Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
236 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Atak ZSRR na III Rzeszę? Teoria Suworowa, Aspekty polit., gosp. i militarne
     
Baden
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 13.239

Mariusz Badenski
Stopień akademicki: magister
Zawód: magister historii
 
 
post 19/01/2006, 23:21 Quote Post

Czy ZSRR zamierzał zaatakować? A jakie były możliwości ZSRR? Niewielkie. Nieprzygotowanie. Samoloty? Zbrojna demonstracja. Bluff. To wszystko. Tak myślę. Poza tym jest kilka możliwych wytłumaczeń dlaczego armia sowiecka przesunęła się nad granicę. Znalazłem ciekawe informacje dotyczące lotnictwa. Część samolotów przeniesiono ze wschodu. Dlaczego? Konflikt sowiecko-japoński został zażegnany. Podpisano pakt.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 24/01/2006, 22:07 Quote Post

gt100 Byłem tam i jakoś nie zostałem przekonany (to pewnie przez mój parszywy charakter)
Co poniektórzy mówią, że jeżeli coś wygląda jak kaczka, pływa jak kaczka i kwacze jak kaczka to pewnie jest kaczka.
Nikt mi nie wyjaśnił, dlaczego Sowieci tak właśnie rozlokowali swe siły. W drugim punkcie sugeruje się, ze Rosjanie znali rozmieszczenie wojsk niemieckich na swojej granicy, dlaczego wiec wystawili swoje siły „na strzał”? Finowie musieli bronić się praktycznie na granicy, ale Ruskie?
Dlaczego pomogli Niemcom zdemontować strefę buforową (Polska i republiki bałtyckie). Tylko z chciwości?
I jeszcze jedno! Uderza się nie wtedy, gdy jest się przygotowanym, w 100 ale wtedy, gdy się uzna, że potencjalny wróg jest mniej przygotowany lub, ze sytuacja w jakiś sposób sprzyja atakującemu.
W 1939 gros niemieckich sił pancernych to były wozy szkoleniowe, ale wystarczyło to na Polskę.

 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
gt100
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 12.115

 
 
post 25/01/2006, 0:37 Quote Post

QUOTE(gregski @ 24/01/2006, 23:07)
Nikt mi nie wyjaśnił, dlaczego Sowieci tak właśnie rozlokowali swe siły. W drugim punkcie sugeruje się, ze Rosjanie znali rozmieszczenie wojsk niemieckich na swojej granicy, dlaczego wiec wystawili swoje siły „na strzał”? Finowie musieli bronić się praktycznie na granicy, ale Ruskie?


Jeśli nikt Ci tego nie wyjasnił, to ja spróbuję rolleyes.gif Mówiąc krótko i węzłowato Stalin zapragnął bronić wszystkiego, każdego metra "odzyskanych" ziem sowieckich pdobnie jak my w 39. Problem polega na tym, że my nie mieliśmy w zasadzie innego wyjścia (z wielu przyczyn). Prawdopodobnie (RKKA) liczono na powstrzymanie ofensywy niemieckiej już po paru godzinach od jej zaczęcia. Tak - Stalin chciał uderzyć na Niemcy, ale nie wierzę że miało to nastąpić w roku 1941.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Art
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 5.111

 
 
post 2/02/2006, 13:16 Quote Post

Wszystko wskazuje na to że Stalin planował uderzenie na Niemcy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Akaki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 521

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/02/2006, 23:37 Quote Post

O Stalinie można powiedzieć naprawdę wiele, ale kretynem nie był. Karkołomne jest tłumaczenie dyslokacji RKKA chęcią obrony każdej piędzi ziemi. Na granicy z Rumunią też spodziewano się silnego udeżenia? Do czegoś ten ogromny związek operacyjny miał służyć...
Poza tym nie moża stawiać znaku równości między perspektywami obrony kraju przed rozpoczęciem niemieckiej agresji, a chociażby obroną Kijowa za wszelką cenę, gdy gros sił RKKA było zniszczonych bądź otoczonych, i pochód Niemców należało powstrzymywać tak długo i tak skutecznie jak to tylko możliwe, dając jakąkolwiek szansę na dalszą obronę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
CZECZOS
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 12.027

zastrzezone
Zawód: Student UWr
 
 
post 8/02/2006, 23:17 Quote Post

Stalin chciał opanować Europę i wprowadzić w niej komunizm. Gdyby Niemcy nie zaatakowali pierwsi to do dziś żylibyśmy pod "władzą proletariatu". Stosunki między Rzeszą a ZSRR zaczęły się psuć. Na granicy Rzeszy z ZSRR było dużo dywizji radzieckich (o czym świadczy wzięcie do niewoli tysięcy jeńców w pierwszych dniach wojny), lecz kompletnie nieprzygotowanych do obrony. Po co wystawia sie duże wojska na granicy? W celu straszaka? Nie sądzę bo utrzymanie kosztuje. Rosjanie po prostu szykowali się do wojny!
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
gt100
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 12.115

 
 
post 10/02/2006, 22:36 Quote Post

QUOTE(Akaki @ 8/02/2006, 0:37)
O Stalinie można powiedzieć naprawdę wiele, ale kretynem nie był.

Tu się zgadzam
QUOTE(Akaki @ 8/02/2006, 0:37)
Karkołomne jest tłumaczenie dyslokacji RKKA chęcią obrony każdej piędzi ziemi. Na granicy z Rumunią też spodziewano się silnego udeżenia? Do czegoś ten ogromny związek operacyjny miał służyć...

Widocznie jednak spodziewano się silnego uderzenia, jeżeli naprzeciw 9 i części 12 Armii RKKA państwa Osi na pozycjach wyjściowych rozlokowały 3 i 4 Armię rumuńską oraz 11 Armię niemiecką.
Napiszę raz jeszcze to, co w szerszej postaci zaprezentowałem w tym i innych wątkach. Czy Stalin planował uderzyć na Niemcy? Oczywiście! Czy Stalin planował atak w okresie zbliżonym do daty napaści niemieckiej na ZSRR? Nie, możliwości ofensywne RKKA w okresie czerwiec-sierpień 1941 oceniam w skali 1 do 10 na jakieś 2 (wybaczcie taką formę, ale nie chce mi się pisać poraz 10 tego samego). Sowietom potrzeba było jeszcze minimum 7-8 miesięcy do osiągnięcia zdolności ofensywnych przeciwko Niemcom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Zwd
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 14.356

Bundestag
Stopień akademicki: S.P.Q.R
 
 
post 20/02/2006, 17:16 Quote Post

Ktoś powiedział że Niemcom linia Zygfryda nie przeszkadzała, podczas Fall Gelb bo główne uderzenie poszlo przez Ardeny, Belgie i Holandię. Co do ataku ZSRR na Niemcy zgodzę się że chcieli zaatakować. I to w lipcu 1941 roku. Jak długo można trzymać kilka milionów ludzi pod granicą? Przecież oni jedzą masy żywności a gdyby nie byli w woju pracowaliby na rzecz ZSRR. Co do niepowodzeń na początku "Barbarossy": były one przyczyną komplentego nieprzygotowania do wojny defensywnej. Ktoś inny powiedział, że Stalin bał się Hitlera. Bzdura. Nie miał powodów żeby się bać. Stalin gdyby sie bał "czeskiego kaprala" budowałby schrony, okopy, rowy przeciwczołgowe itd. a nie wszystko to zasypywał. Józio nie chciał wierzyć w napaść Niemców bo nie mieli oni powodów ani środków do ataku na tak olbrzymi kraj.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
CZECZOS
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 12.027

zastrzezone
Zawód: Student UWr
 
 
post 20/02/2006, 23:09 Quote Post

QUOTE
Józio nie chciał wierzyć w napaść Niemców bo nie mieli oni powodów ani środków do ataku na tak olbrzymi kraj.


Tu sie nie zgodzę! Niemcy mieli duże środki w sprzęcie i ludziach. Gdyby nie mieli środków to nie atakowaliby ZSRR, a napewno nie zaszliby, aż pod Moskwę lub Stalingrad. Powód mieli taki, że ZSRR zaatakowałoby III Rzeszę i Niemcy nie byliby raczej zdolni do obrony, ponieważ byli nastawieni tylko na blitzkrieg, dlatego trzeba bylo zaatakować jako pierwszy. Poza tym ZSRR posiadało bogactwa naturalne typu ropa naftowa, gaz, miedź, żelazo, a bez tego prowadzenie wojny jest niemożliwe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Zwd
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 14.356

Bundestag
Stopień akademicki: S.P.Q.R
 
 
post 21/02/2006, 16:17 Quote Post

Zaszli tak daleko bo zdobyli zaopatrzenie armi radzieckiej.Nie byli przygotowani bo nie mieli zimowych ubrań a benzyna nie była przygotowana do radzieckiej zimy która jest ciut chłosniejsza od europejskiej smile.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
gt100
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 12.115

 
 
post 22/02/2006, 0:37 Quote Post

QUOTE(Zwd @ 20/02/2006, 18:16)
Jak długo można trzymać kilka milionów ludzi pod granicą? Przecież oni jedzą masy żywności a gdyby nie byli w woju pracowaliby na rzecz ZSRR.

Chce się krzyczeć, jak to czytam... Poczytaj coś może o planie rozbudowy i modernizacji RKKA do roku 1942, przy okazji o poborze roczników, logistyce, magazynach wojskowych, rezerwach etc etc etc

QUOTE(Zwd @ 20/02/2006, 18:16)
Zaszli tak daleko bo zdobyli zaopatrzenie armi radzieckiej.Nie byli przygotowani bo nie mieli zimowych ubrań a benzyna nie była przygotowana do radzieckiej zimy która jest ciut chłosniejsza od europejskiej

Zdobyli zaopatrzenie armii radzieckiej? Taka sama bzdura, jak ta o opieraniu ofensywy w Ardenach o zdobyczne zapasy alianckie. Ile, gdzie, podaj książkę w której to wyczytałeś. Poza ty jak można przygotować benzynę do zimy?! Możesz to wyjaśnić? Przy okazji wyjaśnij mi też, dlaczego w warunkach rosyjskiej zimy łatwiej jest odpalić silnik Diesla niż benzyniaka?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
CZECZOS
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 12.027

zastrzezone
Zawód: Student UWr
 
 
post 22/02/2006, 1:08 Quote Post

QUOTE
Jak długo można trzymać kilka milionów ludzi pod granicą? Przecież oni jedzą masy żywności a gdyby nie byli w woju pracowaliby na rzecz ZSRR.

Chce się krzyczeć, jak to czytam... Poczytaj coś może o planie rozbudowy i modernizacji RKKA do roku 1942, przy okazji o poborze roczników, logistyce, magazynach wojskowych, rezerwach etc etc etc


QUOTE(Zwd @ 20/02/2006, 18:16)
Zaszli tak daleko bo zdobyli zaopatrzenie armi radzieckiej.Nie byli przygotowani bo nie mieli zimowych ubrań a benzyna nie była przygotowana do radzieckiej zimy która jest ciut chłosniejsza od europejskiej


Zdobyli zaopatrzenie armii radzieckiej? Taka sama bzdura, jak ta o opieraniu ofensywy w Ardenach o zdobyczne zapasy alianckie. Ile, gdzie, podaj książkę w której to wyczytałeś. Poza ty jak można przygotować benzynę do zimy?! Możesz to wyjaśnić? Przy okazji wyjaśnij mi też, dlaczego w warunkach rosyjskiej zimy łatwiej jest odpalić silnik Diesla niż benzyniaka?



O ile ja dobrze pamiętam to wspomina coś o tym Wiktor Suworow w swojej książce "Dzień M". Według niego Niemcy podobno zdobyli magazyny z bronią i amunicją radziecką, które były przy granicy. Może zdobyli jakieś częściowe ilości, ale pewnie nie całe wlk składy! Rosjanie przecież nie byli tak durni, żeby oddać pełno amunicji w ręce wroga i prędzej by ją wysadzili! A co do benzyny to nie słyszałem o sposobie który ochronił by przed zamarzaniem w niskich temp., ale może Pan Zwd wie coś na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 22/02/2006, 12:54 Quote Post


[quote=Zwd,20/02/2006, 18:16]Jak długo można trzymać kilka milionów ludzi pod granicą? Przecież oni jedzą masy żywności a gdyby nie byli w woju pracowaliby na rzecz ZSRR.[/quote]
*

[/quote]
A Francuzi stali coś koło pół roku i jakoś nic się nie stało.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Zwd
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 14.356

Bundestag
Stopień akademicki: S.P.Q.R
 
 
post 22/02/2006, 15:13 Quote Post

Hmmmm dry.gif 4 mln francuzów na granicy dry.gif ciekawe.....wydawało mi się że było ich mniej smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Megabyzos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 433
Nr użytkownika: 9.029

Stopień akademicki: Oświecony Satrapa
 
 
post 22/02/2006, 16:02 Quote Post

Odwołam się do ciekawej książki "Blitzkrieg nad Dnieprem" - ,moim zdaniem sensownej i oddającej całokształt Radzieckiej strategii. Wg autorów Stalin dał się przekonać iż ofensywna strategia jest samobójstwem i przestawił się na defensywę. Celem Żukowa było wciągnięcie Niemców wgłąb terytorium ZSRR i wycieńczenie Wehrmahtu przez wojnę na wyczerpanie. Czyli coś do czego strategia blitzkriegu się nie nadawała. I ta metoda rzeczywiście poskutkowała - do kwietnia 42 Niemcy stracili w ZSRR ponad milion żołnierzy i masę sprzętu. I zrozumieli, że tego kraju nie da się zawojować w 3-4 miesiące.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

236 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej