Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zabory 1795-1807 na współczesnych mapach
     
Ferdas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.443
Nr użytkownika: 80.281

 
 
post 27/10/2018, 14:48 Quote Post

Na wielu mapach Polski dotyczących preferencji wyborczych, socjologii, poziomu rozwoju itp. widoczne są zabory, lecz te po kongresie wiedeńskim, tj. Prusy/Ziemie Odzyskane, Królestwo Polskie, Galicja.
Czy wie ktoś może, czy istnieje mapa/różnice dotyczące zaborów, ale tych pierwotnych, do czasu Napoleona? Znalazłem mapę częstości rozwodów, na której widać granicę prusko-austriacką po III rozbiorze, ale wydaje mi się, że to tylko zbieg okoliczności wink.gif (chyba że jakieś pruskie prawo rozwodowe z tamtego czasu?)
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0...794&oe=5C48765A
Na myśl przychodzą mi jeszcze niemieckie nazwiska żydowskie, nadawane w tamtych czasach w Prusach i Austrii (czy istnieje mapka? Jakie były różnice w występowaniu nazwisk?)
Co jeszcze może być?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Bumar SA
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 103.847

Edward Janiski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: lektor
 
 
post 27/10/2018, 16:27 Quote Post

QUOTE(Ferdas @ 27/10/2018, 15:48)
Na wielu mapach Polski dotyczących preferencji wyborczych, socjologii, poziomu rozwoju itp. widoczne są zabory, lecz te po kongresie wiedeńskim, tj. Prusy/Ziemie Odzyskane, Królestwo Polskie, Galicja.
Czy wie ktoś może, czy istnieje mapa/różnice dotyczące zaborów, ale tych pierwotnych, do czasu Napoleona? Znalazłem mapę częstości rozwodów, na której widać granicę prusko-austriacką po III rozbiorze, ale wydaje mi się, że to tylko zbieg okoliczności wink.gif (chyba że jakieś pruskie prawo rozwodowe z tamtego czasu?)
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0...794&oe=5C48765A
Na myśl przychodzą mi jeszcze niemieckie nazwiska żydowskie, nadawane w tamtych czasach w Prusach i Austrii (czy istnieje mapka? Jakie były różnice w występowaniu nazwisk?)
Co jeszcze może być?
*





Część tego, co nazywasz "pierwotnymi zaborami" trwało niezmiernie krótko. W niektórych przypadkach ledwie 12 lat. No i było to już ponad dwieście lat temu. Myślę, że ten epizod historyczny nie pozostawił wielu śladów w duszach dzisiejszych Polaków.

Podział ziem polskich po roku 1815 - to coś zupełnie innego: trwał lat praktycznie sto i niemal "na styk" otarł się o niepodległość. Absolutnie nie dziwi, że na starcie Niepodległej granice województw wytyczono w ten sposób aby nie przecinały granic zaborów (tych bezpośrednio sprzed roku 1914).

PS Owszem, niemieckie brzmienie większości nazwisk żydowskich - ten relikt pozostał.

Ten post był edytowany przez Bumar SA: 27/10/2018, 16:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej