Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: największe zwycięstwa
     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 9/08/2005, 23:42 Quote Post

QUOTE(Aureliusz @ 9/08/2005, 22:59)
Mimo wszystko Austerlitz. Jestem przeciwny jakiemuś fałszowaniu historii przez Bieleckiego!
*


Rozumiem, że masz na myśli "Austerlitz 1805" Bieleckiego confused1.gif Faktycznie przeprowadził on analizę bitwy, która odbiega od większości hurraoptymistycznych opracowań. dry.gif W zasadzie udowodnił on, że Austerlitz wcale nie było tak wielkim zwycięstwem, ale czy było to fałszowanie historii confused1.gif Szczerze mówiąc ja nie wiem sad.gif Pisząc swoją analizę Bielecki oparł się na dokumentach epoki (pamiętnikach, korespondencji, raportach dowódców) oraz na wizji lokalnej na miejscu bitwy. W analizie znajduje się szereg odwołań do wymienionych przeze mnie dokumentów epoki. Dlatego mam pytanie, czy masz jakiekolwiek dokumenty z epoki, które świadczą, że Bielecki zafałszował historię, czy po prostu opierasz się na popularnych opracowaniach confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Slash
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 8.383

Zawód: uczen
 
 
post 15/08/2005, 15:24 Quote Post

Nie wiem czemu autor ankiety nie umieścił Marengo. Ale moim zdaniem największy sukces to Austerlitz.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 23/08/2005, 18:54 Quote Post

Tyle napisałeś Księciu, więc w dobrym guście będzie napisanie że chyba mnie przekonałeś smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 27/08/2005, 17:52 Quote Post

QUOTE
Nie wiem czemu autor ankiety nie umieścił Marengo.


Widocznie uznał ją za mniej znaczącą od pozostałych.Niewątpliwie była to bitwa ważna i zwycięstwa jej nie można niedoceniać,jednak gdyby nie przybycie na pole bitwy generała Desaixa,wraz ze swoją 2 dywizją.Jeśli już mowa jest w tym topicu o największych i najwspanialszych zwycięstwach Napoleona to warto wspomnieć o Castiglione.Bitwa ta była jedną z najbardziej interesujących w całej epoce z militarnego punktu widzenia,a także jedną z pierwszych,wspaniałych zwycięstw podczas kampanii włoskiej,jak i całej kariery Napoleona.Związując centrum przeciwnika, i zagrażając lewemu skrzydle armii austriackiej,Napoleon zmusił przeciwnika,by ten właśnie tam skierował swe rezerwy.Wtedy też,Napoleon zagroził śmiałym obejściem prawemu skrzydłowi Austriaków i zmusił ich do odwrotu,zadając spore straty.
Dla zainteresowanych,mapa z tejże bitwy.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Megabyzos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 433
Nr użytkownika: 9.029

Stopień akademicki: Oświecony Satrapa
 
 
post 20/11/2005, 16:05 Quote Post

QUOTE(MAHARADŻA TIMBUKTU @ 20/11/2005, 15:25)
Moim zdaniem dwie z wyżej wymienionych bitew
Największym zwycięstwem nazwać jednak by należało Bitwę  pod Austerlitz , m.in. przez ogromne dysproporcje poległych ( Francuzów poległo 1300 , austriaków i Rosjan 27000)


Hmm Robert Bielecki w swej monografii o Austerlitz uważa te straty za znacznie przesadzone i propagandę napoleońską. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
chassepot
 

Tata Kubusia
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.660
Nr użytkownika: 4.559

Przemek Czarnecki
Stopień akademicki: wyksztalciuch
Zawód: zatwardzia³y ojkofob
 
 
post 2/12/2005, 16:39 Quote Post

Zagłosuję mimo wszystko (i jako pierwszy na Marengo). Wprawdzie w ankiecie było zadana pytanie o najwspaniajsze zwycięstwo (bądź największą porażkę) to z intencji twórcy ankiety wnioskuje, że chodzi o najbardziej decydującą w Jego karierze. Po pierwsze Marengo w jakiś sposób usankcjonowało (moim skromnym zdaniem) 18 Brumaire'a i powrót z Egiptu (który to powrót Korten wielokrotnie wskazywał jako postępek niegodny dowódcy). Po drugie kampania roku 1800 (gdzie przewagę posiadała koalicja - 300.000 przeciwko 100.000 armii Renu, 40.000 Armii Italii i ok 50.000 Armii Odwodowej) była majsterszatykiem pod względem strategicznym. Jakkolwiek Napoleon nie ustrzegł się błędów (rozproszenie sił w przededniu bitwy, co o mały włos pozwoliłoby na zwycięstwo Melasa), sama koncepcja bitwy z odwróconym frontem, przy zapewnieniu sobie w razie niepowodzenia dróg odwrotu, związanie wojsk Melasa przy oblęzeniu Genui i przełęczy Tende zasługują na uznanie. Tak samo kamuflaż Armii Odwodowej (pozorny obóz bodajże w Besancon) spowodował że koalicjanci do decydującego momentu nie uwierzyli w jej istnienie, co miało istotne znaczenie dla wyniku kampanii. Ponadto Marengo stało sie pierwszym (przed Hochenlinden) gwoździem do trumny II koalicji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 3/12/2005, 12:49 Quote Post

Widzę, że kolega jest po lekturze "Marengo 1800" Sławomira Leśniewskiego wink.gif to tylko dopowiem, o czym zapomniał Leśniewski, a co słusznie zauważył Henri Jomini w swoim "Zarysie sztuki wojennej", że po przejściu Alp, marsz na Genuę nie dawał nic poza ewentualnym odblokowaniem Masseny, a w razie bitwy Napoleon musiałby mieć do czynienia z dwoma armiami austriackimi (spod Genuy i z Lombardii) z zamkniętą drogą odwrotu do Szwajcarii. Natomiast oswobodzenie Lombardii dawało odrzucenie wojsk austriackich na wschód (a tym samym możliwość marszu na Wiedeń) i odcięcie Melasa od zaopatrzenia, co spowodowałoby samoistne zwolnienie blokady Genui i ruch Melasa w kierunku wschodnim. Gdyby wtenczas doszłoby do bitwy, Napoleon miałby w razie przegranej aż dwie drogi odwrotu: do Szwajcarii oraz w związku z odblokowaniem Genui wzdłuż wybrzeża do Francji. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Napo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 11.716

Jakub Lutoslawski
Stopień akademicki: brak
Zawód: student
 
 
post 10/12/2005, 1:53 Quote Post

"A kiedy car przeszedł polem po bitwie przysiadł i zapłakał"
Zdecydowanie najwaspanialsze zwycięstwo Napoleon odniósł pod Austerlitz, jednak zastanawia mnie fakt opisany u Johna Pimlotta, ktory umieszcza tę bitwę w rozdziale "Lekceważenie przeciwnika". Moim zdaniem najdonioślejszą bitwą nie tylko epoki napoleońskiej, ale całej historii, aż do I wojny było starcie pod Borodino, nota bene historycy z mojej uczelnii uważają (choć nie znam poglądów wszystkich), że Napoleon był tragicznym wodzem, bo odsetek śmiertelności w jego armii był ogromny. Podtrzymuję - Borodino jest symbolem epoki i XIX wieku coś kończyła i coś zaczynała a jednocześnie "każdy, kto widział tę bitwę mógł się przekonać jak wygląda piekło".
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
craft
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 15.021

 
 
post 14/03/2006, 20:27 Quote Post

Najbardziej urzekło mnie w tej bitwie pozorowane wachanie Napoleona. Ośmieliło to wrogów do podjęcia walki a jak się ona skończyła to już wiadomo
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 14/03/2006, 22:45 Quote Post

z tego co czytałem to sam Cesarz najbardziej cenił bitwę pod Marengo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Napoleon M
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 128
Nr użytkownika: 11.192

Zawód: student
 
 
post 15/03/2006, 16:07 Quote Post

QUOTE(gregski @ 14/03/2006, 23:45)
z tego co czytałem to sam Cesarz najbardziej cenił bitwę pod Marengo.
*



Ja spotkałem sie z wersją, że Cesarz najbardziej cenił Austerlitz....i jestem w stanie w to uwierzyć wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 16/03/2006, 11:10 Quote Post

QUOTE
z tego co czytałem to sam Cesarz najbardziej cenił bitwę pod Marengo.


Najbardziej cenił bitwę, którą właściwie przegrał(gdyby nie Desaix)? Na Świętej Helenie najczęściej wspominał 'słońce Austerlitz'.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
kóń
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 19.635

Zawód: uczen
 
 
post 7/07/2006, 21:41 Quote Post

Austerlitz to nie bylo zadne wielkie zwyciestwo. Gdyby nie wykorzystanie tej bitwy propagandowo to zadnej wieszj korzysci by z niej nie bylo. Pokoj w Bratyslawie to nie byl zaden pokoj. Straty mial wieksze niz pod Ulm, a korzysci mniejsze. Po Austerlitz rzewrocilo mu sie w glowie i ubzdural sobie ze jest prawdziwym cesarzem i wladca Europy. Zniechecil do reszty wszystkich monarchow europejskich swoim imperializmem. Prawdziwym zwyciestwem bylo Marengo gdzie po raz jedyny w zyciu udalo mu sie polaczyc atak oddzialu wlaczajacego sie do bitwy z przegrupowanym frontem wlasciwym. Poza tym gdy juz wszyscy mysleli, ze przegral, on ciagle powtarzal, ze bitwa jeszcze sie nie skonczyla. To bylo dopiero zwyciestwo nad wrogiem, wlasnymi slabosciami i strachem kompanow. Do tego Marengo utwierdzilo jego wladze we Francji po przewrocie w 1799r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Albuera
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 19.081

 
 
post 12/07/2006, 18:18 Quote Post

czegos tu nie rozumiem - mamy wybrac i zwyciestwo i porazke i to w jednym i tym samym glosowaniu ?

toz to groch z kapusto
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 21/07/2006, 13:14 Quote Post

do każdego zwycięstwa Napoleona można dodać jakieś "ale".
Marengo - o włos aby przegrał
Ulm - gładkie, ale jeszcze nie decydujące
Austerlitz - zwycięstwo wyolbrzmione przez propagandę
Jena - niestety do spółki z Davoutem (Auerstadt)
Frydland - bo Benningsen to osioł
Wagram - zwycięstwo ale nie tak łatwe jak Ulm
Borodino - zwycięstwo Pyrrusowe (choć raczej nierozstrzygnięta)
Budziszyn - miłe złego początki

Chyba najbardziej gładko to gromił Mameluków pod Piramidami i Turków pod Abukirem - ale co to za przeciwnik...
A jednak w każdej z tych bitew odniósł zwycięstwo. A szczęście sprzyja lepszym.

Największa klęska - Waterloo, bo przekreślało już wszystko
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej