Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna graniczna w Angoli 1975-1989 - K. Kubiak
     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 28/09/2010, 10:04 Quote Post

Pomyślałem, że czas rozpocząć dyskusję nad rzeczoną pozycją... Mam ją od piątku, przeczytałem 2/3 i chociaż dotąd nie miałem większego pojęcia o tym konflikcie - uważam książkę za bardzo dobrą. Podobają mi się ilustracje sprzętu pancernego RPA, mapki mogą być, jest natomiast pewna nowość, czyli ramki, zawierające wtrącenia, objaśnienia, bądź biografie, które zdaniem Autora rozbijałyby kompozycję głównego tekstu. Myślę, że to świetny pomysł. Materiał zdjęciowy ograniczony do zbiorów Autora. Styl pracy - ok, aczkolwiek jak dla mnie za mało cytatów... Minus - w dużym jednostronne przedstawienie tematu (kwestia dostępności do materiałów), ale z tego Autor wytłumaczył się we wstępie, więc nie mam pretensji. Ogólnie polecam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 28/09/2010, 11:25 Quote Post

Do mnie właśnie jedzie.
Nie omieszkam porównać sobie z artykułami komandora Kubiaka publikowanymi w "Poligonie" i "Komandosie".
BTW: zdjęcia są w kolorze czy czarno-białe?
 
Post #2

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 28/09/2010, 13:21 Quote Post

QUOTE
Minus - w dużym jednostronne przedstawienie tematu (kwestia dostępności do materiałów), ale z tego Autor wytłumaczył się we wstępie, więc nie mam pretensji. Ogólnie polecam.

Nie mam jeszcze książki.
- Jednostronne czyli jakie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 28/09/2010, 15:46 Quote Post

Ad.1. Czarno-białe wszystko, łącznie z mapkami... Oszczędności. wink.gif

Ad.2. Głównie anglojęzyczne (RPA).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 2/10/2010, 21:44 Quote Post

Dobra... Przeczytane. IMHO pozycja bardzo przyzwoita i szczegółowa tam gdzie potrzeba (opisuje wszak całkiem długą wojnę). Widać, że był to kawał ciężkiej, ale i solidnej roboty. Tekst jest przemyślany, fachowy, zaopatrzony w przypisy, obiektywny. Infortowi znów udało się wypuścić coś fajnego, aczkolwiek przed zakupem był pewien niepokój z powodu egzotycznej, mało u nas znanej tematyki. Warto wydać cztery dychy. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/10/2010, 17:27 Quote Post

Przemku!
Wspomniałeś zdjęcia własne autora, czyżby pan Krzysztof Kubiak odwiedził Afrykę Południową? Skoro tak, to czy jego praca o wojnie zuluskiej nie powstała przy okazji studiów poświęconych konfliktowi angolańskiemu? Ot, taka dodatkowa książeczka napisana przy okazji wizyty w RPA.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
ConradP
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 782
Nr użytkownika: 13.815

Zawód: inzynier
 
 
post 8/10/2010, 20:29 Quote Post

Ciekawostka - dzisiaj widziałem "Wojnę graniczną w Angoli" na półce w Empiku... Myślałem, że Infort już nie sprzedaje książek w ten sposób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 8/10/2010, 21:44 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 7/10/2010, 18:27)
Wspomniałeś zdjęcia własne autora, czyżby pan Krzysztof Kubiak odwiedził Afrykę Południową?


Z całą pewnością... Jest nawet zdjęcie autora z tego wyjazdu, a sprzęt wojenny to sfocone eksponaty muzealne. Jest też kilka krajobrazów.

QUOTE
Skoro tak, to czy jego praca o wojnie zuluskiej nie powstała przy okazji studiów poświęconych konfliktowi angolańskiemu?


Tego nie wiem, aczkolwiek "Wojna Zuluska" nie wymagała aż wyjazdu i badań w RPA. wink.gif

Ten post był edytowany przez P. Benken: 8/10/2010, 21:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 8/10/2010, 22:45 Quote Post

QUOTE(ConradP @ 8/10/2010, 20:29)
Ciekawostka - dzisiaj widziałem "Wojnę graniczną w Angoli" na półce w Empiku... Myślałem, że Infort już nie sprzedaje książek w ten sposób.
*


Też widziałem, w Wrocławskim empiku, na Rynku smile.gif
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 9/10/2010, 16:59 Quote Post

A ją ją nawet w Matrasie widziałem. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 10/10/2010, 20:23 Quote Post

Na razie jestem w połowie ksiązki, ale mam pretensje do redakcji - coś za często Autorowi się mylą posdzczególne organizacje zbrojne - FAPLA, FNLA, MPLA... ja się już cokolwiek pogubiłem i chyba zrobię listę, kto był kim, po czym wnioskując z kontekstu porobię korekty.
 
Post #11

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 11/10/2010, 4:08 Quote Post

czolem,
troche offtopowo ale o wojnie w Afryce XXI wieku:
wojna w srodkowej czesc kontynentu, glownie domowo-religijna - jest temat bardziej wspolczesny nizli ksiazka Infortu bo wojna w Ugandzie, DRC z udzialem LRA Kony'ego i zolnierzy dzieci etc - w komiksie bardzo dobrym - scenariusz J. Drysart (przygotowujac sie do pisania pojechal do Ugandy i min narobil tysiecy zdjec ktor uzywaja artysci rysujacy dalszy caig opowiesci) ktory wydaje amerykanskie Vertigo - Unknown Soldier http://www.nytimes.com/2009/08/12/books/12unknown.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/8221128.stm
http://artmatters.info/?p=2299
polecam po przeczytaniu Angoli
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
martonesterhazy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 27.342

 
 
post 10/12/2010, 14:23 Quote Post

Witam,
Co prawda jeszcze czytam, ale książka z pewnością solidna i warta poznania. Autor szczegółowo przedstawia różne aspekty wieloletniego konfliktu.
Co jeszcze - cieszy wiele biało-czarnych zdjęć (niestety tylko współczesne); martwi brak zdjęć dokumentalnych i brak kolorowych mapy.
Marzy mi się w przyszłości pozycja p. Kubiaka o wojnie domowej w Jugosławii w latach 90 włączając także konflikt o Kosowo i NATO-wskie bombardowania Jugosławii.
Pozdrawiam - Sz.

Ten post był edytowany przez martonesterhazy: 10/12/2010, 14:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
El Muerte
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 66.246

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/12/2010, 21:09 Quote Post

Jestem w trakcie czytania. Bardzo dużo szczególów i trochę ciężko się czyta, ale wygląda na solidny kawal roboty.
Drobna uwaga:szkoda że nie ma innych zdjęć, poza tymi z muzeum.
Bibliografia potężna, tylko trochę jestem zdziwiony dwiema pozycjami; nr 25 i 58, dotyczących "Warsaw Airlift" czyli zrzutów zaopatrzenia poludniowo-afrykańskiej 31 i 34 eskadry w czasie Powstania Warszawskiego. Jak to się ma do wojny w Angoli?
QUOTE
Skoro tak, to czy jego praca o wojnie zuluskiej nie powstała przy okazji studiów poświęconych konfliktowi angolańskiemu?
Z tego co slyszalem, pod wzgledem obiętościowym, to pewnie Wojna Zuluska byla jednak takim produktem przy okazji. Dobrze że nie zachaczyl przy okazji o Wojny Burskie, Wojny Graniczne itp, itd wink.gif Ale widać że czlek pracowity i nie marnuje czasu.

Ten post był edytowany przez El Muerte: 21/12/2010, 21:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/02/2016, 14:29 Quote Post

W najnowszym "Poligonie" ukazał się artykuł p. Krzysztofa Kubiaka poświęcony zajęciu Operacji "Reindeer": http://www.magnum-x.pl/artykul/operacja-reindeer . Generalnie tekst jest ten sam co w książce (oprócz oczywiście wprowadzenia w konflikt), choć zawiera pewne poprawki, natomiast w artykule jest bardzo bogata strona ilustracyjna. Najważniejsze jest zdjęcie z powietrza Cassingi oraz mapka przedstawiająca walki o nią (choć niestety nieco niezgodna z tekstem głównym).
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej