii, to używano takiej broni również konno. Mam jednak wrażenie, że ikonografia 19to wieczna odnosiła się bardziej do przedstawień teatralnych niż prawdziwej wojny tamtego czasu.

Ten post był edytowany przez Roxofarnes: 28/05/2014, 15:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
RA.PA.AN
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 677
Nr użytkownika: 55.863

Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 28/05/2014, 17:31 Quote Post

Skoro broń podwójna była do pojedynków i nie przyjęła się u Mongołów to może trzeba zastanowić się najpierw czy Mongołowie w ogóle pojedynkowali się na piechotę? Czy był taki zwyczaj? Jeżeli nie to po co przejmować coś co jest bezużyteczne...
W Europie zdarzały się takie podwójne rapiery:
http://www.swordforum.com/forums/attachmen...98&d=1278178669
Jak się uważa też do pojedynków (by zaskoczyć przeciwnika).
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 29/05/2014, 10:37 Quote Post

QUOTE(RA.PA.AN @ 28/05/2014, 17:31)
Skoro broń podwójna była do pojedynków i nie przyjęła się u Mongołów to może trzeba zastanowić się najpierw czy Mongołowie w ogóle pojedynkowali się na piechotę? Czy był taki zwyczaj? Jeżeli nie to po co przejmować coś co jest bezużyteczne...
W Europie zdarzały się takie podwójne rapiery:
http://www.swordforum.com/forums/attachmen...98&d=1278178669
Jak się uważa też do pojedynków (by zaskoczyć przeciwnika).
*


A skąd się nagle pojedynki tu wzięły??? I rapiery?
Mongołowie?
Ludzie, temat to broń podwójna w Chinach. Nie było tam formalnych pojedynków. W każdym razie nie powszechnie. A jeśli były to quasi-sportowe, czy może quasi-gladiatorskie. Nie zawsze broń cywilna oznacza broń pojedynkową.
Osobiście wydaje mi sie, że jest spora sznasa, że popularyzacja tych broni podwójnych może być późniejsza niż podboje mongolskie, dlaczego zatem mieliby Mongołowie je adoptować?

Ten post był edytowany przez Roxofarnes: 29/05/2014, 10:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 29/05/2014, 11:07 Quote Post

Vitam

Osobiście wydaje mi sie, że jest spora sznasa, że popularyzacja tych broni podwójnych może być późniejsza niż podboje mongolskie, dlaczego zatem mieliby Mongołowie je adoptować? (Roxofarnes)

To akurat pytanie do Założyciela wątku:
Przeczytałem książkę Dr. Yang'a Jwing-Ming'a(nie wiem jak to się wymawia). Jest w niej podrozdział poświęcony "broni podwójnej", (...) Dlaczego tak rozpowszechniła się w Chinach, a nie została przejęta przez np.Mongołów?
Jakiego okresu dotyczyło owo opracowanie? Jesteśmy w dziale "Chiny przed podbojem mongolskim" - jeśli dotyczyło ono tego okresu, to pytanie o brak recepcji tego czy owego u Mongołów może być zasadny.

A skąd się nagle pojedynki tu wzięły??? (Roxofarnes)

Czy to znaczy że negujesz stwierdzenie RA.PA.ANa broń podwójna była do pojedynków?
Bo walczący konno Mongołowie raczej nie mogli sobie przyswoić broni bitewnej, którą trzeba walczyć dwiema rękami. Nie wcześniej, niż wyhodują sobie trzecią rękę do kierowania koniem smile.gif
 
Post #8

     
RA.PA.AN
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 677
Nr użytkownika: 55.863

Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 29/05/2014, 12:24 Quote Post

QUOTE
A skąd się nagle pojedynki tu wzięły??? I rapiery?
Mongołowie?


Odpowiem cytatem z twórcy tematu:

QUOTE
Przeczytałem książkę Dr. Yang'a Jwing-Ming'a(nie wiem jak to się wymawia). Jest w niej podrozdział poświęcony "broni podwójnej", czyli dwóm identycznym broniom używanym jednocześnie. Z tej książki wynika, iż była to powszechna praktyka, choć bardziej pojedynkowa, niż bitewna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 30/05/2014, 13:41 Quote Post

Ano neguję...
Nie było w Chinach formalnych pojedynków poza wczesniej wymienionymi wyjątkami.
Bronie podwójne są faktycznie popularne w późnym Qing ale jakoś rzadziej udokumentowane wcześniej. To jest nie mam pewności. Nie kojarzę poza jednym przykladem podwójnych miniaturowych mieczy.
Są ukazywane w walce konnej, choć, jak wspomniałem ikonografia wydaje się nawiązywać do wyobrażeń z przedstawień operowych/pokazowych.
Zjawisko dotyczy BARDZO różnorodnych broni.
Yang Jwing Ming to mistrz kung fu, zatem pisze z dość osobistej i stronniczej perspektywy. To ogromna wartość, bo daje kontekst kulturowy ale trzeba krytycznie podchodzić gdy chodzi o fakty. Mistrzowie kung fu mają tendencję do odnoszenia broni jaką władają, a zatem i techniki jakiej nauczają, do głębokiej starozytności.
Już to pisałem, ale pewnie trzeba ze dwa razy:
Nie wiadomo kiedy broń podwójna (1) zaczęła być używana, (2) stała sie popularna, (3) czy używana była poza kontekstem pokazowym, pokazowo-"sportowym". Ukazywana jest w użyciu konnym, więc gdyby Mongołowie byli czymś takim zainteresowani, to czemu nie, jednak chyba nie. Pozwolę sobie jednak przypomnieć, że postacie z dwoma szablami pojawiają sie w sztuce ludów syberyjskich, więc może geneza jest odwrotna? rolleyes.gif
W krabi krabong też uzywa sie dwóch dha. Nie wiem do jakiego stopnie byłby to wpływ chiński?
Dwa miecze miewają postacie w niektórych przedstawieniach bizantyjskich. Walki podójną bronią naucza się w Indiach, chyba też Filipinach.
To nie jest jakieś wyjątkowe zjawisko, choć faktycznie prawdziwie powszechne jest jednak traktowanie lewej ręki jako defensywnej - stąd tarcza a prawej jako ofensywnej - stąd broń.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 30/05/2014, 13:50 Quote Post

QUOTE(Qbk @ 29/05/2014, 11:07)
Nie wcześniej, niż wyhodują sobie trzecią rękę do kierowania koniem smile.gif
*


Czyli strzelając z łuku, walcząc obydwoma rękami długą lancą czy uzywając arkanu na długim drzewcu kierowali końmi tym, no, niewymownym?

Ten post był edytowany przez Roxofarnes: 30/05/2014, 13:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej