Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Język grecki na studiach historycznych, Greka na historii

kwapiszon

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 98.032

Adrian K.
Zawód: przedownik miejski

post 21/10/2015, 18:48 Quote Post

Czy na studiach historycznych uczą greki to znaczy czy jest taki przedmiot tak jak jest jak słyszałem łacina?

User is offline  PMMini Profile Post #1

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 21/10/2015, 19:23 Quote Post

Czy na studiach historycznych uczą greki to znaczy czy jest taki przedmiot

Uczą, chętnych i zapewne nie wszędzie. Np. tutaj tak: http://www.spnjo.uni.wroc.pl/content/zasad...a-w-lektoratach

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

kwapiszon

II ranga
**

Adrian K.

post 21/10/2015, 19:29 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 21/10/2015, 19:23)
[

Czy na studiach historycznych uczą greki to znaczy czy jest taki przedmiot

Uczą, chętnych i zapewne nie wszędzie. Np. tutaj tak: http://www.spnjo.uni.wroc.pl/content/zasad...a-w-lektoratach
*

Ale Mi chodzi o studia na kierunku historia na uniwersytecie warszawskim a nie gdzieś tam na prowincji.

User is offline  PMMini Profile Post #3

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 21/10/2015, 19:49 Quote Post

A napisałeś to w którymś miejscu czy oczekujesz, że na forum działa Duch Święty, który zna Twoje myśli wink.gif? Wtedy zapewne w ogóle uniknąłbyś pisania, bo by Ci udzielił odpowiedzi od razu...
Jak Ci chodzi o konkretny uniwerek to jaki problem wejść na jego stronę i samemu sprawdzić?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

kwapiszon

II ranga
**

Adrian K.

post 21/10/2015, 19:55 Quote Post

No dobrze ale jest tam ta greka czy nie? Możesz chyba odpowiedzieć tak czy nie bez takich równych rozbudowań nie zbędnych. Łatwiej powiedzić tak czy nie zamiast w czytywać się w strony.

User is offline  PMMini Profile Post #5

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 21/10/2015, 19:59 Quote Post

No dobrze ale jest tam ta greka czy nie? Możesz chyba odpowiedzieć tak czy nie bez takich równych rozbudowań nie zbędnych. Łatwiej powiedzić tak czy nie zamiast w czytywać się w strony.

Ja nie studiowałem na UW, jam z prowincji, więc musiałbym się wczytać w stronę.
Musisz więc poszukać na forum (i wyraźnie to zaznaczyć, ze tylko o takie Ci chodzi) osób, które tam studiowały.
Myślę, że będzie szybciej jednak zajrzeć (mnie to zajęło ok. 60 sekund) ---> strona UW ---> rejestracja żetonowa ---> wyszukiwarka ---> i odpowiedź.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

szapur II

X ranga
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 21/10/2015, 20:00 Quote Post

Z reguły wszędzie możesz dobrać sobie takie zajęcia, w każdym razie nie są obowiązkowe, prowadzone przez zewnętrzne placówki do Instytutów Historii, oddzielnych zajęć dla samego kierunku Historia z reguły nie ma sensu prowadzić, bo akurat większość studentów z historii ze starożytnością lub Bizancjum ma tyle wspólnego, ze w jakimś momencie z reguły podczas I roku muszą zdać tę tematykę. A w ramach studiów doktoranckich z zakresu antyku i Bizancjum wlaściwie też obecnie zdarza się organizować lektoraty. Wszystko zależy od danej uczelni. A i bardzo bym prosił bez wyskakiwania z jakimiś prowincjami, bo cię szybko z prowincjonalizowania wyleczymy smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #7

kwapiszon

II ranga
**

Adrian K.

post 21/10/2015, 20:05 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 21/10/2015, 20:00)
Z reguły wszędzie możesz dobrać sobie takie zajęcia, w każdym razie nie są obowiązkowe, prowadzone przez zewnętrzne placówki do Instytutów Historii, oddzielnych zajęć dla samego kierunku Historia z reguły nie ma sensu prowadzić, bo akurat większość studentów z historii ze starożytnością lub Bizancjum ma tyle wspólnego, ze w jakimś momencie z reguły podczas I roku muszą zdać tę tematykę. A w ramach studiów doktoranckich z zakresu antyku i Bizancjum wlaściwie też obecnie zdarza się organizować lektoraty. Wszystko zależy od danej uczelni. A i bardzo bym prosił bez wyskakiwania z jakimiś prowincjami, bo cię szybko z prowincjonalizowania wyleczymy smile.gif
*

Dziękuje za jasną odpowiedź. Czyli rozumiem że jest ta greka w programie studiów tylko zajęcia są w innym Instytucie tak? Na prowincji to chodziło Mnie że poza stolicą Warszawą jak komuś przeszkadza to niech będzie w terenie czy w Polsce.

User is offline  PMMini Profile Post #8

szapur II

X ranga

post 21/10/2015, 20:12 Quote Post

Wszystko zależy od programu studiów licencjackich bądź magisterskich, akurat jeśli chodzi o historię na uczelniach, których program studiów widziałem na oczy to akurat nie było greki, ale student mógł w nich dobierać zajęcia prowadzone na tejże uczelni bądź innej - tyle że wymagało to zgody dyrekcji włąsnego Instytutu, zgody prowadzącego zajęcia w innej placówce, czasem dochodziła jeszcze zgoda kierownictwa, w której ta ponadprogramowa greka się odbywała. Doktoranckie to już inna kwestia. Właściwie dąży sie do takiej sytuacji, żeby jakoś umożliwić taki lektorat, tylko problemem jest że trudno zebrać grupę. Może jest ktoś z Łodzi, to mnie poprawi, na UŁ jeśli jesteś na doktoranckich z zakresu bizantynistyki masz lektorat z greki.

User is offline  PMMini Profile Post #9

kwapiszon

II ranga
**

Adrian K.

post 21/10/2015, 20:17 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 21/10/2015, 20:12)
Wszystko zależy od programu studiów licencjackich bądź magisterskich, akurat jeśli chodzi o historię na uczelniach, których program studiów widziałem na oczy to akurat nie było greki, ale student mógł w nich dobierać zajęcia prowadzone na tejże uczelni bądź innej - tyle że wymagało to zgody dyrekcji włąsnego Instytutu, zgody prowadzącego zajęcia w innej placówce, czasem dochodziła jeszcze zgoda kierownictwa, w której ta ponadprogramowa greka się odbywała. Doktoranckie to już inna kwestia. Właściwie dąży sie do takiej sytuacji, żeby jakoś umożliwić taki lektorat, tylko problemem jest że trudno zebrać grupę. Może jest ktoś z Łodzi, to mnie poprawi, na UŁ jeśli jesteś na doktoranckich z zakresu bizantynistyki masz lektorat z greki.
*

A Ty bo widze ze preferowany okres antyk czy kazali Ci uczyć się greki?

User is offline  PMMini Profile Post #10

szapur II

X ranga

post 21/10/2015, 20:19 Quote Post

Sam chciałem, to sie uczyłem. Nikt mi nie kazał.

User is offline  PMMini Profile Post #11

kwapiszon

II ranga
**

Adrian K.

post 21/10/2015, 20:21 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 21/10/2015, 20:19)
*

No i znasz tą grekę? Bo słyszałem że to barzo trudny język do nauczania jeszcze trudniejszy niż łacina która też jest podobno sama trudna. Dla Mnie to już te dziwne powykręcana z ogonami litery greckie są koszmarme do zapamiętania.

User is offline  PMMini Profile Post #12

szapur II

X ranga

post 21/10/2015, 20:31 Quote Post

Trudniejszy język niż łacina, ale nie jest to jakiś odjazd, alfabet to najmniejszy problem, a nasz łaciński jest tylko wariantem greckiego, liter jest 24, a nie kilkadziesiąt tysiecy znaków jak w chińskim.

User is offline  PMMini Profile Post #13

Marthinus

VIII ranga
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog

post 21/10/2015, 21:10 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 21/10/2015, 20:19)
*

Oprócz filologii klasycznej chyba jedynym instytutem w którym zaliczenie greki było obowiązkowe była archeologia, przynajmniej kiedy ja tam miałem zajęcia. Teraz program tam się zmienił i nie wiem czy nadal jest w programie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

szapur II

X ranga

post 21/10/2015, 21:22 Quote Post

Jak ja byłem na magisterskich, na archeologii w tym samym instytucie, który masz na myśli smile.gif Marthinusie, były fakultatywne. Ja akurat chodziłem do Paderevianum, eh, już nie ma Paderevianum...

User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej