Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Timur Chromy, zwany Tamerlanem
     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 2/08/2007, 13:22 Quote Post

O ile dobrze pamietam to bodajze Gumilow pisal ze jeszcze jeden z synow Czyngisa nie byl niemal na pewno jego rodzonym. Nie moge sprawdzic, bo ksiazke komus pozyczylem i mi wsiakla.

W kazdym razie miekkosc jaka zdobywca swiata wykazywal przy uznawaniu nie swoich dzieci wskazuje ze mogl on miec problemy z plodzeniem wlasnych. W spoleczenstwach koczowniczych mezczyzna nie mogacy miec potomstwa nie ma prawa dzierzyc wladzy. Nie widze innego wytlumaczenia takiej poblazliwosci. Czyngisa, czlowieka ktory wlasnorecznie zabil brata, nie podejrzewalbym o kierowanie sie uczuciami. Najpewniej za jego przyzwoleniem Borte zachodzila po cichu w ciaze z jakims wojownikiem (ktorego sie potem przekupywalo albo uciszalo na wieki), a Dzyngis oficjalnie uznawal dzieci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 2/08/2007, 13:27 Quote Post

QUOTE
W kazdym razie miekkosc jaka zdobywca swiata wykazywal przy uznawaniu nie swoich dzieci wskazuje ze mogl on miec problemy z plodzeniem wlasnych. W spoleczenstwach koczowniczych mezczyzna nie mogacy miec potomstwa nie ma prawa dzierzyc wladzy.


Kto wie, może Dżoczi jednak był jego naturalnym synem? Wszak skończył on marnie właśnie za "miękkość", tj. za okazywanie łaski podbitym ludom... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 2/08/2007, 16:46 Quote Post

Od kogo niby mial ta laske wobec podbitych ludow odziedziczyc? Od Czyngisa????
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 2/08/2007, 17:08 Quote Post

QUOTE(yarovit @ 2/08/2007, 17:46)
Od kogo niby mial ta laske wobec podbitych ludow odziedziczyc? Od Czyngisa????
*



To była taka lekka ironia z mojej strony, jeśli tego nie zauważyłeś... rolleyes.gif Miałem na myśli, iż tak Temudżin (jak Ty sugerujesz), jak i Dżoczi, objawili swą "miękkość", tyle, że w różnych aspektach... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 5/08/2007, 10:42 Quote Post

QUOTE(asceta @ 1/08/2007, 23:41)


Mi się to jednak kojarzy nie najlepiej. I ta likwidacja przestępczości i ta miłość poddanych. Zwłaszcza niektóre wypowiedzi Rosjan, szczególnie tych starszych wspominajacych jak za Stalina było dobrze - porządek był, bandytów nie było itd, jakoś tutaj wydają mi się opisywać jakby analogiczną sytuację. No i wspaniałe defilady na cześć tego dyktatora też były.
Rzecz jasna nie ma co porównywać XX wiecznego totalitaryzmu do krawej dyktatury z przełomu XIV/XV wieku, bo to były inne zjawiska, niemniej mam wrażenie że jedno było wpólne. Do władzy dorwał się czlowiek, który był owładnięty jej żądzą,  być może psychopata, ktory likwidował krwawo wszelkie możliwe zagrozenia dla swojej władzy. Działal siłą i strachem, choć rzecz jasna na kimś też się musiał oprzeć.
Ale dość offtopu z czasów wspólczesnych.
*



Myślałem, ze wyraziłem się w miarę jasno. Miałem na myśli to ,że ludność Samarkandy uiwielbiała Timura za to, że był zwycięskim wodzem, który ofiarował miastu przywileje, bogactwa, najlepszych uczonych, budowniczych, artystów z całej Azji. To, ze mordował setki tysięcy niewinnych ludzi, równał z zimią nieposłuszne miasta, a głowy ich mieszkańców formował z wieże nic ludności Samarkandy nie obchodziło. Z kolei wojownicy i ich rodziny, wiedzieli, że od niego (geniusz wojny plus szczęście) zależy ich pomyślność i fakt, ze rządził do samej śmierci zdaje się potwierdzać moje słowa. Natomiast co do tego porównania ze Stalinem, jas nie lubię porównań, ale trudno nie przyznać Ci w pewnym sensie racji. Zważ tylko, że Ci prości Rosjaniue w wielu przypadkach naprawdę kochali towarzysza Stalina, obrazki np. z jego pogrzebu to już w dużej mierze nie wymysł propagandy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Tengu
 

III ranga
***
Grupa: Moderatorzy
Postów: 273
Nr użytkownika: 1.910

Stopień akademicki: doktor
Zawód: historyk
 
 
post 6/08/2007, 5:45 Quote Post

QUOTE(yarovit @ 2/08/2007, 12:26)
Niewykluczone, ze Czyngis w ogole nie mogl miec dzieci i po prostu oficjalnie uznawal dzieci rodzone przez Borte aby nie stracic wladzy ktorej nie mial prawa miec jako bezplodny czy impotent.

To chyba zbyt daleko idący wniosek. Co do Dżocziego to faktycznie przyjmuje się, że nie był on synem Czyngisa. Gumilow podnosi także kwestię Tołuja, ale raczej nie ma w tym poparcia wśród innych badaczy. Impotentem Czyngis na pewno nie był smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Fyszo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 218
Nr użytkownika: 40.694

 
 
post 29/01/2008, 10:27 Quote Post

To chyba Timur zniszczył Mezopotamie. Przez wieki kto zajął dolinę 2 rzek zabijał arystokracje a zostawiał chłopów i ich ziemie. Pracowali oni i płacili. Dopóki nie przybył ten pseudozdobywca, i nie doprowadził do ruiny kanały irygacyjne i rolnictwo mezopotamii przez masowe rzezie chłopów. Do dziś się ono nie poddźwignęło. Najlepszym władca całej dynastii był Baber nie Timur.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 29/01/2008, 13:07 Quote Post

Zniszczenia Mezopotamii mieli dokonać Mongołowie pod dowództwem Hulagu. Powtarzane są historie np. o soleniu ziemi uprawnej. Trudno ocenić wiarygodność tych przekazów, bo cały region był od kilku wieków w depresji gospodarczej.

Jeśli zaś chodzi o Babura, to to inne czasy. Ale jego wnuk, Akbar, przewyższał go moim zdaniem o głowę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 29/01/2008, 15:06 Quote Post

QUOTE(Fyszo @ 29/01/2008, 10:27)
To chyba Timur zniszczył Mezopotamie.
*



Spustoszenia Mezopotamii i zniszczenia tamtejszego systemu nawadniającego (co wkrótce stało się główną przyczyną upadku gospodarczego, z którego nota bene już się nie podniósł, bogatego dotąd i ludnego kraju) dokonały wojska "żółtej" wyprawy krzyżowej na długo wcześniej przed Tamerlanem... sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 29/01/2008, 16:06 Quote Post

QUOTE(yarovit @ 29/01/2008, 14:07)


Jeśli zaś chodzi o Babura, to to inne czasy. Ale jego wnuk, Akbar, przewyższał go moim zdaniem o głowę.
*




Dlaczego tak sądzisz?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/08/2008, 21:11 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 29/01/2008, 17:06)
Dlaczego tak sądzisz?

Pozdrawiam!
*



Choćby dlatego iż w przeciwieństwie do Babura, Akbar stworzył trwałe państwo. Podboje Babura okazały się krótkotrwałe i jego syn oraz wnuk musieli zaczynać dzieło od nowa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej