Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najgorszy dyktator Europy Wschodniej
 
Jaki był najgorszy dyktator bloku wschodniego
Bolesław Bierut [ 11 ]  [12.64%]
Władysław Gomułka [ 0 ]  [0.00%]
Edward Gierek [ 0 ]  [0.00%]
Wojciech Jaruzelski [ 4 ]  [4.60%]
Nikita Chruszczow [ 3 ]  [3.45%]
Leonid Breżniew [ 3 ]  [3.45%]
Michaił Gorbaczow [ 0 ]  [0.00%]
Nicolae Ceausescu [ 31 ]  [35.63%]
Enver Hodża [ 22 ]  [25.29%]
Matyas Rakosi [ 7 ]  [8.05%]
Janos Kadar [ 0 ]  [0.00%]
Todor Żiwkow [ 1 ]  [1.15%]
Josip Broz Tito [ 3 ]  [3.45%]
Erich Honecker [ 2 ]  [2.30%]
Suma głosów: 87
Goście nie mogą głosować 
     
Towarzysz Sowieta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 73.058

Zawód: Rewolucjonista
 
 
post 6/08/2011, 13:37 Quote Post

Skoro jest temat o najlepszych przywódcach Europy wschodniej, czas by wymienić najgorszego. W ankiecie wymieniłem wszystkich mi znanych dyktatorów (celowo pominąłem Stalina, bo zgarnąłby wszystkie głosy). Chodzi w każdym razie o najbardziej okrutnego, gdzie reżim zebrał najwięcej ofiar i gdzie doszło do największych represji, a nie o nieudolność. Mój głos idzie w każdym razie Bieruta. Nie dość, że okrutnik, to jeszcze kremlowski pies. Zaraz po nim byłby Nicolae, a potem Hodża.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Hokager
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 69.309

Damian
Zawód: Student
 
 
post 6/08/2011, 15:19 Quote Post

Największym jest Nicolae Ceausescu
Wprowadził zakaz przeprowadzania aborcji, przez co wiele kobiet umierało w czasie porodu.
Wprowadził w kraju podobny system do będącego nadal w Korei płn.
W swoich willach miał nawet złote krany, podczas gdy naród głodował.
Brał kredyty na niekorzystnych warunkach, przez co jak powiedziałem naród głodował.
Nie można zapomnieć o tym,że jako jedyny przywódca kraju z bloku wschodniego został zamordowany, za to co zrobił.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 6/08/2011, 15:57 Quote Post

Według mnie najgorszy był Hodża. Cały okres jego rządów przypominał stalinizm radziecki lub dżucze. Zakazał wyznawania wszelkich religii. Ludność żyła w biedzie. Nie można było wyjeżdżać za granicę nawet do innych krajów bloku wschodniego. Nie wolno było posiadać samochodów. Gospodarka została zkolektywizowana tak jak w większości krajów komunistycznych. W 1948r. po rozłamie w bloku wschodnim opowiedział się po stronie ZSRR by nie spłac długów wobec Jugosławii. W 1961r. by nie płacić długów wobec ZSRR przeszedł na stronę Chin. Po aresztowaniu tzw. "bandy czworga" w 1976r., Hodża zerwał z Chinami w 1978r. w efekcie doprowadzająć Albanię do izolacji w stylu Korei północnej. Ponoć Sigurimi było okrutne tak jak NKWD czy SS. Hodża do śmierci nie złagodził systemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 6/08/2011, 17:37 Quote Post

Byłem w Albanii i czytajac o tym kraju moge powiedziec ze Hodza był najgorszy a przy tym długowieczny. Izolacja kraju brak dróg gdyz przeciwnik mogłby wtedy łątwiej wjechac do kraju (tak rozumował Hodza), samochody były wprawdzie potem dozwolone ale nie było do nich zupełnie czesci wiec dlatego tak modne sa wsrod Albanczyków Mercedesy jako najmniej psujace sie, bodajze 700 tys bunkrów na które wydawano kilkadziesiat procent budzetu i w które ładowano najlepszy beton a konstrukcje sprawdzano strzelajac do niej z konstruktorem w srodki, zakaz wyznawania religii z jednym pokazowym meczetem w Tiranie, bardzo silna inwigilacja obywateli i dosc drastyczne metody stosowane przez ichniejsza słuzbe bezpieczenstwa, willa w Tiranie w której były zapasy na naprawde godne zycie w czasie naprawde długiego oblezenia (zywnosc szybciej by sie zepsuła nawet trzymana w lodówce niz by jej zabrakło) itd
Albanczycy nie chca mowic o Hodzy uwazaja go za diabła wcielonego a przeciez to był wykształcony człowiek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
1789
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 16.429

Mariusz Walenda
Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 14/08/2011, 15:27 Quote Post

Ale Albania co należy podkreślić była wtedy całkowicie niezależna zarówno politycznie, ekonomicznie jak i militarnie i była jedynym na świecie państwem, które oficjalnie deklarowało się jako ateistyczne...Hodża wyprowadził swój kraj z potwornej nędzy i zacofania ale rządził totalitarnie naśladując wiernie stalinowski ZSRR. Warto przy tym pamiętać, że cała historia z bunkrami nie jest wytworem jakiejś paranoi, bo w latach 1949-1953 Amerykanie z Brytyjczykami organizowali grupy dywersyjne, które miały wywołać powstanie przeciwko Hodży a jednym z elementów powstania miała być inwazja z morza i powietrza oddziałów złożonych z albańskich emigrantów. CIA i MI6 w ramach akcji wywrotowej skierowanej na obalenie rządu komunistycznego w Tiranie szkoliło m.in. byłych partyzantów z organizacji Bali Kombetar. Ci ostatni to antykomuniści i republikanie walczący z faszystowskimi Włochami, którzy weszli w 1943 w kolaborację z Niemcami m.in. organizując zaciąg do albańskiej dywizji SS. Na terenie Kosowa i Macedonii albańscy esesmani dali się we znaki miejscowej ludności serbskiej i macedońskiej dokonując czystek etnicznych, grabieży i morderstw. Operacja CIA/MI6 zakończyła się totalnym fiaskiem. Zrzuconych na spadochronach agentów wyłapano i postawiono przed sądem, ludzi zaangażowanych w działalność wywrotową aresztowano, siatki konspiracyjne ujawniono, kryjówki z bronią, amunicją i sprzętem radiowym wykryto. Prawdopodobnie dużą rolę w odkryciu całego przedsięwzięcia wywiadów obydwu krajów odegrał tutaj radziecki szpieg Kim Philby.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 14/08/2011, 19:02 Quote Post

Zdziwił mnie brak głosów na Mátyása Rosenfelda - Rákosiego , wystarczy powiedzieć ze na Węgrzech dużo mniej licznym kraju od Polski , liczba więźniów politycznych była znacznie większa , w analogicznym okresie szczytowego stalin-komunizmu .
 
Post #6

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 14/08/2011, 21:53 Quote Post

Wyjdzie jakbym był adwokatem Nicolae no ale trudno. dry.gif
QUOTE(Hokager @ 6/08/2011, 15:19)
Największym jest Nicolae Ceausescu
Wprowadził zakaz przeprowadzania aborcji,

Czy zapisac mu to na plus czy na minus to zalezy od swiatopoglądu. smile.gif

QUOTE(Hokager @ 6/08/2011, 15:19)
Wprowadził w kraju podobny system do będącego nadal w Korei płn.

Bez przesady, jednak daleko mu było do tego.

QUOTE(Hokager @ 6/08/2011, 15:19)
W swoich willach miał nawet złote krany.

Albo tylko pozłacane dry.gif

QUOTE(Hokager @ 6/08/2011, 15:19)
Brał kredyty na niekorzystnych warunkach, przez co jak powiedziałem naród głodował.

Brał kredyty na tych samych zasadach co wszyscy (o ile nie lepszych, w końcu miał na Zachodzie estymę). Poziom życia był niski m.in. bo Caeusescu... postanowił te kredyty spłacić.

QUOTE(Hokager @ 6/08/2011, 15:19)
Nie można zapomnieć o tym,że jako jedyny przywódca kraju z bloku wschodniego został zamordowany, za to co zrobił.

Czy za to co zrobił czy za to czego nie zrobił, kwestia dyskusyjna. dry.gif Zlikwiedowali go byli towarzysze, nie jakaś opozycja.

Ten post był edytowany przez kris9: 14/08/2011, 21:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
putniak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 66.134

Maciek Putniak
Zawód: uczeñ
 
 
post 15/08/2011, 9:26 Quote Post

Dla mnie najgorszy był Breżniew, który dopuścił do niesamowitej korupcji w ZSRR i powstrzymując destalinizację. Do tego nienawidzę Hodży, Causcescu oraz Chruszczowa (za to że powstrzymał odwilż w Polsce, szkoda, że wtedy Gomułka musiał się wycofać odwilży, nie miał szans z nimi). Hodża i Causescu za zbrodniczą politykę i za działanie wbrew ideologii jaką sobie obrali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
1789
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 16.429

Mariusz Walenda
Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 15/08/2011, 9:56 Quote Post

Ja oddałem głos na Ceaucescu. Po pierwsze ponieważ był to najbardziej poza Albanią represyjny reżim w Europie Wschodniej, gdzie tajna policja byłą najbardziej rozbudowana a stopień inwigilacji znacznie przewyższał to co znamy z realiów innych demoludów. Po drugie ponieważ za cenę spłaty zagranicznych długów doprowadził do znacznego obniżenia standardu życia większości obywateli, których życie zamieniło się w koszmar codziennej wegetacji. I wreszcie po trzecie, że nie godził się na żadne nawet drobne reformy lub rezygnację z władzy w nowej sytuacji politycznej jaka zaistniała w Europie. Pomimo sygnałów z Moskwy i z Zachodu a także nastrojów własnego narodu i to nie tylko węgierskiej mniejszości nie chciał oddać władzy doprowadzając do sytuacji w której zginęło ponad 1000 osób.

Co warto podkreślić nawet nie musiał przeprowadzać żadnych reform tylko mógł odejść oddając władzę partyjnym reformatorom jak to miało miejsce w NRD czy w Bułgarii. Grupa komunistów-reformatorów mających poparcie Moskwy zorganizowała coś w rodzaju puczu a następnie pospiesznie pozbyła się skompromitowanego dyktatora. Jego likwidacją był zainteresowany zarówno Zachód jak i ZSRR.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
pepitosxxx
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 72.547

Piotr Waszak
Zawód: Uczeñ
 
 
post 30/08/2011, 20:57 Quote Post

QUOTE(Hokager @ 6/08/2011, 15:19)
Największym jest Nicolae Ceausescu
Wprowadził zakaz przeprowadzania aborcji, przez co wiele kobiet umierało w czasie porodu.
Wprowadził w kraju podobny system do będącego nadal w Korei płn.
W swoich willach miał nawet złote krany, podczas gdy naród głodował.
Brał kredyty na niekorzystnych warunkach, przez co jak powiedziałem naród głodował.
Nie można zapomnieć o tym,że jako jedyny przywódca kraju z bloku wschodniego został zamordowany, za to co zrobił.
*


Tak samo mysle, jak ty. Nie mozna zapominac o Securitare, ktora byla slepym wykonawca jego polecen.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 2/09/2011, 12:59 Quote Post

Ja się kieruję tym, jak wyglądała sytuacja w każdym z krajów Bloku Wschodniego po upadku systemu. Albania była w najgorszej sytuacji, w porównaniu z resztą Europy to jak równać Koreę Płn, do reszty Azji. Dlatego Hodża zajmuje u mnie pierwsze miejsce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej