Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ameryka prekolumbijska
 
Która z kultur Ameryki Prekolumbijskiej twoim zdanie była najbardziej rozwinięta?
Aztekowie [ 40 ]  [20.30%]
Majowie [ 61 ]  [30.96%]
Inkowie [ 73 ]  [37.06%]
Olmekowie [ 16 ]  [8.12%]
Zapotekowie [ 2 ]  [1.02%]
Toltekowie [ 4 ]  [2.03%]
Mistekowie [ 1 ]  [0.51%]
Suma głosów: 197
Goście nie mogą głosować 
     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 15/06/2004, 18:10 Quote Post

A to ciekawe jakie będą wasze odpowiedzi... dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Kuba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 983

 
 
post 15/06/2004, 19:52 Quote Post

a ja na wskroś Galthei zagłosuje na Majów tongue.gif
a tak na bardziej serio... chyba najwięcej po nich pozostało... bardzo ciekawa i orygianlna kultura.. kalendarz, architektura...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 15/06/2004, 20:02 Quote Post

Ależ głosować jak najbardziej trzeba tak jak się uważa... nie musisz sie Waćpanie przejmować moją osobą tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 15/06/2004, 21:43 Quote Post

A ja Waćpanno głosuję na Azteków ze względu na ich dobrze zorganizowany organizm państwowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 16/06/2004, 5:47 Quote Post

Ależ proszę bardzo biggrin.gif każdy może głosować przecie jak uważa tongue.gif happy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 15/07/2004, 8:45 Quote Post

Najbardziej chyba były rozwienięte cywilizacja Azteków i Majów.Te Macchu Picchu wygląda ładniej niż niejedno miast średniowieczne typu Florencja czy Londyn(szkoda,że z Macchu Picchu są tylko ruiny sad.gif ) Stadiony Majów które znajdowały się na terenach Ameryki Łacińskiej(tam gdzie grali w poka-tok:)) są monumetalne i niezwykłe,nie to dzisiejsze monstrum typu Celtic Park(sorki,jeżeli obraziłem jakiegoś fana Celtic Glasgow happy.gif )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 19/07/2004, 21:19 Quote Post

Moim zdaniem najciekawsze bo jeszcze nie odkryte do końca sa kultury(cywilizacje) Ameryki Preinkaskiej. no wiecie te Cuavin de Huantar, Sacsahuayman, kultura Nazca, kultura z Teotihuanac i budowniczowie Puma Punku. Inkowie raczej nic nie wymyślili czego nie było przed nimi, a kiedy Hiszpanie pyatli o te opuszczone miasta odpowiadali, że istniały od zawsze. Zaprawdę arcyciekawe ... Nawet pisma na reliefach nie odczytano jeszcze.
Z Ameryki Środkowej interesuje mnie kultura Majów, zwłaszcza dwudziestkowy system liczbowy lub stosowanie 2 kalendarzy. Palenque, Tikal i inne miasta zaginione w dżungli ... happy.gif Ile dałbym żeby tam kiedys być ... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 23/07/2004, 11:07 Quote Post

do krzystofer: jak będziesz miał mozliwość mów zabiorę sie z Tobą tongue.gif biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
moloko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 1.913

 
 
post 22/10/2004, 19:02 Quote Post

Głosuję na Majów- przede wszystkim ze względu na ich pismo. Fascynujące
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Marek Hilgendorf
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 2.040

 
 
post 31/10/2004, 14:20 Quote Post

Krzysztofer!!! Bój się Boga!!!! Sachsahuaman to nazwa twierdzy na przedmieściach Cuzco!!! I zbudowali ją Inkowie około roku za panowania Inca Yupanqui!! I tam bronił się Ruminavi i Quis Quis przed wojskami hiszpańskimi podczas oblężenia w 1536 roku!!
A Chavin de Huantar to nazwa miejscowości, a nie kultury- ją nazywa się w skrócie Chavin.
Poza tym gdzie ty tam masz pismo!!!! Edward P. Lenning przewraca się pewnie w grobie!!!! Reliefy otaczające wizerunki "Boga Bramy" i "Boga z Pałkami" to nie pismo!!
A na temat osiągnięć Inków coś niecoś juz napisałem w innym temacie- zresztą służę bardzo długą listą źródeł.
Pozwolę sobie też nie zgodzić się, że mało wiemy o kulturach preinkaskich. Dzięki wazom z uchwytem strzemieniowym wiemy bardzo dużo o kulturze Moche i Viru. A najwięcej o ostatnich wielkich (do czasu opanowania ich przez armie inkaskie) kulturach tego rejonu- Huari i Chimu. Upadek stolicy tej ostatniej, Chan Chan, oznacza symboliczny koniec kultur "preinkaskich". Tu już proponuję zajrzeć do starej, nieco nieaktualnej broszurki Alfreda Metraux pt.: Inkowie.

Poza tym nieco ci się popiórkowała historia ze starymi budowlami. To Aztekowie twierdzili,że nie mają bladego pojęcia kto zbudował Teotihuacan. Jeśli masz potwierdzenie w źródłach na temat takich twierdzeń mieszkańców Tawantinsuyu, to czekam z niecierpliwością na info. Zresztą ciekawe, kto zbudował Cuzco, Cajamarkę, Quito, Tumbez, Tangaralę, Pachacamę, Pacaritambo, Apurimac, Villcabambę i w końcu znane wszystkim Macchu Picchu.

AAAA i jeszcze ostatnia rzecz w kwestii pisowni- Puna Puncu i nie Teotihuanac lecz Tiahuanaco- z łaski swojej. Możesz mi powiedzieć skąd wziąłeś tę toponomastykę???? Jest zadziwiająca...


Oj coś nie masz szczęścia do mnie i do Asarchaddona....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 31/10/2004, 14:45 Quote Post

A ja sobie głosuje na Inków. Jakoś zawsze ich lubiłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Aida
 

II ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 69
Nr użytkownika: 1.320

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 31/10/2004, 16:28 Quote Post

Zagłosowałam na Ików i co? Ha! Prowadzą w tej konkurencji tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Xena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 1.923

 
 
post 1/11/2004, 19:53 Quote Post

Też zagłosowałam na Inków. A to dlatego, że jakoś jestem pod wrażeniem tego ich pisma węzełkowego(kipu). U nas nikt tego nie wymyślił. Ale inne kultury też miały wspaniałe osiągnięcia i naprawdę trudno wybrać. Najgorsze kjest to, że zostały one zniszczone przez białych ludzi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Marek Hilgendorf
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 2.040

 
 
post 5/11/2004, 0:34 Quote Post

W questii formalnej. Quipu to nie pismo, tylko zapis mnemotechniczny i tak naprawdę tylko quipucamayu (quipu camayoq w jęz ajmara) który zawiązał dany zbiór węzłów wie co one do końca oznaczają. Dziś znamy tylko determinatywy.... Napiszę więcej jak znajdę czas
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
s2nto
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 2.846

Zawód: student
 
 
post 24/02/2005, 10:07 Quote Post

Najbardziej rozwinięta cywilizacja Olemków, bezsprzecznie :!: niema co się nad tym rozwodzic, tak było i tak jest potwierdzone przez badaczy wink.gif pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej