Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> MIESZKO II i KAZIMIERZ ODNOWICIEL, Bibliografia
     
Grand90
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 80.115

 
 
post 31/12/2012, 10:18 Quote Post

Witam,

Jakie rzeczowe opracowania polecacie odnośnie tych władców i ich czasach ? Przede wszystkim, żeby były chronologiczne. Coś takiego jak Bolesław Chrobry - Grabskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/12/2012, 10:49 Quote Post

Najlepsze:
G. Labuda, Mieszko II. Król Polski (1025-1034)
S. Kętrzyński, Kazimierz Odnowiciel (1034-1058)
K. Dróżdż, Kazimierz Odnowiciel. Polska w okresie upadku i odbudowy

Grabskiego nie polecam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 31/12/2012, 11:31 Quote Post

QUOTE(Grand90 @ 31/12/2012, 10:18)
Witam,

Jakie rzeczowe opracowania polecacie odnośnie tych władców i ich czasach ? Przede wszystkim, żeby były chronologiczne. Coś takiego jak Bolesław Chrobry - Grabskiego.
*



Do Chrobrego najlepszy jest Strzelczyk.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Grand90
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 80.115

 
 
post 31/12/2012, 11:34 Quote Post

W zasadzie, to Labudę już czytałem - masz jeszcze coś poza nim ? A dlaczego Grabskiego nie polecasz ? Wydaje mi się, iż jego prace pod względem merytorycznym, są bardzo dobre, a i jego subiektywne opinie na różnie kwestie wydają mi się najbardziej spójne.

ps.
Strzelczyk też dobry, ale wiele faktów pomija (przynajmniej w opracowaniu o Chrobrym), co jest denerwujące dla mnie.

Ten post był edytowany przez Grand90: 31/12/2012, 11:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/12/2012, 12:52 Quote Post

QUOTE(Grand90 @ 31/12/2012, 12:34)
W zasadzie, to Labudę już czytałem - masz jeszcze coś poza nim ?
*


Nic. Reszta to albo publikacje popularne albo przekrojowe.

QUOTE(Grand90 @ 31/12/2012, 12:34)
A dlaczego Grabskiego nie polecasz ?
*


Dosyć dobrze opracował wojny Chrobrego. Reszta odnosząca się do okresu pierwszych Piastów raczej wtórna.

QUOTE(Grand90 @ 31/12/2012, 12:34)

Strzelczyk też dobry, ale wiele faktów pomija (przynajmniej w opracowaniu o Chrobrym), co jest denerwujące dla mnie.
*


A tu ja jestem zaskoczony. Jakie liczne fakty pominął Strzelczyk w biografii Chrobrego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Grand90
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 80.115

 
 
post 31/12/2012, 14:38 Quote Post

Może źle to ująłem. Chodzi o to, że było mniej stricte niźli u Grabskiego. W ogóle dziękuje za odpowiedzi i przy okazji moglibyście polecić jeszcze jakieś opracowania związane z czasami Szczodrego ? Poza Labudą - św. Stanisław biskup krakowski patron polski, Żerek - Biskup krakowski kontra król.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kalki
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 422
Nr użytkownika: 61.064

Krzysztof
Stopień akademicki: mgr
Zawód: SHEQ
 
 
post 31/12/2012, 16:06 Quote Post

QUOTE(Grand90 @ 31/12/2012, 14:38)
Może źle to ująłem. Chodzi o to, że było mniej stricte niźli u Grabskiego. W ogóle dziękuje za odpowiedzi i przy okazji moglibyście polecić jeszcze jakieś opracowania związane z czasami Szczodrego ? Poza Labudą - św. Stanisław biskup krakowski patron polski, Żerek - Biskup krakowski kontra król.
*


Krzysztof Benyskiewicz, W kręgu Bolesława Szczodrego i Władysława Hermana. Piastowie w małżeństwie, polityce i intrydze, Wrocław 2010.
Tenże, Mieszko Bolesławowic 1069-1089. Źródła i tradycja historiograficzna, Kraków 2005.
Tam też omówienie literatury przedmiotu.
Marian Plezia, Dookoła sprawy świętego Stanisława. Studium źródłoznawcze, [w:] Analecta Cracoviensa, t. 11(1979). (- drugie wydanie, jako osobna publikacja)
Tadeusz Grudziński, Bolesław Śmiały – Szczodry i biskup Stanisław, Kraków 2004 (przedruk).

Ten post był edytowany przez kalki: 31/12/2012, 16:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 31/12/2012, 17:35 Quote Post

QUOTE(kalki @ 31/12/2012, 16:06)
QUOTE(Grand90 @ 31/12/2012, 14:38)
Może źle to ująłem. Chodzi o to, że było mniej stricte niźli u Grabskiego. W ogóle dziękuje za odpowiedzi i przy okazji moglibyście polecić jeszcze jakieś opracowania związane z czasami Szczodrego ? Poza Labudą - św. Stanisław biskup krakowski patron polski, Żerek - Biskup krakowski kontra król.
*


Krzysztof Benyskiewicz, W kręgu Bolesława Szczodrego i Władysława Hermana. Piastowie w małżeństwie, polityce i intrydze, Wrocław 2010.
Tenże, Mieszko Bolesławowic 1069-1089. Źródła i tradycja historiograficzna, Kraków 2005.
Tam też omówienie literatury przedmiotu.
Marian Plezia, Dookoła sprawy świętego Stanisława. Studium źródłoznawcze, [w:] Analecta Cracoviensa, t. 11(1979). (- drugie wydanie, jako osobna publikacja)
Tadeusz Grudziński, Bolesław Śmiały – Szczodry i biskup Stanisław, Kraków 2004 (przedruk).
*



Jeśli już, to pominąłeś sumującą badania Benyskiewicza jego monografię o Hermanie oraz ważną pracę J. Powierskiego - Kryzys rządów Bolesława Śmiałego.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
kalki
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 422
Nr użytkownika: 61.064

Krzysztof
Stopień akademicki: mgr
Zawód: SHEQ
 
 
post 31/12/2012, 18:26 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 31/12/2012, 17:35)
Jeśli już, to pominąłeś sumującą badania Benyskiewicza jego monografię o Hermanie oraz ważną pracę J. Powierskiego - Kryzys rządów Bolesława Śmiałego.
*


Nie pominąłem. Nie mam zwyczaju przywoływać pozycji których nie znam... (a do tej pory nie zapoznałem się z rozprawą habilitacyjną K. Benyskiewicza- praca nad rozprawą licencjacką).

Ten post był edytowany przez kalki: 31/12/2012, 18:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Grand90
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 80.115

 
 
post 7/02/2013, 17:34 Quote Post

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi. Właśnie kończę czytać K. Dróżdż i jestem pod dużym wrażeniem jej pracy, ale do rzeczy. Odnośnie czasów Hermanowskich, to czy poza książką Benyskiewicza "W kręgu Bolesława Szczodrego i Władysława Hermana" jest coś jeszcze wartego zakupu i przeczytania ?

Proszę jeszcze o polecenie jakichś opracowań omawiających czasy Bolesława Krzywoustego (czyli do rozbicia dzielnicowego). I jeszcze chciałem się zapytać o jakieś prace związane z Mieszkiem I i ogólnie początkiem państwa. Otóż dotychczas czytałem: Stanisława Zakrzewskiego, Marka Barańskiego, Jerzego Strzelczyka, Feliksa Grabskiego i chyba tyle, boje się, że pominąłem jakiegoś wartościowego historyka, macie jeszcze coś, co polecacie ?

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 7/02/2013, 18:55 Quote Post

QUOTE(Grand90 @ 7/02/2013, 17:34)
Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi. Właśnie kończę czytać K. Dróżdż i jestem pod dużym wrażeniem jej pracy, ale do rzeczy. Odnośnie czasów Hermanowskich, to czy poza książką Benyskiewicza "W kręgu Bolesława Szczodrego i Władysława Hermana" jest coś jeszcze wartego zakupu i przeczytania ?

Proszę jeszcze o polecenie jakichś opracowań omawiających czasy Bolesława Krzywoustego (czyli do rozbicia dzielnicowego). I jeszcze chciałem się zapytać o jakieś prace związane z Mieszkiem I i ogólnie początkiem państwa. Otóż dotychczas czytałem: Stanisława Zakrzewskiego, Marka Barańskiego, Jerzego Strzelczyka, Feliksa Grabskiego i chyba tyle, boje się, że pominąłem jakiegoś wartościowego historyka, macie jeszcze coś, co polecacie ?

Pozdrawiam.
*



K. Benyskiewicz - Książę Władysław Herman

Jeszcze prace D. Sikorskiego (Kościół w Polsce za Mieszka I i Bolesława Chrobrego, i nowsze pozycje) i G. Labudy(również biografia Mieszka I).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Grand90
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 80.115

 
 
post 7/02/2013, 19:32 Quote Post

aljubarotta, dzięki. Labudę oczywiście czytałem, zapomniałem napisać. Proszę jeszcze łaskawych Userów, o polecenie czegoś prominentnego, z doby Bolesława Krzywoustego smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 7/02/2013, 19:33 Quote Post

QUOTE(Grand90 @ 7/02/2013, 19:32)
aljubarotta, dzięki. Labudę oczywiście czytałem, zapomniałem napisać. Proszę jeszcze łaskawych Userów, o polecenie czegoś prominentnego, z doby Bolesława Krzywoustego smile.gif
*


K. Maleczyński - Bolesław III Krzywousty

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Grand90
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 80.115

 
 
post 16/02/2013, 18:34 Quote Post

Wracając jeszcze do Hermana, to czytam teraz tę książkę Benyskiewicza - "W kręgu Bolesława Szczodrego i Władysława Hermana" i muszę napisać, że trochę się zawiodłem tą pracą, otóż prawie połowa lektury to dywagacje o matronach książąt.

Natomiast jeżeli chodzi o tę drugą pracę Benyskiewicza pt. "Książę Władysław Herman", to ona kosztuje 130 zł i w tym momencie nie mam możności, by wyasygnować taką kwotę (napiszcie mi czy naprawdę warto, bo mam obawy po wcześniejszym opracowaniu Benyskiewicza). Tak więc, czy są jeszcze jakieś dobre opracowania czasów Hermanowskich ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 16/02/2013, 18:48 Quote Post

QUOTE(Grand90 @ 16/02/2013, 18:34)
Wracając jeszcze do Hermana, to czytam teraz tę książkę Benyskiewicza - "W kręgu Bolesława Szczodrego i Władysława Hermana" i muszę napisać, że trochę się zawiodłem tą pracą, otóż prawie połowa lektury to dywagacje o matronach książąt.

Natomiast jeżeli chodzi o tę drugą pracę Benyskiewicza pt. "Książę Władysław Herman", to ona kosztuje 130 zł i w tym momencie nie mam możności, by wyasygnować taką kwotę (napiszcie mi czy naprawdę warto, bo mam obawy po wcześniejszym opracowaniu Benyskiewicza). Tak więc, czy są jeszcze jakieś dobre opracowania czasów Hermanowskich ?
*



Naprawdę warto. Ja ją kupiłem za 60 zł, skąd taka cena?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej