Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Krwawa Mary, kim była?

Lady death

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 16.940

Natalia Kaczmarczyk
Zawód: uczeñ

post 26/05/2006, 22:26 Quote Post

Nigdzie w necie nie moge znleźć kim byla KRWAWA MARY!!! skąd ta legenda o niej?? kim była?? ona w ogóle istniała?? confused1.gif confused1.gif confused1.gif znam tylko tą legende: Legenda o Krwawej Mary jest znana od stuleci. Współczesna jej wersja przedstawia się następująco, aby zobaczyć ducha Mary należy: zamknąć się w ciemnym pomieszczeniu z lustrem ( najlepiej łazienka), zapalić świece, patrząc w lustro wypowiedzieć 13 razy „Blood Mary”. W tym momencie w lustrze powinna pojawić się przerażająca twarz kobiety. Krwawa Mary wciąga nieszczęśnika do lustra lub wydłubuje mu oczy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 1.334

post 26/05/2006, 22:58 Quote Post

bardzo powazna sytuacja po zamowieniu i wypiciu 13 drinkow blood mary i nie miec na koncu z czego zaplacic

strzeżcie sie !!! rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Rothar

Primus Lictor
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.

post 26/05/2006, 23:33 Quote Post

QUOTE(Lady death)
kim byla KRWAWA MARY!!! skąd ta legenda o niej?? kim była?? ona w ogóle istniała??

Czy istniała to może nie powiem, bo jeśli nawet to nie jest tą z lustra (wychodzę z założenia, że to tylko fantasmagoria - akurat pod tym względem jestem niewierzący).

Tak jak zawsze z legendami jest kilka wersji. Powiem krótko o tych, które mają charakter historyczny. Krwawa Mary może być między innymi kojarzona ze względu na ten sam przydomek z Marią I Tudor - Krwawą Marią właśnie; bądź Marią Stuart, królową szkocką. Nie chcę jednak nikomu odbierać radości z poszukiwania dokładniejszych informacji o Krwawej Marysi, podam więc tylko link do polskiej wikipedii:

Maria I Tudor

Druga wersja to utożsamianie tej postaci z lubiącą ożywcze kąpiele Elżunią Batory. I tu też odsyłam do literatury:

Elżbieta Batory

Ten post był edytowany przez Rothar: 27/05/2006, 12:35

User is offline  PMMini Profile Post #3

Anakin

post 26/05/2006, 23:49 Quote Post

QUOTE(Rothar @ 27/05/2006, 0:33)
Krwawa Mary może być między innymi kojarzona ze względu na ten sam przydomek z Marią I Tudor (późniejszą szkocką królową - Marią Stuart) - Krwawą Marią właśnie.
*

no z tego zdania wyszlo, że Maria Tudor i Maria Stuart to jedna krwawa osoba. Tymczasem trzeba wyjasnić, że mimo krwistości, nie były one pokrewnione.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Rothar

Primus Lictor
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.

post 27/05/2006, 12:30 Quote Post

Fakt. Fatalna wpadka. Tak to jest, gdy posty pisze się o pierwszej w nocy. Zdanie poprawione, już bez błędów logiczno-merytorycznych mam nadzieję.

User is offline  PMMini Profile Post #5

szyms

I ranga
*
Nr użytkownika: 17.304

Zawód: student

post 29/07/2006, 13:21 Quote Post

Krwawa Mary to bezsprzecznie Maria Tudor, królowa Anglii, córka Henryka VIII Tudora i Katarzyny Aragońskiej. To ona spaliła na stosie wielu protestantów, "dzięki" temu otrzymała taki przydomek.

User is offline  PMMini Profile Post #6

gajagna

Nowicjusz
Nr użytkownika: 20.678

gajagna
Zawód: uczen

post 23/08/2006, 12:59 Quote Post

bezsprzecznie zgadzam sie z szyms'em
potem jeszcze miala chec skazac na smierc wlasna siostre pozniejsza Elzbiete Wielka ale ona ja przekonala by tego nie robila....Elzbieta miala za to obiecac ze wprowadzi katolicyzm ale obiecala ze bedzie postepowac zgodnie ze swoim sumieniem i....przekonujac "umiejetnie"(sprytna polemika z rada i uwiezieniem paru kaplanow)wprowadzila spowrotem anglikanizm do kraju...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

general lee

III ranga
Nr użytkownika: 26.565

post 24/12/2006, 12:12 Quote Post

Sorki za pomylke.Wszystko mi sie pomieszalo. Ramond masz racje
Maria Tudor inaczej nazywana "Bloody Mary" byla corka Henryka 8 i Katarzyny Aragonskiej.Po objeciu tronu w 1543 probowala nawrocic kraj na katolicyzm(w 1534 Henryk 8 jej ojciec oglosil sie glowa kosciola i przyjmuje sie ta date za poczatek anglikanizmu).Przydomek "Bloody" lub "Krwawa" pochodzi od spalenia okolo 300 protestantow na stosie.W okresie swoich rzadow probowala oddac Anglie pod wplywy Hiszpani np.strata Calais na rzecz Francji,slub z Filipem 2.W 1558 umarla prawdopodobnie podczas porodu ale jest hipoteza ze zostala otruta.
Maria Stuart corka Jakuba 5,katoliczka.Zglosila predendensje do tronu po smierci Marii Tudor.W 1561 objela rzady w Szkocji.Uznala chociaz sama zostala katoliczka kalwinizm za oficjalna wiare Szkocji.Wyszla za maz za lorda Darnleya i Bothwella.Oskarzona o morderstwo pierwszego zmuszona do abdykacji.W 1568 uciekla do Anglii gdzie aresztowano ja i wsadzono to Tower.Po 19 latach skazana na smierc przez sciecie za spiskowanie przeciwko Elzbiecie Wielkiej

User is offline  PMMini Profile Post #8

Ramond

Úlvur av Føroyar
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier

post 24/12/2006, 14:44 Quote Post

Maria Stuart byla siostra ktora spiskowala przeciwko Elzbiecie Wielkiej.

Że co proszę???
Krolowa Anglii po przybyciu do Angli

Nie kapuję tego fragmentu
oskarzona o probe morderstwa lub czegos podobnego Elzbiety wrzucona do Tower tam trzymana przez pare lat nastepnie scieta

Maria Stuart została wsadzona do Tower prewencyjnie, zanim jeszcze została o cokolwiek oskarżona.

User is offline  PMMini Profile Post #9

Mataj

I ranga
*
Nr użytkownika: 25.724

post 26/12/2006, 22:53 Quote Post

jej ojciec bardziej sobie zasłużył na ten przydomek

User is offline  PMMini Profile Post #10

karolcia14

Nowicjusz
Nr użytkownika: 41.198

Zawód: uczen

post 8/02/2008, 16:40 Quote Post

Ja znam inny fakt a raczej plotke o Krwawej Mary. Mianowicie byla podobno baardzo prozna i pewnego razu zapotrzona w lustro i czeszac swoje (mowiono, ze byly piekne) wlosy nie zauwazyla mezczyzny z nozem (mordercy) w swojej szafie.

User is offline  PMMini Profile Post #11

Esme

Nowicjusz
Nr użytkownika: 41.701

Ola

post 20/02/2008, 16:56 Quote Post

Krwawa Maria - po ang. Bloody Mary. Istniala. Naprawde. smile.gif

Troche background info: Mary Tudor, corka Henry VIII (nie wiem jak po polsku, tak, ten co mial te wszystkie zony...) i Katarzyny Aragonskiej. Jedyne dziecko jej pary. Czyli, z punktu widzenia calego jej wspolczesnego Katolickiego swiata jedyna legalna spadkobierczynia ojca. (Chociaz o jego syna to juz sie nie buntowali... No.) Siostra ELZBIETZ II, tej przeslawnej krolowej Anglii. Wstapila na tron angielski po smierci brata (tak, choc byla najstarsza, dziedziczyla po bracie) i Jane Grey (ktora panowala tylko przez pare dni. Wtracona do Tower i zabita. Krolowa zostac nie chciala, rodzice ja zmusisili). Po niej byla Elzbieta.

Ale do Marii. Dokladnych dat nie pamietam, zawsze mozna ja wpisac w Google. Latwego zycia nie miala. Przesladowala Protestantow - stad jej przydomek. Choc, trzeba przyznac, Elzbieta robila to samo, moze w mniejszym stopniu, ale o tym nikt nic nie mowi. No. Bezdzietna. W filmach jest pokazane jak myslala ze jest w ciazy, ale w ciazy nie byla. Troche wariatka. Poslubiona krolowi Hiszpanii.

A Maria Stuart? Tzn ludzie podobno ciagle je myla - Maria Stuart, po Marii Tudor, miala prawa (Katolicki POV) do tronu Anglii i Irlandii.

Cheers,
Esme

User is offline  PMMini Profile Post #12

Anakin

post 20/02/2008, 17:49 Quote Post

QUOTE(Esme @ 20/02/2008, 16:56)
Krwawa Maria - po ang. Bloody Mary. Istniala. Naprawde.  smile.gif

Troche background info: Mary Tudor, corka Henry VIII (nie wiem jak po polsku, tak, ten co mial te wszystkie zony...) i Katarzyny Aragonskiej. Jedyne dziecko jej pary. Czyli, z punktu widzenia calego jej wspolczesnego Katolickiego swiata jedyna legalna spadkobierczynia ojca. (Chociaz o jego syna to juz sie nie buntowali... No.) Siostra ELZBIETZ II, tej przeslawnej krolowej Anglii. Wstapila na tron angielski po smierci brata (tak, choc byla najstarsza, dziedziczyla po bracie) i Jane Grey (ktora panowala tylko przez pare dni. Wtracona do Tower i zabita. Krolowa zostac nie chciala, rodzice ja zmusisili). Po niej byla Elzbieta.

Ale do Marii. Dokladnych dat nie pamietam, zawsze mozna ja wpisac w Google. Latwego zycia nie miala. Przesladowala Protestantow - stad jej przydomek. Choc, trzeba przyznac, Elzbieta robila to samo, moze w mniejszym stopniu, ale o tym nikt nic nie mowi. No. Bezdzietna. W filmach jest pokazane jak myslala ze jest w ciazy, ale w ciazy nie byla. Troche wariatka. Poslubiona krolowi Hiszpanii.

A Maria Stuart? Tzn ludzie podobno ciagle je myla - Maria Stuart, po Marii Tudor, miala prawa (Katolicki POV) do tronu Anglii i Irlandii.

Cheers,
Esme
*

jaki ma sens pisanie tego co prawie wszystkie posty poprzednie?
Z ta roznica, ze antycypujesz panowanie Elzbiety II, ktora choc juz nie mloda, to jeszcze zyje i panuje (marnie bo marnie ale zawsze).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

elisabethI

Nowicjusz
Nr użytkownika: 42.990

dominika krol
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student

post 17/03/2008, 22:47 Quote Post

Myślała ze jest w ciąży bo puchł jej brzuch a tak naprawdę to miała raka

User is offline  PMMini Profile Post #14

lancelot

Żelazna pięść
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk

post 17/03/2008, 23:14 Quote Post

Jeśli chodzi Ci o Elżbietę to rzaczej nie myślała jako, że nie była ponoć zdolna do normalnego pożycia za sprawą wady anatomicznej, jeśli o Marię to proszę przybliż bo nic o tym nie słyszałem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Closed TopicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej