Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Miecze półtoraręczne,
     
Lacti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 39.718

 
 
post 18/05/2008, 19:46 Quote Post

Napewno nikt nie jest w stanie tego stwierdzić, powiedzenie to zapewnie ukształtowało się przez lata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 19/05/2008, 0:06 Quote Post

Z całą pewnościa nie funkcjonowała ona w dobie wystepowania tej broni na polach bitew.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 19/05/2008, 1:36 Quote Post

Ostatnio zacząłem się zastanawiac nad tym argumentem. Niczego mu nie ujmując jeśli weźmie się taki rapier to w epoce też nikt o nim tak nie mówił- było niby hiszpańskie "espada ropera" ale tak naprawdę aż do XVII wieku (czyli tak naprawdę do momentu kiedy zaczął wychodzić z użycia) wszyscy używali starego spada, espada, sword. Oczywiście nie uprawnia to jeszcze mieczy siedmio i półręcznych i innych cudów
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 19/05/2008, 10:45 Quote Post

Nie da sie ukryć, w związku z tym, jak pisałem wyżej nie należę do zagorzałych wrogów "póltoraka" choć moim zdaniem nazwa wywodząca sie z rzekomej techniki użycia ma sie do rzeczywistości jak piernik do wiatraka. Po prostu dla świetego spokoju i przez szacunek dla badaczy klasy śp. sir Oakeshota proponuję uzywac nazwy miecz długi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 19/05/2008, 10:54 Quote Post

QUOTE(Rado @ 18/05/2008, 23:36)
Ostatnio zacząłem się zastanawiac nad tym argumentem. Niczego mu nie ujmując jeśli weźmie się taki rapier to w epoce też nikt o nim tak nie mówił- było niby hiszpańskie "espada ropera" ale tak naprawdę aż do XVII wieku (czyli tak naprawdę do momentu kiedy zaczął wychodzić z użycia) wszyscy używali starego spada, espada, sword. Oczywiście nie uprawnia to jeszcze mieczy siedmio i półręcznych i innych cudów


Tak, jasne, ludzie generalnie przez całą historię nazywali swoją broń po prostu "miecz". OK, ale my musimy je rozróżniać. Nazwa "półtorak", wymyślona przez dyletantów (głównie historyków sztuki) jest wysoce szkodliwa. Słowotwórczo jest to potworek, a do tego wrzuca do jednego wora bronie z kilku różnych epok i o całkowicie innej specyfice użycia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 19/05/2008, 13:45 Quote Post

Jako historyk sztuki poczułem się dowartościowany biggrin.gif.

Ciekaw jestem na ile nieużywanie nazwy "bastard" związane było ze względami... moralnymi (urażaniem uszu pięknoduchów).

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 19/05/2008, 13:57 Quote Post

QUOTE(Rado @ 19/05/2008, 11:45)
Ciekaw jestem na ile nieużywanie nazwy "bastard" związane było ze względami... moralnymi (urażaniem uszu pięknoduchów).


Nie byłoby jeszcze tak źle, gdyby nieszczęsny "półtorak" oznaczał tylko bastarda. Ale on potrafi oznaczać właściwie wszystko. Bastardy, wielkie miecze, Panzerstechery, sieczne, kolne, do wyboru, do koloru. W muzeum we Wrocławiu wisi (a przynajmniej wisiał kiedy tam byłem z dziewięć lat temu) bardzo ładny hispadon (flamberg) z metką "miecz półtoraręczny".
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Giro
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 19.620

Igor Zeler
 
 
post 26/07/2008, 3:48 Quote Post

Nurglitch

Oakeshott wystarczy, ewentualnie Nadolski lub Nowakowski...

Ostrożnie z używaniem nazwy miecz bastard do miecza długiego. Jest to miecz o głowni miecza jednoręcznego z dwuręczną rękojeścią, czyli trochę krótszy niż miecz długi (aczkolwiek niektórzy go klasyfikują jako miecz długi) i dłuższy niż miecz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Boldgrim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 34.546

Lukasz
Zawód: uczen
 
 
post 26/06/2009, 18:55 Quote Post

Witam panów historyków smile.gif tak przeglądam sobie temat ponieważ sam trenuje szermierke mieczem długim i mam następujące pytanie...Jakie uzbrojenie byłoby najodpowiedniejsze dla osoby która takową bronią włada? Poza hermetyczną puszką..okolice XIV-XVw czy na polach bitew długie miecze były w ogóle stosowane przez jakiś rodzaj wojsk? często przedstawia sie same pojedynki, albo ludzi 'w cywilu' np w traktatach...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 26/06/2009, 19:20 Quote Post

QUOTE
Jakie uzbrojenie byłoby najodpowiedniejsze dla osoby która takową bronią włada
dowolnego niż bojowego.j cywilne poczynając od pełnej płyty po słomkowy kapelusz.
QUOTE
czy na polach bitew długie miecze były w ogóle stosowane przez jakiś rodzaj wojsk?
tak przez każdy rodzaj rodzaj wojsk który uzywał mieczy (w czasach kiedy tego tpu broni wogóle używano.
[QUOTE]często przedstawia sie same pojedynki, albo ludzi 'w cywilu' np w traktatach [/QUOTunchtE]w traktatach przedstawia siępe3wne układy, które są łatwiejsze do zrozumienia bez niepotrzebnych szczegółów (zbroi) w rycinach poglądowych. poza tym sztuka fechtunku jest przeznaczona do użytku raczej cywi niego niż bojowego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 28/06/2009, 14:42 Quote Post

[quote=lancelot,26/06/2009, 19:20]
[quote]Jakie uzbrojenie byłoby najodpowiedniejsze dla osoby która takową bronią włada[/quote]dowolnego niż bojowego.j cywilne poczynając od pełnej płyty po słomkowy kapelusz.
[quote]czy na polach bitew długie miecze były w ogóle stosowane przez jakiś rodzaj wojsk?[/quote]tak przez każdy rodzaj rodzaj wojsk który uzywał mieczy (w czasach kiedy tego tpu broni wogóle używano.
[QUOTE]często przedstawia sie same pojedynki, albo ludzi 'w cywilu' np w traktatach [/QUOTunchtE]w traktatach przedstawia siępe3wne układy, które są łatwiejsze do zrozumienia bez niepotrzebnych szczegółów (zbroi) w rycinach poglądowych. poza tym sztuka fechtunku jest przeznaczona do użytku raczej cywi niego niż bojowego
*

[/quote]
Należy jednak uzupełnić tę słuszną obserwację uwagą, że w licznych traktatach przedstawiano techniki do pojedynków w zbrojach jako osobna grupę technik. Walka bez zbroi i w zbroi znacznie sie od siebie różniły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/06/2009, 16:43 Quote Post

Owszem, głównie stosowaniem technik półmiecza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Astar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 140
Nr użytkownika: 56.548

Robert
Stopień akademicki: magister
Zawód: bezrobotny
 
 
post 26/07/2009, 17:48 Quote Post

Pozwolę się wtrącić do dyskusji. Padło pytanie kto i kiedy stworzył nazwę "miecz półtoraręczny" i twierdzicie, że są to historycy sztuki. My natomiast musimy używać poprawnych nazw.
Co powiecie, na człowieka, który jest ponoć "fachowcem", członkiem jednego z powżniejszych bractw rycerskich itp. PIszę ponoć, ponieważ tak jak i ja grywa on w gry fabularne i jakiś czas temu napisał polski dodatek do jednego z systemów - Warhammera.
Otóż w tekście, opisując jedną z formacji wojskowych, użył nazwy "miecz przeciwpancerny". Sprostowałem to, w sieci, na co odpowiedział mi w sposób bardzo obraźliwy. Nie wiem, ale nei znalazłem migdzie czegoś takiego jak miecz przeciwpancerny, a przekopałem się przez sporą ilość leksykonów i innych książek. I teraz macie - spora grupa młodych ludzi powtórzy i za kilka lat macie nową broń.

PS. Autorem owego "Miecza przeciwpancernego" jest osoba, która się wypowiadała także w tym poście.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 27/07/2009, 18:22 Quote Post

QUOTE
"miecz przeciwpancerny"
być może chodziło Panzerstecher, tutaj masz link (niestety do wiki, więcej mi się szukać nie chce) http://de.wikipedia.org/wiki/Panzerstecher niemieckiej i fajna rekonstrukcja z fotkami http://www.myarmoury.com/review_mrl_estoc.php?print
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Astar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 140
Nr użytkownika: 56.548

Robert
Stopień akademicki: magister
Zawód: bezrobotny
 
 
post 27/07/2009, 19:40 Quote Post

Lancelot - myślę, że nie, ponieważ człowiek ten umieścił go w formacji, którą nazwał "piechotą morską".

PS. Broń ta raczej posiada jakąś konkretną nazwę w języku polskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej