Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Spisz, Orawa, Jaworzyna - zmiana granic 38-45
     
marol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 6.647

Marek Kowalczyk
Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: biurwa
 
 
post 9/08/2005, 10:26 Quote Post

Czy ktoś może orientuje się jakie dokładnie tereny Spisza, Orawy i Jaworzyny przyłączono do II Rzeczpospolitej w 1938r? I z drugiej strony... Jakie tereny przyłączono do Słowacji po kampanii wrześniowej?
Byłem ostatnio na Paśmie Polic i znalazłem kilka słupków granicznych z "sympatycznym" D i S po obu stronach, ciekawi mnie ile III Rzesza podarowała Polski Słowakom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 9/08/2005, 14:44 Quote Post

Jeśli chodzi o Słowację, to przejęliśmy część Tatr Wysokich i kilka wsi na Spiszu na południu od Jurgowa. M.in. wtedy najwyższym szczytem Polski przez jakiś czas był Lodowy Szczyt (2630), a nie Rysy (2499) ;-).
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
marol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 6.647

Marek Kowalczyk
Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: biurwa
 
 
post 9/08/2005, 21:56 Quote Post

Faktycznie Lodowy był wtedy najwyższym szczytem Polski. Znalazłem troche na temat Jaworzyny: od Rysów główną granią Tatr Wysokich do Przełęczy pod Kopą i dalej przez Szalony Wierch i Płaczliwą Skałę na Ptasiowskie Turnie. Wychodziło by, że oparto granicę nawet o Tatry Bielskie. Co do Spisza to przyłączono bodajże tylko Podspady.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
lotnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 8.411

Grzegorz Korczak
Zawód: student
 
 
post 17/08/2005, 12:32 Quote Post

W 38 wlaczono takze miejscowosc Lesnica w Pieninach, ktora jest polozona pomiedzy pasmem Malych Pienin a Pasmem Plasni i Aksamitki, a takze Sucha Gore i Glodowke, ktore znajduja sie na zachod od Chocholowa. Wlaczono takze maly obszar ze wzgledow turystycznych na poludnie od masywu Medralowej(Beskid Zywiecki, na zachod od Babiej gory), a dokladnie od Przeleczy Gluchaczki do Przeleczy Jalowieckiej Polnocnej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
lotnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 8.411

Grzegorz Korczak
Zawód: student
 
 
post 17/08/2005, 12:39 Quote Post

Jezeli chodzi natomiast o przebieg granicy GG i Slowacji to znalazlem slupki graniczne w okolicach Przeleczy nad Wawozem (na wschod od Policy). Nie jestem pewien ale sadze, ze prezebiegala ona wlasnie od Medralowej dalej na Babia Gore, Krowiarki, Police i skrecala na wschod przez Czyrniec, Przelecz Zubrzycka i dalej na wschod, ale nie wiem do ktorego miejsca, tzn. gdzie skrecala na poludnie. Natomiast na wschodzie na Spiszu przebiegala dokladnie granica kultorowa czyli rzeka Bialka i dalej Dunajcem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
marol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 6.647

Marek Kowalczyk
Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: biurwa
 
 
post 17/08/2005, 13:32 Quote Post

QUOTE
W 38 wlaczono takze miejscowosc Lesnica w Pieninach, ktora jest polozona pomiedzy pasmem Malych Pienin a Pasmem Plasni i Aksamitki

A nie orientujesz się co z Czerwonym Klasztorem?
QUOTE
Wlaczono takze maly obszar ze wzgledow turystycznych na poludnie od masywu Medralowej(Beskid Zywiecki, na zachod od Babiej gory), a dokladnie od Przeleczy Gluchaczki do Przeleczy Jalowieckiej Polnocnej

Nie miałem o tym pojęcia confused1.gif Hehe skócili drogę z Pilska na Babią smile.gif Dobrze, że teraz można też skrócić sobie drogę przez dwa przejścia graniczne.

Wyszłoby, że Słowacja zabrała nam więcej w 1939 niż my Słowakom w 1938r.

Wielkie dzięki za pomoc!



 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
lotnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 8.411

Grzegorz Korczak
Zawód: student
 
 
post 18/08/2005, 21:34 Quote Post

Hmm... Nie slyszalem aby Czerwony Klasztor byl wlaczony w 38, raczej watpie. Chodzilo wtedy bardziej o wlaczenie miejscowosci etnicznie polskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
marol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 6.647

Marek Kowalczyk
Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: biurwa
 
 
post 19/08/2005, 10:22 Quote Post

Straszna posucha na ten temat w internecie sad.gif
Znalazłem tylko mapki granic Węgier sprzed I Wojny Światowej, może na nich oparła się granica III Rzeszy i Słowacji? Pasowało by to do tych słupków granicznych na Paśmie Polic.

Całkiem pokaźny zbiór map smile.gif : Węgry 1910

Orawa: mapa Orawa 1910

Spisz: Spisz 1910
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
lotnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 8.411

Grzegorz Korczak
Zawód: student
 
 
post 21/08/2005, 21:07 Quote Post

Mapki super! biggrin.gif
Prawie dokladnie w ten sposob przebiegala ganica GG i Slowacji. Nie wiem dokladnie z tym kawalkiem za Bialka w okolicach Harklowej... podczas II w.ś. byla w niej placowka graniczna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej