Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

200 Strony « < 197 198 199 200 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historyczne Bitwy Bellony - lista życzeń, Jakie bitwy powinny ukazać się w serii?

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Zawód: prawnik, japonista

post 26/05/2019, 12:14 Quote Post

Tak, tylko musiałbym albo pojechać do Australii albo znaleźć kogoś, kto pomógłby mi ogarnąć materiały z archiwum. smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #2971

Wulfila

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 98.916

post 26/05/2019, 15:35 Quote Post

To i ja dorzucę pytanie. Piegziu, czy możliwe byłoby opracowanie przez ciebie tematu Port Moresby 1942 Mam tu na myśli walki powietrzne o port i lądowe na szlaku Kokoda.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2972

wysoki

X ranga
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 26/05/2019, 15:42 Quote Post

QUOTE(Wulfila @ 26/05/2019, 16:35)
To i ja dorzucę pytanie. Piegziu, czy możliwe byłoby opracowanie przez ciebie tematu Port Moresby 1942 Mam tu na myśli walki powietrzne o port i lądowe na szlaku Kokoda.
*

To chyba jak Port Darwin wymagałoby
musiałbym albo pojechać do Australii albo znaleźć kogoś, kto pomógłby mi ogarnąć materiały z archiwum.

smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2973

redbaron

VI ranga
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk

post 26/05/2019, 16:47 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 26/05/2019, 15:42)
*

musiałbym albo pojechać do Australii albo znaleźć kogoś, kto pomógłby mi ogarnąć materiały z archiwum.

smile.gif
*

Ale to, co dla jednej książki byłoby zbyt nieopłacalnym przedsięwzięciem, dla dwóch może już być warte rozważenia wink.gif
Poza tym brutalna prawda jest taka, że jeżeli nie napisze tego Michał, bo nie weźmie się za to bez kwerendy w Australii, to prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto to napisze bez żadnej kwerendy...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2974

Mazin82

V ranga
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi

post 26/05/2019, 17:50 Quote Post

QUOTE(redbaron @ 26/05/2019, 16:47)
QUOTE(wysoki @ 26/05/2019, 15:42)
*

smile.gif
*

Ale to, co dla jednej książki byłoby zbyt nieopłacalnym przedsięwzięciem, dla dwóch może już być warte rozważenia wink.gif
Poza tym brutalna prawda jest taka, że jeżeli nie napisze tego Michał, bo nie weźmie się za to bez kwerendy w Australii, to prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto to napisze bez żadnej kwerendy...
*

Czy jesli ktos pisze ksiazke o kosmosie to musi w ten kosmos latac albo udawac sie do archiwow NASA?

User is offline  PMMini Profile Post #2975

AlbertWarszawa

VI ranga
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister

post 26/05/2019, 17:55 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 26/05/2019, 11:45)
Myśleć myślałem. Nie tylko o Midway, ale przede wszystkim o Pearl Harbor, bo jest to trochę mój pacyficzny "konik". Jednak polityka wydawnicza jest jaka jest (nie krytykuję, bo rozumiem założenia) i ciężko tutaj wchodzić z butami żeby realizować własne ambicje. wink.gif
*

Precedens jest - Jutlandia. Ciekawe, dlaczego uczyniono ten jedyny wyjątek, publikując na dodatek pracę obcokrajowca (rzadkość w serii).

Ten post był edytowany przez AlbertWarszawa: 26/05/2019, 17:56

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2976

redbaron

VI ranga
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk

post 26/05/2019, 18:54 Quote Post

QUOTE(Mazin82 @ 26/05/2019, 17:50)
Czy jesli ktos pisze ksiazke o kosmosie to musi w ten kosmos latac albo udawac sie do archiwow NASA?
*

A może lepiej pisać nie widząc zdjęć tego kosmosu?

Zresztą przykład o kosmosie chybiony, bo dotyczy opisywania stanu teraźniejszego, a w serii chodzi o odtwarzanie historii. Żeby móc ustalić jak było, trzeba sporo przeczytać i to najlepiej materiały obu stron konfliktu. Nie konieczne archiwalia, ale przynajmniej opracowania.

Ja rozumiem, że Bellona czasem bierze materiały gorsze, bo wie, że się sprzedadzą i będą z tego pieniądze. Rozumiem, że niektórzy autorzy idą na skróty, bo więcej zarobią, będą bardziej znani itp. No skoro wydawca bierze, to czemu nie, prawda? Nie rozumiem jednak czytelników, którzy nie tylko "łykają" takie rzeczy, ale jeszcze wychwalają. Swego czasu sporo książek miało wpisy typu "brawa za podjęcie tematu". W praktyce zaś powinny brzmieć "szkoda, że taka słaba pozycja zmarnowała temat w serii".

Michał dba o swoją markę i dlatego Jego książki można brać w ciemno. Nie jest to jednak postawa powszechna wśród autorów w serii. Mam na myśli przy tym okres od XIX w. wzwyż, bo wcześniejsze książki mnie całkowicie nie interesują i nie jestem w stanie się na ich temat wypowiedzieć.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2977

Piegziu

Tajny Agent Piegziu

M.A.P.

post 26/05/2019, 20:42 Quote Post

Cóż mogę powiedzieć? Nie zależy mi na pisaniu kolejnych kompilacji, lecz monografii, które pasują do serii. smile.gif Generalnie taki jest mój styl i nie mam zamiaru pisać bardziej "lekko". smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #2978

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

post 27/05/2019, 19:48 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 26/05/2019, 21:42)
Cóż mogę powiedzieć? Nie zależy mi na pisaniu kolejnych kompilacji, lecz monografii, które pasują do serii. smile.gif Generalnie taki jest mój styl i nie mam zamiaru pisać bardziej "lekko". smile.gif
*

I bardzo dobrze, co powinno się chwalić, a nie ganić.
Przecież, a propo niektórych pozycji czytałem, że autor nie skorzystał z takich, a takich źródeł, a teraz jak chce to źle. rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2979

Wilczyca24823

IX ranga
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 27/05/2019, 22:05 Quote Post

Przecież, a propo niektórych pozycji czytałem, że autor nie skorzystał z takich, a takich źródeł, a teraz jak chce to źle

Bo to jak w tym kawale o idealnej sekretarce - 25 lat, 5 lat doświadczenia, studia wyższe i wygląd modelki smile.gif
czyli najlepiej żeby temat został jak najdokładniej opisany, wszystkie źródła wykorzystane, sama książka ma być jednak napisana w tydzień i najlepiej wydana na dzień przed decyzją o jej napisaniu, powinna również liczyć jak najmniej stron, aby czytelnik się nie znudził, do tego napisana językiem przystępnym, ale fachowym.

User is offline  PMMini Profile Post #2980

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 28/05/2019, 7:01 Quote Post

Moim zdaniem - autor powinien dotrzeć do takich źródeł do których zdoła i pisać najpiękniej po polsku jak potrafi. I jeszcze jedno - nie powinien próbować zadowolić wszystkich - bo i tak mu się nie uda...

User is offline  PMMini Profile Post #2981

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

post 28/05/2019, 7:59 Quote Post

Dla mnie jeżeli autor stawia sobie wysoko poprzeczkę i stara się ją przeskoczyć świadczy to bardzo dobrze o nim. smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2982

Piegziu

Tajny Agent Piegziu

M.A.P.

post 28/05/2019, 8:29 Quote Post

Inna sprawa, że jak raz się czegoś posmakuje, to później ciężko jest się zadowolić byle czym. Mówię tu oczywiście o perspektywie autora - jeżeli raz się miało dużo źródeł i udało się napisać sensowną książkę, każda kolejna będzie mimowolnie będzie poddawana tym samym osądom.

Żeby było jasne - nie oczekuję od wszystkich pisania po przeprowadzeniu kwerendy źródłowej. Niemniej zadowalanie się tylko pracami znalezionymi w Internecie w kilka minut to też takie pójście na łatwiznę...

User is offline  PMMini Profile Post #2983

Wulfila

III ranga
Nr użytkownika: 98.916

post 29/05/2019, 16:25 Quote Post

Kopenhaga 1658-59 Wojna duńsko-szwedzka jest ciekawym tematem, a samo oblężenie interesujące. Warto przybliżyć.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2984

Kowboj

II ranga
**
Nr użytkownika: 101.107

Mateusz Kuban
Zawód: Student

post 15/06/2019, 8:22 Quote Post

Panipat 1526 - mocno orientalny lecz niezwykle ciekawy temat podboju północnych Indii przez Babura. Temat również warty przybliżenia

User is offline  PMMini Profile Post #2985

200 Strony « < 197 198 199 200 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej