Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie Styczniowe, Geneza,przywódcy,przebieg, konsekwencje
     
Słotisz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 1.866

 
 
post 2/11/2004, 18:57 Quote Post

Mam nauczycielke historii starej "daty" która dyktuje nam praktyczne te same notatki od 20 lat. Jest jeden epizod dotyczący powstania styczniowego: Pani podyktowała nam, iż Traugut podczas swojej dyktatury wprowadził armie zawodową(?!) I tu jest problem. Jak to możliwe, że Traugut wprowadził armie zawodową? Jak to jest mozliwe skoro po pierwsze sama nam pani podyktowała że Polacy nie zdobyli kawałka terenu na którym mogliby szkolić armie, a po za tym za co? Skąd by wziął na to pieniądze?

Prosze o odpowiedz zorientowanych w temacie. Czy w ogóle takie coś miało miejsce? Jak tak to prosiłbym o wytłumaczenie. Niestety pani mi tego nie wytłumaczy gdyż każde moje pytanie ponadprogramowe brane jest za bezczelność, a zresztą wątpię, żeby wiedziała.

[ed:Rothar - korekta pytania]
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 2/11/2004, 22:25 Quote Post

Chodzi zapewne o dekret Traugutta z 15 XII 1863 o utworzeniu Armii Narodowej. Miały zostać sformowane 4 korpusy powstańcze, później dodano do planów piąty. Cała reorganizacja miała przygotować przejście powstańców do działań regularnych, jednakże zimą udało się sformować tylko 2 dywizje. Planu nie zrealizowano z przyczyn niezależnych (głównie wzmożonej aktywności i przewagi nieprzyjaciela).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 6/11/2004, 21:20 Quote Post

Dekret Traugutta z końca grudnia 1863 roku był mocno krytykowany w kraju i zgranicą. Planował on podział sił zbrojnych na 5 korpusów, nie miał wyłącznie na celu rzeczywistego ich wystawienia , lecz likwidację dotychczasowego stanu. Dekret znosił podział wojska na województwa, likwidował dowódców bez oddziałów, sztabowców bez sztabów. korpus dzielił sie na dywizje, te na pułki, batalionu, kompanie, plutony itd. Dowódcy poszczególnych jednostek mieli być scisle podporzadkowani wyzszym w hierarhi dowódcom.

Korpus I obejmował województwo lubelskie i podlaske ( dowódca gen. Heidenreich - Kruk). Korpus II obejmował województwa sandomierskie, krakowskie i kaliskie (dowódca gen. Hauke-Bossak). Korpus III obejmował województwa augustowskie i grodzieńskie (płk. Koziełło-Skała). Korpus IV którego dowódcy nie wyznaczono, obejmował wojwództwa mazowieckie i płockie. Wreszcie korpus V - litewski oddany został pod komendę płk Jabłonowskiego-Dłuskiego. Z tych 5 korpusów tylko II osiągnął znaczny stan liczebny i pod wzgledem organizacyjnym stał najwyżej. Dzelił się na trzy dywizje: kaliska, sandomierska i krakowską z organiczna artylerią i jazda dywizjną. Siła dywizji krakowskiej wynosiła około 2500 ludzi. Niestety nieszczęsna bitwa opatowska spowodowała katastrofę tej najlepiej zorganizowanej jednostki.

Jeżeli chodzi o zamiary Traugutta, wystawienia rzeczywistych korpusów, opierały sie one na sprawie pospolitego ruszenia. Zagadnienie to stawiał nie tylko ostatni dyktator. Opracował je Gałęzowski, a koszt pospolitego ruszenia obliczono wtedy na 20 mln. zł. Przypuszczalnie własnie te koszty odsuneły całą sprawę na czas dłuższy, nie sprzyjały temu równiez częste zmiany w rzadzie. Traugutt postawił problem pospolitego ruszenia znów jako naczelne zadanie władz narodowych. Nie jest znany co prawda bezposrednio dekret o powołaniu pospolitego ruszenia, jednakże fragmenty korespondencji z Hauke-Bossakiem z lutego i marca 1864r. swiadczą o tym najwyraźniej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Słotisz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 1.866

 
 
post 12/11/2004, 19:22 Quote Post

W takim razie rozumiem, że podział podziałem ale i tak trzon armi stanowili ochotnicy. dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 24/05/2005, 12:31 Quote Post

Jak dobrze wiadomo oboje byli dowódcami powstań odpowiednio listopadowego i styczniowego. Oba powstania upadły i oboje wykazali się niesamowitą bohaterskością. Jestem ciekaw, która postać była przez Was bardziej lubiana, także które powstanie bardziej lubiliście? Piszcie co sądzicie o powstaniach, dowódcach i tym powstaniu, które bardziej lubiliście. Bardzo proszę o uzasadnienie tej odpowiedzi tongue.gif Jeśli już taki post gdzieś jest na forum to powiadomcie mnie o tym!(Najlepiej wklejając link)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Staś Gąska
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 7.352

Zawód: student
 
 
post 17/06/2005, 15:27 Quote Post

Mam mały problem ze znalezieniem informacji. Otoz chcialbym sie dowiedziec czy nie bylo czasem tak, ze pierwszym dyktatorem zostal jeszcze przed jego wybuchem J.Dabrowski ?? Dokladnie 19 stycznia ... mianowany oczywiscie przez Komitet Centralny. (ktory sam stworzyl zreszta). Ma ktos dane na ten temat. Bede bardzo wdzieczny za pomoc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 17/06/2005, 15:58 Quote Post

W moim podręczniku jest tak władcy po kolei:
1) Marian Langiewicz
2) Stefan Bobrowski
3) Znowu Langiewicz, ponieważ ogłosił się dyktatorem ze strony "Białych"
4) Romuald Traugutt
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 17/06/2005, 19:49 Quote Post

Prawidłowa kolejność jest następująca:
1) Ludwik Mierosławski (swoją dyktaturę zakończył w drugiej połowie lutego, po przegranej pod Krzywosądzem 19.02.1863 i Nową Wsią 21.02.1863, wyjechał z Królestwa Polskiego 23.02.1863)
2) Marian Langiewicz (11-19.03.1863)
3) Stefan Bobrowski (zginął w pojedynku z Adamem Grabowskim 12.04.1863 w Łaszczynie)
3) Romuald Traugutt (17.10.1863-10.04.1864)
4) Aleksander Waszkowski (X.1864 - 19.12.1864, stracony został 17.02.1865)

P.S.
Co do pierwszego postu Stasia Gąski... Jak Dąbrowski mógł zostać dyktatorem Powstania, które jeszcze nie wybuchło confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 17/06/2005, 22:03 Quote Post

Spisek wśród oficerów rosyjskiej armii(czyli np Dąbrowskiego) dojrzał w czerwcu 1862 roku. Dąbrowski przedstawił wtedy plan działania. Uderzenie silnych oddziałów powstanczych na Modlin i Warszawę. Należało skoordynować akcję a kapitanem Potiebnią, spiskowcami z załogi twierdz, oraz z zakupem broni od emigracji. Jednakże nastroje rewolucyjne w miare późniejszej liberalizacji polityki wewn. Kongresówki i reformy Wielopolskiego wśród mieszkańców Królestwa zdecydowaie opadły. W dodatku zamachy na Ludersa i ks Konstantego Mikołajewicza spowodowały kontrakcję carskiej policji. Zamach na Wielopolskiego był już bezpośrednim wstępem do aresztowania Dąbrowskiego 14 sierpnia 1862 i następniem osadzeniem go w Cytadeli, gdzie trzymano go przeszło rok.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Staś Gąska
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 7.352

Zawód: student
 
 
post 18/06/2005, 10:05 Quote Post

QUOTE(Kolegium A @ 17/06/2005, 21:49)
Prawidłowa kolejność jest następująca:
1) Ludwik Mierosławski (swoją dyktaturę zakończył w drugiej połowie lutego, po przegranej pod Krzywosądzem 19.02.1863 i Nową Wsią 21.02.1863, wyjechał z Królestwa Polskiego 23.02.1983)


... no to zasiedzial sie az do stanu wojennego wink.gif
I nikt mu nie wspomnial, ze to juz PRL a nie Krolestwo Polskie wink.gif
Zartowalem oczywiscie ....

QUOTE(Kolegium A @ 17/06/2005, 21:49)
P.S.
Co do pierwszego postu Stasia Gąski... Jak Dąbrowski mógł zostać dyktatorem Powstania, które jeszcze nie wybuchło  confused1.gif


Wlasnie w tym rzecz. Takie pytanie znalazlem w testach. Powtorzylo sie dwa razy ... wiec bledu chyba nie powielaja. Pytanie brzmi: "Kto zostal dyktatorem 19 stycznia 1863 roku" . Do wyboru ABC odpowiednio Dabrowski, Mieroslawski i Langiewicz.

Skoro Dabrowski siedzial w wiezieniu a Langiewicz byl dyktatorem w dniach 10-17 marca to zostaje Mieroslawski. Moze 19 stycznia komitet go mianowal ale zwlekal on z przyjazdem az do 17 lutego ... stad pojawia sie zwykle ta druga data. Naprawde nie wiem jak to dokladnie bylo. Teoretycznie to mozliwe ... w koncu branka byla przed 19 stycznia. Niestety mam pod reka tylko jedna ksiazke na temat styczniowego i nie znalazlem tam informacji na ten temat :/
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 19/06/2005, 15:21 Quote Post

QUOTE
... no to zasiedzial sie az do stanu wojennego wink.gif
I nikt mu nie wspomnial, ze to juz PRL a nie Krolestwo Polskie wink.gif
Zartowalem oczywiscie ....


Oj no machnąłem się tongue.gif Każdemu się może zdarzyć smile.gif

QUOTE
Wlasnie w tym rzecz. Takie pytanie znalazlem w testach. Powtorzylo sie dwa razy ... wiec bledu chyba nie powielaja.


A jednak wygląda na to, że tak. Pytać o dyktatora Powstania, które jeszcze nie wybuchło to po prostu błąd rzeczowy. A tak BTW to co to za testy ???
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
rych
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 7.566

Stopień akademicki: mgr
Zawód: ekonomista
 
 
post 23/06/2005, 14:00 Quote Post

Poszukuje materialow zrodlowych zawierajacych liste majatkow skonfiskowanych przez wladze carskie po powstaniu styczniowym w Polsce (nie interesuje mnie Litwa ani Wolyn). Dziekuje za wskazowki.

Rych
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
kulczyk1
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 7.519

Zawód: strazak
 
 
post 20/08/2005, 15:33 Quote Post

Według mnie takie porównanie jest bez sensu. Oba powstania dzieli praktycznie wszystko : sytuacja polityczna , wojskowa , gospodarcza.
Także dyktatorzy działali w odmiennych warunkach. Chłopicki z regularną armią , dowódcami wyszkolonymi i ostrzelanymi w wojnach napoleońskich , ze strukturami państwa chociaz bofurowego. Traugutt to dowódca partyzancki z państwem podziemnym. Dodatkowo dzieliła ich wiara i niewiara w powodzenie dowodzonego powstania.

To jest oczywiste pierwszym choć niekoniecznie trafionm wodzem powstania styczniowego był Ludwik Mierosławski .
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 30/08/2005, 9:32 Quote Post

A czytałeś może Syzyfowe Prace - Stefana Żeromskiego. Jest to książka opisująca rodzinę i chłopaka, który urodził się w rok po powstaniu styczniowym i opisuje dalsze losy jego. Może zadałem trochę głupie pytanie, czy czytałeś, bo to lektura, ale ja się przyznaję, że ta książka dla mnie była zaciężka i przeczytałem tylko początek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 30/08/2005, 14:15 Quote Post

Poszperaj po antykwariatach i allegro, tam znajdziesz ciekawe stare pamiętniki :] Chodzi mi oczywiście o pamiętniki wydane przed wojną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej