Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wycieczka do skażonej strefy - Czarnobyl i Prypeć, Nietypowa wycieczka - czy bezpieczna?
     
Rachelka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 83.238

 
 
post 25/07/2013, 13:30 Quote Post

Jakiś czas temu przeczytałam wzruszającą książkę Swietłany Aleksijewicz pt. Czarnobylska modlitwa. Później obejrzałam w kinie film Reaktor X i tu pojawiły się moje pytania... To, że wycieczki do strefy skażenia są organizowane nie podlega wątpliwości - w Internecie bez trudu można znaleźć biura zajmujące się tego typu turystyką oraz ludzi, którzy dzielą się przeżyciami z odbytej wycieczki. Mimo że od awarii w Czarnobylu minęło wiele lat, wciąż słyszy się o podwyższonym promieniowaniu. Czy takie wycieczki są w pełni bezpieczne? Może był ktoś z Was i podzieli się wrażeniami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 25/07/2013, 13:51 Quote Post

Minuta szukania;
Proszę - http://www.alienatours.pl/?op=str,7,7,0&j=
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 25/07/2013, 15:27 Quote Post

Obecnie się twierdzi, ze ewakuacji nie tylko miasta Prypeć ale i Czarnobyla było niepotrzebne. Bo szkodliwe skażenie objęło tylko teren samej elektrowni, pół kilometra kwadratowego, a w mieście Czarnobył, które jest oddalone 18 km było i jest nieszkodliwe. Obecnie na terenie elektrowni promieniowanie jest takie jak w Warszawie i duzo mniejsze niż w rejonach Czech, Francji czy Brazylii, gdzie mamy naturalne promieniowanie ze skał, a ludzie na raka chorują rzadziej niż tam, gdzie jest mniejsze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 25/07/2013, 16:53 Quote Post

Wycieczki nie są szkodliwe czy niebezpieczne, z mojego miasta co roku organizowane są tam grupowe wycieczki, a sam teren jest dosyć popularny, jako "ekstremalna", niezwykła turystyka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 25/07/2013, 17:07 Quote Post

A co jest w takim eksursju ekstremalnego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 25/07/2013, 17:12 Quote Post

Hasło - Чорнобиль

Na tym się zarabia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Rachelka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 83.238

 
 
post 26/07/2013, 8:38 Quote Post

Wydaje mi się, że media skutecznie napędzają turystom "stracha", skutecznie podsycając atmosferę wokół Czarnobyla i Prypeci. Także w regulaminach wycieczek pojawiają się zapisy, które w normalnych warunkach budzą śmiech, ale zważając na specyfikę miejsca - powodują zaniepokojenie. W jednym z takich regulaminów przeczytałam, że w strefie zabrania się dotykania roślin i w ogóle wszystkiego, co się tam znajduje, a przed opuszczeniem strefy przechodzi się kontrolę napromieniowania i jeśli jest ona niepokojąca to całe nasze ubranie musi być zniszczone. Takie zapisy budzą strach z jednej strony a z drugiej ciekawość.
Jestem bardzo ciekawa "klimatu" tego miejsca i od dłuższego czasu zastanawiam się nad wycieczką, ciągle jednak pojawia się jakieś "ale"...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 26/07/2013, 11:32 Quote Post

Tzn tak, bo mnie ta tematyka interesuje, o ile sama strefa (zona) jest ogólnie bezpieczna, a po podpłaceniu żołnierzy, można nawet dotknąć sarkofagu (widziałem takie zdjęcia), to niektóre miejsca są naprawdę niebezpieczne, teren czerwonego lasu, czy składowiska sprzętu użytego po katastrofie są naprawdę mocniej napromieniowane.
No i niebezpieczeństwo też może stanowić duża liczba dzikich zwierząt, dzików i wilków wink.gif

A same określenia straszne czy ekstremalne, to dokładnie dobre hasło reklamowe, szczególnie jeśli połączy się że wielu ludzi, to ludzie młodzi, którzy chęci do zobaczenia zony nabrali, po graniu w serie gier Stalker (zresztą bardzo dobrą), i się mogą spodziewam tam niewiadomo czego tongue.gif

Ten post był edytowany przez Świętosław: 26/07/2013, 11:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 26/07/2013, 12:15 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 25/07/2013, 16:53)
Wycieczki nie są szkodliwe czy niebezpieczne, z mojego miasta co roku organizowane są tam grupowe wycieczki, a sam teren jest dosyć popularny, jako "ekstremalna", niezwykła turystyka.
*


Jakie to miasto z chęcią odwiedziłbym Чорнобиль
 
Post #9

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 26/07/2013, 12:42 Quote Post

Wrocław, szczególnie około rocznicy katastrofy, ale mam wrażenie że każde biuro podroży by zorganizowało jeśli by było trochę chętnych, mój znajomy który pracował w biurze turystycznym, twierdził że to żaden problem.
Wiec to pewnie tylko kwestia, znalezienia chętnych (internet) i tyle.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 26/07/2013, 12:57 Quote Post


Eee, w grupie i z przewodnikiem to nie przygoda, jak ktoś chce naprawdę ekstremalnie przeżycie niech go wyrzucą z samolotu ze spadochronem (lub bez wtedy dopiero jest adrenalina) na teren elektrowni i żeby spróbował przeżyć w pojedynkę.

A na serio to ciekawa taka wycieczka, a oprócz oglądania elektrowni można pozwiedzać te opuszczone domy czy bloki ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 26/07/2013, 12:59 Quote Post

QUOTE
A na serio to ciekawa taka wycieczka, a oprócz oglądania elektrowni można pozwiedzać te opuszczone domy czy bloki ?

Z tego co mi wiadomo, możesz nawet podotykać pozostawionych sprzętów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 26/07/2013, 13:25 Quote Post

Tak można zwiedzać, Prypeć, mniejsze wioski, czy ogólnie cały obszar strefy, gdzie pełno jest jakiś śladów po katastrofie, według mnie to dużo ciekawsze niż leżenie na plaży tongue.gif
Chociaż teraz może być większy ruch bo budują nowy sarkofag.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 26/07/2013, 13:42 Quote Post

QUOTE
No i niebezpieczeństwo też może stanowić duża liczba dzikich zwierząt, dzików i wilków
O ile mi wiadomo jeśli chodzi o dziki to groźna jest loha z młodymi a jesli idzie o wilki to tak długo, jak długo nie zechcesz go łapac za ogon nie jest niebezpieczny w żadnym stopniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 26/07/2013, 14:57 Quote Post

QUOTE
No i niebezpieczeństwo też może stanowić duża liczba dzikich zwierząt, dzików i wilków

Duża ilość dzików to łazi sobie po kaszubskich lasach jak chce, aż nie zbliży się zbytnio do wyrosłych na glinie plonów zapracowanych kaszebścich (wybaczcie brak kaszubskich znaków) gburów. No i nikt nie narzeka zbytnio z tego powodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej