Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie Styczniowe na Podlasiu, Proszew, Oborscy, Rawicz
     
Proszew
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 104.580

Marcin Dreger
 
 
post 3/03/2019, 13:17 Quote Post

Witam Wszystkich

mieszkam we wsi Proszew i postanowiłem zebrać jak najwięcej informacji na temat historii dworu w Proszewie (jego historii, architektury), rodziny Oborskich oraz Władysława Rawicza, w kontekście wydarzeń związanych z Powstaniem styczniowym na terenie Podlasia. Ale nie tylko. Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o pomoc, pokierowanie moimi działaniami oraz pomoc w weryfikacji tego, co już udało mi się ustalić.

Na wstępie zaznaczę, że nie jestem historykiem, dlatego proszę o wyrozumiałość smile.gif

W książce "Władysław Rawicz w Powstaniu styczniowym na Podlasiu" Jerzego Maliszewskiego (Warszawa, 1935) przeczytałem, że we dworze w Proszewie, należącym do Maksymiliana Oborskiego, w czasie trwania Powstania styczniowego znajdowała się kancelaria Naczelnika Cywilnego Województwa podlaskiego i w tym dworze został aresztowany Władysław Rawicz. Jerzy Maliszewski pisze, że do aresztowania Rawicza doszło niejako przypadkowo, gdyż oddział wojskowy w dniu tym poszukiwał składów bielizny przeznaczonych dla powstańców i przy okazji natrafił na siedzibę Naczelnika Cywilnego i Rawicza. W tym czasie aresztowano również Maksymiliana Oborskiego, który podczas przesłuchań, zaszantażowany życiem swojego syna, zaczął sypać. Jak pisze Maliszewski, w tym czasie syn Oborskiego był na urlopie w Proszewie.

Natomiast na stronie internetowej www.wsiepolskie.pl znalazłem informację, że Maksymilian Oborski wraz z synem uczestniczył w bitwie pod Węgrowem, gdzie młodszy Oborski dostał się do niewoli i wtedy Rosjanie zaczęli szantażować Maksymiliana i namawiać do współpracy. Ten, w zamian za ułaskawienie syna, dopuścił się zdrady, zaprosił do siebie, do Proszewa Władysława Rawicza, a we dworze czekali już na niego carscy żołnierze. Tekst jest napisany bez podania źródeł historycznych, ale intrygujący.

W świetle tych dwóch opisów wydaje się bardzo istotnym wyjaśnienie roli Maksymiliana Oborskiego w aresztowaniu Rawicza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej