Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

1104 Strony « < 1066 1067 1068 1069 1070 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1666: królewska victoria pod Mątwami, Watek bardzo kompleksowy

Tromp

Młody wilk (morski)-gryzie!
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal

post 12/01/2020, 11:36 Quote Post

QUOTE(czlowiekdemolka @ 11/01/2020, 19:43)
Władek iv też kilku braci miał. Przeszkadzało mu to w elekcji?
*

Owszem, przeszkadzało. Zygmunt III chciał, pewnie pod wpływem żony, udzielić poparcia Janowi Kazimierzowi z pominięciem Władysława, który zdaje się miał łaskawie mieć zostawione prawa do tronu szwedzkiego i moskiewskiego. Zdaje się Radziwiłłowie i jacyś inni magnaci litewscy (biografii Władka szukać mi się teraz nie chce) nakłonili króla do przywrócenia "primogenitury" wink.gif Tutaj te problemy są po prostu innej natury, nie znaczy to, że nie ma sposobu, by je obejść - niezależnie od tego, gdzie w momencie skonu Ludwika II będzie siedział najstarszy z juniorów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16006

losiu41

VIII ranga
Nr użytkownika: 99.422

Lukasz Stanisz
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzyk

post 12/01/2020, 11:38 Quote Post

Ale szlachta sobie zdawała sprawę po potopie, że coś z RON jest nie tak nawet OTL. Gdyby nie to to nie byłoby projektu Prażmowskiego.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16007

Duncan1306

Milutki tygrysek lewakożerca
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii

post 12/01/2020, 11:52 Quote Post

QUOTE(losiu41 @ 12/01/2020, 12:38)
Ale szlachta sobie zdawała sprawę po potopie, że coś z RON jest nie tak nawet OTL. Gdyby nie to to nie byłoby projektu Prażmowskiego.
*

Nie tylko. Warto przyjrzeć się uważnie postulatom konfederacji gołębskiej i sandomierskiej czy laudom sejmikowym za Jana III.
Ba dalej licznym projektom reform i rzeczywiście przeprowadzanym zmianom za rządów saskich

User is offline  PMMini Profile Post #16008

losiu41

VIII ranga

Lukasz Stanisz

post 12/01/2020, 13:05 Quote Post

O tym nie wspominam. Chmiel i potop tutaj się odbyły i stanowiły impuls do reform. A ich efektem był i OTL i ATL projekt Prażmowskiego. Pozostałe postulaty to efekt ewolucji państwa.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16009

Wilczyca24823

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 12/01/2020, 13:46 Quote Post

Tutaj te problemy są po prostu innej natury, nie znaczy to, że nie ma sposobu, by je obejść - niezależnie od tego, gdzie w momencie skonu Ludwika II będzie siedział najstarszy z juniorów.

Z tego, co zrozumiałam, Ludwik II chce, aby wybrano mu syna (tego konkretnego) bez żadnych intryg i przekupstw - czyli uczciwie smile.gif uważam zaś, że siedzenie pierworodnego we Francji taką jego elekcję wyklucza.

Ba dalej licznym projektom reform i rzeczywiście przeprowadzanym zmianom za rządów saskich

Były one jednak odpowiednie na sytuacje RON OTL. ATL ta sytuacja jest diametralnie inna i nie widzę powodu, dla którego szlachta miałaby sama siebie ograniczać. Ale rozumiem argument o ewolucji państwa i systemu. Nie zamierzam się kłócić wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #16010

orkan

IX ranga
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr

post 12/01/2020, 15:34 Quote Post

CODE
hrabiego Charolais

Kto to jest?

CODE
3 300 tyś talarów który chcę zainwestować na GG

Dlaczego ma to iść do Habsów? Po za tym jest to kwota za wielka. Na obie kopalnie Ołowiu, Galmanu i Srebra i wielką sztolnię odwadniającą FW i jego syn FWII wydali mniej niż 1 mln talarów i to 18 gramowych.

CODE
Planuję tam założyć m.in. kolejną manufakturę porcelany

No to plany odległe gdzieś po 1745 kiedy Brytyjczycy opracowali właśną technologię jej wyrobu. Sas ci jej nie zdradzi. Zresztą do śmierci ta jego manufaktura nie sprzedaje wyrobów. Jej produkcja w całości idzie na dwór lub stanowi prezenty jakie Sas rozdawał.

User is offline  PMMini Profile Post #16011

Duncan1306

Wlodzimierz Sodula

post 12/01/2020, 16:07 Quote Post

QUOTE(orkan @ 12/01/2020, 16:34)
CODE
hrabiego Charolais

Kto to jest?
CODE
3 300 tyś talarów który chcę zainwestować na GG

Dlaczego ma to iść do Habsów? Po za tym jest to kwota za wielka. Na obie kopalnie Ołowiu, Galmanu i Srebra i wielką sztolnię odwadniającą FW i jego syn FWII wydali mniej niż 1 mln talarów i to 18 gramowych.
CODE
Planuję tam założyć m.in. kolejną manufakturę porcelany

No to plany odległe gdzieś po 1745 kiedy Brytyjczycy opracowali właśną technologię jej wyrobu. Sas ci jej nie zdradzi. Zresztą do śmierci ta jego manufaktura nie sprzedaje wyrobów. Jej produkcja w całości idzie na dwór lub stanowi prezenty jakie Sas rozdawał.
*

Hrabia Charolais pierworodny syn księcia d'Enghien nosił ten tytuł ( wcześniej był tytułem następcy tronu księstwa Burgundii)
GG Giełda Gdańska. Zaś GG w Siedmiogrodzie -bo aktualnie taka nosi nazwę płaci regalia od 1722 księciu Siedmiogrodu
Co do porcelany https://rme.cbr.net.pl/index.php/archiwum-r...-dawnej-europie
Akurat manufaktury de Conde od 1717 pod nazwą francuskiej porcelany sprzedawały fajans i majolikę

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 12/01/2020, 16:14

User is offline  PMMini Profile Post #16012

orkan

IX ranga

post 12/01/2020, 16:23 Quote Post

A kto jest obecnie księciem d'Enghien?

Porcelana a fajans to dwa różne materiały.

Fajans był znany od czasów egipskich.

To GG nie ma w Bańskiej Bystrzycy ?

Dlatego nie pisz skrótów bez uprzedniego wyjaśnienia. Najpierw rozwinięcie a potem przez resztę tekstu możesz pisać skróty. Bo nikt oprócz autora pewnie nie wiedział co GG oznacza. Tym bardziej że giełda w Gdańsku to oficjalnie BG czyli Bursa Gdańska.

User is offline  PMMini Profile Post #16013

losiu41

VIII ranga

Lukasz Stanisz

post 12/01/2020, 17:05 Quote Post

Diuk Enghien to następca księcia Conde, a hrabia Charolais to następca następcy.
Księciem Enghien jest chyba Karolek wygnany z Mołdawii.

Ten post był edytowany przez losiu41: 12/01/2020, 19:10

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16014

orkan

IX ranga

post 12/01/2020, 19:40 Quote Post

CODE
Jedynym plusem rządów mojego braciszka było wprowadzenie regulaminów księcia Anhaltu. Co prawda niektóre drakońskie kary złagodziłem ale dyscyplinę utrzymano.

Na pewno nie to tajemnica państwowa i nie mam zamiaru jej rozpowszechniać. To nie miejsce i czas. Tym bardziej że w Jassach mamy poufna szkołę piechoty dla Osman. Tym bardziej ta wiedza nie znajduje się i długo nie znajdzie w Jassach.

CODE
Ponieważ węgiel kamienny znalazł zastosowanie do warzenia soli rozpocznę eksploatację szybów węglowych a w konsekwencji będzie można warzyć więcej soli.

Czy możesz mi przytoczyć jakąś kopalnie wegla kamiennego w XVIII wieku w Mołdawii? Ja spotkałem się z dwoma kopalniami odkrywkowymi w regionie Bacau uruchomionymi w .... 1957 roku.

Ten post był edytowany przez orkan: 12/01/2020, 20:28

User is offline  PMMini Profile Post #16015

Wilczyca24823

IX ranga

Ewa Mach

post 12/01/2020, 20:13 Quote Post

A ten książę Anhaltu nie może sam rozpowszechniać tego regulaminu?

Poza tym Duncan pisał (a może orkan confused1.gif ), że GG to przedsiębiorstwo działające również w Czechach i na Węgrzech (nie tylko w Siedmiogrodzie) - tak przecież Giza poznał Mikoviniego. Jeśli nie, to miałabym rację,

I skoro to spółka pracująca również dla Habsburgów, nie upolityczniajcie jej, że król nie da na jej rozwój. Kilkanaście stron tego wątku wykazywaliście mi, że polityka nie ma nic wspólnego z pieniędzmi.

User is offline  PMMini Profile Post #16016

orkan

IX ranga

post 12/01/2020, 20:34 Quote Post

CODE
A ten książę Anhaltu nie może sam rozpowszechniać tego regulaminu?

Nie gdyż to jest tajemnica państwowa.

CODE
Poza tym Duncan pisał (a może orkan  :?: ), że GG to przedsiębiorstwo działające również w Czechach i na Węgrzech (nie tylko w Siedmiogrodzie) - tak przecież Giza poznał Mikoviniego. Jeśli nie, to miałabym rację,

GG nie działa w Czechach z tej prostej przyczyny gdyż nie ma tam galmanu.

CODE
I skoro to spółka pracująca również dla Habsburgów, nie upolityczniajcie jej, że król nie da na jej rozwój. Kilkanaście stron tego wątku wykazywaliście mi, że polityka nie ma nic wspólnego z pieniędzmi.

GG jest prywatną spółką pana Gizy i jego wspólnika z Bytomia. Jest odrębnym przedsiębiorstwem wobec TG - Towarystwa Gizy działającego w RON.

Właśnie używanie wyłącznie skrótów wprowadza niepotrzebne zamieszanie i nieułatwiań dyskusji. 3,5 mln talarów moja droga to połowa budżetu ówczesnych Prus po reformach FWI. Na co GG taki kapitał? Jest to marnotrawstwo! Władcy Prus wydali na pomysły Redena mniej niż 1 mln talarów PRUSKICH! GG nie jest wstanie zaabsorbować takiego kapitału. Co innego Bursa Gdańska.

User is offline  PMMini Profile Post #16017

Wilczyca24823

IX ranga

Ewa Mach

post 12/01/2020, 20:43 Quote Post

GG jest prywatną spółką pana Gizy i jego wspólnika z Bytomia. Jest odrębnym przedsiębiorstwem wobec TG - Towarystwa Gizy działającego w RON.

Więc skąd pan Giza w Bańskiej Bystrzycy?

Nie mam czasu sprawdzać, bo jestem w pracy - ale pisaliście, że przedsiębiorstwo Gizy zarządza cesarskimi kopalniami.
Jeśli jednak jest tak, jak piszesz teraz, to by znaczyło, że miałam rację, iż pan Giza nie powinien mieć wstępu do krajów cesarskich, a na pewno nie miałby prawa wejścia do cesarskich kopalni. Siedmiogród jako kraina buntująca się przeciwko cesarzowi nie liczy się.

User is offline  PMMini Profile Post #16018

Duncan1306

Wlodzimierz Sodula

post 12/01/2020, 21:11 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 12/01/2020, 21:43)

Więc skąd pan Giza w Bańskiej Bystrzycy?

Nie mam czasu sprawdzać, bo jestem w pracy - ale pisaliście, że przedsiębiorstwo Gizy zarządza cesarskimi kopalniami.
Jeśli jednak jest tak, jak piszesz teraz, to by znaczyło, że miałam rację, iż pan Giza nie powinien mieć wstępu do krajów cesarskich, a na pewno nie miałby prawa wejścia do cesarskich kopalni. Siedmiogród jako kraina buntująca się przeciwko cesarzowi nie liczy się.
*

Stąd że w 1693 uzyskał licencję na kopalnie miedzi na Słowacji do 1723 roku
Następnie cesarz jej nie odnowił
PROSTE CZY MAM JAKOŚ INACZEJ WYTŁUMACZYĆ PROSTSZYMI SŁOWAMI ALE JUŻ NIE WIEM JAKIMI

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 12/01/2020, 21:16

User is offline  PMMini Profile Post #16019

orkan

IX ranga

post 12/01/2020, 21:37 Quote Post

Obaj Gizowie mogli na przestrzeni lat obserwować upadek i renesans górnictwa cesarskiego w Górnych Węgrzech. Jako część tamtejszego środowiska górniczego zawarli szereg znajomości. Z stąd transfer nowych idei i pomysłów z obu Bystrzyc na Śląsk i do Małopolski. Były to na tyle przełomowe rozwiązania że stosowane są w różnych rodzajach górnictwa do dziś.

User is offline  PMMini Profile Post #16020

1104 Strony « < 1066 1067 1068 1069 1070 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej