Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Twoja wymarzona Europa
     
ChrisDobs97
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 97.233

Krzysztof Dobosiewicz
Stopień akademicki: uczeñ
Zawód: uczeñ
 
 
post 5/07/2015, 1:30 Quote Post

Jaka powinna być waszym zdaniem współczesna Europa? Jakie decyzje w przeszłości powinny zostać podjęte by wyglądała tak jak chcecie. Co z narodami, jakie są między nimi podobieństwa a jakie różnice, jeżeli chodzi o mentalność, wygląd?
Czy może podoba wam się Europa taka jaka jest, bez żadnych zmian.
Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 12/08/2015, 13:50 Quote Post

Przede wszystkim chciałbym by Polska lub Państwa Słowian Połabskich miały granicę za Odrą najlepiej na Łabie , aby to osiągnąć nie powinniśmy razem z Niemcami urządzać ,,krucjat" przeciw Słowianom Połabskim tylko sprzymierzyć się z nimi przeciwko parciu Niemiec na wschód. Strefa buforowa zamieszkana przez wojowniczych Wieletów którzy mogliby być naszymi sojusznikami być może ochroniła by nas przed wieloma wojnami polsko-niemieckimi i może nawet obecnie nie graniczylibyśmy z Niemcami. A tak razem z Niemcami ,,chrystianizowaliśmy" i wytępiliśmy naród bliższy nam niż Czesi i Słowacy. Potem gdy nie było już między nami a cesarstwem żadnej większej siły militarnej ruszyła niemiecka kolonizacja rolnicza i ich wyprawy wojenne , pewien książę oddał Ziemię Lubuską Niemcom , pewien inny książę sprowadził pewnych ,,sympatycznych" niemieckich braciszków.
I takim o to sposobem Śląsk , Pomorze , Warmia , Mazury , Pomorze i część Wielkopolski zostały zalane przez kilkaset lat niemiecką hołotą.
W 1370 może nie należało wybierać na króla Węgra którego sprawy Polski średnio obchodziły tylko Kaźka Słupskiego gdyż może udałoby się wtedy utrzymać Pomorze.
1525-kolejny błąd Prusy Książęce należało wcielić do RON a Krzyżaków przenieść do Mołdawii by tam walczyli z poganami jak radził prymas Jan Łaski.Wtedy nie miałby kto zrobić rozbiorów Polski i może wreszcie kto inny niż my broniłby Europy przed dziczą ze wschodu. Może odciążeni ze wschodu dalibyśmy radę odbić np. kawałek Śląska lub Pomorza. A tak nasza ekspansja poszła na wschód i na robiliśmy sobie wrogów wśród Ukraińców i to przez panowanie nad nimi Polskich ,,panów" i polonizację ich ziem tak nas teraz nienawidzą zwłaszcza na zachodzie Ukrainy.
 
Post #2

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 12/08/2015, 15:24 Quote Post

Po pierwsze na Wieletów, tak bardzo bym nie liczył,za Hitlera walczyli by (a właściwie ich potomkowie walczyli )w Wermachcie i Waffen-SS.
Co do Kaźka Słupskiego polityk był raczej z niego marny,bardziej pasował by Siemowit IV,też prawy Piast.
Pomysł wysłania Krzyżaków do Mołdawii, też by się raczej nie sprawdził,bo te ,,łobuzy''prędzej by się dogadali z poganami i wspólnie nas rabowali.Albo dogadali by się z Kozakami,Turkami i Moskwą i tak było by gorąco na wschodzie i południowym wschodzie naszych granic.Oczywiście lepiej by było,ich całkiem zniszczyć ,lub ewentualnie wysłać na podbój Nowego Świata czyli do Ameryki,do walki z Indianami.
Nasza kultura,język,obyczaj były atrakcyjniejsze dla ,,ruskich czy litewskich elit'' i przynosiły zdobycze cywilizacji zachodniego świata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
asank neo
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 97.641

 
 
post 12/08/2015, 18:06 Quote Post

Polacy powinni się opamiętać w dobie sarmatyzmu, nie uciskać innych, a potem iść w kierunku wspólnego państwa Słowian(bez Rosji) i państw środkowej Europy, tak jednak abyśmy wszystkich nie spolonizowali.
Można by stworzyć jakiś język na podstawie podobieństw języków słowiańskich(coś jak cerkiewnosłowiański) tak żeby można się było porozumiewać bez przewagi jednego języka nad drugim.
Dość utopijna wizja, ale moim zdaniem nawet dziś aktualna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 12/08/2015, 19:02 Quote Post

Potomkowie Wieletów którzy walczyli w armii niemieckiej już kilkaset lat wcześniej zatracili swą świadomość narodową i według mnie należy ich uważać za Niemców. Tym bardziej , że nie każdy żołnierz z terenów Brandenburgii i Przedpomorza to potomek Wieletów , są tam również napływowi Niemcy.

Co do Kaźka Słupskiego to może faktycznie ale wydaje mi się , że byłby lepszy od Ludwika , bo nawet jeśli byłby złym władca to utrzymałaby się rodzima dynastia , Pomorze było by w granicach Polski a jego syn mógłby się okazać lepszym władcą i być może mając Pomorze prowadziłby udana politykę zachodnią odpychając Niemców na zachód.

Co do Krzyżaków to według mnie mogliby walczyć jako część sił Polskich. A jak nie to wracają skąd przyszli.
Jako iż interesuje mnie także tematyka indiańska i cieszę się iż Polska nie była państwem kolonialnym oburza mnie pomysł wysłania Krzyżaków do eksterminacji Indian. W mojej opinii cywilizacja Indian pod pewnymi względami przewyższała Europejską np. : w Europie w czasie konkwisty panował feudalizm , władza absolutna a u Indian demokracja plemienna ( Siedem Ognisk Rad u Dakotów ).

Tak to prawda , że np. stojący na niskim poziomie cywilizacyjnym Litwini dobrowolnie przejmowali nasz język , herby , kulturę ale nie wydaje mi się aby większość prawosławnych Ukraińców cieszyła się iż rządzi nimi garstka katolickich panów-Polaków.
 
Post #5

     
ChrisDobs97
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 97.233

Krzysztof Dobosiewicz
Stopień akademicki: uczeñ
Zawód: uczeñ
 
 
post 30/08/2015, 21:45 Quote Post

Dziękuję za odpowiedzi. Myślę jednak, że narody europejskie powinny były w przeszłości zawiązywać sojusze i pogłębiać więzi kulturalne, tak by współcześnie potrafić stworzyć bloki państw dbających o interesy. Proces ten musiałby się rozwijać przez setki lat, jednak jego efekty byłyby widoczne do dziś.
Mam tutaj na myśli państwa germańskie, bo na nich znam się najlepiej, chodzi mi o (Anglia + Niderlandy), (Szkocja, Walia + Skandynawia), (Skandynawia + Niemcy).
Początki współczesnych unii gospodarczych byłyby właśnie wzięte z tych bloków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej