Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jaki władca angielski był najlepszy ?
     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 1/05/2007, 0:05 Quote Post

QUOTE(paulus @ 1/05/2007, 0:02)
[..] No chyba nie powiesz, że Anglia rozkwitła za jego panowania. Panowanie Ryśka w Anglii można śmiało porównać do panowania Chrobrego w Polsce. Zwłaszcza lata 1193-1199 jeśli chodzi o Ryszarda. Przecież po powrocie z krucjaty (a i jego nieobecność i tak zaowocowała osłabieniem władzy królewskiej) rozpoczęła się wojna z bratem tzn. wojna domowa, czyli zniszczenia na terenie samej Anglii. Tak to jest, jak sobie Rysiu wolał po cieplutkich krajach jeździć zamiast w zimnej Anglii siedzieć[..]


Dokladnie tak powiem za wszytkimi opracowaniami ktore spadek lokuja tylko na lata 1193-5 po czym nastapil ogromny wzrost ekonomiczny. Zatem o zadnym zrujnowaniu Anglii mowy byc nie moze.
*



Tak, tak... A sprawy zewnętrzne? To właśnie on utorował drogę do straty niemal wszystkich posiadłości angielskich we Francji. Do tego ciągłe wojny wykończyły finanse.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 1/05/2007, 0:11 Quote Post


Tak, tak... A sprawy zewnętrzne? To właśnie on utorował drogę do straty niemal wszystkich posiadłości angielskich we Francji. Do tego ciągłe wojny wykończyły finanse.
*

[/quote]

1. Kytofie zdecyduj sie czy mowisz o Anglii czy o kontynencie.
2. Zapomniales przedstwic dowody - zapisy z pipe rolls, dochody z regionow Francji, bilans za kazdy rok itd. Czekam na takowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
kalik
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 7.450

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 20/08/2007, 22:43 Quote Post

Abstrahując czy Rysiek był fajnym chłopakiem i czy wolał chłopców od dziewczyn...
Najlepszym królem czyli władcą pod względem politycznym, gospodarczym,militarnym. Wszystko to się zazębia. Ja proponuję swoich trzech faworytów(mimo, że jestem fanem Ryszarda I o Lwim Sercu):
Henryk II, Edward I i Edward IV

Każdemu z nich przyszło żyć w dość ciekawych czasach.
Pierwszy stworzył rodzinne imperium (m.in. dzięki małżeństwu z najwybitniejszą kobietą tamtych czasów), choć żaden z synów nie dorastał ojcu intelektem.

Drugi postanowił rozszerzyć panowanie na całą Wyspę starając się nie zapominać o sprawach kontynentu.

Trzeci musiał sobie poradzić z wojną domową, nielojalnymi poplecznikami (nie wyłączając rodzonego brata - Clarence'a), zaminifestować triumfalny powrót na kontynent (1475 r.). Jako jedyny władca w okresie wojny dwóch róż nie ogołocił skarbca - niestety długo nie pożył. Zdecydowanie stawiam go wyżej niż Henryka VII
QUOTE
Według mnie najwybitniejszymi królami byli przedstawiciele dynastii Tudorów - zakończyli wojnę róż, uniezależnili Anglię od papieża, pokonali Hiszpanię, za ich czasów rozpoczyna się rozwój kapitalizmu w Anglii i ekspansja kolonialna.

cool.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 5/09/2007, 16:38 Quote Post

1. Henryk II , twórca imperium angielskiego i nowej silnej dynastii .
2. Edward I, ujarzmił Walię i doprowadził kraj do porządku (prawo, parlament itp.)
3. Wilhelm I, wprowadził Anglię w świat feudalizmu doprowadził anglosasko-normański chaos do porządku, najważniejsze jest jego powiązanie z Francją, wiemy czym to będzie skutkować za Edwarda III.

Gdyby zaś z całej historii Anglii wybierać to niewątpliwie Elżbieta I.

Ironside napisał:
[..] Hech, pozostaje pytanie, czy Wilhelm I, niewątpliwie koronowany Król Anglii, aby na pewno był władcą Anglii, czy tylko (jak to ujął Norman Davis) francuskim feudałem, który ot tak przy okazji siedział na angielskim tronie?

Paulus napisal:
Ciekawe rzeczy wypisuje ten Davies


Aktualnie czytam "Europe" a "Wyspy" mam już za sobą i też często jestem mocno zdziwiony smile.gif .

Ten post był edytowany przez paulus: 5/09/2007, 17:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Fevencil
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 34.634

Zawód: Uczen
 
 
post 12/09/2007, 17:57 Quote Post

Postawię na Ryszarda Lwie Serce, ale oczywiście za geniusz wojskowy i męstwo... Bo za dbanie o Anglię to niestety nie można go nagrodzić...

Ale wykraczając poza razy Średniowiecza to na pewno Elżbieta I.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 23/11/2007, 22:46 Quote Post

A co powiecie (pomijajac tudorowska propagande) o Ryszardzie III, wedle szekspira krolu- garbusie. Nie mial wiele czasu ale ciezko pracowal nad rozwojem ekonomicznym Anglii, wprowadzal reformy, kto wie co by z tego bylo?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Lucas the Great
 

Głos rozsądku
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 984
Nr użytkownika: 36.802

Stopień akademicki: Magister Prawa
Zawód: Imperator
 
 
post 29/05/2008, 12:08 Quote Post

A ja na Edwarda I, za charyzmę, nieprzeciętność, zdolność wykorzystywania zdarzeń z pozoru mu przeciwnych( wykorzystanie parlamentu to wzomcnienia swojej władzy) Talent wojskowy, ponadto posiadał dużo szczęścia i pierwszy król Angielski po Wilhelmie, którego trudno nazwać Francuzem( mimo iż jeszcze o renesasnie angielskiej kultury powiedzieć nie można). Była to postać nieprzeciętna, w zasadzie chyba jedyny Plantagenet, którego działania przyniosły Angli jakieś długofalowe korzyści.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 18/07/2008, 22:02 Quote Post

Zgadzam się ze swoim przedmówcą, najwybitniejszym władcą Anglii z perspektywy historii był Edward I.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 26/07/2008, 16:57 Quote Post

1.Henryk II
2.Rychu Lwie Serce
3.Wilhelm Zdobywca

jeśli chodzi o królów angielskich z późniejszych okresów to chyba też Jeży II.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
maciur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student
 
 
post 18/12/2008, 19:28 Quote Post

1. Henryk V - zwycięstwo pod Azincourt
2. Jerzy III (kiedy nie był zmożony chorobą)
3. Edward VII nazwany królem czyniącym pokój
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 18/12/2008, 19:51 Quote Post

Nie jestem specem od monarchii feudalnej Europy, ale bardzo lubię Ryszarda Lwie Serce, lecz jako polityk zdecydowanie był on gorszym władcom od np. takiego Edwarda I.
Najbardziej nie znoszę tego potwora Henryka V, właśnie za Azincourt. dry.gif
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, iż w takich tematach ścierają się dwa przeciwległe aspekty: chłodny egoizm, połączony z podstępnością ( co wprawdzie jest skuteczne, ale czym szczerze gardzę) oraz z drugiej strony honor, szlachetne postępowanie itp. Podziwiam władców będących wyznawcami takich właśnie zasad, ale zwykle osiągają oni mniej niż ci którzy kierują się tym pierwszym rzędem cech. I powiedzcie mi teraz jak tu wybierać; wszystko zależy od punktu na podstawie, którego będziemy oceniać danego króla.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 18/12/2008, 20:29 Quote Post

QUOTE
Najbardziej nie znoszę tego potwora Henryka V, właśnie za Azincourt.


Przypuszczam, że za zamordowanie jeńców? Można brać sprawę w dwie strony jedna bo trzeba było, była taka potrzeba w owej chwili tylko nasuwa się sprzeciw, bo to byli ludzie i nienależało tak zrobić i trzeba było walczyć choćby do śmierci. Ja może powiem nie co jak Gall: ja ani nie usprawiedliwiam Henryka ani go też nie zalecam, bo tak szpetnie ochraniał własną skórę wink.gif Lecz Twój ulubieniec Gronostaju dopóścił się jak wiesz rzezi bezbronnych jeńców muzłumańskich. Przyczyny znasz...

QUOTE
chłodny egoizm, połączony z podstępnością ( co wprawdzie jest skuteczne, ale czym szczerze gardzę) oraz z drugiej strony honor, szlachetne postępowanie itp. Podziwiam władców będących wyznawcami takich właśnie zasad, ale zwykle osiągają oni mniej niż ci którzy kierują się tym pierwszym rzędem cech


Wg mnie takim niezbitym przykładem tego co powiedziałeś jest początek wojny stuletniej. Gdzie Anglicy lubowali w podstępach a Francuzi dzielnie ginęli szarżując, czasem bezmyślne, w imię honoru i odwagi.

Pozdr. Marq wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 18/12/2008, 20:36 Quote Post

QUOTE
Francuzi dzielnie ginęli szarżując,
nie zdając sobie sprawy, że oto nadchodzi kres ich epoki i ich ideałów
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 18/12/2008, 20:39 Quote Post

Jak zwykle drogi lancelocie dopowiadasz coś co mi ucieka gdzieś w otchłani pamięci biggrin.gif Ale żeby to nie był post zmarnowany pozwolę wypowiedzieć się w sprawie najwybitniejszego króla Anglii. Otóż mój faworyt wielokrotnie przewijał się przez ten temat. I jak zapewne wiadomo chodzi mi o Edwarda I zwanego Długonogim. Niewiem czy warto powtarzać jego poczynania, bo już tyle się ich tu pojawiło. Począwszy od podbicia Walii, po shołdowanie Szkocji i kończąc na reformach wewnętrznych w swoim państwie. I potrafił zająć się państwem jak i wykonać "nakaz boży", czyli uczestnictwo w krucjacie. Począł używać j. angielskiego wypierając powoli j. francuski itd.

Pozdr. Marq wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 18/12/2008, 20:44 Quote Post

QUOTE
Jak zwykle drogi lancelocie dopowiadasz coś co mi ucieka gdzieś w otchłani pamięci
Miło mi. Ja jednak cenię Henryka V za brawurową kampanię na kontynencie. A że mordował jeńców, cóż taki był wymóg chwili, takie realia wojny, czasy rycerzy właśnie sie konczyły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej