Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fallus, w sztuce i antropologii
     
Warforum.pl
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 55.425

Zawód: student
 
 
post 25/06/2009, 14:50 Quote Post

Cześć
Szukam materiałów dotyczących fallusa w sztuce i jego znaczenia w poszczególnych kulturach i społeczeństwach.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 25/06/2009, 15:29 Quote Post

nie wiem co prawda o czym mowa sleep.gif
ale w szczególności polecam przestudiowanie rolę rolę herm w starożytnej Grecji i Rzymie.
A także falliczne świętokractwo Alcybiadesa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 25/06/2009, 16:02 Quote Post

A ja podam kilka informacji. Na początek:
Mit fallocentryczny - mit, którego tematem jest prącie jakiegoś boga lub bohatera i jego niezwykłe możlwości.
Wg. poematu sumeryjski bóg Enki swoim nasieniem wypełnił Eufrat i Tygrys. W Egipcie zaś Atum stworzył świat poprzez masturbację. W papirusie Bremner-Rhind przypisano mu te słowa: Postępowałem z moją pięścią jak mąż...kopulowałem ze swą ręką. Fallocentryzm występuje też w judaizmie, buddyzmie i hinduizmie.
Grecy mieli zaś Priapa - boga z ogromnym prąciem. Zapewniał on urodzaj, opiekował się drzewami, plonami i ogrodami, był synem Afrodyty i Hermesa. Początkowo jego kult dominował w Azji Mniejszej, głównie w Lampsakos, ale rozprzestrzenił się na całą starożytną Grecję. Priap był jednak bardziej doceniony przez Rzymian. Grecy uważali duże przyrodzenie za niemęskie i śmieszne, zaś Rzymianie je podziwiali. Rzymianie pisali też priapea - sprośne poematy do Priapa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 26/06/2009, 0:08 Quote Post

Jej, to temat na jakieś dwadzieścia tomów. Można by encyklopedię sklecić.
Potrafię powiedzieć kilka słów o fallusie w antropologii i kulturze grecko-rzymskiej, poza tym brak mi kompetencji.
Więc wśród naczelnych fallus jest niewątpliwie oznaką siły, agresji. W stadach szympansów bonobo gdy część zwierząt żeruje na drzewach, to część samców chroni stado siedząc na ziemi i eksponując erygowany członek. Na pewno znajdziesz o tym rozdział w świetnej skądinąd książce "Trzeci Szympans" J. Diamonda i w "Ewolucji Pożądania" D. Bussa.Stąd, zdaniem wielu antropologów, motyw fallusa jako symbolu siły. W książce K. Imielińskiego "Seksuologia kulturowa' znajdziesz rycinę staroegipską, gdzie widać wojownika przy stosie penisów odciętych pokonanym wrogom. Niestety nie mogę jej znaleźć w sieci. Wielu uważa obeliski egipskie (takie jak ten w Watykanie) za symbole falliczne.
W Rzymie i Grecji falus też strzegł domostw. Stąd mnóstwo kaganków w tem kształcie:
http://time-lines.co.uk/images/014094.jpg
http://www.sciencemuseum.org.uk/hommedia.a...9951&size=Small
I podobnych amuletów czy obiektów artystycznych:
http://www.flickr.com/photos/bootsintheoven/344348674/
Kult Priapa, straznika ogrodów pięknie objawia zbiór sprośnych wierszy pt. Priapea. Priap jest tam nazwany 'rigidus deus', strzeże ogrodów, zapewnia płodność i powodzenie w miłości. Każdy kto włamie się do cudzego ogrodu i zostanie przyłapany zostanie ukarany będąc przymuszonym do odegrania roli biernej w stosunku analnym, gdzie beneficjentem będzie właściciel ogrodu - tak stanowią reguły kultu Priapa.
Tak mogły wyglądać jego kapliczki:
http://farm1.static.flickr.com/202/5048982...pg?v=1179608566
Istotnie, jak pisał marszałek - Grecy uważali duże fallosy za śmieszne. Na wazach greckich każdy wielki bohater - Achilles czy Heraklos - ma małego penisa. Widziałem w muzeum żartobliwą figurkę Odysa, gdzie był przedstawiony humorystycznie jako gruby, stary, brzydki facet z penisem po kolana. W zbiorach Ashmolean Museum.
Priap miał wielkiego członka, dlatego był bóstwem raczej niepoważnym.
Więcej w Homoseksualizm grecki wyd. Homini, Miłość w Rzymie (raczej słabe) i innych - mogę pogrzebać w notatkach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 26/06/2009, 7:27 Quote Post

Budda zaś miał ponoć penisa podobnego do końskiego i mógł go chować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 26/06/2009, 11:56 Quote Post

Jeśli chcesz mam trochę fotek z japońskiego święta Honen-sai (jak wbijesz w google znajdziesz bez problemów, to regionalne święto z miasta Komaki)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 26/06/2009, 13:35 Quote Post

Do dziś ( chyba w Burmie ) kobiety rzeźbią w drewnie penisy-figurki wotywne i składają je do świątyni, by zapewnić sobie płodność.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 26/06/2009, 19:31 Quote Post

Polecam zapoznać się z motywem fallusa w mitologii i sztuce starożytnego Egiptu. rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 27/06/2009, 8:48 Quote Post

Już coś trochę o Egipcie wspominaliśmy, Vapnataku wink.gif . Ale nie wspominaliśmy chyba, że sam Ozyrys w "Księdze Umarłych" mówi Ja jestem Ozyrysem...sztywnym penisem.

Także penis Śiwy jest motywem wielu dzieł.

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 3/07/2009, 0:03 Quote Post

Warto dodac w tym miejscu wzmianke o metalowych znaczkach (badgesach), popularnych w średniowieczu. Były one naszywane na ubranie. NIe były to jednak zwykłe ozdoby, gdyż niosły ze soba pewien przekaz. Były badgesy ze świętymi, ale ja tu chce wspomniec o takich, które i teraz mogą zaszokować, zadając kłam tej teorii jakoby Średniowiecze było ciemne a ludzie wstydzili sie seksualności. Prosze bardzo: kto dzis odwazyłby sie nosić cos takiego?
=======================
Medieval badges were small cast metal pieces with an integral pin designed to be worn, frequently on a hat or an exposed collar.

I'm interested in figuring out the words used to name them in the Middle Ages - how those words may help us understand how badges functioned in the contexts in which they were worn and exchanged. A small pin worn on clothing is often but not always visible; though some badges were worn publically, there were other pieces which may have been worn inside or under layered cloth, and that possibility exists for any of them. For instance, objects used to secure clothing are frequently covered by other pieces of clothing; should a badge have been repurposed as a pin used in this fashion it might have disappeared into the invisible realm.

These objects are often difficult to separate from cheap jewelry on any but iconographical grounds. In terms of metal composition, manufacture, and perhaps even display they were very similar to inexpensive brooches and pins. Two catalog volumes from the Museum of London, one explicitly devoted to badges and one more broadly presenting clothing accessories, both admit the difficulty (Spencer, 1998; Egan and Pritchard, 2002).
http://people.hws.edu/tinkler/Medieval_Badges.html



Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 3/07/2009, 7:30 Quote Post

Poza tym proponuję jeszcze autorowi tematu zapoznać się z fallicyzmem w Afryce ( nie mam tu na myśli oczywiście wspomnianego już Egiptu ).
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/07/2009, 8:52 Quote Post

QUOTE(marszalek113 @ 27/06/2009, 9:48)
Ja jestem Ozyrysem...sztywnym penisem.

Prawde powiedziwaszy, to nie wiedziałem o takiej kwestii Ozyrysa w "Księdze Umarłych". Wydaje się ona jednak słuszna, gdyż fallus gra tam zasadniczą rolę w trakcie wykonywania przez Izydę mumii, dzięki któremu narodził się Horus. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 3/07/2009, 11:04 Quote Post

Właściwie to w niemal każdej cywilizacji starożytnej występowały mity fallocentryczne i fallocentryzm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 4/07/2009, 10:36 Quote Post

Falliczne plakietki średniowieczne są ciekawym, acz kontrowersyjnym źródłem wiedzy o sposobie myślenia ludzi średniowiecznych.
Znaczki, które załączyła w obrazkach Folkatka pochodzą ze średniowiecznych Niderlandów, z XIV-XV w., na tej stronce są pokazane i opisane. Tutaj można poczytać blog mediewisty, na którym Autor próbuje wytłumaczyć ich symbolikę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 4/07/2009, 12:14 Quote Post

QUOTE(Gabrielle deMornay @ 4/07/2009, 11:36)
Falliczne plakietki średniowieczne są ciekawym, acz kontrowersyjnym źródłem wiedzy o sposobie myślenia ludzi średniowiecznych.
Znaczki, które załączyła w obrazkach Folkatka pochodzą ze średniowiecznych Niderlandów, z XIV-XV w., na tej stronce są pokazane i opisane. Tutaj można poczytać blog mediewisty, na którym Autor próbuje wytłumaczyć ich symbolikę.
*



Bardzo ciekawe stronki wink.gif .

Poza tym kilka lat temu znaleziono jakąś prehistoryczną figurkę ( fallocentryczną oczywiście ), którą identyfikowano z jakmś bóstwem płodności. Niestety nie mogę się dogrzebać do tych informacji, ale jak znajdę trochę czasu, to umieszczę link.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej