Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

13 Strony « < 10 11 12 13 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ktora czesc trylogii Sienkiewicza jest najlepsza ?

Ktora czesc trylogii Sienkiewicza jest najlepsza?
Ogniem i mieczem [ 24 ]  [34.78%]
Potop [ 40 ]  [57.97%]
Pan Wolodyjowski [ 5 ]  [7.25%]
Suma głosów: 69
Goście nie mogą głosować 

Donia

Berengaria
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy

post 25/08/2009, 19:33 Quote Post

Mnie chodziło o sytuację z zaboru austriackiego właśnie. Co do tej cenzury... nie lekceważyłabym jej. Że powtórzę przykład "Lalki". Choć prawda jest taka, że na języku ezopowym to się recenzenci nie znali wink.gif I dobrze.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #166

jacob15

V ranga
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony

post 25/08/2009, 20:02 Quote Post

QUOTE(Donia @ 25/08/2009, 20:13)
Widzę, że Kolega Jacob15 to fan Sienkiewicza...

Nie mam zwyczają cenić nazwisk, jeno twórczość, jeśli chodzi o sztukę, literaturę. A fakt, Trylogię uwielbiam z wielu przyczyn.

to nad wyraz ciekawe, bo Sienkiewicz, jako przyjaciel członków towarzystwa stańczykowskiego popierał nastroje antypowstańcze, uważając, iż nie ma co sprzeciwiać się zaborcy, należy się z nim raczej "zbratać". Jak to się ma do kolegi miłości do romantyzmu? smile.gif

A czy nie był czasami wielbicielem romantyzmu.

Pominę oczywiście całą kwestię wydania Trylogii w zaborze austriackim, co pozwoliło uniknąć problemów z cenzurą (jakie miał chociażby Prus) i wkupiania się w ogólnonarodowe tendencje patriotyczne...to takie tylko moje dywagacje wynikające pewnie z antypatii do Sienkiewicza w ogóle. smile.gif Znowu wychodzi na to, że jestem mało kobieca biggrin.gif
*

A czy Trylogię( głównie chodzi mi o Potop ) napisano tylko jako cylk powieści historycznych?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #167

Donia

Berengaria

Dominika

post 25/08/2009, 20:07 Quote Post

Wielbicielem? Raczej umiarkowanym jego zwolennikiem. Co jest dowodem na hipokryzję owego autora. smile.gif

tylko jako cylk powieści historycznych?

Naturalnie, że nie. Ale co ma jedno do drugiego? Zwłaszcza, że chyba zasugerowałam czynnik "ku pokrzepieniu serc". smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #168

jacob15

V ranga

post 25/08/2009, 20:25 Quote Post

Cała Trylogia napisana jest w duchu romantycznym.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #169

Donia

Berengaria

Dominika

post 25/08/2009, 20:30 Quote Post

Aż nie śmiem polemizować...tym bardziej nie proszę o dowody. Czuję się beznadziejnie w swej niewierze...jak mogłam... smile.gif Ta argumentacja mnie przekonuje. I przepraszam... smile.gif Kochani, wybaczcie, zbłądziłam...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #170

Hieronim Lubomirski

Hetman Wielki Koronny
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski

post 25/08/2009, 20:33 Quote Post

Aż nie śmiem polemizować...tym bardziej nie proszę o dowody

Pełno w Trylogii romantycznej frenezji

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #171

mariusz 70

VII ranga
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje

post 26/08/2009, 7:19 Quote Post

Pragmatykow czy oportunistow politycznych w stylu Radziwilow,Opalinskiego,Kisiela czy Ossolinskiego nie ukazal raczej w dobrym swietle.Ze byl zwiazany ze stanczykowcami,coz w tym zlego? Tez bym pewnie byl,zamiast biegac za Pilsudskim z atrapa karabinu po bloniach. smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #172

Kytof

Kytof I Waza
Nr użytkownika: 27.423

post 26/08/2009, 8:01 Quote Post

QUOTE(Donia @ 25/08/2009, 20:13)
Widzę, że Kolega Jacob15 to fan Sienkiewicza...to nad wyraz ciekawe, bo Sienkiewicz, jako przyjaciel członków towarzystwa stańczykowskiego popierał nastroje antypowstańcze, uważając, iż nie ma co sprzeciwiać się zaborcy, należy się z nim raczej "zbratać". Jak to się ma do kolegi miłości do romantyzmu? smile.gif
*

Jak można niechęć do powstań przyrównać do braku patriotyzmu? Drucki-Lubecki nie był patriotą? Wielopolski nim nie był? Nie był nim Dmowski niechcący, by Piłsudski robił powstanie z Japończykami? To kto nim był? confused1.gif Grupa pierdołowatych, nazbyt agresywnych młokosów?

Pragmatykow czy oportunistow politycznych w stylu Radziwilow,Opalinskiego,Kisiela czy Ossolinskiego nie ukazal raczej w dobrym swietle.

Hehe, Kisiel u niego to raczej stary, zgorzkniały, pokojowo nastawiony dziad, a nie pragmatyk rolleyes.gif

User is offline  PMMini Profile Post #173

jacob15

V ranga

post 26/08/2009, 9:13 Quote Post

QUOTE(Kytof @ 26/08/2009, 9:01)
Jak można niechęć do powstań przyrównać do braku patriotyzmu? Drucki-Lubecki nie był patriotą? Wielopolski nim nie był? Nie był nim Dmowski niechcący, by Piłsudski robił powstanie z Japończykami? To kto nim był? confused1.gif Grupa pierdołowatych, nazbyt agresywnych młokosów?

Masz rację. Największa bzduura jaka Donia napisała było chyba określenie jakoby Sienkiewicz nie był patriotą... Gdyby nie był patriotą to Trylogia, która jest także ideologiczna by nie powstała.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #174

Ryszard Lwie Serce

الشيطان
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa

post 26/08/2009, 9:28 Quote Post

Masz rację. Największa bzduura jaka Donia napisała było chyba określenie jakoby Sienkiewicz nie był patriotą... Gdyby nie był patriotą to Trylogia, która jest także ideologiczna by nie powstała.

Kolego, naucz się czytać. Donia napisała wyraźnie, że Sienkiewicz obracał się w środowisku, w którym panowały nastroje antypowstańcze, które zakładały ułożenie sobie życia z zaborcą. Ale to nie znaczy, że nie były patriotyczne. Są na świecie inne, może Cię zaskoczę, sposoby pojmowania patriotyzmu, nie tylko jeden, prawdziwy, romantyczny. A Sienkiewicz właśnie pisząc Trylogię spełniał jedno z głównych założeń pozytywistycznego pojęcia walki o niepodległą Polskę, jaką była praca u podstaw. Swoją działalnością literacką utrzymywał w Polakach nastroje patriotyczne, zamiast marznąć gdzieś po lasach i polować na carskie konwoje i dyliżanse. Nie mogę się otrząsnąć z wrażenia, że na lepsze to Polakom wyszło, niż gdyby Sienkiewicz był zapalonym powstańcem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #175

jacob15

V ranga

post 26/08/2009, 9:54 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 26/08/2009, 10:28)
. A Sienkiewicz właśnie pisząc Trylogię spełniał jedno z głównych założeń pozytywistycznego pojęcia walki o niepodległą Polskę, jaką była praca u podstaw.
*

Powiedz mi w takim razie, w jaki sposób w Trylogii realizowała się prca u podstaw?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #176

Ryszard Lwie Serce

الشيطان

Zaurak

post 26/08/2009, 10:09 Quote Post

Powiedz mi w takim razie, w jaki sposób w Trylogii realizowała się prca u podstaw?

Naprawdę potrzebujesz korepetycji z czytania ze zrozumieniem. Napisałem, że Sienkiewicz pisząc Trylogię realizował pracę u podstaw. Sama Trylogia jest napisana wyłącznie w duchu patriotycznym. Czy romantycznym, nie wiem, ale wątpię. Pisana jest "ku pokrzepieniu serc", nie po to, żeby ludzi nawoływać do powstania zbrojnego, w dodatku przy aprobacie zaborców.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #177

jacob15

V ranga

post 26/08/2009, 10:15 Quote Post

Romantyzm to nie tylko powstania. A Sienkiewicz bardzo był zafascynowany romantyzmemi widac to choćby w konstrukcji akcji, wątkach, czy bohaterach.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #178

Ryszard Lwie Serce

الشيطان

Zaurak

post 26/08/2009, 10:27 Quote Post

A Sienkiewicz barzo był zafascynowany romantyzmemi widac to choćby w konstrukcji akcji, wątkach, czy bohaterach.

Nie przeczę, że w Trylogii pojawiały się się wątki, które mogłyby zostać uznane (na siłę, moim zdaniem) za romantyczne. Ale nie każda miłość, nie każdy tragizm, poświęcenie muszą być domeną romantyzmu. Bohun może byłby typem chorego z miłości buntownika (ostatecznie dostaje za to po głowie). Kmicic podobnie. Pojawia się za to Zagłoba jako archetyp swojskiego Sarmaty, i to jako postać pozytywna, co romantykom przez myśl by nawet nie przeszło.
Sienkiewicz żył 50 lat po romantyzmie. Siłą rzeczy z niego czerpał, jak zresztą z całego dorobku polskiej literatury. Ale nie nazwałbym przez to Trylogii romantyczną.
Wokulski też był romantykiem, cała akcja i wątki "Lalki" są romantyczne. Czy to świadczy o przynależności tej powieści do konkretnej epoki literackiej?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #179

jacob15

V ranga

post 26/08/2009, 10:45 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 26/08/2009, 11:27)
Wokulski też był romantykiem, cała akcja i wątki "Lalki" są romantyczne. Czy to świadczy o przynależności tej powieści do konkretnej epoki literackiej?
*

Lalka to powieść realistyczna , natomiast Trylogia to cykl powieści historycznych, które dużo czerpały z różnych nurtówz pozytywizmem nie związanych.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #180

13 Strony « < 10 11 12 13 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej