Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Moralne szmaty: opinia nt. pewnej grupy ludzi, Maciej Kuroń
     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 6/06/2012, 15:51 Quote Post

QUOTE
Praktyka kapusiostwa, działania służb, czy też prokuratur i wymiaru sprawiedliwości?

Wszystkich rodzajów służb.

Twoja wypowiedź przypomina mi refleksję jednego Amerykanina wizytującego Auschwitz (autentyk): "Ci Żydzi dawali się zabijać, a mogli sobie po prostu wynająć dobrego prawnika".
Trzeba mieć jednak trochę wyobraźni.

Ten post był edytowany przez Ryszard Lwie Serce: 6/06/2012, 15:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 6/06/2012, 16:20 Quote Post

Staram się dyskutować z opacznie pojętą próbą definiowania "szmaty".
QUOTE
Twoja wypowiedź przypomina mi refleksję jednego Amerykanina...
Owszem. Ty przejaskrawiłeś.
Natomisat (może przypadkiem), Twoja wypowiedź ma sens;
Zwróćmy uwagę na przewody obronne, prowadzone dla opzycjonistów, przez mecenasa Olszewskiego w l. 70-ych. ubiegłego wieku.
QUOTE
W Twojej świadomości PRL wydaje się egzystować jako Państwo Prawa , a bicie członków...

Tak nie jest. Wiem tylko tyle, że jeśli opozycja prowokowała, to władza musiała zareagować.
Bywało tak, że towarzystwo bywało "najarane" (popularna używka opozycjonistów).
Spójrzmy na samego Kuronia - On wcale się nie krył z tym, że chlał.
Herbatę robił sobie z sześciu saszetek tego specyfiku.
Wchodzisz człowieku do mieszkania takiej (pożal się) opozycji, i co dalej? Nie ma z kim sensownie porozmawiać.
Moim zdaniem - Nic się nie zmieniło.
Poza próbami dorabiania ideologii do nie wiadomo czego i dyskredytowania funkcjonariuszy, którzy musieli robotę wykonać.

Protestuję przeciwko takim sformułowaniom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 6/06/2012, 16:45 Quote Post

QUOTE
Moim zdaniem - Nic się nie zmieniło.
Poza próbami dorabiania ideologii do nie wiadomo czego i dyskredytowania funkcjonariuszy, którzy musieli robotę wykonać.

Fakt. Kuroń a i zapewne reszta opozycji tak była narajana i zachlana, ze nie ma o czym mówić ... Należy przywrocic cześć i chwale dobrym sumiennym funkcjonariuszom SB, co to takiego Popiełuszkę chcieli pewnie wodą otrzeźwić z pijackiego i narkotycznego transu (ino się im omsknąl i głębiej do wody wpadł): tym bohaterom co to Pyjasa ukatrupili (pewnie chlał i ćpał). Nie zapominajmy o tych szarych funkcjonariuszach co to dzielnie zachlane towarzystwo w Wujku tępili i strzelali do warchołów w Lubinie ect, ect.
Żałosne....
 
Post #18

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 6/06/2012, 17:23 Quote Post

QUOTE
Należy przywrocic im cześć i chwałę , dobrym sumiennym funkcjonariuszom SB.
Takimi sprawami głównie zajmowała się Milicja Obywatelska. Ówczesna SB, to coś takiego jak obecna ABW. Tutaj również się wiele nie zmieniło.
Kolega w poetyckim stylu wspomniał o wydarzeniach z kopalni Wójek.
Jak to tam faktycznie wyglądało?
"15 grudnia górnicy dowiedzieli się o brutalnym pacyfikowaniu przez ZOMO strajkujących w regionie zakładów pracy, m.in. kopalń Staszic i Manifest Lipcowy. Od tej chwili niemal powszechne było przekonanie, że na Wujek ZOMO też przyjdzie. W nocy z wtorku na środę grupa około stu osób przygotowywała różnego rodzaju uzbrojenie."
QUOTE
Obrona wnosiła o uniewinnienie wszystkich oskarżonych, argumentując, że nie ma dowodów świadczących, iż górnicy zginęli i zostali ranni od ich strzałów. Oskarżeni nie przyznali się do winy i w swoich końcowych wystąpieniach poprosili o uniewinnienie.
Jest to żałosne. Oskarżeni próbowali udowadniać, że nie pacyfikowali.
Wojsko Polskie miało wtedy sporo szczęścia. Udało się wtedy rozprawić z obsadą strajkujacych za pomocą sił MSW. Gdyby tak się nie stało, to wojacy również by się "umoczyli".

Powyższe przykłady podaję w tym celu, aby zrozumiano nareszcie złożoność tego, o czym się pisze i aby nie rzucać pochopnych inwektyw.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 6/06/2012, 17:41 Quote Post

Wrócę na chwile do nazwy "Moralne Szmaty" ktora określił prześladowców swojego Ojca i rodziny syn Jacka Kuronia.
Przyjrzyjmy sie SBkom: czy mieli przystawiony do głowy pistolet, czy ryzykowali życiem swoich lub najbliższych, bo ten rodzaj "pracy" jak prześladowanie ludzi którzy walczyli o Polskę wybrali ? Co nimi powodowało, głód ?
Nie. Chłopcy chcieli po prostu lepiej żreć i pic, jeździć na wczasy do Jugosławii nie Lądku Zdroju, jeździć Wartburgiem czy Fiatem 125 p niż szukac części do Syrenki, dlatego bili, mordowali, wsadzali do wiezień.
Mam więcej zrozumienia dla żydowskiego OD-mana , który pędził na śmieć swoich rodaków w czasie Akcji w Getcie Warszawskim. Nim powodował zwierzęcy strach o życie, mglista nadzieja na uratowanie rodziny kosztem innych a nie tak trywialne i pospolite pobudki jak u zbirów z SB - oni mieli wolny wybór.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/02/2013, 0:10
 
Post #20

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 6/06/2012, 17:59 Quote Post

Jesteś niepoprawny.
Ja staram się to wszystko wypośrodkować i uznać rację dwóch stron.
Wiem, ze racja "pacyfikatorów" PRL jest mało reprezentatywna. Bo to nie jest trendy.
Staram się stanąć w ich obronie.
Ty "dryfujesz" aby podtrzymać swoją rację. Świadectwem tego są ostatnie zdania Twego postu.
QUOTE
...jak u zbirów z SB
Rażą takie sformułowania.
Wyżej starałem się pewne kwestie rozróżnić. Ktoś to czyta, ale tylko wybiórczo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 6/06/2012, 18:09 Quote Post

QUOTE
Jesteś niepoprawny.
Ja staram się to wszystko wypośrodkować i uznać rację dwóch stron.

A ja staram się pisać prawdę zgodnie z stanem wiedzy historycznej i relacjami świadków .
QUOTE
Rażą takie sformułowania.
Wyżej starałem się pewne kwestie rozróżnić. Ktoś to czyta, ale tylko wybiórczo.

O dawna nie mam pojęcia co chcesz werbalizować: PRL jako państwo prawa, narajanie i zachlanie opozycji niepodległościowej, chamstwo Kuronia wobec grzecznych i uprzejmych SB gdy mu "wjeżdżali na chatę", zbrodnicze przygotowania Górników Wujka do samoobrony ?
Dlatego wycofuje się z tematu, chyba, ze znajda się inni uczestnicy dyskusji - nie mam zamiaru poruszać się oparach absurdu.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/02/2013, 0:12
 
Post #22

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/06/2012, 18:41 Quote Post

QUOTE
Ja staram się to wszystko wypośrodkować i uznać rację dwóch stron.

Przecież spec służby PRL również były organem niedemokratycznie stworzonego i niedemokratycznie utrzymywanego przy egzystencji państwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 6/06/2012, 20:01 Quote Post

QUOTE
Przecież spec służby PRL również były organem niedemokratycznie stworzonego i niedemokratycznie utrzymywanego przy egzystencji państwa.

Już biję się w piersi. Byłem lekarzem w nielegalnym szpitalu. Nielegalnie operowałem przepukliny i inne dolegliwości wieku dziecięcego. Ba nielegalnie się urodziłem - doradz co mam teraz zrobić.
Nie wiem czy akurat nie pchamy tej dyskusji na manowce, a może wręcz przeciwnie.
Według Ciebie aparat ucisku "nielegalnego" państwa jest nie do przyjęcia. W porządku, tylko czy tenże aparat nawet działając nielegalnie nie był potrzebny. Czy policjant (milicjant) z drogówki wypisujący mandat za niedozwoloną jazdę był "moralną szmatą" czy też chronił bezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Ostatecznie pieniądze z mandatu zasilały "reżim".

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/02/2013, 0:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 6/06/2012, 22:19 Quote Post

QUOTE
Czy policjant milicjant) z Drogówki wypisujący mandat za niedozwoloną jazdę był "moralną szmatą" czy też chronił bezpieczeństwo innych użytkowników drogi.

A czyjego bezpieczenstwa pilnowali milicjanci w czasie Wypadków Lubińskich z 31 sierpnia 1982 strzelający na ulicach miasta do do demonstrantów ?? Ja wzorem Kuronia Juniora nazywam "Moralnymi Szmatami" tych, co po dwóch dniach "wjechali mi na chatę", zabrali Ojca, który wrócił po 48 h siny od stop po czubek głowy - prawie dwumetrowy górnik strzałowy, twardy facet rawie płakał z bólu !!! Ale nic to, oddajmy cześć tym szarym funkcjonariuszom - dbali o bezpieczeństwo i porządek ...

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/02/2013, 0:19
 
Post #25

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 6/06/2012, 22:41 Quote Post

Mocne zestawienie ufff. Ale osmiele sie dodac moje 5 gorszy stwierdzajac, ze prawda jest jedna (i dlatego tylko prawda jest ciekawa, parafrazujac Mackiewicza). Kazdy z tych swoloczy SB jest w zbiorze tej samej prawdy tj. prawdy o moralnym szmaceniu sie jednostek.
I zadne tlumaczenie przy uzyciu heglowsko-marksistowskiego relatywizmu czy postmodernistycznego belkotu nie pomoze.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/02/2013, 0:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/06/2012, 23:20 Quote Post

Każdy ma jakieś traumatyczne chwile w swoim życiu. Obecnie gloryfikuje się w Polsce reżim sanacyjny, przykładowo, Lancastrze, dajmy na to, że jestem praprawnukiem człowieka zabitego w strajkach chłopskich lat 1930-stych, czy każdy post na temat ówczesnych elit władzy, funkcjonariuszy, policjantów powinienem rozpoczynać od określenia ogółu owych ludzi per "szmaty"?
Otóż w różnych krajach organa porządku, wojsko, policja służy po prostu do zapewnienia trwałości akurat istniejącej władzy.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/02/2013, 0:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 7/06/2012, 2:59 Quote Post

Właśnie o to chodzi że każde państwo nawet najbardziej demokratyczne utrzymuje swoje służby do tego aby w wypadku zagrożenia (wyimaginowanego lub rzeczywistego) użyć je do ochrony własnych interesów. "Po łbie" można dostać od policjanta nawet w najbardziej demokratycznym państwie, które na co dzień poucza sąsiadów o prawach człowieka. Wystarczy popatrzeć na akcję policji w Toronto w czasie G20 w 2010 roku
http://www.youtube.com/watch?v=QZwSewQxjMs&feature=related
Pozostaje sprawa numer dwa. W PRL-u prawie każda służba miała jakieś przywileje: milicja ,wojsko, straż pożarna, górnicy. Jako pracownik służby zdrowia mogłem sobie wypisywać bezpłatnie recepty - czy więc wszyscy byliśmy szmatami ?
Zresztą sam Maciej Kuroń urodzony w 1960 roku też korzystał z pewnych przywilejów (chociażby legitymacji szkolnej uprawniającej do tańszych przejazdów kolejowych i ubezpieczeń zdrowotnych zapewnionych przez "niedemokratyczne państwo". Ale to inni, którzy korzystali, byli moralnymi szmatami.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/02/2013, 0:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 7/06/2012, 4:53 Quote Post

QUOTE
Pozostaje sprawa numer dwa.W PRL-u prawie każda służba miała jakieś przywileje:milicja ,wojsko,straż pożarna ,górnicy (jako pracownik służby zdrowia mogłem sobie wypisywać bezpłatnie recepty)- czy więc wszyscy byliśmy szmatami?

Nie rozumiem Twojego zacietrzewienia. Przecież mowa jest cały czas o bezpiece i aparacie represji PRL. Dlaczego odbierasz to osobiście, chociaż nie miałeś z tymi służbami nic wspólnego? W PRL wszyscy ludzie de facto byli na garnuszku państwa, nikt nie zarzuca ludziom bycia szmatami za samo życie w tym okresie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 7/06/2012, 6:10 Quote Post

QUOTE
Pozostaje sprawa numer dwa.W PRL-u prawie każda służba miała jakieś przywileje:milicja ,wojsko,straż pożarna ,górnicy (jako pracownik służby zdrowia mogłem sobie wypisywać bezpłatnie recepty)- czy więc wszyscy byliśmy szmatami?

Zresztą sam Maciej Kuroń urodzony w 1960 roku też korzystał z pewnych przywilejów (chociażby legitymacji szkolnej uprawniającej do tańszych przejazdów kolejowych i pewnie ubezpieczeń zdrowotnych zapewnionych przez"niedemokratyczne państwo". Ale to inni, którz korzystali byli moralnymi szmatami.

Nie każdy płacił za te "przywileje " szykanowaniem współobywateli , biciem ich i mordowaniem jak to czynili funkcjonariusze SB - oni się sprzedawali nie za duża kasę ( PRL jej nie dawał ) a za kilka kilo szynki więcej , czy większe "resortowe 'mieszkanie .
QUOTE
Każdy ma jakieś traumatyczne chwile w swoim życiu. Obecnie gloryfikuje się w Polsce reżim sanacyjny, przykładowo, Lancastrze, dajmy na to, że jestem praprawnukiem człowieka zabitego w strajkach chłopskich lat 1930-stych, czy każdy post na temat ówczesnych elit władzy, funkcjonariuszy, policjantów powinienem rozpoczynać od określenia ogółu owych ludzi per "szmaty"?

Szanowny Szapurze ,
Primo określenie Moralne Szmaty pada w okreslonym kontekście co do zbirów , którzy w wspomnieniach Macieja Kuronia wpadali do domu jego rodziców rozpędzając osoby prywatne tam się znajdujące , dokonując aktów fizycznej przemocy .
Drugi raz sam go używam w tez ścisłe określonej sytuacji , gdy funkcjonariusze MO pobili na posterunku mojego Ojca i wielu innych , jedynie dlatego iż konfident rozpoznał ich na zdjęciach z demonstracji w Lubinie 1982 .
Nie odnosi się to do - jak Korten sugeruje - mundurowych (w tym strażaków), aczkolwiek zakładam ze do SB nie szli idioci lecz ludzi, którzy dla doraźnych korzyści materialnych ochoczo się zeszmacili, bo i oni byli wykorzystywani przez komunistyczny reżym do bicia, łamania innych, szantażowania a i mordowania własnych rodaków.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/02/2013, 0:28
 
Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej