Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fabricae – czym były?
     
Adiratara
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 80.518

Berenika III
Zawód: uczennica
 
 
post 1/09/2015, 11:38 Quote Post

Czytałam niedawno książkę o kawalerii rzymskiej,w której w informacjach o łukach kompozytowych użyto słowa "fabricae", i nie mam zielonego pojęcia co oznacza. To byli jacyś wyspecjalizowani ludzie posługujący się tą bronią?
Ktoś coś o tym wie? Szukałam w internecie ale jakoś nic nie znalazłam, a w książce oczywiście nie było tłumaczenia... dla mnie to słowo nie jest oczywiste.
Ps: wie ktoś co to ,,łubie"? też związane z łucznictwem
Dziękuję z góry za jakiekolwiek wyjaśnienie smile.gif

edycja - sz. II

Ten post był edytowany przez szapur II: 1/09/2015, 13:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 1/09/2015, 11:51 Quote Post

Fabrica to nie jest łuk kompozytowy, tym bardziej jakiś inny. To po prostu warsztat rzemieślniczy, miejsce, gdzie coś się produkuje. Tak określano też warsztaty produkujące uzbrojenie na potrzeby armii rzymskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 1/09/2015, 11:56 Quote Post

Po prostu państwowe "fabryki"/manufaktury produkujące uzbrojenie. Fabricate i cały system z nimi związany powstał za Dioklecjana.
Poleciłbym dwa teksty:
S. James, The fabricae: state arms factories of the Later Roman Empire[/I. [w:] [I]Military Equipment and the Identity of Roman Soldiers. Proceedings of the Fourth Roman Military Equipment, pod red. J.C. Coulston, Oxford
1988, s.257-331
P. Letki, The state factories (fabricae) during the time of tetrarchy, "Studia nad kulturą antyczną' t.5 (2009)

Można prosić o cytat do tego:
QUOTE
wie ktoś co to ,,łubie"? też związane z łucznictwem


Ten post był edytowany przez Furiusz: 1/09/2015, 11:57
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Adiratara
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 80.518

Berenika III
Zawód: uczennica
 
 
post 1/09/2015, 12:13 Quote Post

,,Łubie były niezwykle ważnym elementem ekwipunku łuczniczego, jako że zarówno klej, łączący elementy łuczyska, jak i cięciwa mogły zostać poważnie uszkodzone przez wilgoć"
i tyle do tego jest :/

Dziękuję za poprzednie odpowiedzi rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 1/09/2015, 12:18 Quote Post

Fabrica, ae - jednak ma też ogólne znaczenie, natomiast jak to Furiusz napisał z odniesieniem do literatury, określano też tak warsztaty pracujące na rzecz armii w późnym cesarstwie. Podstawowym źródłem wyliczającym owe "fabricae" jest dostępna na necie z reguły bez aparatu Notita Dignitatum - spis urzędów Cesarstwa Wschodniego i Zachodniego, nie wdajac się w szczegóły datowania - z ca. 400 r., pewne szczegóły funkcjonowania pod względem prawnym dają prawa ujęte w Kodeksie Teodozjusza.
Łubia to "pojemnik" na łuk, o ile dobrze pamiętam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 1/09/2015, 14:13 Quote Post

QUOTE
Fabrica, ae - jednak ma też ogólne znaczenie, natomiast jak to Furiusz napisał z odniesieniem do literatury, określano też tak warsztaty pracujące na rzecz armii w późnym cesarstwie.

Masz oczywiście rację - zasugerowałem się słowami o książce o kawalerii rzymskiej co mi się skojarzyło od razu z praca pana P. Letki.

Może jeszcze ciekawostka w Micia (rzymski obóz) w Dacji odkryto warsztat łuczniczy. L. Petculescu, The military equipment of oriental archers in Roman Dacia [w:] Proceedings of theXVIIIth International Congress of Roman Frontier Studies, Amman, Jordan(September 2000), Volume II, pod red. Ph. Freeman, J. Bennett, Z. Fiema, B. Hoffmann, Oxford 2002, s.765 – 770

Ten post był edytowany przez Furiusz: 1/09/2015, 14:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej