Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Śmierć Tutanchamona, Czy Tutanchamon zmarł śmiercią naturalną
     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 21/10/2005, 21:23 Quote Post

QUOTE
QUOTE

Jeżeli dobrze pamiętam to w języku egipskim nie były zapisywane samogłoski, więc uważam, że każda pisownia zawierająca odpowiednie spółgłoski jest dobra, np. Imphotepa można zapisać na 38 sposobów

Jesteś w błędzie. Nie każda pisownia zawierająca odpowiednie spółgłoski jest dobra. Czy zdajesz sobie sprawę co by wtedy było? Poza tym mówimy o polskim (piszemy wszak po polsku, nieprawdaż?) brzmieniu imienia bardzo popularnego, wręcz słynnego, faraona.
Jeśli chcesz pisać po egipsku, czy raczej transliteracją, w dodatku za pomocą windowsowskiej, standardowej i powszechnie dostępnej czcionki, to powinieneś pisać tak:
twt-anx-imn i odpowiednio: twt-anx-itn

Oczywiście masz rację, jest tylko jedno ale... w Polsce nigdy wśród historyków nie weszła do tradycji jedna pisownia (chociaż wydano nawet Polskie Normy w tej sprawie). Aby to sprawdzić wystarczy chociażby przejrzeć kilka podręczników o starożytnym Bliskim Wschodzie i Egipcie, znajdziesz tam najróżniejszą formę pisowni.
QUOTE
QUOTE

np. Imphotepa można zapisać na 38 sposobów.

Naprawdę? Można prosić?

Już nie pamiętam z jakiej strony internetowej to zaczerpnąłem, ale jeśli koniecznie Ci na tym zależy to mogę poszperać i poszukać tej strony. Sądzę, że wynika to z kombinacji wszystkich polskich samogłosek ze spółgłoskami występującymi w nazwie tego sławnego Egipcjanina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Nefermaat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 5.561

 
 
post 11/01/2006, 20:08 Quote Post

Witam wszystkich,
Sprawa śmierci Tutanchamona to temat rzeka i nie będę się rozpisywać o bardzo znanych teoriach i pomysłach. Natomiast chciałam powiedzieć o programie, który przypadkiem oglądnęłam na National Geographic. Nie wiem, może ktoś jeszcze oglądał (to w tym roku już było).

W każdym razie grupka naukowców zebrała się, by jeszcze raz dokłądnie przebadać wszelkie dostępne dowody. I ..oni odrzucili możliwość zabójstwa. Wysnuli natomiast całkiem inne wnioski. Mianowicie młody król mógł ulec wypadkowi podczas przejażdżki rydwanem, w wyniku której doznał otwartego złamania nogi. Zaś zmarł w wyniku ... zwykłego zakażenia. Drugie przypuszczenie to rana zadana w jakiejś bitwie. Uderzenie toporem spowodowało obrażenia kolana i wdało się zakażenia. Naukowcy stwierdzili, że rana zaczęła się goić. Po wypadku Tutanchamon żył około 5 dni. Co o tym sądzicie? Może król wcale nie zginął w wyniku pałacowych spisków, lecz po prostu w wyniku albo nieszczęśliwego upadku albo walki?

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
minucjusz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.034

 
 
post 13/01/2006, 14:44 Quote Post

Zamieszczam link do strony na której jest opis współczesnego śledztwa w sprawie śmierci Tutanchamona.

www.discoverychannel

Pozdrawiam
minucjusz
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
minucjusz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.034

 
 
post 26/01/2006, 9:00 Quote Post

Zamieszczam link do strony na której jest opis współczesnego śledztwa w sprawie śmierci Tutanchamona.

www.discoverychannel

Pozdrawiam
minucjusz
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Gritzmann
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 19.247

katarzyna gritzmann
 
 
post 28/06/2006, 12:11 Quote Post

Zahi Hawass (nie jestem pewna czy nie przekręciłam pisowni) opowiada się za upadkiem z rydwanu młodego faraona. Zakończył on sie tragicznie ponieważ miał on równocześnie jakieś kłopoty z kręgosłupem uniemozliwiały mu one kręcenie głową - musiał obracać się cały.
Oczywiście mógł mu w tym wypadku ktoś pomóc, ponieważ faraon dorósł i nie było już tak łatwo nim kierować. Mógł np. chcieć powrócic do rebelii Echnatona.
K.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Anchesenamon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 19.579

Agnieszka
Zawód: uczeñ
 
 
post 10/07/2006, 10:50 Quote Post

jest to bardzo trudna sprawa.
spotakmy się z wieloma teoriami na temat śmierci faraona Tutanchamona.
W jego grobowcu znajdowały się kwiaty najprawdopodobniej włożnone przez Anchesenamon. bukiet ten zawiarał bławatki i mandragorę, po analizie tych roślin stwierdzono , iż jego pogrzeb miał miejsce między połową marca a połową kwietnia ( stwierdził to Newberry).
niektórzy twierdzą , że po uszkodzeniu kości faraon jeszcze żył, a krwiak który sie wytworzył uciskał na mózg( ponoć miał być to okres od kilku tygodni, do kilku miesięcy)

bardziej przemawia do mnie to ,że Tutanchamon zostal "uderzony w głowę"( uważam , że było to za sprawa Aj), wypadek na rydwanie .....nie oczywiście jeżeli znajdą się silniejsze argumeny za wypadkiem, będę je analizowć.
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Christophoros
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 23.061

Krzysztof
Zawód: uczen
 
 
post 14/10/2006, 16:50 Quote Post

Tutanchamon z pewnością nie zmarł naturalnie. Istnieje kilka wersji, jak mogło dojść do jego śmierci.

Badania nad jego ciałem(a raczej tego, co z niego zostało) wykazały, iż, owszem potylica czaszki była naruszona, ale nie musiało być to przyczyną zgonu. Odkryto, że władca bardzo cierpiał z powodu mocnego skrzywienia lewego, górnego "zęba mądrości". Sprawiać to miało potworny ból. Zauważono też zniszczenie kolan. Przemieściły się jakieś kości (czy coś w tym stylu, nie jestem lekarzem smile.gif ), najprawdopodobniej w wyniku urazu jakiego mógł doznać po upadku np. z rydwanu. Ostatnio spora część naukowców przychyla się do tego, że faraon zmarł na skutek "zniszczenia" kolan i być może infekcji jaka się wówczas wdała. Ale nie wykluczałbym definitywnie hipotezy z uderzeniem jakimś tępym narzędziem w tył głowy, ponieważ, jak wiadomo, niczego w 100 % nie można być pewnym smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 29/12/2006, 21:06 Quote Post

W kwestii śmierci Tutanchamona polecam http://kemet.blog.onet.pl/2,ID160710480,index.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 20/01/2007, 19:53 Quote Post

Jaka czaszka? A może ta dziura, gdzie potyliczna kość przesuneła się nieco w głąb czaszki, to błąd podczas mumifikacji ciała młodego faraona? Nie zastanawialiście się?

Bob Brier, egiptolog i paleopatolog, stwierdził, że Tutanchamon był kaleką. Po dokładnych oględzinach zwłok, zauważył, że miał zupełnie sztywne, nieruchome kręgi szyjne. Stworzył teorię jakoby to właśnie Ai, wezyr, przybrany ojciec i przyjaciel zamordował Tutanchamona. Doskonale wiedział o najskrytsztch sekretach władcy w tym o jego ułomności. Myślę, że to rozsądna teoria, dlatego też nie zawahałem się kliknąć "NIE".

Poza tym jeden z postów rozbawił mnie do łez, jeśli można tak powiedzieć w przypadku takiego stwierdzenia: "w młodym wieku nie umiera sie śmiercią naturalną" smile.gif
Myślę, że umiera się... nawet do dzisiaj, np. dzieci chore na białaczkę lub z wrodzoną wadą serca. A co dopiero w wiekach antycznych, a zwłaszcza w Egipcie, gdzie kazirodztwo w kręgach dynastycznych było na początku dziennym.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Drupi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 16.898

Zawód: Student
 
 
post 8/04/2007, 20:10 Quote Post

Wizja, że faraon zginął przez ukąszenie komara (mini ranka podobna do ukłucia na policzku, koło lewego ucha), za mną nie przemawia. Fakt choroby faraona na zespół Klippel-Feila i śmierć dziecka (dziewczynki, „królowa” poroniła w 8 miesiącu ciąży) należącego do Tutenchamona, na tą samą chorobę, nie są dowodem , że zbrodni dokonała Anchesenamon (przyrodnia siostra i żona władcy). Jestem za tym że zbrodni dokonał Ai („Aj”).
Mimo, że istnieje prawdopodobieństwo, że faraon spadł z konia albo uderzył się głową o coś tam zależy od wizji, jest realny, ale może konia ktoś celowo spłoszył, może ktoś faraona popchnął albo podstawił jakąś zmyślną pułapkę by się Tutenchamon potknął (jest bardziej realne od popchnięcia) Jednak nie zmienia to faktu iż to co analizujemy to w większości domysły sad.gif i musimy po prostu obrać którąś wersję, która za nami przemawia, bo 100% pewności sami raczej nie uzyskamy.
Tak w ramach ścisłości, z tego co czytałem (Morderstwo Tutenchamona: Bob Brier i parę witryn z sieci) Tutenchamon objął władzę mając 9 lub 10 lat (nosił wtedy imię Tutanchaton, aż przez pierwsze 4 lata panowania), wychodzi z tego że do wilku 13 lub 14 lat potem zmienił imię na Tutenchamon, nie mógł więc już wtedy być martwy ;] zginął mając lat 19 i to akurat pokrywa się w źródłach do jakich trafiłem.

Polecam:
Bob Brier: Morderstwo Tutenchamona
i
Wspomnianą już przez „minucjusz-„a”” www.discoverychannel
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 8/04/2007, 20:19 Quote Post

Drupi , w ten sposób wracamy do wersji z "XII Przemiany"- książki bzdurnej(Ikhnatonowi rosną piersi i inne herezje), jakoby "racjonalista" Horem-hap zamordował go, wbijając oś od rydwanu w głowę i potem lamentując, że "król spadł z wozu".Anch nie może być Amonem stąd zmiana imienia mogła nie pasować.Może pogańscy kapłani bali się powrotu Atona, któremu by "pomógł" Tut-anch- Aton.Należy zbadać sprawę dokładnie, lecz biorąc pod uwagę całe otoczenie:
Tutanchaton należał do świata amarneńskiego, był następcą Ekhnatona, którego wyznawcy Amona(wspomniany Ai czy też Eje) też zabili w tajemniczych okolicznościach- to raz
Horem-hab dążył do osadzenia na tronie nowej dynastii-to dwa
W Egipcie mogły zajść wielkie wypadki, których my się możemy domyślać, które mogły wpłynąć na wydarzenia w wierchuszce-to trzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Drupi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 16.898

Zawód: Student
 
 
post 8/04/2007, 21:21 Quote Post

Hmm ciekawy wniosek, wezmę to pod rozwagę... A tymczasem poszukam sobie źródeł, może faktycznie uda się rozwikłać choć częściowo tą zagadkę, na coś więcej niż domysły… dzięki smile.gif „Jacques Cache”

Tylko, że wyjaśnij mi o co chodzi Tobie z Wierchuszką?

Po drugie, Echnaton był wyznawcą Atona (powód: choroba na tzw. zespół Marfana, co sprawiało, że miał inny wygląd, i z tego powodu poczuwał się "inny" dlatego, aż tak nie obawiał się zmian... W Każdym razie Echnaton jak wiadomo wielu ludziom się naraził (mało kto przeprowadził się do Amarny)... jego syna przyjęto więc z ulgą licząc na jakieś podboje i walki, zamiast religijnych zmian.

Po trzecie pamiętaj że w czasach Echnatona za przejście w wiarę monoteistyczną (w Atona) sowicie nagradzano...

Po czwarte jak chcesz analizować, każdą hipotezę to musimy porozmawaić jeszcze o Semenkhkare, który był synem Echnatona, a następnie dopiero dochodzimy do Tutenchamon-a (wiem że chcieli pozbyć się imienia Tutenchaton (tak zrobili) i wiadomo że chodziło o pozbycie się tym razem Atona z przedrostka "-aton", nie w tym jednak ukryta była esencja sprawy (podważałem teorię jakoby faraon zmarł "mając 13 lat").

Po piąte w trakcie uczty pogrzebowej, faraona drogiej Anchesenamon, wbrew tradycji towarzyszyli dostojnicy pałacowi: Pentu, Usermat, Ai oraz jego żona Ti i generał Horemheb. Jak wiadomo dwóch z pośród wymienionych otrzymało wysoką pozycję (Ai i Horemheb)

A jeśli nie jeden z nich raczej Ai to kto? Komar, zabił faraona? ... Słuchaj to że sami zginęli nie świadczy że nie postarali się również o śmierć Tutenchamona, by zdobyć władzę choć na kilka lat...


Aktualizuje wyniki poszukiwań wiele czasu minęło od tamtego postu co pisałem.
W trakcie lektury zupełnie innej problematyki natrafiłem na http://news.nationalgeographic.com/news/20...1-king-tut.html a z tamtąd wynika że "King Tut Died From Broken Leg, Not Murder". Tak więc faraon zginął przez złamaną nogę a dokładniej jej zakażenie. Zabawna sprawa i pewnie bym jej nie zamieszczał gdyby nie stwierdzenie "I think it is the end of the investigation. … We can now close this file, said team leader Ashraf Selim" No i fakt, że wniosek taki opublikował National Geographic i obecnie jest to stwierdzenie uznawane za fakt. Ja już nie wiem co o tym sądzić confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Drupi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 16.898

Zawód: Student
 
 
post 24/07/2007, 23:02 Quote Post

Oki smile.gif tam jest wynik najnowszych badań a co jest ostatecznym faktem to nie mam pojęcia ;]

http://news.nationalgeographic.com/news/20...1-king-tut.html

Reszta na "Tutanchamon - Ofiara Morderstwa" tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 2/08/2008, 2:04 Quote Post

Troszkę wprowadziłem chaosu, bo połączyłem tematy (tak! trudno to sobie wyobrazić, ale ktoś już duuużo wcześniej temat ten poruszył, a nawet nie raz, tylko dwa co dodatkowo dorzuca mi masę roboty). Aktualnych dyskutantów zachęcam do zapoznania się z "starymi-nowymi" dwiema pierwszymi stronami tematu. Proszę też się nie zdziwić, ze zniknęła masa postów - w tym temacie zostało powiedziane niemal wszystko i powtarzanie tych samych rzeczy w kółko mija się z celem, dlatego co mniej rozbudowane wypowiedzi z jednozdaniowej kolekcji "a ja myślę, ze umarł [tu wpisz przyczynę śmierci i nie waż się napisać ani słowa uzasadnienia]" rozpoczęły nowe życie w dziale zwanym "Wysypisko".

Ten post był edytowany przez Marcin: 6/08/2008, 21:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Advena
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 53.224

Zawód: Uczen
 
 
post 27/01/2009, 23:11 Quote Post

Nie są do końca przyczyny śmierci, ale prawdopodobnie został uderzony w tył głowy lub spadł z rydwanu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej