Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wacław Żurawicz, Partyzant z Gór Świętokrzyskich
     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 2/11/2015, 17:50 Quote Post

Witam,
Mam taką sprawę. Mój tata opowiadał mi, że znał partyzanta (chyba oficera) AK działającego w Górach Świętokrzyskich o nazwisku Wacław Żurawicz. Człowiek ten, żyjąc za "komuny" niezbyt chętnie opowiadał o tych wydarzeniach. Niestety obecnie ten człowiek już nie żyje . Szukałem w internecie informacji na jego temat, ale znalazłem tylko jedno zdjęcie i to zrobione po wojnie : http://raszyn.archiwa.org/zasoby.php?id=16777.
Czy ktoś może coświe na ten temat?
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Żurawicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 99.265

Antoni Zurawicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: statystyk
 
 
post 9/03/2016, 14:45 Quote Post

Witam,
Mój tata nazywał się Wacław Żurawicz. W czasie okupacji mieszkał w Starachowicach, przy ul. Długiej. O tych czasach opowiadał mało. Współpracował z partyzantami, których dożywiał i którym udostępniał mieszkanie do spotkań. Wspomina o nim w swoim pamiętniku Antoni Heda (Szary). Po nim mam imię i on miał być moich chrzestnym, ale ciągle mu coś groziło i w efekcie ochrzczony zostałem w wieku 6 lat przez kogoś innego. To zdjęcie z biblioteki w Raszynie przedstawia właśnie mojego ojca. Przeprowadziliśmy się pod Warszawę w 1949 r. Ojciec zmarł w 1979 r. Przy sprawach spadkowych okazało się, że urodził się nie jako Wacław ale Wawrzyniec. Ale na zdjęciach przedwojennych jest wszędzie Wacław.
Spotkałem się już parę lat temu z zapytaniem pewnego publicysty-historyka ze Starachowic na temat działalności mojego ojca w czasie II wojny światowej, ale nie wiele mogłem mu powiedzieć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej