Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Boratynka XVII w.
     
Jannos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 57.151

Janek Jedrzejewski
Zawód: uczeñ
 
 
post 17/10/2009, 19:02 Quote Post

Dostałem monetę. Chyba całkiem starą, bo ledwo czytelna. Zdjęcia nie wrzucę bo na nim nic nie widać. Powiem co jest czytelne. Widzę na pewno konia, na nim jakiś jeździec z nad głową wzniesioną chyba bronią. Pod koniem jakby jakieś 2 litery (coś jak KP) ale to mało prawdopodobne. Wokół zwykłe przy krawędzi ozdoby jakieś kółka. Z drugiej strony wdać na pewno profil człowieka zwrócony w prawą stronę jak się patrzy, czyli w lewą wg heraldyki . Wokół znajdowały się litery widać tylko IOAN przy lewej krawędzi. Na głowię widać jakby wieniec laurowy, ale to domysł. Dodam że moneta jest bardzo cienka i wybijana była mało dokładnie. Czyli koń nie jest pod tym samym kątem co profil człowieka. Bardzo proszę o jakieś rozpoznanie. Wiem że bardzo mało danych, ale może jakieś skojarzenia chociaż? Byłbym bardzo wdzięczny, z góry dziękuję i pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
eme5
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 44.950

Wawrzyniec Pruski
Zawód: polski dziedzic
 
 
post 18/10/2009, 23:17 Quote Post

szeląg litewski Jana Kazimierza, w wyszukiwarce grafiki google wpisz: boratynka
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Jannos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 57.151

Janek Jedrzejewski
Zawód: uczeñ
 
 
post 19/10/2009, 15:08 Quote Post

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jestem bardzo wdzięczny. Szkoda, że aż tak bardzo słaby stan jest, ale zawsze jest to pamiątka smile.gif Ale zaraz, wpisałem sobie w google i jest, awers tak jak opisałem, a na rewersie jest orzeł, ale to co na tym moim egzemplarzu z zadnej strony nie przypomina orła, chyba żę ja jakoś nie widzę. Może stworzono jeszcze inne monety z tym samym awersem? Czy raczej to nie możliwe? Z góry dzięki i Pozdrawiam. PS. A jednak mam czyli z tym koniem jest, a więc tamto to inny nominał był. Rewelacja stara moneta. Bardzo dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 19/10/2009, 15:58 Quote Post

QUOTE(Jannos @ 19/10/2009, 16:08)
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jestem bardzo wdzięczny. Szkoda, że aż tak bardzo słaby stan jest, ale zawsze jest to pamiątka smile.gif Ale zaraz, wpisałem sobie w google i jest, awers tak jak opisałem, a na rewersie jest orzeł, ale to co na tym moim egzemplarzu z zadnej strony nie przypomina orła, chyba żę ja jakoś nie widzę. Może stworzono jeszcze inne monety z tym samym awersem? Czy raczej to nie możliwe? Z góry dzięki i Pozdrawiam. PS. A jednak mam czyli z tym koniem jest, a więc tamto to inny nominał był. Rewelacja stara moneta. Bardzo dziękuję.
*


Postać na koniu to symbol Litwy-Pogoń stąd jest na szelągu litewskim, na koronnym był orzeł.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej